|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Камитова Ж.С. |
|
|
Күні: 04.02.2026 |
|
|
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Оян қазақ! – Алаш көсемі Міржақып Дулатұлының рухани мұрасы» |
|
|
Негізгі құндылықтар |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға Алаш қайраткері Міржақып Дулатұлының өмірі мен «Оян қазақ» идеясының маңызын кино желісі оқушыларды адамгершілікке, отан сүйгіштікке тәрбиелеу |
|
|
Құндылықтарды дамыту |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|
|
Апта дәйек сөзі |
Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
Сабақтың басы (5 мин) |
1.Психологиялық ахуал: «Жылы сөз» әдісі. «Ел, білім, еркіндік» туралы бір –біріне жылы сөз айту тапсырылады 2.Оқушыларға «Оян, қазақ» фильмі жайлы мәлімет беру. Алаш қайраткері Міржақып Дулатұлы өмірінің 1909 – 1935 жылдардағы кезеңі қамтылады. Міржақыптың « Оян, қазақ !» кітабының жарыққа шығуы, «Бақытсыз Жамал» романының жазылуы,революциядан кейінгі жылдардағы, ашаршылық кезеңіндегі қоғамдық - саяси қызметі, Қызылорда, Семей, Мәскеудің әйгілі «Бутырка» абақтысындағы жылдары және жан жары Ғайнижамалмен махабаты баяндалады. Фильмді қоюшы режиссер – Мұрат Есжан, продюсері – Айсауле Әбділдә, сценариін жазғандар - Мұрат Есжан, Ұларбек Нұрғалымұлы, алаштанушы ғалым Ұшқын Сейдірахман. Басты рөлді Астана қаласының актері Бақыт Қажыбаев сомдайды. |
Оқушылар бір –біріне ел, білім, еркіндік туралы бір жақсы сөз айтады |
|
|
Шығармашылық тапсырма (5 мин ) |
1- топ «Алаш» «Алаш ордасы » 2-топ «Ұлт жанашыры» - Міржақыптың өмірбаяны 3-топ «Оян қазақ» Міржақып Дулатұлының танымал шығармалары мен қызықты оқиғалары |
Оқушылар постер қорғайды |
|
|
Қызығушылық ты ояту (5 мин ) |
Психологиялық ахуал: «Алаш» сөзінің мағынасын «» «Алаш» сөзінің мағынасы «Алаш» -түркі халықтарына ортақ , ежелгі заманнан келе жатқан, бауырластықты, қандастықты білдіретін, қазақ халқының атауымен байланысты киелі ұғым. Аңыздарда Алаша хан есімімен, «Алты сан Алаш» бірлестігімен байланыстырылып, тарихи деректерде ортақ ұран, қазақ ұлтының ертедегі қауымдық бірлестігі ретінде көрініс табады, сонымен қатар 1917 -1920 жылдардағы ұлттық қозғалыстың символы болды. «Алаш» сөзінің шығу тарихы мен мағынасы:
Бейне фильм көрсету: «Оян, қазақ» киносының қысқа үзіндісі (2-3 мин) -Кинодан қандай әсер алдың ? -Көріністе халықтың жағдайы қалай ? |
Оқушылар ойланып , өз пікірін ортаға салады |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 7 мин |
Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі:
Кино бойынша нақты сұрақтар: 1.Кинода Міржақыпты қандай адам ретінде көрдің ? 2.Ол не үшін алаңдады? |
Оқушылар ойланып жауап береді. |
Оқушылар бір-біріне кері байланыс жасайды. Бірін-бірі бағалайды |
|
Көрініс ( 4 мин) |
Рөльдерде : Ахмет Байтұрсынұлы, Міржақып Дулатұлы Халық өкілі, жас қазақ |
Оқушылар көрініске қатысады |
|
|
Сабақты бекіту 5 минут |
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі Мен бүгін білдім… Мен үшін «Оян қазақ» деген … Сабақта маған ұнағаны…. |
Оқушылар сикерлерге жазады Стикерлерді тақтадағы «Рухани ояну» бұрышына іледі |
|
|
Қорытынды 3 минут |
Мұғалімнің қорытынды сөзі: Алаш арыстарының арманы -саналы , білімді ұрпақ. «Оян, қазақ» -бүгінгі күнге арналған үндеу. |
|
|
|
«Келісемін» Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің «Шоқан Уәлиханов атындағы №3 мектеп-лицейі» КММ тәрбие ісінің меңгерушісі _________А.Махмутова |
«Бекітемін» Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің «Шоқан Уәлиханов атындағы №3 мектеп-лицейі» КММ директоры _________К.Газизова
|
Ашық тәрбие сағаты
Тақырыбы: «Оян қазақ! – Алаш көсемі Міржақып Дулатұлының рухани мұрасы»
Сынып: 7 «А»
Сынып жетекші: Камитова Ж.С.
Өскемен қаласы.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оян қазақ! – Алаш көсемі Міржақып Дулатұлының рухани мұрасы
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Камитова Ж.С. |
|
|
Күні: 04.02.2026 |
|
|
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Оян қазақ! – Алаш көсемі Міржақып Дулатұлының рухани мұрасы» |
|
|
Негізгі құндылықтар |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға Алаш қайраткері Міржақып Дулатұлының өмірі мен «Оян қазақ» идеясының маңызын кино желісі оқушыларды адамгершілікке, отан сүйгіштікке тәрбиелеу |
|
|
Құндылықтарды дамыту |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|
|
Апта дәйек сөзі |
Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
Сабақтың басы (5 мин) |
1.Психологиялық ахуал: «Жылы сөз» әдісі. «Ел, білім, еркіндік» туралы бір –біріне жылы сөз айту тапсырылады 2.Оқушыларға «Оян, қазақ» фильмі жайлы мәлімет беру. Алаш қайраткері Міржақып Дулатұлы өмірінің 1909 – 1935 жылдардағы кезеңі қамтылады. Міржақыптың « Оян, қазақ !» кітабының жарыққа шығуы, «Бақытсыз Жамал» романының жазылуы,революциядан кейінгі жылдардағы, ашаршылық кезеңіндегі қоғамдық - саяси қызметі, Қызылорда, Семей, Мәскеудің әйгілі «Бутырка» абақтысындағы жылдары және жан жары Ғайнижамалмен махабаты баяндалады. Фильмді қоюшы режиссер – Мұрат Есжан, продюсері – Айсауле Әбділдә, сценариін жазғандар - Мұрат Есжан, Ұларбек Нұрғалымұлы, алаштанушы ғалым Ұшқын Сейдірахман. Басты рөлді Астана қаласының актері Бақыт Қажыбаев сомдайды. |
Оқушылар бір –біріне ел, білім, еркіндік туралы бір жақсы сөз айтады |
|
|
Шығармашылық тапсырма (5 мин ) |
1- топ «Алаш» «Алаш ордасы » 2-топ «Ұлт жанашыры» - Міржақыптың өмірбаяны 3-топ «Оян қазақ» Міржақып Дулатұлының танымал шығармалары мен қызықты оқиғалары |
Оқушылар постер қорғайды |
|
|
Қызығушылық ты ояту (5 мин ) |
Психологиялық ахуал: «Алаш» сөзінің мағынасын «» «Алаш» сөзінің мағынасы «Алаш» -түркі халықтарына ортақ , ежелгі заманнан келе жатқан, бауырластықты, қандастықты білдіретін, қазақ халқының атауымен байланысты киелі ұғым. Аңыздарда Алаша хан есімімен, «Алты сан Алаш» бірлестігімен байланыстырылып, тарихи деректерде ортақ ұран, қазақ ұлтының ертедегі қауымдық бірлестігі ретінде көрініс табады, сонымен қатар 1917 -1920 жылдардағы ұлттық қозғалыстың символы болды. «Алаш» сөзінің шығу тарихы мен мағынасы:
Бейне фильм көрсету: «Оян, қазақ» киносының қысқа үзіндісі (2-3 мин) -Кинодан қандай әсер алдың ? -Көріністе халықтың жағдайы қалай ? |
Оқушылар ойланып , өз пікірін ортаға салады |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 7 мин |
Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі:
Кино бойынша нақты сұрақтар: 1.Кинода Міржақыпты қандай адам ретінде көрдің ? 2.Ол не үшін алаңдады? |
Оқушылар ойланып жауап береді. |
Оқушылар бір-біріне кері байланыс жасайды. Бірін-бірі бағалайды |
|
Көрініс ( 4 мин) |
Рөльдерде : Ахмет Байтұрсынұлы, Міржақып Дулатұлы Халық өкілі, жас қазақ |
Оқушылар көрініске қатысады |
|
|
Сабақты бекіту 5 минут |
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі Мен бүгін білдім… Мен үшін «Оян қазақ» деген … Сабақта маған ұнағаны…. |
Оқушылар сикерлерге жазады Стикерлерді тақтадағы «Рухани ояну» бұрышына іледі |
|
|
Қорытынды 3 минут |
Мұғалімнің қорытынды сөзі: Алаш арыстарының арманы -саналы , білімді ұрпақ. «Оян, қазақ» -бүгінгі күнге арналған үндеу. |
|
|
|
«Келісемін» Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің «Шоқан Уәлиханов атындағы №3 мектеп-лицейі» КММ тәрбие ісінің меңгерушісі _________А.Махмутова |
«Бекітемін» Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің «Шоқан Уәлиханов атындағы №3 мектеп-лицейі» КММ директоры _________К.Газизова
|
Ашық тәрбие сағаты
Тақырыбы: «Оян қазақ! – Алаш көсемі Міржақып Дулатұлының рухани мұрасы»
Сынып: 7 «А»
Сынып жетекші: Камитова Ж.С.
Өскемен қаласы.
шағым қалдыра аласыз






