«Жас Шеберлер» үйірмесі
Өтілетін уақыты:_______
Тақырыбы: Оюлы кілемшелер оюын біріктіру
Сабақтың мақсаты: : Балаларға Оюлы кілемшелер оюын біріктіруді
үйрету.
Білімділік: Оқушыларға жалпы Оюлы кілемшелер оюын біріктіру Туралы білім беру.
Дамытушылық: Оқушылардың оюлы туралы түсініктерін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: Оюлы кілемшелердің суреті
Жаңа сабақ
Ұйымдастыру кезеңі:
-
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу
-
Сабаққа дайындығын тексеру
-
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Ою-өрнек ісі қазақ халқында ерте заманнан бастап-ақ қолөнердің барлық түріне бірдей ортақ әсемдеп әшекейлеудің негізі болып келеді.
Өткен ғасырдағы қазақ халқының өнерін зерттеуші ғалымдар «Қазақ өрнек әлемінде өмір сүретін тәрізді, оларда қоршаған орта ерекше әшекей ою-өрнек әлемімен жырланған. Үй-мүлкі, ыдыс-аяқ, қару-жарақ, киім-кешек көпке сүйікті ою-өрнекпен көмкерілген» деп айрықша атап көрсеткен.
Халықтың қолөнері, соның ішінде ою-өрнек салу қазақ жерінде өмір сүрген, ертедегі мал шаруашылығымен шұғылданған көшпелі рулар: сақтар, үйсіндер, ғұндар өнерінің негізінде қалыптасты. Ою-өрнек халықтың көркемдік ойлауын, дүниетанымын паш етеді. Ғалымдар әзірше ою-өрнектің 200-дей түрін анықтап отыр.
Халқымыздың осы ою-өрнек атауларын не нәрсеге ұқсастығына, мән-мағынасына қарай мынадай топтарға жіктеген екен.
Қорытынды : Балаларға Оюлы кілемшелер оюын біріктіру туралы түсіндіріп, бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оюлы кілемшелер
Оюлы кілемшелер
«Жас Шеберлер» үйірмесі
Өтілетін уақыты:_______
Тақырыбы: Оюлы кілемшелер оюын біріктіру
Сабақтың мақсаты: : Балаларға Оюлы кілемшелер оюын біріктіруді
үйрету.
Білімділік: Оқушыларға жалпы Оюлы кілемшелер оюын біріктіру Туралы білім беру.
Дамытушылық: Оқушылардың оюлы туралы түсініктерін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: Оюлы кілемшелердің суреті
Жаңа сабақ
Ұйымдастыру кезеңі:
-
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу
-
Сабаққа дайындығын тексеру
-
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Ою-өрнек ісі қазақ халқында ерте заманнан бастап-ақ қолөнердің барлық түріне бірдей ортақ әсемдеп әшекейлеудің негізі болып келеді.
Өткен ғасырдағы қазақ халқының өнерін зерттеуші ғалымдар «Қазақ өрнек әлемінде өмір сүретін тәрізді, оларда қоршаған орта ерекше әшекей ою-өрнек әлемімен жырланған. Үй-мүлкі, ыдыс-аяқ, қару-жарақ, киім-кешек көпке сүйікті ою-өрнекпен көмкерілген» деп айрықша атап көрсеткен.
Халықтың қолөнері, соның ішінде ою-өрнек салу қазақ жерінде өмір сүрген, ертедегі мал шаруашылығымен шұғылданған көшпелі рулар: сақтар, үйсіндер, ғұндар өнерінің негізінде қалыптасты. Ою-өрнек халықтың көркемдік ойлауын, дүниетанымын паш етеді. Ғалымдар әзірше ою-өрнектің 200-дей түрін анықтап отыр.
Халқымыздың осы ою-өрнек атауларын не нәрсеге ұқсастығына, мән-мағынасына қарай мынадай топтарға жіктеген екен.
Қорытынды : Балаларға Оюлы кілемшелер оюын біріктіру туралы түсіндіріп, бағалау.
шағым қалдыра аласыз













