|
Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: Физикалық география. Гидросфера Күні: 05.05.2018 Мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы: 8 «а» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Өзен аңғарының құрылысы. Өзендердің гидрологиялық режимі. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.3 өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді. 8.3.3.4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, өзен аңғарының құрылысы мен олардың қоректену көздері, гидрологиялық режим ерекшелігі туралы білімдерін меңгерту және қорытынды жасауға машықтандыру. |
|
Бағалау критерийі |
Түсіну: - оқушылар өзен аңғарының құрылысы мен олардың негізгі элементтері, қоректену көздері мен өзендердің режимінің маңыздылығын түсінеді; Қолдану: - табиғат жағдайын үйрену арқылы өзендердің жазық және таулы жерлердегі қазу әрекетінің ерекшелігін анықтай алады. Талдау: - өзен аңғарының негізгі элементтерінің ерекшеліктері мен маңыздылығын талдайды; Жинақтау: - Өзендердің қоректену көзі мен гидрологиялық режимі арасындағы байланысты, сол арқылы халық шаруашылығының дамуына байланысты өздерінің пікірлерін айтады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырып мазмұнында пайдаланылатын негізгі ұғымдардың мағынасын біледі және оларды айтылым, жазылым, тыңдалым кезінде қолдана алады және оқушыларға қажетті ғылыми академиялық тілдік қор қалыптасады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Сыни тұрғысынан ойлауға, еңбек пен шығармашылыққа баулу. Қоршаған ортаның адам үшін маңыздылығын үйрене отырып, отансүйгіштік қасиеттерін арттыру, географиялық мәдениетке тарту. |
|
Пәнаралық байланыс |
Химия – эрозия құбылыстарын, судың химиялық құрамын белгілі бір заңдылық бойынша үйренуде; Математика – кейбір өзен аңғарларының элементтерінің көрсеткіштерін салыстырғанда және есептегенде. |
|
Алдыңғы білім |
6-сынып. Гидросфераның құрамдас бөліктері. 7-сынып. Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктері. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларға өзендердің аты жазылған қағаз кеспелерге «Амазонка», «Конго», «Ертіс» сөздері жазылған кеспелерді тарату арқылы 3 топқа біріктіру. Үй тапсырмасын сұрау. «Шахмат» әдісі арқылы Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы оқушылар үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді, бос ақ ұяшықтарға өз ойларын кезекпен жазады, ой бөліседі.
Бағалау: Дұрыс жауапқа смайликтер беріледі. |
«Амазонка», «Конго», «Ертіс» сөздері жазылған кеспелер Шахмат суреті
Бағалау:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа тақырыпты түсіну «Тұсаукесер» әдісі арқылы. Өзен туралы бейнефильмді көреді және әр топ өздерінің атауларына сипаттама береді. Оқулықпен топтық жұмыс. «Үштік» (Ойлан, жұптас, бөліс) әдісімен қорғайды. Сынып бойынша тапсырманы оқиды. Оқушылар бірнеше жұптан бөлінеді: бірінші оқушы оқиды немесе айтады, екінші оқушы тындайды, үшінші оқушы түртіп алады, кейін өз пікірін айтады. І топ: Өзен аңғарының құрылысы ІІ топ: Өзен аңғарының негізгі элементтері ІІІ топ: Өзеннің қоректену көзі. Бағалау
Жеке жұмыс. Кестені толтыр.
«Шеринг» әдісі Барлығы шеңберде отырады, жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды. Идеялар қайталанбау керек. Бағалау: Бірін-бірі фигуралар арқылы бағалайды. |
Бейнефильм Өзендер DVD диск
Оқулық, дидактикалық материалдар
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Кері байланыс:
Сабақтың соңында оқушылар: нені үйренгені туралы пайымдай алады. Өз ойларын жазады. Үйге тапсырма: §23. Өзендер. Өзен аңғарының құрылысы. Өзендердің гидрологиялық режимі Картамен жұмыс |
стикер |
|
Саралау |
Бағалау |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
Саралап оқыту тәсілі үдерісінің тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне және қажеттілігіне қарай құрастырамын. «Шахмат», әдісі үй тапсырмасын зерделеймін. -«Үштік» (Ойлан, жұптас, бөліс) әдісі” оқушылардың топпен жұмыс жасауына, еркін ойлау қабілеттерінің дамуына мүмкіндік береді. Кестені толтыр, «Шеринг» әдісі арқылы оқушы жаңа сабақ бойынша алған білімін белгілі бір критерийлер арқылы бағалай алады. |
Мәтінмен жұмыс; Оқулықпен жұмыс; Картамен жұмыс; Смайлик арқылы бағалау Фигуралар арқылы бағалау Критериалды бағалау Дискриптор арқылы бағалау |
Ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану кезінде қауіпсіздік ережелері ескеріледі. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өзен аңғарының құрылысы. Өзендердің гидрологиялық режимі.
Өзен аңғарының құрылысы. Өзендердің гидрологиялық режимі.
|
Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: Физикалық география. Гидросфера Күні: 05.05.2018 Мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы: 8 «а» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Өзен аңғарының құрылысы. Өзендердің гидрологиялық режимі. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.3 өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді. 8.3.3.4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, өзен аңғарының құрылысы мен олардың қоректену көздері, гидрологиялық режим ерекшелігі туралы білімдерін меңгерту және қорытынды жасауға машықтандыру. |
|
Бағалау критерийі |
Түсіну: - оқушылар өзен аңғарының құрылысы мен олардың негізгі элементтері, қоректену көздері мен өзендердің режимінің маңыздылығын түсінеді; Қолдану: - табиғат жағдайын үйрену арқылы өзендердің жазық және таулы жерлердегі қазу әрекетінің ерекшелігін анықтай алады. Талдау: - өзен аңғарының негізгі элементтерінің ерекшеліктері мен маңыздылығын талдайды; Жинақтау: - Өзендердің қоректену көзі мен гидрологиялық режимі арасындағы байланысты, сол арқылы халық шаруашылығының дамуына байланысты өздерінің пікірлерін айтады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырып мазмұнында пайдаланылатын негізгі ұғымдардың мағынасын біледі және оларды айтылым, жазылым, тыңдалым кезінде қолдана алады және оқушыларға қажетті ғылыми академиялық тілдік қор қалыптасады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Сыни тұрғысынан ойлауға, еңбек пен шығармашылыққа баулу. Қоршаған ортаның адам үшін маңыздылығын үйрене отырып, отансүйгіштік қасиеттерін арттыру, географиялық мәдениетке тарту. |
|
Пәнаралық байланыс |
Химия – эрозия құбылыстарын, судың химиялық құрамын белгілі бір заңдылық бойынша үйренуде; Математика – кейбір өзен аңғарларының элементтерінің көрсеткіштерін салыстырғанда және есептегенде. |
|
Алдыңғы білім |
6-сынып. Гидросфераның құрамдас бөліктері. 7-сынып. Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктері. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларға өзендердің аты жазылған қағаз кеспелерге «Амазонка», «Конго», «Ертіс» сөздері жазылған кеспелерді тарату арқылы 3 топқа біріктіру. Үй тапсырмасын сұрау. «Шахмат» әдісі арқылы Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы оқушылар үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді, бос ақ ұяшықтарға өз ойларын кезекпен жазады, ой бөліседі.
Бағалау: Дұрыс жауапқа смайликтер беріледі. |
«Амазонка», «Конго», «Ертіс» сөздері жазылған кеспелер Шахмат суреті
Бағалау:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа тақырыпты түсіну «Тұсаукесер» әдісі арқылы. Өзен туралы бейнефильмді көреді және әр топ өздерінің атауларына сипаттама береді. Оқулықпен топтық жұмыс. «Үштік» (Ойлан, жұптас, бөліс) әдісімен қорғайды. Сынып бойынша тапсырманы оқиды. Оқушылар бірнеше жұптан бөлінеді: бірінші оқушы оқиды немесе айтады, екінші оқушы тындайды, үшінші оқушы түртіп алады, кейін өз пікірін айтады. І топ: Өзен аңғарының құрылысы ІІ топ: Өзен аңғарының негізгі элементтері ІІІ топ: Өзеннің қоректену көзі. Бағалау
Жеке жұмыс. Кестені толтыр.
«Шеринг» әдісі Барлығы шеңберде отырады, жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды. Идеялар қайталанбау керек. Бағалау: Бірін-бірі фигуралар арқылы бағалайды. |
Бейнефильм Өзендер DVD диск
Оқулық, дидактикалық материалдар
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Кері байланыс:
Сабақтың соңында оқушылар: нені үйренгені туралы пайымдай алады. Өз ойларын жазады. Үйге тапсырма: §23. Өзендер. Өзен аңғарының құрылысы. Өзендердің гидрологиялық режимі Картамен жұмыс |
стикер |
|
Саралау |
Бағалау |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
Саралап оқыту тәсілі үдерісінің тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне және қажеттілігіне қарай құрастырамын. «Шахмат», әдісі үй тапсырмасын зерделеймін. -«Үштік» (Ойлан, жұптас, бөліс) әдісі” оқушылардың топпен жұмыс жасауына, еркін ойлау қабілеттерінің дамуына мүмкіндік береді. Кестені толтыр, «Шеринг» әдісі арқылы оқушы жаңа сабақ бойынша алған білімін белгілі бір критерийлер арқылы бағалай алады. |
Мәтінмен жұмыс; Оқулықпен жұмыс; Картамен жұмыс; Смайлик арқылы бағалау Фигуралар арқылы бағалау Критериалды бағалау Дискриптор арқылы бағалау |
Ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану кезінде қауіпсіздік ережелері ескеріледі. |
шағым қалдыра аласыз
















