Қысқамерзімді сабақ жоспары
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім: «Сутек пероксидінің ыдырауы»
|
Бөлім |
8.2D.Сутек. Оттек және озон |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Амиржанова Гульмира Хамияловна Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Әулиекөл ауданы білім бөлімінің Шоқан Уәлиханов атындағы Әулиекөл жалпы білім беретін мектебі» КММ, химия пәнінің мұғалімі; Шилдебаева Айнур Қиятовна «Әулиекөл ауданы білім бөлімінің Тимофеев жалпы білім беретін мектебі» КММ, химия пәнінің мұғалімі; Бахитгереева Нурай Ардаковна «Әулиекөл ауданы білім бөлімінің Көктал жалпы білім беретін мектебі» КММ, химия пәнінің мұғалімі;Нуржикенов Асхат Наурызбаевич «Әулиекөл ауданы білім бөлімінің Ш.Шаяхметов атындағы Сұлукөл жалпы білім беретін мектебі» КММ, химия пәнінің мұғалімі |
|
|
Күні |
11.12.2025 жыл |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім: «Сутек пероксидінің ыдырауы» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.2 – ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оттектің табиғаттағы таралуын түсіндіру; Ауадағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық құрамын анықтай алу; «Сутек пероксидінің ыдырауы» тәжірибесі арқылы оттектің алынуын түсіндіру; Оттектің физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау; Реакциядан шығатын газды танып білу, қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
I. Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал (2 мин) |
Оқушылармен амандасу, сабаққа назар аударту. – Топқа бөлу: «Ауа», «Жер қыртысы», «Оттек» сөздері бойынша. |
топтарға бөлінеді |
ауызша мадақтау |
стикерлер |
|
II. Қызығушылықты ояту – Викторина (5 мин) |
1. Ауада қанша пайыз оттек бар? 2. Оттекті ашқан ғалым? 3. Оттектің формуласы? 4. Оттектің түсі? |
Викторинаға жауап береді. |
автоматты ұпай
Бағалау критерийлері: Биологиялық, химиялық қасиеттерді ажыратады. Пайызды табу формуласын қолданады. Дескриптор Ауа құрамындағы оттектің пайызын дұрыс көрсетеді (21%). Оттекті ашқан ғалымды дұрыс атайды О2 формуласын біледі Түсін атайды.
|
|
|
III. Жаңа білімді меңгерту (10 мин) |
Оттектің табиғаттағы таралуын түсіндіреді (ауаның 21%, жер қыртысының 49%-ы). |
Интерактивті тақтадан «Ақпарат» мәтінімен танысады |
дұрыс жауаптар саны Бағалау критерийлері: Оттектің табиғаттағы таралуын түсіндіреді. Ауа және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін анықтайды. Дескриптор: |
|
|
IV. Тәжірибе№4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы» (10 мин) |
3% H₂O₂ үстіне катализатор (MnO₂) қосып көрсетілім жүргізеді. – Реакция теңдеуі. Бықсып жатқан шаланы тұтады. |
бақылау жүргізеді, дәптерге қорытынды жазады. |
дескриптор арқылы
Бағалау критерийлері: Тәжірибені бақылап, қорытынды жасай алады. Дескриптор ✔ H₂O₂ ыдырау реакция теңдеуін жазады. |
MnO₂, H₂O₂, бықсыған шала, қауіпсіздік көзілдірігі |
|
V. Зертханалық симулятор (5 мин) |
«Оттек алу» |
Оқушылар: – Реакцияны виртуалды орындау, – Газ жинау, – Температураның әсерін бақылау. |
симулятордағы тапсырма нәтижесі
Бағалау критерийлері: 4. Симуляторда тәжірибені дұрыс орындайды. Дескриптор: ✔ Симуляторда құралдарды дұрыс қолданады. |
PhET Simulation – Oxygen
reaction |
|
VI. Тапсырма: Пайызды табу (5 мин) |
Есеп: Егер 100 г тау жынысында 49 г оттек болса, оттектің массалық үлесін табыңыз. |
Есепті шығарады |
Бағалау критерийлері: оттектің массалық үлесін табады Дескриптор: массалық үлес формуласын дұрыс пайдаланады |
|
|
VII. Бекіту (Сәйкестендіру + қысқа жауап) (3 мин) |
Оттектің қасиеттерін сипаттайтын сөздерді сәйкестендіру |
Сәйкестендіруді орындайды |
Бағалау критерийлері: сөздерді сәйкестендіре алады Дескриптор: Оттектің маңызды қасиеті мен белгілерін ажыратады |
|
|
VIII. Үй тапсырмасы (1 мин) |
«Оттектің тірі табиғаттағы рөлі» тақырыбына мини-эссе (5–7 сөйлем) |
|
|
|
|
Бағалау |
Бағалау кестесімен таныстырады |
Бағалау google сауалнамасын толтырады |
|
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSes0Z7qGyw4Nqv_vHoNKjIggJfBfu5LkFSkaC2Jt3kV_kakNQ/viewform?usp=dialog |
|
Кері байланыс |
MENTIMETER nолтыру арқылы |
|
|
|
Кері байланыс коды

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім: «Сутек пероксидінің ыдырауы»
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім: «Сутек пероксидінің ыдырауы»
Қысқамерзімді сабақ жоспары
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім: «Сутек пероксидінің ыдырауы»
|
Бөлім |
8.2D.Сутек. Оттек және озон |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Амиржанова Гульмира Хамияловна Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Әулиекөл ауданы білім бөлімінің Шоқан Уәлиханов атындағы Әулиекөл жалпы білім беретін мектебі» КММ, химия пәнінің мұғалімі; Шилдебаева Айнур Қиятовна «Әулиекөл ауданы білім бөлімінің Тимофеев жалпы білім беретін мектебі» КММ, химия пәнінің мұғалімі; Бахитгереева Нурай Ардаковна «Әулиекөл ауданы білім бөлімінің Көктал жалпы білім беретін мектебі» КММ, химия пәнінің мұғалімі;Нуржикенов Асхат Наурызбаевич «Әулиекөл ауданы білім бөлімінің Ш.Шаяхметов атындағы Сұлукөл жалпы білім беретін мектебі» КММ, химия пәнінің мұғалімі |
|
|
Күні |
11.12.2025 жыл |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім: «Сутек пероксидінің ыдырауы» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.2 – ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оттектің табиғаттағы таралуын түсіндіру; Ауадағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық құрамын анықтай алу; «Сутек пероксидінің ыдырауы» тәжірибесі арқылы оттектің алынуын түсіндіру; Оттектің физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау; Реакциядан шығатын газды танып білу, қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
I. Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал (2 мин) |
Оқушылармен амандасу, сабаққа назар аударту. – Топқа бөлу: «Ауа», «Жер қыртысы», «Оттек» сөздері бойынша. |
топтарға бөлінеді |
ауызша мадақтау |
стикерлер |
|
II. Қызығушылықты ояту – Викторина (5 мин) |
1. Ауада қанша пайыз оттек бар? 2. Оттекті ашқан ғалым? 3. Оттектің формуласы? 4. Оттектің түсі? |
Викторинаға жауап береді. |
автоматты ұпай
Бағалау критерийлері: Биологиялық, химиялық қасиеттерді ажыратады. Пайызды табу формуласын қолданады. Дескриптор Ауа құрамындағы оттектің пайызын дұрыс көрсетеді (21%). Оттекті ашқан ғалымды дұрыс атайды О2 формуласын біледі Түсін атайды.
|
|
|
III. Жаңа білімді меңгерту (10 мин) |
Оттектің табиғаттағы таралуын түсіндіреді (ауаның 21%, жер қыртысының 49%-ы). |
Интерактивті тақтадан «Ақпарат» мәтінімен танысады |
дұрыс жауаптар саны Бағалау критерийлері: Оттектің табиғаттағы таралуын түсіндіреді. Ауа және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін анықтайды. Дескриптор: |
|
|
IV. Тәжірибе№4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы» (10 мин) |
3% H₂O₂ үстіне катализатор (MnO₂) қосып көрсетілім жүргізеді. – Реакция теңдеуі. Бықсып жатқан шаланы тұтады. |
бақылау жүргізеді, дәптерге қорытынды жазады. |
дескриптор арқылы
Бағалау критерийлері: Тәжірибені бақылап, қорытынды жасай алады. Дескриптор ✔ H₂O₂ ыдырау реакция теңдеуін жазады. |
MnO₂, H₂O₂, бықсыған шала, қауіпсіздік көзілдірігі |
|
V. Зертханалық симулятор (5 мин) |
«Оттек алу» |
Оқушылар: – Реакцияны виртуалды орындау, – Газ жинау, – Температураның әсерін бақылау. |
симулятордағы тапсырма нәтижесі
Бағалау критерийлері: 4. Симуляторда тәжірибені дұрыс орындайды. Дескриптор: ✔ Симуляторда құралдарды дұрыс қолданады. |
PhET Simulation – Oxygen
reaction |
|
VI. Тапсырма: Пайызды табу (5 мин) |
Есеп: Егер 100 г тау жынысында 49 г оттек болса, оттектің массалық үлесін табыңыз. |
Есепті шығарады |
Бағалау критерийлері: оттектің массалық үлесін табады Дескриптор: массалық үлес формуласын дұрыс пайдаланады |
|
|
VII. Бекіту (Сәйкестендіру + қысқа жауап) (3 мин) |
Оттектің қасиеттерін сипаттайтын сөздерді сәйкестендіру |
Сәйкестендіруді орындайды |
Бағалау критерийлері: сөздерді сәйкестендіре алады Дескриптор: Оттектің маңызды қасиеті мен белгілерін ажыратады |
|
|
VIII. Үй тапсырмасы (1 мин) |
«Оттектің тірі табиғаттағы рөлі» тақырыбына мини-эссе (5–7 сөйлем) |
|
|
|
|
Бағалау |
Бағалау кестесімен таныстырады |
Бағалау google сауалнамасын толтырады |
|
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSes0Z7qGyw4Nqv_vHoNKjIggJfBfu5LkFSkaC2Jt3kV_kakNQ/viewform?usp=dialog |
|
Кері байланыс |
MENTIMETER nолтыру арқылы |
|
|
|
Кері байланыс коды

шағым қалдыра аласыз

















