Өтпелі металдардың қасиеттері.

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Өтпелі металдардың қасиеттері.

Материал туралы қысқаша түсінік
• Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасын түсіну • Физикалық және химиялық қасиеттерін анықтау • Өтпелі металдардың ерекше қасиеттерін түсіндіру
Материалдың қысқаша нұсқасы

«ШЫМКЕНТ АГРАРЛЫҚ-ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК

Сабақтың тақырыбы

Өтпелі металдардың қасиеттері.


Модуль /пән атауы

ОН 11.4. р - элементтерінің және олардың қосылыстарының құрылымын, физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау.

Педагог

Тиллаходжаева С

2025 жыл « »


1.Жалпы маълимет

Курс, оқу жылы, топ


Сабақ типі

Теориялық

2.Мақсаты мен міндеті

2.1.Осы сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсиби дағдылардың тізбесі

Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасын түсіну

Физикалық және химиялық қасиеттерін анықтау

Өтпелі металдардың ерекше қасиеттерін түсіндіру

Тілдік мақсаттар

Оқушылар өтпелі металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін ғылыми тілде сипаттап, салыстырып, дәлелдеп айта алады, реакция теңдеулерін түсіндіріп жазады.

3. Күтілетін нәтижелер

Нәтижеде студент игеретін материалдар


Өтпелі металдардың периодтық жүйедегі орнын анықтайды.

Өтпелі металдардың физикалық қасиеттерін (тығыздығы, қаттылығы, балқу температурасы, электрөткізгіштігі) сипаттайды.

Өтпелі металдардың химиялық қасиеттерін (айнымалы тотығу дәрежесі, кешенді қосылыстар түзуі, катализаторлық қасиеті) түсіндіреді.

Өтпелі металдардың ерекше қасиеттерін негізгі топ металдарымен салыстырады.

Химиялық реакция теңдеулерін дұрыс құрастырып, талдайды.

Ғылыми терминдерді қолдана отырып, өз ойын ауызша және жазбаша жеткізеді.


4. Қажетті ресурстар

4.1 Оқу-әдістемелік құрал жабдықтар (көрнекіліктер)

Оқулықтар,карточкалар,интерактивті тақта,стикерлер. Периодтық жүйе, презентация, бейнематериал, үлестірме парақтар, ЖИ.

4.2 Анықтамалық әдеьиеттер

1. «Химия 10». Оспанова М.Қ. «Мектеп» баспасы 2019

2. «Химия 10». Оспанова М.Қ. «Мектеп» баспасы 2019

3. «Химия 11». Оспанова М.Қ. «Мектеп» баспасы 2020

4. «Химия 11». Оспанова М.Қ. «Мектеп» баспасы 2020





Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекеттер


Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин





10 минут












30 минут




























15 минут











20 минут

















5 минут









5 минут






. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)

  • Сәлемдесу

  • Сабақтың тақырыбы, мақсаттары, күтілетін нәтижелермен таныстыру

  • Топқа бөлу (Fe, Cu, Zn, Cr топтары)

II. Қызығушылықты ояту

Әдіс: «Миға шабуыл»

Сұрақтар:

  • Неліктен темір, мыс, хром өндірісте кең қолданылады?

  • Өтпелі металдар не себепті түрлі түсті қосылыстар түзеді?

? Оқушылар пікірін ауызша білдіреді (айтылым).

III. Жаңа сабақ

1. Өтпелі металдардың жалпы сипаттамасы (10 минут)

  • d-орбитальдардың толтырылуы

  • Периодтық жүйедегі орны

2. Физикалық қасиеттері (10 минут)

  • Жоғары тығыздық

  • Қаттылық

  • Балқу температурасының жоғары болуы

Тапсырма:
Кестені толтыру (жұптық жұмыс)

Металл

Тығыздығы

Балқу t°

Қолданылуы

3. Химиялық қасиеттері (10 минут)

  • Айнымалы тотығу дәрежесі (Fe²⁺, Fe³⁺)

  • Катализаторлық қасиет (Fe, Ni, Pt)

  • Кешенді қосылыстар

IV. Зерттеу / тәжірибелік бөлім

Тапсырма:
Бейнематериал немесе демонстрация:

  • Мыс(II) сульфатының ерітіндісі (көк түс)

  • Темір(III) хлориді ерітіндісі

Сұрақ:
«Неліктен өтпелі металдардың қосылыстары түрлі түсті болады?»

V. Бекіту кезеңі

1. Топтық жұмыс (10 минут)

Әр топ бір қасиетті қорғайды:

  • Айнымалы тотығу дәрежесі

  • Катализаторлық қасиет

  • Кешенді қосылыстар

? Постер қорғау (айтылым + терминология).

2. Салыстыру тапсырмасы (10 минут)

Венн диаграммасы:
Өтпелі металдар мен негізгі топ металдарының айырмашылығы.

VI. Бағалау

  • Формативті бағалау

  • «Екі жұлдыз, бір тілек»

  • Бағалау критерийлері:

    • Терминдерді дұрыс қолдануы

    • Түсіндірудің нақтылығы

    • Топтық жұмысқа қатысуы

VII. Қорытынды және рефлексия

«Бір сөйлеммен» әдісі:

  • Бүгін мен білдім…

  • Маған қызықты болғаны…

  • Мен әлі де білгім келеді…

Үй тапсырмасы

  • Өтпелі металдардың ерекше қасиеттері бойынша шағын конспект

  • 3 реакция теңдеуін жазу және түсіндіру







https://bilimland.kz және https://itest.kz оқу платформалары




Жұмыс парағы














Жұмыс парағы







Постерлермен жұмыс














Жұмыс парағы






Тыңдайды







Жазып алады





















Жазып барады





Уақыт



5

10

15

20

25

30

35

40

45

50

55

60

65

70

75

80

85

90



















Ұйымдастыру



















Үй тапсырмасын тексеру

















Жаңа тақырыпты түсіндіру













Жаңа тақырыпты бекіту













Рефлексия


















Бағалау. үйге тапсырма беру



















___________ Д.Шардар «28

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі