Қысқамерзімді
жоспары
|
Бөлім: |
Тіршілік қауіпсіздігі |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Б.Ахмедова |
|
Күні |
|
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Отпен ойнама, күйесің! |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Өрт қауіпсіздігі ережелері туралы білімді қалыптастыру, олардың санасына отты, тұрмыстық құралдарды жеңіл пайдалану және өрт болған жағдайда дұрыс әрекет ету мүмкін еместігін жеткізу |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға оттың пайдасы мен зияны туралы түсіндіру. Отты қолданудың қауіпсіздік ережелері туралы ақпарат беру. Өз өміріне ұқыпты қарауға тәрбиелеу |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 3мин 2 мин |
Ұйымдастыру сәті Оқушыларды түгендеу, амандасу, сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. |
«Мен ғажаппын» тренинг Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау . Кері байланыс жасау |
Тақыры пты ашуға арналған видео көрсету |
|
Жаңа білім 20 мин 7 мин 3 мин |
Мотивация. Бүгін біз бәріміз үшін өте маңызды тақырып туралы сөйлесетін боламыз. Ол не туралы екенін біліп, жұмбақты біліп көріңіз. Мұғалім жұмбақ жасайды. Терезеден қара түтін шығады-бұл өте қорқынышты, бұл апат дұрыс емес әрекеттен болады. Бұл жұмбақта қандай апат туралы айтылады деп ойлайсыз? Әдетте, өрт отпен жұмыс істеу кезінде сақтық шараларын сақтамау және өрт қауіпсіздігі ережелерін бұзу салдарынан туындайды. Өрттің басты кінәлілері зардап шеккендердің өздері болады. Сонымен, біздің Сабақтың тақырыбы. "Отпен ойнама күйесің!". Дұрыс. Өрт-бұл бақыланбайтын жану процесі, материалдық құндылықтардың жойылуымен бірге жүреді және адамдардың өміріне қауіп төндіреді. Мұғалім: есте сақтау керек-өрт өздігінен пайда болмайды! Біз өрттің себептерін атадық, енді балалар сіз тұратын бөлмеде пайда болуы мүмкін өрт пен түтін кезінде өзін қалай ұстау керектігіне ерекше назар аудару қажет. Адамдар үшін өрт кезіндегі ең жаман нәрсе деп ойлайсыз ба? Дұрыс, өрт кезінде бастысы-дүрбелең болмау және ережелерге сәйкес әрекет ету. Осы жағдайларда өзіңізді қалай дұрыс ұстау керектігін білетіндігіңізді тексерейік. Екі топқа бөліңіз. Мен сізге әртүрлі карталарды беремін жағдайларды. Сіз бірізділікті сақтай отырып, ұсынылған опциялардан келесі әрекеттерді таңдау керек. Топқа бөлу: алдын ала дайындалған орындыққы жапсырылғын суреттер бойынша бөлінеді. І топ «Көмекшілер» ІІ топ «Құтқарушылар» Сергіту сәті: Құтқарушылар қимылы |
Отты абайсыз қолдану. Сіріңкемен балалар ойыны. Электр аспаптарының ақаулығы. Ұмытылған үтік. Қараусыз қалдырылған газ плитасы. Бенгал шамдары мен өрт сөндіргіштерін дұрыс қолданбау. Жанғыш заттарды дұрыс пайдаланбау. Дұрыс жауап: дүрбелең. Балалар карточкалар бойынша топтарда жұмыс істейді:"сіздің әрекеттеріңіз". 1 топ: 1) жанып жатқан үйжайдан уақтылы шығып кетуге 2) ересектерді көмекке шақыру 3) өрт сөндірушілерг е қоңырау шалу және шақыру 2 топ: 1) тыныс алу мүшелерін сүлгімен қорғаңыз. 2) еңкейіп немесе еңбектеп шығуға қарай жылжыңыз. 3) ұстап қабырғаға түсуі.
Әуенге қимылдар жасайды
|
|
Өрт кезіндегі қауіпсіз жүрістұрыс ережелері, өрт макеті, үтік, жұмсақ ойыншы қтар туралы иллюстр ациялар. Сөндіру құралда ры: өрт сөндіргі ш
https://youtube.com/watch?v=r44vj0cTO9c&feature=shared
|
|
Бекіту 5 мин |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау» Берілген тақырыпта топтық жұмысы жүргізіліп, әр топтың жұмысы қабырғаға ілінеді де, оқушылар жүріп, аралап, оған әр оқушылар кішкене жапсырма қағазға бағасын беріп, пікірін жазып жабыстырып кетеді. Ең жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. |
Сабақ мазмұны бойынша өзөздеріңе қандай сұрақтар қояр едіңдер? |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныст арын стикерле рге жазу. |
|
Кері байланыс 5 мин |
Табыс сатысы әдісі: сатының суреті 1-баспалдағы Мен........БІЛЕМІН 2-баспалдағы Мен.......ТҮСІНЕМІН 3-баспалдағы Мен.......ЖАСАЙ АЛАМЫН
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
конспект |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отпен ойнама, күйесің
Отпен ойнама, күйесің
Қысқамерзімді
жоспары
|
Бөлім: |
Тіршілік қауіпсіздігі |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Б.Ахмедова |
|
Күні |
|
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Отпен ойнама, күйесің! |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Өрт қауіпсіздігі ережелері туралы білімді қалыптастыру, олардың санасына отты, тұрмыстық құралдарды жеңіл пайдалану және өрт болған жағдайда дұрыс әрекет ету мүмкін еместігін жеткізу |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға оттың пайдасы мен зияны туралы түсіндіру. Отты қолданудың қауіпсіздік ережелері туралы ақпарат беру. Өз өміріне ұқыпты қарауға тәрбиелеу |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 3мин 2 мин |
Ұйымдастыру сәті Оқушыларды түгендеу, амандасу, сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. |
«Мен ғажаппын» тренинг Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау . Кері байланыс жасау |
Тақыры пты ашуға арналған видео көрсету |
|
Жаңа білім 20 мин 7 мин 3 мин |
Мотивация. Бүгін біз бәріміз үшін өте маңызды тақырып туралы сөйлесетін боламыз. Ол не туралы екенін біліп, жұмбақты біліп көріңіз. Мұғалім жұмбақ жасайды. Терезеден қара түтін шығады-бұл өте қорқынышты, бұл апат дұрыс емес әрекеттен болады. Бұл жұмбақта қандай апат туралы айтылады деп ойлайсыз? Әдетте, өрт отпен жұмыс істеу кезінде сақтық шараларын сақтамау және өрт қауіпсіздігі ережелерін бұзу салдарынан туындайды. Өрттің басты кінәлілері зардап шеккендердің өздері болады. Сонымен, біздің Сабақтың тақырыбы. "Отпен ойнама күйесің!". Дұрыс. Өрт-бұл бақыланбайтын жану процесі, материалдық құндылықтардың жойылуымен бірге жүреді және адамдардың өміріне қауіп төндіреді. Мұғалім: есте сақтау керек-өрт өздігінен пайда болмайды! Біз өрттің себептерін атадық, енді балалар сіз тұратын бөлмеде пайда болуы мүмкін өрт пен түтін кезінде өзін қалай ұстау керектігіне ерекше назар аудару қажет. Адамдар үшін өрт кезіндегі ең жаман нәрсе деп ойлайсыз ба? Дұрыс, өрт кезінде бастысы-дүрбелең болмау және ережелерге сәйкес әрекет ету. Осы жағдайларда өзіңізді қалай дұрыс ұстау керектігін білетіндігіңізді тексерейік. Екі топқа бөліңіз. Мен сізге әртүрлі карталарды беремін жағдайларды. Сіз бірізділікті сақтай отырып, ұсынылған опциялардан келесі әрекеттерді таңдау керек. Топқа бөлу: алдын ала дайындалған орындыққы жапсырылғын суреттер бойынша бөлінеді. І топ «Көмекшілер» ІІ топ «Құтқарушылар» Сергіту сәті: Құтқарушылар қимылы |
Отты абайсыз қолдану. Сіріңкемен балалар ойыны. Электр аспаптарының ақаулығы. Ұмытылған үтік. Қараусыз қалдырылған газ плитасы. Бенгал шамдары мен өрт сөндіргіштерін дұрыс қолданбау. Жанғыш заттарды дұрыс пайдаланбау. Дұрыс жауап: дүрбелең. Балалар карточкалар бойынша топтарда жұмыс істейді:"сіздің әрекеттеріңіз". 1 топ: 1) жанып жатқан үйжайдан уақтылы шығып кетуге 2) ересектерді көмекке шақыру 3) өрт сөндірушілерг е қоңырау шалу және шақыру 2 топ: 1) тыныс алу мүшелерін сүлгімен қорғаңыз. 2) еңкейіп немесе еңбектеп шығуға қарай жылжыңыз. 3) ұстап қабырғаға түсуі.
Әуенге қимылдар жасайды
|
|
Өрт кезіндегі қауіпсіз жүрістұрыс ережелері, өрт макеті, үтік, жұмсақ ойыншы қтар туралы иллюстр ациялар. Сөндіру құралда ры: өрт сөндіргі ш
https://youtube.com/watch?v=r44vj0cTO9c&feature=shared
|
|
Бекіту 5 мин |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау» Берілген тақырыпта топтық жұмысы жүргізіліп, әр топтың жұмысы қабырғаға ілінеді де, оқушылар жүріп, аралап, оған әр оқушылар кішкене жапсырма қағазға бағасын беріп, пікірін жазып жабыстырып кетеді. Ең жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. |
Сабақ мазмұны бойынша өзөздеріңе қандай сұрақтар қояр едіңдер? |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныст арын стикерле рге жазу. |
|
Кері байланыс 5 мин |
Табыс сатысы әдісі: сатының суреті 1-баспалдағы Мен........БІЛЕМІН 2-баспалдағы Мен.......ТҮСІНЕМІН 3-баспалдағы Мен.......ЖАСАЙ АЛАМЫН
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
конспект |
шағым қалдыра аласыз














