|
Пәні/сыныбы/ күні |
Сызу пәні 8сынып |
|
|
Тақырыбы |
Өзара перпендикуляр екі жазықтыққа тік бқрыштап проекциялау /Г.Монж Эпюрі/ |
|
|
Мақсаты |
Оқушылардың сызбадағы проекциялау әдістері туралы түсінігін одан әрі тереңдету. Оқушылардың кеңістік, кеңістікте бағдарлау, қабілеттерін дамыту Оқушыларды өздігінен ойлау қабілетін жетілдіруге, ұқыптылыққа, нақтылыққа, дәлдікке тәрбиелеу. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылардың сызбадағы проекциялау әдістері туралы түсінігін одан әрі түсінеді. Оқушылардың кеңістік, кеңістікте бағдарлауды үйренеді. Сызбаны анық нақты ұқыпты сызады. |
|
|
Қолд.әдіс– тәсілдер |
«Автобус аялдамасы» әдісі, диалогтік оқыту, топтық және жұптық жұмыстар, «Нысананы анықта» ойыны |
|
|
Дереккөздері, құрал – жабдықтар |
Кеңістік моделі, интерактивті тақта,сызбалар |
|
|
Сабақтың барысы |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
Кіріспе |
Ұйымдастыру Амандасу Өткен сабақты пысықтау Шолу сұрақтары 1.Изометрия қай тілден енген, қандай мағына береді? 2.Изометрияда қстердің орналасуы қандай? 3.Изометриядағы бұомалану коэффициенті? 4.Остердің аталуы қалай? 5.Диметрия қай тілден енген, мағынасы нені білдіреді? 6.Диметриядағы остердің орналасуы? 7.Диметриядағы бұрмалану коэффициенті? |
Шолу сұрақтарға жауап береді. |
|
Тұсаукесер |
Интерактивті тақталарды сызба модельдерін көрсету |
Оқушылар диалогтік қарым қатынасқа түседі. Жаңа тақырып мақсаты ашы |
|
Негізгі бөлім |
Топтық жұмыс Мәтінмен танысу «Автобус аялдамасы» әдісі 1 топ А нүктесін өзара перпендикуляр екі жазықтыққа проекциялау 2топ П1 =П2 жағдайы /Г. Монж эпюрі/ оның қайтымдылығын дәлелдеу 3 І кезең ХОZ = П1 ХОY= П2 П1 П2 П1 =П2 проекция жүйесі Монж эпюрі / жазық сызбасы/ деп аталады
А нүктесінің фронталь және горизонталь проекциялары / А1, А2\ нүктелері/ Х осіне перпендикуляр түзулердің бойына жатады. Мысалдарды талдау 1мысал Кеңістікте орналасқан АВ кесіндісінің сызбасын салу керек. А (7,5,2); В (2,2,4) 2мысал С нүктесінің фронталь (С1) және горизонталь(С2) проекциялары Сонымен қатар Хосі , бас нүкте О Осы сызба бойынша С нүктесінің координаттарын анықтау керек.
ҚБ Топтар «Екі жұлдыз бір тілек» Практикалық жұмыс №1 жаттығуды орындайды. Өзара дәптер алмасу арқылы бағалайды |
Топпен тапсырманы орындап өзара түсіндіреді.
Жеке жұмыс орындайды. |
|
Қорытынды |
Бекіту ойыны «Нысаны анықта» Топпен тапсырманы орындай отырып, топ басшылары сағат тілі бағытымен жұмыстарды тексереді. Қай топ бірінші тез дәл орындағаны туралы мұғалім қорытындылайды. Практикалық жұмыс бойынша топ басшылары практикалық жұмыс картасына +, - таңбалары бойынша бағалайды. Үйге тапсырма §20 |
Кері байланыс жасайды. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өзара перпендикуляр екі жазықтыққа тік бқрыштап проекциялау /Г.Монж Эпюрі/
|
Пәні/сыныбы/ күні |
Сызу пәні 8сынып |
|
|
Тақырыбы |
Өзара перпендикуляр екі жазықтыққа тік бқрыштап проекциялау /Г.Монж Эпюрі/ |
|
|
Мақсаты |
Оқушылардың сызбадағы проекциялау әдістері туралы түсінігін одан әрі тереңдету. Оқушылардың кеңістік, кеңістікте бағдарлау, қабілеттерін дамыту Оқушыларды өздігінен ойлау қабілетін жетілдіруге, ұқыптылыққа, нақтылыққа, дәлдікке тәрбиелеу. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылардың сызбадағы проекциялау әдістері туралы түсінігін одан әрі түсінеді. Оқушылардың кеңістік, кеңістікте бағдарлауды үйренеді. Сызбаны анық нақты ұқыпты сызады. |
|
|
Қолд.әдіс– тәсілдер |
«Автобус аялдамасы» әдісі, диалогтік оқыту, топтық және жұптық жұмыстар, «Нысананы анықта» ойыны |
|
|
Дереккөздері, құрал – жабдықтар |
Кеңістік моделі, интерактивті тақта,сызбалар |
|
|
Сабақтың барысы |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
Кіріспе |
Ұйымдастыру Амандасу Өткен сабақты пысықтау Шолу сұрақтары 1.Изометрия қай тілден енген, қандай мағына береді? 2.Изометрияда қстердің орналасуы қандай? 3.Изометриядағы бұомалану коэффициенті? 4.Остердің аталуы қалай? 5.Диметрия қай тілден енген, мағынасы нені білдіреді? 6.Диметриядағы остердің орналасуы? 7.Диметриядағы бұрмалану коэффициенті? |
Шолу сұрақтарға жауап береді. |
|
Тұсаукесер |
Интерактивті тақталарды сызба модельдерін көрсету |
Оқушылар диалогтік қарым қатынасқа түседі. Жаңа тақырып мақсаты ашы |
|
Негізгі бөлім |
Топтық жұмыс Мәтінмен танысу «Автобус аялдамасы» әдісі 1 топ А нүктесін өзара перпендикуляр екі жазықтыққа проекциялау 2топ П1 =П2 жағдайы /Г. Монж эпюрі/ оның қайтымдылығын дәлелдеу 3 І кезең ХОZ = П1 ХОY= П2 П1 П2 П1 =П2 проекция жүйесі Монж эпюрі / жазық сызбасы/ деп аталады
А нүктесінің фронталь және горизонталь проекциялары / А1, А2\ нүктелері/ Х осіне перпендикуляр түзулердің бойына жатады. Мысалдарды талдау 1мысал Кеңістікте орналасқан АВ кесіндісінің сызбасын салу керек. А (7,5,2); В (2,2,4) 2мысал С нүктесінің фронталь (С1) және горизонталь(С2) проекциялары Сонымен қатар Хосі , бас нүкте О Осы сызба бойынша С нүктесінің координаттарын анықтау керек.
ҚБ Топтар «Екі жұлдыз бір тілек» Практикалық жұмыс №1 жаттығуды орындайды. Өзара дәптер алмасу арқылы бағалайды |
Топпен тапсырманы орындап өзара түсіндіреді.
Жеке жұмыс орындайды. |
|
Қорытынды |
Бекіту ойыны «Нысаны анықта» Топпен тапсырманы орындай отырып, топ басшылары сағат тілі бағытымен жұмыстарды тексереді. Қай топ бірінші тез дәл орындағаны туралы мұғалім қорытындылайды. Практикалық жұмыс бойынша топ басшылары практикалық жұмыс картасына +, - таңбалары бойынша бағалайды. Үйге тапсырма §20 |
Кері байланыс жасайды. |
шағым қалдыра аласыз
топ
Мысалдар келтіру арқылы түсіндіру



