|
Сабақ № |
Пәні: «Есту қабілетін дамыту және дыбыстану». Ашық сабақ |
Мектеп: «Құлағы нашар еститін балалар үшін Леңгір қосалқы мектеп-интернаты» КММ |
||
|
Күні: 3. 03. 2023ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Калшораева Меруерт Паттешқызы. |
|||
|
Сынып: 4 «Б» |
|
|||
|
Су- тіршілік көзі. |
Өзен. |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
3.1.1.1 оқу іс әрекетіне байланысты сөздік материалдарды қабылдап, ажырат. |
|||
|
Сабақтың мақсаты
1.Дамытушылық. |
Өзен туралы түсініктерін қалыптастыру. Сюжетті суреттер бойынша сөйлем құрауға үйрету. Ой өқрісін, есту, есте сақтау, сөйлеу тілін дамыту. |
|||
|
Коррекциялық мақсаты |
Дыбыстарын қадағалау. Дыбыстарды жеке, буында, сөзде анық айтылуын қадағалау.Сөздік қорын молайту. |
|||
|
Құндылықтарды дамыту |
Адамгершілік құндылықтарын дамыту. |
|||
|
Жетістік критерийлері |
Дыбыстары қойылған, сөзде, сөйлемде дыбыстарын қадағалап айта алады. Суреттерді атайды,есте сақтайды. Сөйлем құрауға талпынады. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Тіл дамыту, маематика, қаззақ тілі. |
|||
|
Көрнекіліктер |
Суреттер, кеспе сөздер,, магнитті тақта, айна6 видиоролик. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер. |
|
|||
Сәлемдесу.Оқушының зейінін сабаққа аудару. |
|
|||
Үрлемелі шарлар. |
|
|||
Қыдырбай Балым. «Т- Д » дыбысын ажырату.. «Р » дыбысын машықтау.. Дыбыстану: «Т- Д» дыбысын ажырату. 1). Та-да. То –до. Ту -ду. Тана – Дана. Тары –дәрі. 2). «Т» дыбысын естісең , жалаушаны көтер: Тал, сиыр, терезе, ғарышкер, кітап, жұлдыз, тауық. 3). «Д» дыбысын естісең, шапалақ соқ: Дала, шелек, домбыра, жапырақ, қарға, доп, 4). Суретпен жұмыс.
Тырна жыл құсы. Домбыра музыкалық аспап. 5). «Сөзді өзгерт» дидактикалық ойыны. Дана - ... ана, орда - ор ... а, ду - ... у. Дара - ...ара , дән - ... ән. 6). Орны ауысқан сөздерден сөйлем құрау: 1.Доппен, ойнады, Дархан. 2. Дүкенде, жұмыс, Дулат, істейді. 3. Дәптер, жинады, қаламдарын, Дана. «Р» дыбысын машықтау. Ра, ро, ру, ар, ор, ур, ара, оро, уро.
Есмұрат Еркебұлан «Қ – Ғ» дыбыстарын ажырату. «З » дыбысын түзеу. Буындарды және сөздерді оқы. Қ және Ғ дыбысын дұрыс айт.
Дауыстап оқы Жәй оқы Қа
– қазық ға – ғалам Құ – құймақ ғұ – ғұрып «Жоғалған әріпті тап»
ойыны.
Топыра…, тама…, қайма… ы,
жоры…, қуырша.. ы, ая.., ла.. ы, қара… ай, «Допты қағып ал»
ойыны. (Сөздерді үлгі бойынша өзгертіп
айту.)
Күн жылынды. Қар еріді. Жылғалардан су ақты. «З» дыбысын дауысты дыбыстар ортасында түзеу. Аза, азо, азу, узу, озу. «З» дыбысы бар суреттерді теріп ал және атауын ата. Қол маторикасын дамытуға арналған суреттер.
Сурет бойынша сөйлем құра.
Қаздар суда жүзіп жүр.
|
|
|||
Сюжетті суреттермен сөйлем құрау. «Көктем келді».
IY. Мәтін: «Өзен». Видеоролик: Өзеннің арнасына бұлақтар мен жылғадын сулары қосылуы. Өзен — өзінің табиғи арнасымен ағып жататын ағынды су. Өзен басқа бір өзенге, көлге, теңізге, мұхитқа немесе үлкен су қоймасына барып құяды. Өзен жаңбыр суынан, еріген қар мен мұздықтардан, қайнар бұлақтардан немесе арнасынан тасыған көл суларынан нәр алады. Көптеген өзендер қыраттар мен таулардан басталады. Бірақ, төмен қарай ағып келе жатқанда оған өзгеде жылғалар, өзен-бұлақтар мен су көздері қосылады.
Бұлақ Көл Теңіз Мұхит. Y. Математикалық
тапсырма. Жеңіл тәсілмен көбейту. 22*6= 33*6 = 44 * 6 = 55 * 6 = 66
* 6 = Қорытынды. Сен сабақта не істедің? Мен сабақта тыңдадым,
қайталадым, сұраққа жауап бердім, тапсырманы орындадым. Кері
байланыс. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өзен
Өзен
|
Сабақ № |
Пәні: «Есту қабілетін дамыту және дыбыстану». Ашық сабақ |
Мектеп: «Құлағы нашар еститін балалар үшін Леңгір қосалқы мектеп-интернаты» КММ |
||
|
Күні: 3. 03. 2023ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Калшораева Меруерт Паттешқызы. |
|||
|
Сынып: 4 «Б» |
|
|||
|
Су- тіршілік көзі. |
Өзен. |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
3.1.1.1 оқу іс әрекетіне байланысты сөздік материалдарды қабылдап, ажырат. |
|||
|
Сабақтың мақсаты
1.Дамытушылық. |
Өзен туралы түсініктерін қалыптастыру. Сюжетті суреттер бойынша сөйлем құрауға үйрету. Ой өқрісін, есту, есте сақтау, сөйлеу тілін дамыту. |
|||
|
Коррекциялық мақсаты |
Дыбыстарын қадағалау. Дыбыстарды жеке, буында, сөзде анық айтылуын қадағалау.Сөздік қорын молайту. |
|||
|
Құндылықтарды дамыту |
Адамгершілік құндылықтарын дамыту. |
|||
|
Жетістік критерийлері |
Дыбыстары қойылған, сөзде, сөйлемде дыбыстарын қадағалап айта алады. Суреттерді атайды,есте сақтайды. Сөйлем құрауға талпынады. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Тіл дамыту, маематика, қаззақ тілі. |
|||
|
Көрнекіліктер |
Суреттер, кеспе сөздер,, магнитті тақта, айна6 видиоролик. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер. |
|
|||
Сәлемдесу.Оқушының зейінін сабаққа аудару. |
|
|||
Үрлемелі шарлар. |
|
|||
Қыдырбай Балым. «Т- Д » дыбысын ажырату.. «Р » дыбысын машықтау.. Дыбыстану: «Т- Д» дыбысын ажырату. 1). Та-да. То –до. Ту -ду. Тана – Дана. Тары –дәрі. 2). «Т» дыбысын естісең , жалаушаны көтер: Тал, сиыр, терезе, ғарышкер, кітап, жұлдыз, тауық. 3). «Д» дыбысын естісең, шапалақ соқ: Дала, шелек, домбыра, жапырақ, қарға, доп, 4). Суретпен жұмыс.
Тырна жыл құсы. Домбыра музыкалық аспап. 5). «Сөзді өзгерт» дидактикалық ойыны. Дана - ... ана, орда - ор ... а, ду - ... у. Дара - ...ара , дән - ... ән. 6). Орны ауысқан сөздерден сөйлем құрау: 1.Доппен, ойнады, Дархан. 2. Дүкенде, жұмыс, Дулат, істейді. 3. Дәптер, жинады, қаламдарын, Дана. «Р» дыбысын машықтау. Ра, ро, ру, ар, ор, ур, ара, оро, уро.
Есмұрат Еркебұлан «Қ – Ғ» дыбыстарын ажырату. «З » дыбысын түзеу. Буындарды және сөздерді оқы. Қ және Ғ дыбысын дұрыс айт.
Дауыстап оқы Жәй оқы Қа
– қазық ға – ғалам Құ – құймақ ғұ – ғұрып «Жоғалған әріпті тап»
ойыны.
Топыра…, тама…, қайма… ы,
жоры…, қуырша.. ы, ая.., ла.. ы, қара… ай, «Допты қағып ал»
ойыны. (Сөздерді үлгі бойынша өзгертіп
айту.)
Күн жылынды. Қар еріді. Жылғалардан су ақты. «З» дыбысын дауысты дыбыстар ортасында түзеу. Аза, азо, азу, узу, озу. «З» дыбысы бар суреттерді теріп ал және атауын ата. Қол маторикасын дамытуға арналған суреттер.
Сурет бойынша сөйлем құра.
Қаздар суда жүзіп жүр.
|
|
|||
Сюжетті суреттермен сөйлем құрау. «Көктем келді».
IY. Мәтін: «Өзен». Видеоролик: Өзеннің арнасына бұлақтар мен жылғадын сулары қосылуы. Өзен — өзінің табиғи арнасымен ағып жататын ағынды су. Өзен басқа бір өзенге, көлге, теңізге, мұхитқа немесе үлкен су қоймасына барып құяды. Өзен жаңбыр суынан, еріген қар мен мұздықтардан, қайнар бұлақтардан немесе арнасынан тасыған көл суларынан нәр алады. Көптеген өзендер қыраттар мен таулардан басталады. Бірақ, төмен қарай ағып келе жатқанда оған өзгеде жылғалар, өзен-бұлақтар мен су көздері қосылады.
Бұлақ Көл Теңіз Мұхит. Y. Математикалық
тапсырма. Жеңіл тәсілмен көбейту. 22*6= 33*6 = 44 * 6 = 55 * 6 = 66
* 6 = Қорытынды. Сен сабақта не істедің? Мен сабақта тыңдадым,
қайталадым, сұраққа жауап бердім, тапсырманы орындадым. Кері
байланыс. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз





Үйге тапсырма. Өзен.
(Оқу). Дыбыстарын қадағалау.












