Материалдар / Отынның энергиясы.Отынның меншікті жану жылуы.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Отынның энергиясы.Отынның меншікті жану жылуы.

Материал туралы қысқаша түсінік
8-сынып,Сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Наурыз 2023
312
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлімі:

8.1 А Жылу құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Отынның энергиясы.Отынның меншікті жану жылуы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.2.7– отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау;

Сабақтың мақсаты:

  • отынның меншікті жану жылуының мәндерін түсінеді;

  • отынның меншікті жану жылуына есептер шығарады.

  • тәжірибелер арқылы жылу мөлщерін анықтайды.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут







Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.


Ынтымақтастықты қалыптастыру

Топтарға бөлу: «Пазл» әдісі бойынша кесілген иллюстрациялардан бір сурет нұсқамасын жинау.Себетте отын түрлерінің кесілген суреттері ,ағаш, көмір,газдың салынған.

Кесілген суреттерді оқушылар топтасып жинап, топ-топқа бөлінеді.

Тапсырма-1. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушыларға жылу мөлшері тақырыбына байланысты үлестірме (карточка) арқылы таратылады. Өтілген тақырып бойынша берілген есептерді жұптасып және топтармен бөліседі. Әр топқа есеп беріледі.

1.Массасы 1,5т кірпіш пеш 300С-тан 200С дейін суынғанда айналасындағы денелерге қандай жылу мөлшерін береді?

2-тапсырма

Массасы 100г қорғасын кесегінің ішкі энергиясы 280Дж-ға арту үшін , оның температурасын қаншаға көтеру керек болады?

3-тапсырма

Массасы 1,2 т кіріш пеш 200С-тан 100С дейін суынғанда айналасындағы денелерге қандай жылу мөлшерін береді?



Ынталандыру















«Бағдаршам» әдісі арқылы.

Жасыл түс - толық жауап

Сары түс - толық емес жауап

Қызыл түс – жартылай қатысқан


Оқулық












Таратпа материал




























Сабақтың ортасы


12 минут



















8 минут
































7мин




Кластер әдісі тұжырымдыойларын қағазға түсіріп,топтық жұмыс қорғалады.

Оқушылармен сабақтың тақырыбын ашу үшін құрғақ

Спиртті пайдаланып,суды қыздыру тәжірибесі көрсетіледі.

ПРОБЛЕМАЛЫҚ СҰРАҚ: Энергияны қалай алуға болады?

Q=q*m 1Дж=1Дж/кг*кг, q=Q/m 1Дж/кг











Тапсырма-2. «Ротация» әдісі бойынша оқушыларберілген есептердің өлшем бірліктерін түрлендіріп,формуланы пайдаланып есептерді шығарады.

1-1.Массасы 15кг тас көмір толық жанғанда,қанша жылу мөлшері бөлінеді?

1-2.Көлемі 4л бензин толық жанғанда, қанша жылу мөлшері бөлінеді?

1-3. Көлемі 5л ыдыс бензинмен толтырылған.Осы бензин толық жанғанда 230МДж энергия алуға бола ма?

Бағалау критерийі

Дескриптор

Формуланы есептер шығаруға қолданады.

1.Есептің берілгенің жазады

2.Өлшем бірліктерін ХБЖ-ға өрнектейді.

3.Тиісті фромуланы пайдаланады

4.Есептейді ,қорытындылайды





Тапсырма-3. Тәжірибе жасау. «Еркін ізденіс» әдісі

Әр топқа отын түрлерін (ағаш,көмір,шым тезек),таразы беріледі.Осы берілген отын түгелімен жанғанда қанша энергия бөлініп шығатындығын есептейді.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Эксперимент-тік есептер арқылы қорытынды жасай алады

Отын түрлерін ажыратады.

Таразыны пайдаланып массасын анықтайды.

Формуланы қолданып есептейді.





Оқулық, қалам, жұмыс дәптер



















Есептер жинағы,

отын түрлері.


Сабақтың соңы.


8 минут

















Бағалау



Үй тапсырма-сы

Кері байланыс. «Бес саусақ» .

- Cізде қандай қиындықтар болды?

-Cізде қандай тапсырма қатты ұнады?

- Бүгінгі көңіл-күйім қандай болды?

- Бүгін мен қандай жетістіктерге қол жеткіздім?

- Бүгін мен не білдім, қандай тәжірибе жинақтадым?

мұғалім кері байланыс алады Осы тақырыпты қорытындылап, сабақтың мақсатына жеткен жетпегенін, неге көңіл бөлу керек, келешекте не істеу керек деген сұрақтарға жауап аламын











Үйге тапсырма: Қазақстандағы шикізаттың түрлерін картаға орналастыру.





















Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл


Оқулық, қалам, жұмыс дәптер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?




Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

«Пазл» әдісі бойынша кесілген иллюстрациялардан бір сурет нұсқамасын жинайды.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі деңгейлік тапсырмалар бойынша есептер шығарады.

Кластер әдісі тұжырымды ойларын қағазға түсіріп,топтық жұмыс қорғалады.

«Еркін ізденіс» әдісі

әр топқа отын түрлерін (ағаш,көмір,шым тезек),таразы беріледі.Осы берілген отын түгелімен жанғанда қанша энергия бөлініп шығатындығын есептеу.

арқылы шығармашылығы , ойлау дағдыларын жетілдіреді.

«Ротация» әдісі бойынша оқушылар бірлесе топпенберілген есептердің өлшем бірліктерін түрлендіріп, формуланы пайдаланып есептерді шығарады.


«Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады.

Кері байланыс. «Бес саусақ» .

- Cізде қандай қиындықтар болды?

-Cізде қандай тапсырма қатты ұнады?

- Бүгінгі көңіл-күйім қандай б

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!