Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Өзен аңғарының құрылысы
|
Бөлім: |
Бөлім 3. Физикалық география 3.3 Гидросфера |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
30.11.24ж |
|
Сыныбы:8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өзен аңғарының құрылысы мен гидрологиялық режимі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.3.3 -өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді; 8.3.3.4-Қазақстандық компоненттң қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- өзен жүйесі, өзен бөліктері мен өзеннің қоректену типтері, өзеннің маңызын жергілікті жермен байланыстыра отырып,түсінік береді; -өзендерге,оның келіп шығуы, құрылымына сипаттама бере отырып, оның бүкіл табиғи орталықтағы және адамзат өміріндегі жалпы тіршілік үшін маңызды екенін ұғынады; - өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді; |
|
Құндылыққа баулу |
Табиғатты қорғау және ресурстарды үнемді пайдалану. Эстетикалық құндылықтарды сезіну |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушыларды сабақ басталмас https://www.flippity.net платформасында төрт топқа бөледі Бағалау парағын үйлестіреді |
рандом арқылы 4 топқа бөлінеді |
|
Карта Интернет |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру. №1 Сәйкестігін табыңыз. Оқушылар, үй тапсырмасын қаншалықты меңгергендеріңді «wordwall» бойынша тексеріп көрелік
Үй тапсырмасын тексеру. №2 Қазақстанның өзендері мен көлдерін картадан анықтаңыз. |
Нәтижесі экранда көрінеді. Өте жақсы, балалар. Жарайсыңдар!
|
дескриптор -құрлық суларының шаруашылықтық маңыздылығын біледі; -шаруашылық маңыздылығын біле отыра дұрыс сәйкестендіре алады;
-Қазақстанның өзендері мен көлдерін картадан анықтайды, картада көретеді;
жауап-1 балл Өте жақсы, балалар. Жарайсыңдар! |
«wordwall» платформасында дайындалған сұрақтар
https://wordwall.net/ru/resource/64694233/
https://learningapps.org/watch?v=pyjzj4t9n23
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылармен амандасып бүгінгі сабаққа назарларын аудару.
Бейнефильм: ӨЗЕН. https://bilimland.kz/kk/#lesson=14029
Оқушылардан бұл бейнекөріністі тыңдай отырып, сабақтың тақырыбын анықтайды. Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. «Өзен аңғарының құрылысы» Сабаққа қысқаша шолу жасалады. (интерактивті тақтада) |
Оқушылар бейнефильмді көргеннен кейін сұрақтарға жауап береді. 1.Өзендердің қандай ағыстары болады? 2.Өзен және оның салалары қалай аталады? 3.Өзеннің ағатын жері қалай аталады? 4.Немен қоректенеді? 5.Жер бедеріне байланысты өзендер қалай бөлінеді? 6.Қай климаттық белдеулерде суы мол өзендер қалыптасады? -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыз? Деген сұрақтарға жауап береді |
|
видео көрсету, слайдта қысқаша шолу
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
Мәтінмен жұмыс: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға береді, тапсырма орындайды 1-тапсырма Сұрақтарды топта талқылаймыз, дескрипторды негізге аламыз Топтық жұмыс. Әр топқа тапсырмалар беріледі: 1-топқа – таудан басталатын Ніл өзеніне; 2-топқа – жазықтық жермен ағатын Жайық өзеніне; 3-топқа -Ертіс өзеніне сипаттама беру 4-топқа-жазық жермен ағатын Амазонка өзеніне сипаттама беру. 1. Географиялық орны: a) Қай материкте орналасқан ? b) Қай теңіз алабына жатады? c) Бастауы, сағасы, салалары. 2. Ағысының сипаты(таулы, жазық). а). Өзен суының молаю кезеңі. б). Шаруашылықта пайдалануы. |
Оқулықты оқып, танысып шығады. Сұрақтарға топпен жауап береді. Картадан көрсетеді |
дескриптор -қай материкте орналасқанын біледі; -қай теңіз алабына жататынын біледі; -бастауы, сағасын, салаларын ажырата алады; -өзен суының молаю кезеңін талдайды; - шаруашылыққа пайдалануын бағалайды; Қ/Б «2 жұлдыз, бір тілек» және «Карта» өзін-өзі бағалау
|
оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінімен жұмыс
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма жұптық Таулы және жазық өзен аңғарларының ерекшеліктерін сипаттайды;
|
|
дескриптор -оқулық мәтінін пайдаланып, таулы және жазық өзен аңғарына тән өзгешеліктерді сипаттайды; Қ/Б«Карта» өзін-өзі бағалау
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма топтық жұмыс Tarsia әдісі Құрлық суларының түрлері мен қалыптасуын сәйкестендіріңіз |
|
дескриптор -құрлық суларының түрлері мен қалыптасуын сәйкестендіреді; Қ/Б«Карта» өзін-өзі бағалау жауап-2 балл |
Тарсия әдісімен
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
4-тапсырма жеке жұмыс Өзен аңғарының құрылысын көрсетіңіз learningapps.org |
Жеке тақтада көрсетеді |
дескриптор -өзен аңғарының құрылысын көрсетеді Қ/Б«Карта» өзін-өзі бағалау жауап-2 балл
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
5-тапсырма Климаттық белдеуде өзендердің гидрологиялық режимінің ерекшеліктерін анықтаңыз. Нәтижесін кестеде көрсетіңіз. 1-топтағы жұп: Экваторлық, субэкваторлық 2-топтағы жұп: Тропиктік, субтропиктік -топтағы жұп:қоңыржай 4-топтағы жұп: арктикалық, субарктикалық |
Тақтадағы кестені топтағы жұптар орындайды |
дескриптор --климаттық белдеуде өзендердің гидрологиялық ерекшеліктерін анықтайды; -нәтижесін кестеде көрсетеді; Қ/Б«Карта» өзін-өзі бағалау жауап-1 балл |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Ендеше оқушылар осы сабақта өзен жүйесі, өзен бөліктері мен өзеннің қоректену типтері, өзеннің маңызын жергілікті жермен байланыстыра отырып,түсінік алдық -өзендерге,оның келіп шығуы, құрылымына сипаттама бере отырып, оның бүкіл табиғи орталықтағы және адамзат өміріндегі жалпы тіршілік үшін маңызды екенін ұғындық -өзен аттарын картадан көрсетіп, ажырату арқылы бағалау критерийіне қол жеткіздіңіздер
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
«Тәтті»-«Қатты»-Қаттының іші тәтті»
|
«Тәтті» - не түсіндім? «Қатты» ұқпай қалған ақпарат «Қаттының іші тәтті» -маған қайталау керек |
Мұғалім оқушыларды Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Тақта |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өзен аңғарының құрылысы мен гидрологиялық режимі
Өзен аңғарының құрылысы мен гидрологиялық режимі
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Өзен аңғарының құрылысы
|
Бөлім: |
Бөлім 3. Физикалық география 3.3 Гидросфера |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
30.11.24ж |
|
Сыныбы:8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өзен аңғарының құрылысы мен гидрологиялық режимі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.3.3 -өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді; 8.3.3.4-Қазақстандық компоненттң қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- өзен жүйесі, өзен бөліктері мен өзеннің қоректену типтері, өзеннің маңызын жергілікті жермен байланыстыра отырып,түсінік береді; -өзендерге,оның келіп шығуы, құрылымына сипаттама бере отырып, оның бүкіл табиғи орталықтағы және адамзат өміріндегі жалпы тіршілік үшін маңызды екенін ұғынады; - өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді; |
|
Құндылыққа баулу |
Табиғатты қорғау және ресурстарды үнемді пайдалану. Эстетикалық құндылықтарды сезіну |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушыларды сабақ басталмас https://www.flippity.net платформасында төрт топқа бөледі Бағалау парағын үйлестіреді |
рандом арқылы 4 топқа бөлінеді |
|
Карта Интернет |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру. №1 Сәйкестігін табыңыз. Оқушылар, үй тапсырмасын қаншалықты меңгергендеріңді «wordwall» бойынша тексеріп көрелік
Үй тапсырмасын тексеру. №2 Қазақстанның өзендері мен көлдерін картадан анықтаңыз. |
Нәтижесі экранда көрінеді. Өте жақсы, балалар. Жарайсыңдар!
|
дескриптор -құрлық суларының шаруашылықтық маңыздылығын біледі; -шаруашылық маңыздылығын біле отыра дұрыс сәйкестендіре алады;
-Қазақстанның өзендері мен көлдерін картадан анықтайды, картада көретеді;
жауап-1 балл Өте жақсы, балалар. Жарайсыңдар! |
«wordwall» платформасында дайындалған сұрақтар
https://wordwall.net/ru/resource/64694233/
https://learningapps.org/watch?v=pyjzj4t9n23
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылармен амандасып бүгінгі сабаққа назарларын аудару.
Бейнефильм: ӨЗЕН. https://bilimland.kz/kk/#lesson=14029
Оқушылардан бұл бейнекөріністі тыңдай отырып, сабақтың тақырыбын анықтайды. Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. «Өзен аңғарының құрылысы» Сабаққа қысқаша шолу жасалады. (интерактивті тақтада) |
Оқушылар бейнефильмді көргеннен кейін сұрақтарға жауап береді. 1.Өзендердің қандай ағыстары болады? 2.Өзен және оның салалары қалай аталады? 3.Өзеннің ағатын жері қалай аталады? 4.Немен қоректенеді? 5.Жер бедеріне байланысты өзендер қалай бөлінеді? 6.Қай климаттық белдеулерде суы мол өзендер қалыптасады? -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыз? Деген сұрақтарға жауап береді |
|
видео көрсету, слайдта қысқаша шолу
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
Мәтінмен жұмыс: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға береді, тапсырма орындайды 1-тапсырма Сұрақтарды топта талқылаймыз, дескрипторды негізге аламыз Топтық жұмыс. Әр топқа тапсырмалар беріледі: 1-топқа – таудан басталатын Ніл өзеніне; 2-топқа – жазықтық жермен ағатын Жайық өзеніне; 3-топқа -Ертіс өзеніне сипаттама беру 4-топқа-жазық жермен ағатын Амазонка өзеніне сипаттама беру. 1. Географиялық орны: a) Қай материкте орналасқан ? b) Қай теңіз алабына жатады? c) Бастауы, сағасы, салалары. 2. Ағысының сипаты(таулы, жазық). а). Өзен суының молаю кезеңі. б). Шаруашылықта пайдалануы. |
Оқулықты оқып, танысып шығады. Сұрақтарға топпен жауап береді. Картадан көрсетеді |
дескриптор -қай материкте орналасқанын біледі; -қай теңіз алабына жататынын біледі; -бастауы, сағасын, салаларын ажырата алады; -өзен суының молаю кезеңін талдайды; - шаруашылыққа пайдалануын бағалайды; Қ/Б «2 жұлдыз, бір тілек» және «Карта» өзін-өзі бағалау
|
оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінімен жұмыс
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма жұптық Таулы және жазық өзен аңғарларының ерекшеліктерін сипаттайды;
|
|
дескриптор -оқулық мәтінін пайдаланып, таулы және жазық өзен аңғарына тән өзгешеліктерді сипаттайды; Қ/Б«Карта» өзін-өзі бағалау
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма топтық жұмыс Tarsia әдісі Құрлық суларының түрлері мен қалыптасуын сәйкестендіріңіз |
|
дескриптор -құрлық суларының түрлері мен қалыптасуын сәйкестендіреді; Қ/Б«Карта» өзін-өзі бағалау жауап-2 балл |
Тарсия әдісімен
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
4-тапсырма жеке жұмыс Өзен аңғарының құрылысын көрсетіңіз learningapps.org |
Жеке тақтада көрсетеді |
дескриптор -өзен аңғарының құрылысын көрсетеді Қ/Б«Карта» өзін-өзі бағалау жауап-2 балл
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
5-тапсырма Климаттық белдеуде өзендердің гидрологиялық режимінің ерекшеліктерін анықтаңыз. Нәтижесін кестеде көрсетіңіз. 1-топтағы жұп: Экваторлық, субэкваторлық 2-топтағы жұп: Тропиктік, субтропиктік -топтағы жұп:қоңыржай 4-топтағы жұп: арктикалық, субарктикалық |
Тақтадағы кестені топтағы жұптар орындайды |
дескриптор --климаттық белдеуде өзендердің гидрологиялық ерекшеліктерін анықтайды; -нәтижесін кестеде көрсетеді; Қ/Б«Карта» өзін-өзі бағалау жауап-1 балл |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Ендеше оқушылар осы сабақта өзен жүйесі, өзен бөліктері мен өзеннің қоректену типтері, өзеннің маңызын жергілікті жермен байланыстыра отырып,түсінік алдық -өзендерге,оның келіп шығуы, құрылымына сипаттама бере отырып, оның бүкіл табиғи орталықтағы және адамзат өміріндегі жалпы тіршілік үшін маңызды екенін ұғындық -өзен аттарын картадан көрсетіп, ажырату арқылы бағалау критерийіне қол жеткіздіңіздер
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
«Тәтті»-«Қатты»-Қаттының іші тәтті»
|
«Тәтті» - не түсіндім? «Қатты» ұқпай қалған ақпарат «Қаттының іші тәтті» -маған қайталау керек |
Мұғалім оқушыларды Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Тақта |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















