Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы 8 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі»коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы
Бөлімі: |
Жылу құбылыстары |
Педагогтің аты-жөні: |
Тажибаева У |
Күні:1.10 |
|
Сыныбы: 8е, 8з |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.2.7 – отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау. Отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдану |
Сабақтың мақсаты: |
-отының меншікті жану жылуының физикалық мағынасын түсіндіреді; -меншікті жану жылуының формуласын есептер шығару барысында дұрыс қолданады; |
Бағалау критерийлері |
-Отының меншікті жану жылуының физикалық мағынасын түсіндіреді; -Меншікті жану жылуының формуласын есептер шығару барысында дұрыс қолданады; |
Құндылықтарға баулу |
Берілген есептерді шығаруда қажет формуланы тауып, өлшем бірлігін сауатты жазып, нақты жауабын дұрыс табу арқылы еңбек және шығармашылық құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин. «Жылдам тест»-әдісі 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өткен тақырыпты еске түсіруге арналған тест. 1. Жылу мөлшерін есептеудің формуласы: А) Ә) Б) В) 2. Жылу мөлшері дегеніміз не? А) Жылу берілу кезіндегі энергия Ә) Қалыпты жағдайдағы энергия Б) Жұмыс кезіндегі энергия В) қозғалыс кезіндегі энергия 3. Жылу мөлшерінің өлшем бірлігі? А) Дж Ә) 1 Кл Б) 1 Н В) 1 кал 4. Массасы 10кг шойынды 10 С- тан 100 С-қа дейін қыздырғанда қанша жылу мөлшері беріледі? ( С= 540 Дж/кг С) А) 486 кДж Ә) 240 Дж Б) 590 кДж В) 476000 Дж 5. Меншікті жылу сыйымдылығының өлшем бірлігі? А) Дж/кг Ә) Н/кг Б) Г/град В) Дж/кг С |
Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру үшін тест тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор: -жылу мөлшерін сипаттайды. - заттардың меншікті жылусыйымдылықтарын ажыратады. Жалпы балл -2 |
Оқулық 8– сынып |
Сабақтың ортасы «Ой қозғау» 5 мин |
Білім дағдысы: Білу (D) Бос стаканмен жанып тұрған май шамды жабамыз. Біраз уақыттан кейін май шам өшеді. Жанудың қандай шарты бұзылды . Алдымен оқушылар жұпта талқылайды. Содан соң мүғалім әр жұптың пікірін тыңдап, кері байланыс жасай отырып бүгінгі сабақтың мақсатын анықтауға бағыттайды. |
Оқушылар мұғаліммен бірге сабақ мақсатын анықтайды |
Дескриптор: -отынның жану жылуы тақырыбын түсінеді. |
ДЭ Презентация Оқулық 8-сынып. Май шам, стақан |
Жұптық жұмыс 15 мин |
Білім дағдысы: Қолдану 1-тапсырма (Р) Оқушылар жұптасып эксперименттік тапсырмалар орындайды: 1 -тәжірибе. Бірдей массадағы әр түрлі отын жанған кезде бөлінетін жылу мөлшерін анықтаңдар. Жұмысқа нұсқау: 2 кусок фольганы картонга қоямыз. Фольга үстіне мақта кесегін қоямыз Әр кесектің үстіне біреуіне спирт , ал екіншісіне бензин тамшысын тамызамыз. Екі кесекті бір мезгілде жағыңдар Спирт пен бензин жанып болған соң фольганы қолмен ұстап көріңдер. Қайсысы көбірек жылу бөлді? 2-Тәжірибе. Әр түрлі массадағы отынның жану кезіндегі жылу мөлшерін салыстыру Жұмысқа нұсқау: 2 кусок фольганы картонга қоямыз. Фольга үстіне мақта кесегін қоямыз Әр кесектің үстіне біреуіне бір тамшы спирт , ал екіншісіне екі тамшы спирт тамызамыз. Екі кесекті бір мезгілде жағыңдар Спирт жанып болған соң фольганы қолмен ұстап көріңдер. Қайсысы көбірек жылу бөлді? Мұғалім сұрақ қояды: Отын жанғанда бөлінетін жылу мөлшері неден тәуелді? Бұл сұраққа оқушылар тәжірибе жасап болған соң тұжырымдарын жасайды. Мұғалім кері байланыс жасай отырып, отын жанғанда бөлінетін жылу мөлшері отын массасына және отынның меншікті жану жылуына пропорционал екенін атап өтуіне болады. Q=q·m. Топтық талқылау Отынды белсенді түрде қолдану неге әкеліп соғады? Бұдан қандай қорытынды жасауға болады? |
Оқушылар берілген құрал –жабдықтар арқылы тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - отын жанғанда бөлінетін жылу мөлшерін сипаттайды; – отынның меншікті жану жылуының физикалық мағынасын түсіндіреді Жалпы балл -4 |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Картон, фольга, мақта, бензин, спирт тамшысы |
Жеке жұмыс «Кім алғыр» әдісі 13 мин |
Білім дағдысы: Қолдану (І) 2-тапсырма «Кім алғыр» әдісі арқылы есептер беріледі Тапсырмалар: Массасы 10 г керосин толық жанғанда бөлініп шығатын барлық жылу мөлшері массасы 22 кг суды ысытуға жұмсалса, судың температурасы неше градусқа өзгереді? с4200 Дж/кг0С, q=4,6107Дж/кг. ПӘК-і 30 пеште 0,5 кг ағашты толық жағып, қанша суды қайнатуға болады? Судың бастапқы температурасы 100С. с4200 Дж/кг0С, q=10106 Дж/кг. |
Оқушылар берілген есептерді шығарады |
Дескриптор: -Отын энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдана алады. -Физикалық шамалардың өлшем бірлігін ХБЖ ауыстыра алады. - Белгісіз шаманың формуласын дұрыс қорытып шығарады. -Берілген шамалардың мәндерін пайдаланып, дұрыс есептеулер жүргізе алады Жалпы балл- 4 |
ДЭ, 8-сынып оқулық Ж.О.Бақынов есептер жинағы |
Сабақтың соңы. Рефлексия 5 мин |
Сабақтың рефлексиясы. Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін. Үйге тапсырма: Ж.О.Бақынов е.ж Б тобы есептері |
Оқушылар сұраққа жауап береді |
|
|