|
Бөлім: |
8.2D Сутек. Оттек және озон |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
8 сынып |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.2.2 -ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу 8.4.2.3 -оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
-оттектің физикалық қасиеттерін сипаттау; -металдар мен бейметалдардың жану реакция теңдеулерін жаза білу; -оттектің тіршілік үшін маңызды екендігін түсіну арқылы табиғатты қорғауға баулу. . |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 1-2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.
|
Оқушылармен сәлемдесу. Оларды түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірінің қолдарын ұстап, жылы лебіздерін білдіріп, сабаққа сәттілік тілейді.
|
|
|
|
Өтілген тақырыпты пысықтау. 4-5 минут
Жаңа тақырыпты ашу кіріспе 2 минут
Жаңа тақырыпты меңгеру 5-6 минут
Оттек жайлы қысқаша видео қарау 2 минут
№4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». 4 минут
Тақырыпты бекіту Оқулық пен жұмыс
12 минут
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырмалар 5 минут
3 минут TOPIQ платформасынының тапсырмаларын орындау
Сабақтың соңы 3 минут Ой толғаныс. Рефлекси
Үй жұмысы 98 бет 4 жаттығу
|
Мұғалім оқушыларға Wordwall платформасы арқылы сұрақтар қояды.
«Суреттер сөйлесін» Тақтада тақырыпқа байланысты суреттер шығады
.
Мұғалім тақырыптың негізгі мазмұнын балаларға түсіндіреді.
.
№4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». Мұғалім көрнекі столда сутек пероксидін ыдыраитып оттек алу жолын көосетеді
Мәтін беріледі Мәтін Оттек (O₂) – Жер атмосферасының шамамен 21%-ын құрайтын түссіз, иіссіз газ. Адамдар мен жануарлардың тыныс алуына қажетті негізгі элемент. Оттек жану процесінің жүруіне мүмкіндік береді, сондықтан өнеркәсіпте, медицинада, металл кесу мен дәнекерлеуде кең қолданылады. Өсімдіктер күндіз фотосинтез кезінде оттек бөліп шығарады. Таза оттекті арнайы болат баллондарда жоғары қысыммен сақтайды.
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. . |
Оқушылар өзіне қойылған сұраққа жауап береді.
Оқушылар суретке қарап тақырыптың атауын табады.
Оқушылар дәптерге бүгінгі тақырып пен негізгі түсініктерді жазып алады.
Оқушылар мұғалім көрсеткен тәжірибеге мұқият қарап реакция теңдеуін жахады.
1. 5- тапсырма 97 -бет ?+О2= Fe2O3 Na+?=Na2O Mg+?=MgO Дескриптор:
2. 8 тапсырма 101 бет Ауызша Қайсы реакция жану реакциясы болып табылады?
А. CuO+H2=Cu+H2O Б. Zn+S=ZnS B. Zn+2HCl=ZnCl2+H2 Г. S+. O2 =SO2 Дескриптор:
3. 9- тапсырма 101 бет жұптық жұмыс А. Al+O2= В. Li+O2= Б. Ca+O2= Г. Cu+O2 = Дескриптор: 1. Реакцияларды соңына дейін жазады. 2. Реакцияны теңестіреді. 3. Оқушылар бір-бірін тыңдайды және бағалайды.
Оқушыларға осы мәтінге сай әр түрлі жағдаяттық тапсырмалар ұсынылады.
TOPIQ платформасынының тапсырмаларын орындау
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды
|
Әр оқушыға жауап бергеніне қарай бағалау. Ауызша .
Ауызша марапаттау
Әр оқушыға орындағанына қарап баға беру.
Нысана» әдісімен оқушылар өзіне өзі баға береді. |
https://wordwall.net/ru/myactivities
Презентация Слайд.
Слайдтар көмегімен тақырып түсіндіру.
https://youtube.com/shorts/pvKCiEhfNec?si=6mouynpK3K6aLceE
Сынауық сутек пероксиді, калий перманганаты, спитршам, химиялық стакан штатив, ағаш тілімі.
Слайд
Слайд
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Слайдтар арқылы сұрақтар
https://lms.topiq.kz/library?categories=subject-chemistry,grade-8
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы
|
Бөлім: |
8.2D Сутек. Оттек және озон |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
8 сынып |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.2.2 -ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу 8.4.2.3 -оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
-оттектің физикалық қасиеттерін сипаттау; -металдар мен бейметалдардың жану реакция теңдеулерін жаза білу; -оттектің тіршілік үшін маңызды екендігін түсіну арқылы табиғатты қорғауға баулу. . |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 1-2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.
|
Оқушылармен сәлемдесу. Оларды түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірінің қолдарын ұстап, жылы лебіздерін білдіріп, сабаққа сәттілік тілейді.
|
|
|
|
Өтілген тақырыпты пысықтау. 4-5 минут
Жаңа тақырыпты ашу кіріспе 2 минут
Жаңа тақырыпты меңгеру 5-6 минут
Оттек жайлы қысқаша видео қарау 2 минут
№4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». 4 минут
Тақырыпты бекіту Оқулық пен жұмыс
12 минут
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырмалар 5 минут
3 минут TOPIQ платформасынының тапсырмаларын орындау
Сабақтың соңы 3 минут Ой толғаныс. Рефлекси
Үй жұмысы 98 бет 4 жаттығу
|
Мұғалім оқушыларға Wordwall платформасы арқылы сұрақтар қояды.
«Суреттер сөйлесін» Тақтада тақырыпқа байланысты суреттер шығады
.
Мұғалім тақырыптың негізгі мазмұнын балаларға түсіндіреді.
.
№4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». Мұғалім көрнекі столда сутек пероксидін ыдыраитып оттек алу жолын көосетеді
Мәтін беріледі Мәтін Оттек (O₂) – Жер атмосферасының шамамен 21%-ын құрайтын түссіз, иіссіз газ. Адамдар мен жануарлардың тыныс алуына қажетті негізгі элемент. Оттек жану процесінің жүруіне мүмкіндік береді, сондықтан өнеркәсіпте, медицинада, металл кесу мен дәнекерлеуде кең қолданылады. Өсімдіктер күндіз фотосинтез кезінде оттек бөліп шығарады. Таза оттекті арнайы болат баллондарда жоғары қысыммен сақтайды.
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. . |
Оқушылар өзіне қойылған сұраққа жауап береді.
Оқушылар суретке қарап тақырыптың атауын табады.
Оқушылар дәптерге бүгінгі тақырып пен негізгі түсініктерді жазып алады.
Оқушылар мұғалім көрсеткен тәжірибеге мұқият қарап реакция теңдеуін жахады.
1. 5- тапсырма 97 -бет ?+О2= Fe2O3 Na+?=Na2O Mg+?=MgO Дескриптор:
2. 8 тапсырма 101 бет Ауызша Қайсы реакция жану реакциясы болып табылады?
А. CuO+H2=Cu+H2O Б. Zn+S=ZnS B. Zn+2HCl=ZnCl2+H2 Г. S+. O2 =SO2 Дескриптор:
3. 9- тапсырма 101 бет жұптық жұмыс А. Al+O2= В. Li+O2= Б. Ca+O2= Г. Cu+O2 = Дескриптор: 1. Реакцияларды соңына дейін жазады. 2. Реакцияны теңестіреді. 3. Оқушылар бір-бірін тыңдайды және бағалайды.
Оқушыларға осы мәтінге сай әр түрлі жағдаяттық тапсырмалар ұсынылады.
TOPIQ платформасынының тапсырмаларын орындау
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды
|
Әр оқушыға жауап бергеніне қарай бағалау. Ауызша .
Ауызша марапаттау
Әр оқушыға орындағанына қарап баға беру.
Нысана» әдісімен оқушылар өзіне өзі баға береді. |
https://wordwall.net/ru/myactivities
Презентация Слайд.
Слайдтар көмегімен тақырып түсіндіру.
https://youtube.com/shorts/pvKCiEhfNec?si=6mouynpK3K6aLceE
Сынауық сутек пероксиді, калий перманганаты, спитршам, химиялық стакан штатив, ағаш тілімі.
Слайд
Слайд
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Слайдтар арқылы сұрақтар
https://lms.topiq.kz/library?categories=subject-chemistry,grade-8
|
шағым қалдыра аласыз
















