Қазақстан Республикасы Оқу – ағарту министрлігі
№ 40 орта мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пайдалы әрекет коэффициенті.
|
Бөлімі: |
Күш моменті |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қабиахметов Ұлан Мұратұлы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.4.6 – көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтау; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 7 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарын сабаққа аудару. Құндылық: «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» Word wall платформасы арқылы
1.Жай механизмдерге мысалдар келтіріңдер 2.Иінтірек дегеніміз не? 3.Күштің әрекет ету сызығы дегеніміз не? 4.Шығырдың түрлерін атаңдар 5.Күш иіні дегеніміз не? Оны қалай анықтайды?
Осы құралдардың барлығын бір сөзбен қалай атауға болады? Оқушылар ойларын айтады. Осылайша сабақтың тақырыбын табамыз Әрі қарай бүгінгі сабақтың тақырыбынмен таныстырамын. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлаймын. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады, сабаққа дайындығын көрсетеді. Болжамды жауап: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік — бұл адамның кәсіби және жеке өмірінде табысқа жетуіне ықпал ететін маңызды қасиеттер. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 1. Иінтірек (рычаг), шығыр, көлбеу жазықтық, винт ,дөңгелек пен ось 2. Иінтірек — бұл айналу осі бар қатты дене, оған күш түсіргенде басқа бір күшті теңестіруге немесе көбейтуге болады. Ол күшті азайтып немесе көбейтіп, ауыр заттарды оңай жылжытуға мүмкіндік береді 3. Бұл — күш векторы өтетін түзу сызық. Яғни, күштің бағыты мен оның қай бағытта әсер ететінін көрсететін сызық. 4.Қозғалмайтын шығыр (бекітілген бір нүктеде) Қозғалмалы шығыр (жүкпен бірге қозғалады) Құрама шығыр (қозғалмайтын және қозғалмалы шығырлардан тұрады) |
ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру ҚБ: «Жарайсың!», «Керемет!» сөздері арқылы ауызша мадақтау, ынталандыру |
7 сыныпқа арналған оқулық, 166 бет. презентация Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы 10 минут Жұптық жұмыс 8 минут Жеке жұмыс 10 минут
|
ЖАҢА ТАҚЫРЫП
1-тапсырма. Анықтамалық кесте
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Бізден- есеп, сізден-жауап» 1-есеп Көлбеу жазықтықтың биіктігі 1,5 м, ал ұзындығы 12 м. Массасы 150 кг жүкті жазықтық бойымен көтеру үшін 230 Н күш керек болса, көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін анықтаңдар.
2-есеп Көлбеу жазықтықтың биіктігі 1,2 м, ал ұзындығы 10,8 м. Массасы 180 кг жүкті осы жазықтықтың бойымен көтеру үшін 250 Н күш керек болады. Көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін анықтаңдар 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Өзіңді тексер!» әдісі А деңгейі: Механизмдердің ПӘК-і неліктен 100 % бола алмайды? В деңгейі: Иінтіректің қысқа иініне салмағы 1200 Н жүк ілінген. Оны 0,12 м биіктікке бірқалыпты көтергенде иінтіректің ұзын иініне 360 Н күш түсіріледі, бұдан күштің түсу нүктесі 0,5 метрге ауысқан. Иінтіректің ПӘК-ін есептеп шығарыңдар. С деңгейі: Массасы 15 кг жүкті көлбеу жазықтықтың бойымен бірқалыпты орын ауыстырғанда жүкке байланған динамометр 40 Н-ға тең күшті көрсеткен. Көлбеу жазықтықтың ұзындығын 1,8 м, биіктігін 30 см деп алып, оның ПӘК-ін есептеңдер |
Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. Топ ішінде талқылау жасайды.
Оқушылар жұптық жұмыс жасайды
Оқушылар жеке жұмыс жасайды, есептерді шығарады. Механизм бөліктері бір-бірімен жанасқанда үйкеліс пайда болады. Бұл үйкеліс энергияның бір бөлігін жылу түрінде жоғалтады
|
Бағалау критерийі: Көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтайды. Дескриптор: -Өлшем бірліктерін анықтайды-1 -Формуланы жазады-1 -Шамалардың анықтамасын жазады-1
Дескриптор: -есептің шартын құрады-1 -Есептің шарты бойынша формуланы қорытады-1 - ПӘК-ін анықтайды-1 Дескриптор: - .Есеп шартын анықтайды-1 -ХБЖ-не келтіреді-1 -Есептің шарты бойынша формуланы қорытады-1 -Шешімін табады-1 |
Интерактивті тақта Таратпа қағаздар Таратпа қағаздар Таратпа қағаздар |
|
Сабақты қорытындылау 5 минут |
Қорытындылау.
оқушыларды өз жұмысына рефлексия жасату: -нені білдім, - нені үйрендім; -нені толық түсінбедім. |
Рефлексия: Бағалау критерийі бойынша оқушы рефлексия жасайды: Көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтайды. |
Дескрипторлар бойынша әр оқушы бағаланады
|
Физика 7 оқулығы 166-168 бет |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пайдалы әрекет коэффициенті
Пайдалы әрекет коэффициенті
Қазақстан Республикасы Оқу – ағарту министрлігі
№ 40 орта мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пайдалы әрекет коэффициенті.
|
Бөлімі: |
Күш моменті |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қабиахметов Ұлан Мұратұлы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.4.6 – көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтау; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 7 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарын сабаққа аудару. Құндылық: «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» Word wall платформасы арқылы
1.Жай механизмдерге мысалдар келтіріңдер 2.Иінтірек дегеніміз не? 3.Күштің әрекет ету сызығы дегеніміз не? 4.Шығырдың түрлерін атаңдар 5.Күш иіні дегеніміз не? Оны қалай анықтайды?
Осы құралдардың барлығын бір сөзбен қалай атауға болады? Оқушылар ойларын айтады. Осылайша сабақтың тақырыбын табамыз Әрі қарай бүгінгі сабақтың тақырыбынмен таныстырамын. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлаймын. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады, сабаққа дайындығын көрсетеді. Болжамды жауап: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік — бұл адамның кәсіби және жеке өмірінде табысқа жетуіне ықпал ететін маңызды қасиеттер. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 1. Иінтірек (рычаг), шығыр, көлбеу жазықтық, винт ,дөңгелек пен ось 2. Иінтірек — бұл айналу осі бар қатты дене, оған күш түсіргенде басқа бір күшті теңестіруге немесе көбейтуге болады. Ол күшті азайтып немесе көбейтіп, ауыр заттарды оңай жылжытуға мүмкіндік береді 3. Бұл — күш векторы өтетін түзу сызық. Яғни, күштің бағыты мен оның қай бағытта әсер ететінін көрсететін сызық. 4.Қозғалмайтын шығыр (бекітілген бір нүктеде) Қозғалмалы шығыр (жүкпен бірге қозғалады) Құрама шығыр (қозғалмайтын және қозғалмалы шығырлардан тұрады) |
ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру ҚБ: «Жарайсың!», «Керемет!» сөздері арқылы ауызша мадақтау, ынталандыру |
7 сыныпқа арналған оқулық, 166 бет. презентация Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы 10 минут Жұптық жұмыс 8 минут Жеке жұмыс 10 минут
|
ЖАҢА ТАҚЫРЫП
1-тапсырма. Анықтамалық кесте
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Бізден- есеп, сізден-жауап» 1-есеп Көлбеу жазықтықтың биіктігі 1,5 м, ал ұзындығы 12 м. Массасы 150 кг жүкті жазықтық бойымен көтеру үшін 230 Н күш керек болса, көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін анықтаңдар.
2-есеп Көлбеу жазықтықтың биіктігі 1,2 м, ал ұзындығы 10,8 м. Массасы 180 кг жүкті осы жазықтықтың бойымен көтеру үшін 250 Н күш керек болады. Көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін анықтаңдар 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Өзіңді тексер!» әдісі А деңгейі: Механизмдердің ПӘК-і неліктен 100 % бола алмайды? В деңгейі: Иінтіректің қысқа иініне салмағы 1200 Н жүк ілінген. Оны 0,12 м биіктікке бірқалыпты көтергенде иінтіректің ұзын иініне 360 Н күш түсіріледі, бұдан күштің түсу нүктесі 0,5 метрге ауысқан. Иінтіректің ПӘК-ін есептеп шығарыңдар. С деңгейі: Массасы 15 кг жүкті көлбеу жазықтықтың бойымен бірқалыпты орын ауыстырғанда жүкке байланған динамометр 40 Н-ға тең күшті көрсеткен. Көлбеу жазықтықтың ұзындығын 1,8 м, биіктігін 30 см деп алып, оның ПӘК-ін есептеңдер |
Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. Топ ішінде талқылау жасайды.
Оқушылар жұптық жұмыс жасайды
Оқушылар жеке жұмыс жасайды, есептерді шығарады. Механизм бөліктері бір-бірімен жанасқанда үйкеліс пайда болады. Бұл үйкеліс энергияның бір бөлігін жылу түрінде жоғалтады
|
Бағалау критерийі: Көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтайды. Дескриптор: -Өлшем бірліктерін анықтайды-1 -Формуланы жазады-1 -Шамалардың анықтамасын жазады-1
Дескриптор: -есептің шартын құрады-1 -Есептің шарты бойынша формуланы қорытады-1 - ПӘК-ін анықтайды-1 Дескриптор: - .Есеп шартын анықтайды-1 -ХБЖ-не келтіреді-1 -Есептің шарты бойынша формуланы қорытады-1 -Шешімін табады-1 |
Интерактивті тақта Таратпа қағаздар Таратпа қағаздар Таратпа қағаздар |
|
Сабақты қорытындылау 5 минут |
Қорытындылау.
оқушыларды өз жұмысына рефлексия жасату: -нені білдім, - нені үйрендім; -нені толық түсінбедім. |
Рефлексия: Бағалау критерийі бойынша оқушы рефлексия жасайды: Көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтайды. |
Дескрипторлар бойынша әр оқушы бағаланады
|
Физика 7 оқулығы 166-168 бет |
шағым қалдыра аласыз














