Өзара кері амалдар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Өзара кері амалдар

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзақ мерзім жоспар бөлімі

Бөлім: Сандар және өлшемдер Бөлімше: 1.2.Сандармен амалдар орындау

Ортақ тақырып:

Өзім туралы

Мектеп:

Елтай ОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметжар Г.Е.

Сынып: 1

Пәні:

Қатысқандар:

Математика

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Өзара кері амалдар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сәйкес)

1.1.2.2. Қосу және азайту - өзара кері амалдар екенін түсіну, қосу және азайту амалдары компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау

1.1.2.3. қосудың ауыстырымдылық қасиетін; 0 мен 1 сандарының қасиетін қолдану


Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар: Қосу және азайту - өзара кері амалдар екенін түсінеді, амалдар орындайды.

Оқушылардың басым бөлігі: Қосу және азайту амалдары компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты ажырата біледі.

Кейбір оқушылар: Өзара кері амалдарды орындайды, оған мысал келтіре алады. Логикалық тапсырмалар орындайды.

Бағалау критерийі

Қосу мен азайту –өзара кері амал екенін біледі. Қосу және азайту амалдары компоненттердің арасындағы өзара байланысты анықтайды,салыстырады,атайды. Қосудың қасиеттерін айқындай алады.

Тілдік мақсаттар:

Тірек сөздер: жоғары,төмен,кері амалдар,компоненттер

Пәнге тән лексика мен терминология: шлем-басқа киетін киім

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ауызша және жазбаша

Талқылауға арналған сұрақтар: -Өзара кері амал дегеніміз не? -Қосудың қасиеттерін білеміз бе?

Құндылықтарды дарыту:

қарым-қатынас, АКТ саласындағы, математикаикалық тілдік айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылым дағдылары, ынтымақтастық ,құрмет.

Пәнаралық байланыстар:

қазақ тілі, орыс тілі, сауат ашу.

АКТ қолдану дағы дағдылары:

слайд, суреттер.

Алдыңғы білім:

Екі амалды өрнектер, амалдар реті, жақшасы бар өрнекті амалдарды орындай алады.

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:








Ұйымдастыру кезеңі : «Тамаша екен!» Оқушылар дөңгелене тұрып, әр оқушының атына сай жақсы сөздер айтады. Мысалы: Айсұлу – «айдай», Талғат-«тапқыр» , Назым -«нұрлы»екен деп тілек айтады. «Әр түрлі жетон» әдісі 3 топқа бірігеді 1-топ қосу, 2–топ азайту, 3-топ амалдар «Доп ортада» әдісі (сұрақ-жауап ) Өрнек дегеніміз не? Амалдар реті деген не? Жақшасы бар өрнек қалай орындалады? Қосудың қандай қасиеттері бар? «Кім жылдам?» ойыны (топтық жұмыс) 1-топ Өрнектің мәнін тап 10- (9-1) (10-9)-1 10+(40-20) 2-топ Жақшаларды қой 11+7+2= 20 10-7-2= 5 10-7-2 =1 3-топ Бос шаршыны толтыр 13+ ( 20- )= 19 (12+8)- =10 топтар бірін-бірі бағалайды

Қ ызығушылығын ояту. үш тілде 10 –ға дейінгі сандарды айтады. Суретті қара. Сорттық киімдерді атап үйрену (шлем,коньки, шайба) шлем-бас киім, коньки –аяқ киім, шайба-таяқша

Қалыптастырушы бағалау «Смайликтер»








Әр түрлі жетон







Доп









Карточкалар











Сабақтың ортасы:








































1-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Сен- маған,мен- саған» диалогтік әдіс

(суретпен жұмыс ) - Жоғарғы сөреде неше шлем бар?

-6 шлем -Төменгі сөреде неше шлем бар? -5 - Барлығы неше шлем болды? - 6+5 -Мысал жаз

-6+5 =11

-Кері мысал құрастыр -11-6= 5 - 11-5=6 Дескриптор 1.Берілген суреттегі заттардың атауын атайды. 2.Спорттық құралдар мен киімдерді ажыратады, сандардың орналасу ретін анықтайды.

ҚБ «Бас бармақ» әдісі

2-тапсырма. Ұжымдық жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі «Бос орынды тап» ойын

Дескриптор:

-оқулықтағы берілген өрнекті оқиды.

-өрнекке кері амал құрастырады.

ҚБ «Бағдаршам түстері »

Дәптермен жұмыс «Мозайка » құрастыр 1-топ

10+30 =--------------

13+6= ---------------

2-топ

11+9=--------------

20+80=-------------

3 топ

7+3=--------------

12+6=--------------

Дескриптор 1.Берілген өрнектен кері амал құрайды. 2.Амалдарды орындап, компоненттерді ажыратады. ҚБ «Көңілді смайликтер »

Сергіту сәті 3-тапсырма Топтық жұмыс. «Ойға алайық, ойлана білейік ...»

Мысалдар құрастыр

4



8


6



А

сөре


7


Мәре 20


)

9



6



8






+


+


=

20

20

-


-


=


700


Ә

9000



)

сөре



Мәре 100



100




100



300




600




8000




300




















Дескриптор 1.Біртаңбалы сандардан амал құрастырады. 2.100 санына дейінгі сандардан өрнек құрастырады,мәнін табады 3.Қосу амалының қасиетін анықтайды. ҚБ «Бағдаршам» түстеріне қарай













Тақта ,бор,





Дәптер














Үлестірме қағаздар, кесте, қаламсап





















Жасыл түс –мен білемін.

Сары түс –әлі білгім келеді.

Қызыл түс -үйренемін


Сабақтың соңы:


4-тапсырма. Жеке жұмыс (саралау тапсырмасы) қабілетті оқушыға беріледі. «Мюнстерберг» әдісі Зейінді зерттеп зерделеу

Қорытынды: Ұжымдық жұмыс Кері амал дегеніміз не? Амалдардың орындалу реті қандай ? Қосуды қандай амал арқылы тексере аламыз?

Бағалау : Сабақтың соңында оқушыларды ынталандыру үшін мадақтау сөздермен баға беру, Жеке жұмыстарда өз білімін көрсеткен оқушылараға смайликтермен қолдау көрсету

Смайликтермен өз бағаларын есептеп өзіне-өзі баға береді ҚБ «Бас бармақ»әдісі

Кері байланыс : «ҚҚҚ» әдісі Бүгінгі сабақта сізге қызық болған тапсырма. Бүгінгі сабақта қиын болған тапсырма Бүгінгі сабақта құнды болған тапсырма

қызық

қиын

құнды










Түрлі-түсті фигуралар






















Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсінемін.

Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін.

Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.





Кесте сызылған парақшалар

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді саралайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



4-тапсырма. Жеке жұмыс «Мюнстерберг» әдісі Зейінді зерттеп зерделеу.

«Көңілді смайликтер»


«Бағдаршам»


Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсінемін.

Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін.

Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.






Сынып санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау. АКТ (интерактивті тақта) жұмыстарының пайдалану ережесі. Оқушылардың өзара қатынасын үнемі бақылау

Сабақ бойынша рефлексия









Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?

1.

2.














Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.01.2019
380
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі