№36 орта
мектеп
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Оттек. Оттектің алынуы,
қасиеттері, қолданылуы.
(сабақтың
тақырыбы)
|
Бөлім: |
8.2D Cутек. Оттек және озон. |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рыскелдиева М.Д. |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Оттек. Оттектің алынуы, қасиеттері, қолданылуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.2 – ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу. 8.4.2.3 – оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу қасиеттерін тану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін болжайды, маңыздылығын түсінеді. -оттектің алынуы мен химиялық қасиеттерінің реакция теңдеулерін жазады және қолданылу аясын түсіндіреді |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (8 мин) 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру «Атомдар мен молекулалар» әдісі |
Ойын шарты бойынша оқушылар жүргізушінің бұйрығы арқылы атомдарға жіктеледі, молекулаларға топтасады.Ұтылған оқушы ойынды жалғастырмайды. |
ҚБ Ауызша мадақтау «жарайсыңдар», «керемет» |
Атомдар мен молекулалар
|
|
2 мин |
Топқа бөлу. «Сиқырлы қалпақ» әдісі. |
Оқушылар интербелсенді тақтада көрсетілген аты-жөндері бойынша протон, нейтрон, электрон топтарына бөлінеді. |
ҚБ Ауызша мадақтау «жарайсыңдар», «керемет» |
АКТ The Hat
|
|
Алдыңғы білім 3 мин |
Интербелсенді тақтадан «Пазл» әдісі бойынша сұрақтар ұсынылады. 1.Сутекті таза күйінде алған ғалым 2. Сұйытылған қышқыл құрамындағы сутегін ығыстыра алатын металдар 3.Сутектің протон, нейтрон, электрон саны 4.Су құрамындағы сутектің массалық үлесі 5.Сутектің физик. қасиеттері |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақты пысықтайды. Дұрыс жауаптарды шешу нәтижесінде шыққан сурет бойынша сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
|
ҚБ 1-10 балдық жүйе бойынша «Өзін-өзі бағалау парағы» әр оқушыға таратылады. Дескриптор: 1.Сутекке жалпы сипаттама береді...............1 ұпай 2.Сутектің физика-химиялық қасиеттерін анықтайды........1 ұпай |
https://learningapps.org/display?v=p7t1y1h4321
|
|
Сабақтың ортасы (32 мин) 2 мин 7 мин 15 мин
8 мин |
Мағынаны тану. «Кинометафора» әдісі «Оттек» туралы бейнебаян көрсетеді. 1 тапсырма Зертханалық жұмыс. Интербелсенді тақтада калий перманганатынан оттегін алу сарамандық тәжірибесі көрсетіледі. 2 тапсырма. Топтық жұмыс. «Домино» әдісі бойынша үш топқа жеке-жеке сұрақтары мен жауаптары бар домино тастары беріліп қорғау ұсынылады. Топтарға берілетін тақырыптар: 1. Оттектің физикалық және химиялық қасиеттері 2. Оттектің жалпы сипаттамасы мен алынуын 3. Оттектің табиғаттағы айналымы мен қолданылуы 3 тапсырма. Жеке жұмыс. Сабақты бекіту «Kahoot» ойыны |
Бейнебаян оқушылар тарапынан талқыланады. Оқушылар мұғалімнің көрсетуімен интербелсенді тақтадан калий перманганатынан оттегін алу тәжірибесін жасап дәптерге орындайды. Әр топ өз жұмыстарын сұрақтары мен жауаптары бар доминоны құрастыра отырып қорғайды және өзара сұрақтар қойа отырып бір-бірлерін толықтырады.
Оқушылар білімдерін толықтыру мақсатында сабақ мақсатына қайта оралып тест тапсырмаларын орындайды. |
ҚБ «Қолпаштау» әдісі ҚБ Ауызша мадақтау. «жарайсың» Дескриптор: 1.КМnO4-ті қыздыру арқылы оттегін алу теңдеуін жазады...............1 ұпай 2.Алынған оттекке сапалық реак. жүргізеді ..........1 ұпай ҚБ «Үш шапалақ» әдісі. Топтар бір-бірін тыңдайды және бағалайды. Дескриптор: 1.а)Оттектің физик. қасиеттерін айтады..............1 ұпай ә) Оттектің жәй және күрделі заттармен әрекеттесу реакция теңдеулерін жазады...............1 ұпай б) Берілген теңдеулердегі оттектің молекула саны мен массасын анықтайды........2 ұпай 2. а) Оттектің электрондық формуласын жазады..............1 ұпай ә) Оттектің жер қыртысындағы пайыздық үлесі мен қосылыстарын түсіндіреді.....1 ұпай б) Оттектің зертханада және өнеркәсіпте алынуын анықтайды........2 ұпай 3. а)Оттектің ауа бойынша салыстырмалы тығыздығы мен озонмен салыстырғандағы массасын анықтайды........1 ұпай ә) оттектің жәй зат ретіндегі қосылыстарын көрсетеді...........1 ұпай б) Фотосинтез реакциясының маңыздылығын түсіндіреді.........1 ұпай в) Тірі ағзалардың тыныс алу үдерісіндегі реакцияны жазады..............1 ұпай ҚБ «Ең үздік жауап» Дескриптор: 1.Оттектің жалпы сипаттамасы және физика-химиялық қасиеттері..........1 ұпай 2.Оттектің табиғаттағы айналымы, алынуы және қолданылуы ...........................1 ұпай |
https://huaxue.nobook.com/index.html#/console/templates Презентация түрлі-түсті маркерлер https://create.kahoot.it/details/632e916d-e61e-40c9-b8df-9e4300a2705f |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс. «БББ» кестесін толтыру.
|
Білім алушылар тақырып бойынша түйген білімдерін жазады. |
Оқушылар өз деңгейлерін бағалайды. |
https://images.app.goo.gl/sZKrt8FmAEL9vgdU7 Түсті стикерлер |
|
Үй тапсырмасы |
1 тапсырма. «Сөйлемді толықтыр» үлестірме парағы әр оқушыға таратылады. 2 тапсырма. Оқу. 4, 5 есептер. 101 бет |
Берілген мәтін бойынша түсіп қалған дәлелді сөйлемдерді анықтап жазады. Есептерді шығарады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оттек. Оттектің алынуы, қасиеттері, қолданылуы.
Оттек. Оттектің алынуы, қасиеттері, қолданылуы.
№36 орта
мектеп
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Оттек. Оттектің алынуы,
қасиеттері, қолданылуы.
(сабақтың
тақырыбы)
|
Бөлім: |
8.2D Cутек. Оттек және озон. |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рыскелдиева М.Д. |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Оттек. Оттектің алынуы, қасиеттері, қолданылуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.2 – ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу. 8.4.2.3 – оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу қасиеттерін тану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін болжайды, маңыздылығын түсінеді. -оттектің алынуы мен химиялық қасиеттерінің реакция теңдеулерін жазады және қолданылу аясын түсіндіреді |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (8 мин) 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру «Атомдар мен молекулалар» әдісі |
Ойын шарты бойынша оқушылар жүргізушінің бұйрығы арқылы атомдарға жіктеледі, молекулаларға топтасады.Ұтылған оқушы ойынды жалғастырмайды. |
ҚБ Ауызша мадақтау «жарайсыңдар», «керемет» |
Атомдар мен молекулалар
|
|
2 мин |
Топқа бөлу. «Сиқырлы қалпақ» әдісі. |
Оқушылар интербелсенді тақтада көрсетілген аты-жөндері бойынша протон, нейтрон, электрон топтарына бөлінеді. |
ҚБ Ауызша мадақтау «жарайсыңдар», «керемет» |
АКТ The Hat
|
|
Алдыңғы білім 3 мин |
Интербелсенді тақтадан «Пазл» әдісі бойынша сұрақтар ұсынылады. 1.Сутекті таза күйінде алған ғалым 2. Сұйытылған қышқыл құрамындағы сутегін ығыстыра алатын металдар 3.Сутектің протон, нейтрон, электрон саны 4.Су құрамындағы сутектің массалық үлесі 5.Сутектің физик. қасиеттері |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақты пысықтайды. Дұрыс жауаптарды шешу нәтижесінде шыққан сурет бойынша сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
|
ҚБ 1-10 балдық жүйе бойынша «Өзін-өзі бағалау парағы» әр оқушыға таратылады. Дескриптор: 1.Сутекке жалпы сипаттама береді...............1 ұпай 2.Сутектің физика-химиялық қасиеттерін анықтайды........1 ұпай |
https://learningapps.org/display?v=p7t1y1h4321
|
|
Сабақтың ортасы (32 мин) 2 мин 7 мин 15 мин
8 мин |
Мағынаны тану. «Кинометафора» әдісі «Оттек» туралы бейнебаян көрсетеді. 1 тапсырма Зертханалық жұмыс. Интербелсенді тақтада калий перманганатынан оттегін алу сарамандық тәжірибесі көрсетіледі. 2 тапсырма. Топтық жұмыс. «Домино» әдісі бойынша үш топқа жеке-жеке сұрақтары мен жауаптары бар домино тастары беріліп қорғау ұсынылады. Топтарға берілетін тақырыптар: 1. Оттектің физикалық және химиялық қасиеттері 2. Оттектің жалпы сипаттамасы мен алынуын 3. Оттектің табиғаттағы айналымы мен қолданылуы 3 тапсырма. Жеке жұмыс. Сабақты бекіту «Kahoot» ойыны |
Бейнебаян оқушылар тарапынан талқыланады. Оқушылар мұғалімнің көрсетуімен интербелсенді тақтадан калий перманганатынан оттегін алу тәжірибесін жасап дәптерге орындайды. Әр топ өз жұмыстарын сұрақтары мен жауаптары бар доминоны құрастыра отырып қорғайды және өзара сұрақтар қойа отырып бір-бірлерін толықтырады.
Оқушылар білімдерін толықтыру мақсатында сабақ мақсатына қайта оралып тест тапсырмаларын орындайды. |
ҚБ «Қолпаштау» әдісі ҚБ Ауызша мадақтау. «жарайсың» Дескриптор: 1.КМnO4-ті қыздыру арқылы оттегін алу теңдеуін жазады...............1 ұпай 2.Алынған оттекке сапалық реак. жүргізеді ..........1 ұпай ҚБ «Үш шапалақ» әдісі. Топтар бір-бірін тыңдайды және бағалайды. Дескриптор: 1.а)Оттектің физик. қасиеттерін айтады..............1 ұпай ә) Оттектің жәй және күрделі заттармен әрекеттесу реакция теңдеулерін жазады...............1 ұпай б) Берілген теңдеулердегі оттектің молекула саны мен массасын анықтайды........2 ұпай 2. а) Оттектің электрондық формуласын жазады..............1 ұпай ә) Оттектің жер қыртысындағы пайыздық үлесі мен қосылыстарын түсіндіреді.....1 ұпай б) Оттектің зертханада және өнеркәсіпте алынуын анықтайды........2 ұпай 3. а)Оттектің ауа бойынша салыстырмалы тығыздығы мен озонмен салыстырғандағы массасын анықтайды........1 ұпай ә) оттектің жәй зат ретіндегі қосылыстарын көрсетеді...........1 ұпай б) Фотосинтез реакциясының маңыздылығын түсіндіреді.........1 ұпай в) Тірі ағзалардың тыныс алу үдерісіндегі реакцияны жазады..............1 ұпай ҚБ «Ең үздік жауап» Дескриптор: 1.Оттектің жалпы сипаттамасы және физика-химиялық қасиеттері..........1 ұпай 2.Оттектің табиғаттағы айналымы, алынуы және қолданылуы ...........................1 ұпай |
https://huaxue.nobook.com/index.html#/console/templates Презентация түрлі-түсті маркерлер https://create.kahoot.it/details/632e916d-e61e-40c9-b8df-9e4300a2705f |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс. «БББ» кестесін толтыру.
|
Білім алушылар тақырып бойынша түйген білімдерін жазады. |
Оқушылар өз деңгейлерін бағалайды. |
https://images.app.goo.gl/sZKrt8FmAEL9vgdU7 Түсті стикерлер |
|
Үй тапсырмасы |
1 тапсырма. «Сөйлемді толықтыр» үлестірме парағы әр оқушыға таратылады. 2 тапсырма. Оқу. 4, 5 есептер. 101 бет |
Берілген мәтін бойынша түсіп қалған дәлелді сөйлемдерді анықтап жазады. Есептерді шығарады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз

















