«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМК
Сабақ жоспары
Модуль: «Жаратылыстану»
Пән атауы: Химия
Сабақтың тақырыбы: Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы.Өтпелі металдардың биологиялық рөлі. Өтпелі металдардың қасиеттері.
Дайындаған педагог: Кушбаева Г.М.
« 23 » 12 2024ж
1.Жалпы мәліметтер:
Курс _1_ Оқу жылы: 2024/25 Топ: 1зем1
Сабақ типі: Аралас сабақ
2.Мақсаты, міндеттері: Өтпелі металдарға жалпы сипаттама беру, қасиеттерін,өтпелі металдардың биологиялық рөлін атап,маңызын ашады.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1. Таратпа материалдар, конспект,оқулықтар. оқулық, үлестірмелі материалдар
3.2. Техникалық құралдар, презентациялық материалдар: интерактивті тақта, қима қағаздар, интернет ресурстар, презентация. https://www.youtube.com/watch?v=zBeAMp0GZ6M; https://wordwall.net/ru/myactivities; https://learningapps.org/myapps.php; https://www.flippity.net/RandomNamePicker 3.3М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова «Химия» 1-бөлім 10-сынып. Жаратылыстану-математикалық бағыт. Алматы «Мектеп» 2019ж
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Білім алушының әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. Үй тапсырмасын тексеру. 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Студенттермен амандасу, топты түгендеу. “Жағымды сөздер” әдісімен психологиялық жағымды ахуал туғызу. “Learning Apps” платформасы арқылы өткен сабақта алған білімдерін тексеру мақсатында тест жұмысын орындату. |
Студенттер мұғаліммен амандасады, сабақта кім жоғын айтады. Шеңбер құру арқылы бір-біріне жағымды, жылы сөздер айтады.
Берілген сілтеме арқылы студенттер тест жұмысын орындап,сұрақтарға жауап береді. |
Бір-біріне жағымды, жылы сөздер айту арқылы өздеріне жақсы көңіл-күй сыйлайды. Әр дұрыс жауапқа 10 балл беріледі. |
https://learningapps.org/myapps.php |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Білім алушыларды “Flippity.net” платформасы арқылы 4 топқа бөлдім. Тақырыпты ашу мақсатында периодтық кесте көмегімен өтпелі металдармен таныстырамын және «Кинометафора» әдісі арқылы білім алушыларға «Өтпелі металдардың биологиялық рөлі» туралы бейнеролик ұсынамын ЕББҚ (есту қабілеті зақымдалған білім алушыларға бейнероликті титрмен шығарамын). Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі. Тапсырма №1 Өтпелі металдарды және олардың биологиялық рөлін құрастырыңдар Бағалау критерийі: -Өтпелі металдардың биологиялық рөлін ашады. |
Білім алушылар “Flippity.net” платформасы көмегімен 4 топқа бөлінеді. Дескриптор: 1. Бейнероликпен танысады; 2. Маңызды ақпараттарды даптерге жазып алады; 3. Алған ақпаратты постерге түсіреді.
|
ҚБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» |
https://www.flippity.net/RandomNamePicker.htm
Бейнероликтің сілтемесі: https://www.youtube.com/watch?v=zBeAMp0GZ6M Оқулық: Химия-11 сынып §67
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин |
Тапсырма №2 Жұптық жұмыс - «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Ауыспалы металдар мен сілтілік металдардың физикалық қасиеттерін салыстырыңыз. Бағалау критерийі: Өтпелі металдар ұғымын ашады және өтпелі металдардың қасиеттерін түсіндіреді. Тапсырма №3 ЖҒС – құбылыстарды ғылыми тұрғыдан түсіндіру құзіреттілігін арттыруға бағытталған тапсырма. ЖҒС дамыту үшін оқу сауаттылығын пайдалана отырып, тұтас мәтінді қолдандым, білім алушылар оның ішінде ақпараттарды табу және шығару құзіреттілігін пайдаланады. Мәтін: Бұл элемент әртүрлі биологиялық процестерде маңызы зор. Элемент қызыл қан түйіршіктерінде болады және организмнен органикалық заттардың негізгі тотығу өнімдерін шығаруға әсер ететін ферменттердің құрамына кіреді. Адам организмінде 1,5-2 г-дай кездеседі. Жер бетінде өсімдіктерден саңырауқұлақтар, түлкіжем мен майқұлақ бай. Топырақта жетіспесе, өсімдіктің өсуі баяулайды, сондықтан бұл элемент тыңайтқыштардың құрамына кіреді Тапсырма: 1. Мәтінде берілген элементті анықтаңыз. 2. Ағзадағы бұл элементтің биологиялық рөлін атаңыз. Тапсырма 3: Жеке жұмыс Есептер шығару 1. Реакцияны теңестіріңіз. Fe + O2 + H2O→ Fe(OH)3 Fe + O2 →Fe3O4 Fe + Cl2 → FeCl3 Fe + HCl → FeCl2 + H2↑ FeSO4 + KMnO4 + H2SO4 →Fe2(SO4)3 + K2SO4 + MnSO4 + H2O
FeSO4 + HNO3 + H2SO4→ Fe2(SO4)3 + NO↑ + H2O 2. Есептерді шығар 1) Құрамында 41г мыс сульфаты бар ерітіндіге 7,г 5темір ұнтағын салды. Түзілген өнімдердің массаларын анықтаңдар. 2) Массасы 2,18г мысты оттек ағынында қыздырды. Нәтижесінде түзілген затты 3% -дық тұз қышқылының ерітіндісімен ( ерітіндінің тығыздығы 1,02 г/см3) өңдеді. Жұмссалған тұз қышқылының көлемін және түзілген мыс (ІІ) хлоридінің массасын есептеңдер. ЕББҚ тапсырма: 1. Марганец, темір, мырыш, мыс элементтерінің электрондық конфигурациясын жазыңыз. 2. 56г темір сульфатының құрамындағы темірдің массасын есептеңіз |
Дескриптор: 1. Ауыспалы металдар мен сілтілік металдардың қасиеттерін анықтайды; 2. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырып «Венн диаграммасын» құрастырады. Дескриптор: 1. Мәтінмен танысады: 2. Элементті анықтайды; 3. Биологиялық рөлін анықтайды.
Бағалау критерийі: Өтпелі металдардың биологиялық рөлін ашады Дескриптор: 1. Берілген реакцияны теңестіреді. 2. Есептерді шығарады. |
ҚБ: «Бас бармақ»
«Бағдаршам» әдісі
Толық
Орташа
Қанағаттаналық
Қ Жарайсың! |
Презентация, А4 қағазы Оқулық, даптер
А4 қағазы, оқулық, даптер |
|
Сабақты бекіту Кері байланыс. 5 мин Рефлексия 2 минут Үй тапсырмасы |
Бүгінгі өтілген тақырыпты бекіту мақсатында білім алушыларға «Wordwoll» платформасы арқылы «Кездейсоқ шеңбер» әдісі арқылы сұрақ қоямын. «Бес саусақ» әдісі 1.«Бас бармақ»- Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2. «Балалы үйрек»- Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым? 3. «Ортан терек»- Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым? 4. «Шылдыр шүмек»- Сабақмаған ұнадыма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек»- Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? § 67- 1,2 есептер. 108 бет |
Білім алушылар «Wordwoll» платформасына қосылып «Кездейсоқ шеңбер» әдісі арқылы сұраққа жауап береді. Сабақ нәтижесі бойынша өз ойларын айтады. |
ҚБ: «Шапалақ» әдісі
|
|
|
«Қаралды» «Жаратылыстану пәндері» цикл комиссия төрайымы _________А.Е.Есетова « » 2024 ж. Хаттама № ___ |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері _______ А.Д.Сқақова « » 2024 ж. |
ҮААТК 703-41-20 Сабақ жоспары Бірінші басылым.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өтпелі металдар. Өтпелі металлдардың биологиялық ролі.
Өтпелі металдар. Өтпелі металлдардың биологиялық ролі.
«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМК
Сабақ жоспары
Модуль: «Жаратылыстану»
Пән атауы: Химия
Сабақтың тақырыбы: Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы.Өтпелі металдардың биологиялық рөлі. Өтпелі металдардың қасиеттері.
Дайындаған педагог: Кушбаева Г.М.
« 23 » 12 2024ж
1.Жалпы мәліметтер:
Курс _1_ Оқу жылы: 2024/25 Топ: 1зем1
Сабақ типі: Аралас сабақ
2.Мақсаты, міндеттері: Өтпелі металдарға жалпы сипаттама беру, қасиеттерін,өтпелі металдардың биологиялық рөлін атап,маңызын ашады.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1. Таратпа материалдар, конспект,оқулықтар. оқулық, үлестірмелі материалдар
3.2. Техникалық құралдар, презентациялық материалдар: интерактивті тақта, қима қағаздар, интернет ресурстар, презентация. https://www.youtube.com/watch?v=zBeAMp0GZ6M; https://wordwall.net/ru/myactivities; https://learningapps.org/myapps.php; https://www.flippity.net/RandomNamePicker 3.3М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова «Химия» 1-бөлім 10-сынып. Жаратылыстану-математикалық бағыт. Алматы «Мектеп» 2019ж
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Білім алушының әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. Үй тапсырмасын тексеру. 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Студенттермен амандасу, топты түгендеу. “Жағымды сөздер” әдісімен психологиялық жағымды ахуал туғызу. “Learning Apps” платформасы арқылы өткен сабақта алған білімдерін тексеру мақсатында тест жұмысын орындату. |
Студенттер мұғаліммен амандасады, сабақта кім жоғын айтады. Шеңбер құру арқылы бір-біріне жағымды, жылы сөздер айтады.
Берілген сілтеме арқылы студенттер тест жұмысын орындап,сұрақтарға жауап береді. |
Бір-біріне жағымды, жылы сөздер айту арқылы өздеріне жақсы көңіл-күй сыйлайды. Әр дұрыс жауапқа 10 балл беріледі. |
https://learningapps.org/myapps.php |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Білім алушыларды “Flippity.net” платформасы арқылы 4 топқа бөлдім. Тақырыпты ашу мақсатында периодтық кесте көмегімен өтпелі металдармен таныстырамын және «Кинометафора» әдісі арқылы білім алушыларға «Өтпелі металдардың биологиялық рөлі» туралы бейнеролик ұсынамын ЕББҚ (есту қабілеті зақымдалған білім алушыларға бейнероликті титрмен шығарамын). Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі. Тапсырма №1 Өтпелі металдарды және олардың биологиялық рөлін құрастырыңдар Бағалау критерийі: -Өтпелі металдардың биологиялық рөлін ашады. |
Білім алушылар “Flippity.net” платформасы көмегімен 4 топқа бөлінеді. Дескриптор: 1. Бейнероликпен танысады; 2. Маңызды ақпараттарды даптерге жазып алады; 3. Алған ақпаратты постерге түсіреді.
|
ҚБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» |
https://www.flippity.net/RandomNamePicker.htm
Бейнероликтің сілтемесі: https://www.youtube.com/watch?v=zBeAMp0GZ6M Оқулық: Химия-11 сынып §67
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин |
Тапсырма №2 Жұптық жұмыс - «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Ауыспалы металдар мен сілтілік металдардың физикалық қасиеттерін салыстырыңыз. Бағалау критерийі: Өтпелі металдар ұғымын ашады және өтпелі металдардың қасиеттерін түсіндіреді. Тапсырма №3 ЖҒС – құбылыстарды ғылыми тұрғыдан түсіндіру құзіреттілігін арттыруға бағытталған тапсырма. ЖҒС дамыту үшін оқу сауаттылығын пайдалана отырып, тұтас мәтінді қолдандым, білім алушылар оның ішінде ақпараттарды табу және шығару құзіреттілігін пайдаланады. Мәтін: Бұл элемент әртүрлі биологиялық процестерде маңызы зор. Элемент қызыл қан түйіршіктерінде болады және организмнен органикалық заттардың негізгі тотығу өнімдерін шығаруға әсер ететін ферменттердің құрамына кіреді. Адам организмінде 1,5-2 г-дай кездеседі. Жер бетінде өсімдіктерден саңырауқұлақтар, түлкіжем мен майқұлақ бай. Топырақта жетіспесе, өсімдіктің өсуі баяулайды, сондықтан бұл элемент тыңайтқыштардың құрамына кіреді Тапсырма: 1. Мәтінде берілген элементті анықтаңыз. 2. Ағзадағы бұл элементтің биологиялық рөлін атаңыз. Тапсырма 3: Жеке жұмыс Есептер шығару 1. Реакцияны теңестіріңіз. Fe + O2 + H2O→ Fe(OH)3 Fe + O2 →Fe3O4 Fe + Cl2 → FeCl3 Fe + HCl → FeCl2 + H2↑ FeSO4 + KMnO4 + H2SO4 →Fe2(SO4)3 + K2SO4 + MnSO4 + H2O
FeSO4 + HNO3 + H2SO4→ Fe2(SO4)3 + NO↑ + H2O 2. Есептерді шығар 1) Құрамында 41г мыс сульфаты бар ерітіндіге 7,г 5темір ұнтағын салды. Түзілген өнімдердің массаларын анықтаңдар. 2) Массасы 2,18г мысты оттек ағынында қыздырды. Нәтижесінде түзілген затты 3% -дық тұз қышқылының ерітіндісімен ( ерітіндінің тығыздығы 1,02 г/см3) өңдеді. Жұмссалған тұз қышқылының көлемін және түзілген мыс (ІІ) хлоридінің массасын есептеңдер. ЕББҚ тапсырма: 1. Марганец, темір, мырыш, мыс элементтерінің электрондық конфигурациясын жазыңыз. 2. 56г темір сульфатының құрамындағы темірдің массасын есептеңіз |
Дескриптор: 1. Ауыспалы металдар мен сілтілік металдардың қасиеттерін анықтайды; 2. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырып «Венн диаграммасын» құрастырады. Дескриптор: 1. Мәтінмен танысады: 2. Элементті анықтайды; 3. Биологиялық рөлін анықтайды.
Бағалау критерийі: Өтпелі металдардың биологиялық рөлін ашады Дескриптор: 1. Берілген реакцияны теңестіреді. 2. Есептерді шығарады. |
ҚБ: «Бас бармақ»
«Бағдаршам» әдісі
Толық
Орташа
Қанағаттаналық
Қ Жарайсың! |
Презентация, А4 қағазы Оқулық, даптер
А4 қағазы, оқулық, даптер |
|
Сабақты бекіту Кері байланыс. 5 мин Рефлексия 2 минут Үй тапсырмасы |
Бүгінгі өтілген тақырыпты бекіту мақсатында білім алушыларға «Wordwoll» платформасы арқылы «Кездейсоқ шеңбер» әдісі арқылы сұрақ қоямын. «Бес саусақ» әдісі 1.«Бас бармақ»- Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2. «Балалы үйрек»- Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым? 3. «Ортан терек»- Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым? 4. «Шылдыр шүмек»- Сабақмаған ұнадыма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек»- Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? § 67- 1,2 есептер. 108 бет |
Білім алушылар «Wordwoll» платформасына қосылып «Кездейсоқ шеңбер» әдісі арқылы сұраққа жауап береді. Сабақ нәтижесі бойынша өз ойларын айтады. |
ҚБ: «Шапалақ» әдісі
|
|
|
«Қаралды» «Жаратылыстану пәндері» цикл комиссия төрайымы _________А.Е.Есетова « » 2024 ж. Хаттама № ___ |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері _______ А.Д.Сқақова « » 2024 ж. |
ҮААТК 703-41-20 Сабақ жоспары Бірінші басылым.
шағым қалдыра аласыз






Б:















