|
Пән:Көркем еңбек. Тақырып: «Ою-өрнек түрлері» |
КММ №18 мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Консбаева Жанылай Дусенбаевна
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу Мақсаты: |
2.2.3.3. Қазақ үлттық ою-өрнектер турлерімен танысу,қарапайым материалдардан ою-өрнек компоненттерді сызу, даындау, қию формасын келтіру және жинақтау, қосу, бріктіру.Шығармашылық идеяларын дамыту. . |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлықоқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбіроқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шығармашылық жұмыстарда қазақтың ұлттық мәдениетінің элементерін қолданады. Жеке, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар, қазақ улттық ою-өрнектердің үлгілері және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс стикерлер, сурет салуға арналған қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. Сурақ - жауап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
қазақ тілі,тарих.математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2-4мин Серпілген сүрақтар. Білу |
Психологиялық ахуал қалыптастыру кезеңі Үш тілдеамандасу \Сәлеметсізбе\ Здравствуйте\ Good morninq/ Балаларға қазақ халқының баспанасы болған киіз уйді көрсету ..Балалар киіз уй неден қандай материалдан жасалады ? Турлі сурақ қою? Оқушылар киіз уйдің ағашы мен киізіндегі орама, ою-өрнектерге қарап оның оюларын сипаттайды. Балалар? Ою -өрнектер не нәрсеге уқсайды \Жауаптары..\ ырғақ, тіс, қошқар мүйізт.б Ал ендеше балалар біздің бүгінгі өтетін тақырып Қазақ халқының ою-өрнетерін қурастыружәне сызып, қыіп даындап уйренеміз. Топқа бөлу( үстелдің устіне оюлар қойылады балалар ою арқылы бөлінеді) 1топ: «Қошқармүйіз», 2топ: «Түйетабан» 3топ: «Қүс қанаты» Өткен сабақты еске тусіру. Балалар сәндік қолтаңбалы өнер дегеніміз не? Қолөнер бүйымдарын ата? Әшекейлеу өнерінің мақсаты не? ,1топтың тапсырмасы қағаз қыйндыларынан жануарларға байланысты ою-өрнектерді сызу және ненің мағынасын білдіреді жауап беру 2 топтың тапсырмасы Қурт-құмырсқаға байланысты ою турі беріледі. 3 топтың тапсырмасы Өсімдік тектес оюларды сызу суретін салу, сиппатау. |
Оқулық, суреттер, дайын ою-өрнектер, бланкілер, сурет салуға арналған қағаздар,т.б заттар Киіз уй қатты қағаздан, АКТ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин 6мин 5-6мин Тілдік мақсаттар 10мин 12мин |
Бейне ролик көрсету Ою-өрнек туралы тусінік шығу тарихы жайында жалпы ақпарат алу Бейне роликті көрген кездегі мағлуматтарға мән беріп, балаларға сурақ қою? Қазақ халқының ою-өрнек турлеріне сиппатама беру, ою-өрнектің тілін тусіндіру, сырына мән беру арқылы балалардың шығармашылық қабілетін дамыту. 1. Ою-өрнек дегеніміз не? 2. Ою-өрнектің неше турі бар? Ата-бабаларымыз не ушін ою-өрнекті қолданған? Халық көп тутынатын , оюмен әшекейленген буымдарды атау? (көрпе, киім кешек т.б) Баларға ою-өрнек сөзі латынның «орнамент» деген сөзінің боламасы екенін бір шолып өту. Орнамент сөзі « сәндеу , әсемдеу» деген мағынаны білдіреді Ою –өрнектерді кунделікті тутынытын заттардан көріп білеміз? Ою деген не? Өрнек деген не?Ою дегенсөзбен өрнек деген сөздің мағынасы бір.Бул сөздің ұғымында бір нәрсені ойып, кесіп қиюластырып жасау бір нәрсенің бетіне ойып бедер түсіру Ойын: Менің көңіл куйім. Оқушылардың көңіл куйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дурыс бағалай білуге тәрбиелеу.Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-куйлеріңді суреттеп салыңдар. Балалардың іс-әрекеті(көбелектің, гулдің, куннің , суреттерін бейнелейді) Балалар ою-өрнек туралы мақал –мәтел білеміз бе? Ал ендеше мақалды жалғастыра отырып тап. Мүғалім: Ою ойғанның ойы(балалардың жауабы )ушқыр! Өнерлінің қолы...алтын. Өнерліден уйрен, өнерсізден ...жирен. Балалар біз бугін бейнелеу өнерінің сиқырлі әлеміне саяхаттаймыз. Мына жумбақты шешіп көріңіз. Алдымда әр турінен жібек жіптің Аспанға әшекейлеп кесте тіктім Бул не балалар (кемпірқосақ) Дурыс ол кемпірқосақ, балалар, кемпірқосақтың неше түсі бар?(балалар атайды) Бояулардың сиқыры неде? Қандай сиқыры бар? Кемпірқосақта жеті турлі тусі бар, қане балалар тустерді барлығымыз атайық(балалар атайды көк, сары, қызыл,кулгін т.б) Жарайсыңдар балалар (ауызша бағалау) Балалар заттарды әдемі, берік, әрі ыңғайлы етіп безендіріп суретін салып жасайтын оны кім деп атаймыз?(Балалардың жауабы) Дизайнер. Ия балалар, жарайсыңдар ! ол суретшіні дизайнер деп атайды. Термин созі дизайнер ұш тілде айтып өтейік балалар. Қазақ тілінде(дизайн) Орыс тілінде(дизайн) Ағылшын тілінде(desiqn) Оқулықпен жумыс 86-87бет Бугін біз өзімізді дизайнер ретінде қазақтың үлттық ою-өрнектерін жасап уйренейк. Кіріспе. Балалар қошқар мүйіз ненің мағынасын білдіреді? Туетабан оюы нені білдіреді, қусқанаты нені білдіреді? Дайын көрнекіліктерді көрсету оқушыларға Балалар жумысқа кіріседі Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріе еске тусіру Қайшымен жұмыс
жасау қауіпсіздігі
5. Екінші адамға қайшыны жабық
түрінде сабы жағымен ұсын. Оқушылар берілген ресурстармен жумыс жасайды
Мүғалім балаларға бағыт бағдар беріп турады, жумыстарын қадағалайд Көмек көрсетіледі
|
. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
Қустай болып ушамыз Қустай қанат қағамыз Дүниені аралап оқып білім аламыз Көзді салып қараңыз Былай қанат қағамыз 12345 тез тез ушып аламыз |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 20 минут Бағалау критерийі 10мин Бағалау критерийі |
Бармақтарың майысып,
Дескриптор
Коллективті жумыс:Киіз уйді безендіру. Балалар даын оюларын киіз уйді оюлармен безейді Коллаж техникасын қолданады
Барлық топ бірігіп жумыстарын талқылайды және бір бірін бағалайды: ою үлгілерін таңдайды -түстерді дұрыс таңдайды -безендіру үшін коллаж техникасын қолданады -ұлттық ою-өрнектермен безендіреді; -қызықты композиция ойластырады. |
Оқушылар берілген ресурстармен жұмыс жасайды
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Пән:Көркем
еңбек. Тақырып:
«Ою-өрнек
түрлері»
КММ №18
мектеп
Күні: Мұғалімнің есімі: Консбаева Жанылай
Дусенбаевна
Сынып:5
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар: Сабақ негізделген оқу
Мақсаты:
2.2.3.3. Қазақ
үлттық ою-өрнектер турлерімен танысу,қарапайым материалдардан
ою-өрнек компоненттерді сызу, даындау, қию формасын келтіру және
жинақтау, қосу, бріктіру.Шығармашылық идеяларын
дамыту.
.
Сабақ
мақсаттары
Барлықоқушылар: Сабақта берілген тапсырмаларды
орындайды. Тақырыпты
меңгереді.
Оқушылардыңбасымбөлігі: Тақырыптың маңызы туралы
дәлелдеп айтып бере алады. Қарапаым материалдардан ою-өрнек сызып,
қыіп формасын келтіре алады
Кейбіроқушылар: Алған білімдерін
сыныптастарына түсіндіріп, ою-өрнектерді сызады және қияды,
оқулықтан тыс ресурстар қоса
алады. Бағалау критерийі Шығармашылық жұмыстарда
қазақтың ұлттық мәдениетінің элементерін
қолданады. Жеке, топтық тапсырмаларды
орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
Ресурстар
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар, қазақ улттық ою-өрнектердің
үлгілері және әртүрлі заттар, топтық
тапсырмалар, кері байланыс стикерлер, сурет салуға арналған
қағаздар
Әдіс-тәсілдер
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. Сурақ -
жауап
Пәнаралық
байланыс
қазақ
тілі,тарих.математика
Ресурстар 2-4мин
Серпілген сүрақтар.
Білу Психологиялық ахуал
қалыптастыру кезеңі Үш тілдеамандасу
\Сәлеметсізбе\ Здравствуйте\
Good morninq/ Балаларға қазақ халқының баспанасы болған киіз уйді
көрсету ..Балалар киіз уй неден қандай материалдан жасалады ? Турлі
сурақ қою? Оқушылар киіз уйдің ағашы мен киізіндегі орама,
ою-өрнектерге қарап оның оюларын сипаттайды. Балалар? Ою -өрнектер
не нәрсеге уқсайды \Жауаптары..\ ырғақ, тіс, қошқар мүйізт.б Ал
ендеше балалар біздің бүгінгі өтетін тақырып Қазақ халқының
ою-өрнетерін қурастыружәне сызып, қыіп даындап уйренеміз. Топқа
бөлу( үстелдің устіне оюлар қойылады балалар ою арқылы
бөлінеді) 1топ: «Қошқармүйіз», 2топ:
«Түйетабан» 3топ: «Қүс
қанаты» Өткен сабақты еске тусіру.
Балалар сәндік қолтаңбалы өнер дегеніміз не? Қолөнер бүйымдарын
ата? Әшекейлеу өнерінің мақсаты
не? ,1топтың тапсырмасы қағаз
қыйндыларынан жануарларға байланысты ою-өрнектерді сызу және ненің
мағынасын білдіреді жауап
беру
2 топтың тапсырмасы
Қурт-құмырсқаға байланысты ою турі беріледі. 3 топтың тапсырмасы
Өсімдік тектес оюларды сызу суретін салу,
сиппатау. Оқулық, суреттер, дайын
ою-өрнектер, бланкілер, сурет салуға арналған қағаздар,т.б
заттар
Киіз уй қатты
қағаздан, АКТ 5мин 6мин 5-6мин Тілдік
мақсаттар 10мин
12мин Бейне ролик
көрсету Ою-өрнек туралы тусінік
шығу тарихы жайында жалпы ақпарат
алу Бейне роликті көрген кездегі
мағлуматтарға мән беріп, балаларға сурақ қою? Қазақ халқының
ою-өрнек турлеріне сиппатама беру, ою-өрнектің тілін тусіндіру,
сырына мән беру арқылы балалардың шығармашылық қабілетін дамыту. 1.
Ою-өрнек дегеніміз не? 2. Ою-өрнектің неше турі бар?
Ата-бабаларымыз не ушін ою-өрнекті қолданған? Халық көп тутынатын ,
оюмен әшекейленген буымдарды атау? (көрпе, киім кешек
т.б) Баларға ою-өрнек сөзі латынның
«орнамент» деген сөзінің боламасы екенін бір шолып өту. Орнамент
сөзі « сәндеу , әсемдеу» деген мағынаны
білдіреді Ою –өрнектерді кунделікті
тутынытын заттардан көріп білеміз? Ою деген не? Өрнек деген не?Ою
дегенсөзбен өрнек деген сөздің мағынасы бір.Бул сөздің ұғымында бір
нәрсені ойып, кесіп қиюластырып жасау бір нәрсенің бетіне ойып
бедер түсіру Ойын: Менің көңіл
куйім. Оқушылардың көңіл куйін игере
білуге және басқаруға, қадағалауға, дурыс бағалай білуге
тәрбиелеу.Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-куйлеріңді суреттеп
салыңдар. Балалардың іс-әрекеті(көбелектің, гулдің, куннің ,
суреттерін
бейнелейді) Балалар ою-өрнек
туралы мақал –мәтел білеміз бе?
Ал ендеше мақалды жалғастыра
отырып тап. Мүғалім: Ою ойғанның ойы(балалардың жауабы )ушқыр!
Өнерлінің қолы...алтын. Өнерліден уйрен, өнерсізден
...жирен. Балалар біз бугін бейнелеу
өнерінің сиқырлі әлеміне
саяхаттаймыз. Мына жумбақты шешіп
көріңіз. Алдымда әр турінен жібек
жіптің Аспанға әшекейлеп кесте
тіктім Бул не балалар
(кемпірқосақ) Дурыс ол кемпірқосақ, балалар,
кемпірқосақтың неше түсі бар?(балалар
атайды) Бояулардың сиқыры неде? Қандай
сиқыры бар? Кемпірқосақта жеті турлі тусі бар, қане балалар
тустерді барлығымыз атайық(балалар атайды көк, сары, қызыл,кулгін
т.б) Жарайсыңдар балалар (ауызша
бағалау) Балалар заттарды әдемі,
берік, әрі ыңғайлы етіп безендіріп суретін салып жасайтын оны кім
деп атаймыз?(Балалардың жауабы) Дизайнер.
Ия балалар, жарайсыңдар ! ол суретшіні дизайнер деп атайды. Термин
созі дизайнер ұш тілде айтып өтейік
балалар. Қазақ
тілінде(дизайн) Орыс
тілінде(дизайн) Ағылшын
тілінде(desiqn) Оқулықпен жумыс
86-87бет Бугін біз өзімізді дизайнер
ретінде қазақтың үлттық ою-өрнектерін жасап
уйренейк. Кіріспе. Балалар қошқар мүйіз
ненің мағынасын білдіреді? Туетабан оюы нені білдіреді, қусқанаты
нені білдіреді? Дайын көрнекіліктерді көрсету
оқушыларға Балалар жумысқа
кіріседі Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелеріе еске
тусіру Қайшымен жұмыс
жасау қауіпсіздігі
5. Екінші адамға қайшыны жабық
түрінде сабы жағымен ұсын.
Оқушылар берілген ресурстармен
жумыс жасайды
Мүғалім балаларға бағыт бағдар
беріп турады, жумыстарын қадағалайд
Көмек
көрсетіледі
. Сергіту
сәті
2
минут Қустай болып
ушамыз Қустай қанат
қағамыз Дүниені аралап оқып
білім аламыз Көзді салып
қараңыз Былай қанат
қағамыз 12345 тез тез ушып
аламыз Аяқталуы 20
минут Бағалау
критерийі 10мин
Бағалау
критерийі
Бармақтарың майысып,
Дескриптор
Коллективті жумыс:Киіз уйді
безендіру.
Балалар даын оюларын киіз
уйді оюлармен безейді
Коллаж техникасын
қолданады
білім
алушы
-
Ұлттық ою-өрнектерімен
безендіреді.
-
Түстерді дұрыс
таңдайды
-
Қызықты композиция
ойластырады
Барлық топ бірігіп
жумыстарын талқылайды және бір бірін
бағалайды:
ою үлгілерін
таңдайды
-түстерді дұрыс
таңдайды
-безендіру үшін коллаж
техникасын қолданады
-ұлттық ою-өрнектермен
безендіреді;
-қызықты композиция
ойластырады.
Оқушылар берілген
ресурстармен жұмыс жасайды
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















