|
Сабақтың тақырыбы |
Пайдалы өсімдіктер |
||||||||||
|
Сынып: 4 «Д» |
Педагогтің аты жөні:Батырханова Жайна |
||||||||||
|
Күні: |
Қатысқан оқушылар: |
||||||||||
|
Дағды |
Айтылым және жазылым |
||||||||||
|
Оқыту мақсаттыры |
О. 4.3.4.1 мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар ( нешінші?) құрастыру және оған жауап беру. 4.5.1.2 реттік сан есімдер сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктердің пайдасы туралы ақпарат алу. Сандарды ретімен ауызша және жазбаша қолдануды үйрену. |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Емен ағашы |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
І.кезең. |
Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері |
уақыты |
Қар.қат |
Оқыту ресурстары |
|||||||
|
Кіріспе |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу 2 .Оқушылардың санын түгендеу? 3.Күн ретін сұрау? 4.Аптаның қай күні?
|
3 мин
|
Мұғ-Сынып |
Мұғалім қатысуымен. Оқулықпен. |
|||||||
|
дайындық |
«Доп ойынау» әдісі. Оқушылар алдыңғы білімдерін еске салу.Сұрақтарға жауап беру арқылы,өткен тақырыпты естеріне алады Үлгі: 1. Қандай ағаш аттарын білесің? 2. Сан есім дегеніміз не?
|
3мин |
Сынып |
Доп және мұғалімнің қатысумен |
|||||||
|
Негізгі бөлім |
Тілдік жаттығу жасатамыз ! Психологиялық дайындық: Жаза жаза қолымыз. Талып кетті,көзіміз Бір,екі,үш! Бойға жинап күш...
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Оқушылар: Сұрақтар арқылы сабақ тақырыбын анықтайды. Пайдасыз сөзінің қарама қарсы мағынасы қалай? Гүлдер,ағаштар және де шөптерді қалай атауға болады? Мұғалім балаларды сабақ мақсатымен таныстыру: Өсімдіктердің пайдасы туралы ақпарат алу. Сандарды ретімен ауызша және жазбаша қолдануды үйрену Суреттер сөйлейді
Сексеуіл Алабота Қоға Жусан
Жаңа сөздер:
Адасқан әріптерді орнына қойып көшір. а,қ,ғ,о н,у,с,ж,а л,у,с,к,е,с,і,е а,б,а,л,о,т,а і,д,м,к,ө,і,с а,п,ы,л,а,й,д
Оқылым. Зерек патша Ертеде бір жас патша болыпты. Ол өсімдіктердің пайдасы жайлы көп ойлайды екен. Бірде ол: «Шаһар айналасындағы пайдасыз өсімдіктерді жою керек. Маған ең жаман өсімдіктерді алып келіңдер», деп тапсырма береді. Уәзірлер патшаға қоға, сексеуіл, жусан, алаботаны алып келеді. Патша: «Оларды базарға апарып, өте төмен бағамен сатыңдар», - дейді. Түстен кейін патша базарға барса, ешқандай өсімдік қалмапты. Ең бірінші сексеуіл таусылыпты. Оны көп сатып алған адам: -Сексеуілді мен отын қыламын, - депті. Екінші қоға таусылыпты. Оны көп сатып алған адам: - Мен қоғадан арқан, жіп есемін, ыдыс та тоқимын, - депті. Үшінші жусан таусылған. Оны да сатып алған былай депті: - Жусан – өте пайдалы өсімдік. Ішің ауырса, жусанды қайнат та суын іш. Жусанның қайнаған суына жіп бояймын. Төртінші алабота таусылыпты. Мұны көп сатып алған адам: - Мен алаботадан сабын, дәрі жасаймын, - деп айтыпты. Ақылды патша әр өсімдіктің пайдасы бар екенін түсініпті. Сөйтіп жаман өсімдік іздеуді тоқтатты. Әр оқушы мәтінді екі рет мұқият оқиды және аударады. Мәтінді тыңдай отырып таныс емес сөздерді жазып отырады. Тыңдап болған соң білетін оқушылар сыныптастарының білмейтін сөздеріне түсінік беріп,аударуға көмектеседі. Бағалау түрі: энергия жинау арқылы бағалану. Кері байланыс: мұғалімнің сөзі.
Дәптермен жұмыс: «тапсырма Әр оқушы оқылған мәтін бойынша,ақпаратты дұрыс сә йкестендіреді
Қысқаша түсіндірілім: Видеоролик қарайды.
Есте сақтау Қанша? Неше? Нешінші? Бір бірінші Екі екініші Үш үшінші Төрт төртініші Бес бесінші Алты алтыншы Жеті жетініші Сегіз сегізінші Тоғыз тоғызыншы Он оныншы Топтық жұмыс: Әр топ берілген сандарды,реттік сан есімге айналдырып,бірге жазады.Ауызша атап айытып шығады. Тапсырма Қортындылау: «Ұпай кімге бұйырады?» ойыны Викториналық сұрақатар:
1.Қазір қай сабақ?
|
15мин |
жұптық жұмыс |
Суреттер Оқулық
|
|||||||
|
Рефлексия Барлық оқушы орындайтын жұмыс: «Ауа райы» әдісі .
Тапсырма қадамдары: - бүгінгі сабақтан алған білімін жазады; -өзіне қиындық тудырған түсініктерді анықтайды. Кері байланыс:мұғалімнің қорытынды сөзі Үйге тапсырмасы:.
|
3 мин
|
Сынып-мұғалім |
|
||||||||
|
Оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін тексеру Мұғалімдер оқушылардың тақырыпты қаншалықты мегергендерін міндетті түрде тексеруі керек. Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтар сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір -бірін бағалаулары болуы керек. Кері байланыс жүргізудің маңызы зор. |
|||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Рефлексия |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қол жетімді болды ма? |
|
||||||||||
|
Бүгін оқушылар нені үйренді? |
|
||||||||||
|
Оқыту ортасы қандай болды? |
|
||||||||||
|
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? |
|
||||||||||
|
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пайдалы өсімдікер
Пайдалы өсімдікер
|
Сабақтың тақырыбы |
Пайдалы өсімдіктер |
||||||||||
|
Сынып: 4 «Д» |
Педагогтің аты жөні:Батырханова Жайна |
||||||||||
|
Күні: |
Қатысқан оқушылар: |
||||||||||
|
Дағды |
Айтылым және жазылым |
||||||||||
|
Оқыту мақсаттыры |
О. 4.3.4.1 мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар ( нешінші?) құрастыру және оған жауап беру. 4.5.1.2 реттік сан есімдер сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктердің пайдасы туралы ақпарат алу. Сандарды ретімен ауызша және жазбаша қолдануды үйрену. |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Емен ағашы |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
І.кезең. |
Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері |
уақыты |
Қар.қат |
Оқыту ресурстары |
|||||||
|
Кіріспе |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу 2 .Оқушылардың санын түгендеу? 3.Күн ретін сұрау? 4.Аптаның қай күні?
|
3 мин
|
Мұғ-Сынып |
Мұғалім қатысуымен. Оқулықпен. |
|||||||
|
дайындық |
«Доп ойынау» әдісі. Оқушылар алдыңғы білімдерін еске салу.Сұрақтарға жауап беру арқылы,өткен тақырыпты естеріне алады Үлгі: 1. Қандай ағаш аттарын білесің? 2. Сан есім дегеніміз не?
|
3мин |
Сынып |
Доп және мұғалімнің қатысумен |
|||||||
|
Негізгі бөлім |
Тілдік жаттығу жасатамыз ! Психологиялық дайындық: Жаза жаза қолымыз. Талып кетті,көзіміз Бір,екі,үш! Бойға жинап күш...
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Оқушылар: Сұрақтар арқылы сабақ тақырыбын анықтайды. Пайдасыз сөзінің қарама қарсы мағынасы қалай? Гүлдер,ағаштар және де шөптерді қалай атауға болады? Мұғалім балаларды сабақ мақсатымен таныстыру: Өсімдіктердің пайдасы туралы ақпарат алу. Сандарды ретімен ауызша және жазбаша қолдануды үйрену Суреттер сөйлейді
Сексеуіл Алабота Қоға Жусан
Жаңа сөздер:
Адасқан әріптерді орнына қойып көшір. а,қ,ғ,о н,у,с,ж,а л,у,с,к,е,с,і,е а,б,а,л,о,т,а і,д,м,к,ө,і,с а,п,ы,л,а,й,д
Оқылым. Зерек патша Ертеде бір жас патша болыпты. Ол өсімдіктердің пайдасы жайлы көп ойлайды екен. Бірде ол: «Шаһар айналасындағы пайдасыз өсімдіктерді жою керек. Маған ең жаман өсімдіктерді алып келіңдер», деп тапсырма береді. Уәзірлер патшаға қоға, сексеуіл, жусан, алаботаны алып келеді. Патша: «Оларды базарға апарып, өте төмен бағамен сатыңдар», - дейді. Түстен кейін патша базарға барса, ешқандай өсімдік қалмапты. Ең бірінші сексеуіл таусылыпты. Оны көп сатып алған адам: -Сексеуілді мен отын қыламын, - депті. Екінші қоға таусылыпты. Оны көп сатып алған адам: - Мен қоғадан арқан, жіп есемін, ыдыс та тоқимын, - депті. Үшінші жусан таусылған. Оны да сатып алған былай депті: - Жусан – өте пайдалы өсімдік. Ішің ауырса, жусанды қайнат та суын іш. Жусанның қайнаған суына жіп бояймын. Төртінші алабота таусылыпты. Мұны көп сатып алған адам: - Мен алаботадан сабын, дәрі жасаймын, - деп айтыпты. Ақылды патша әр өсімдіктің пайдасы бар екенін түсініпті. Сөйтіп жаман өсімдік іздеуді тоқтатты. Әр оқушы мәтінді екі рет мұқият оқиды және аударады. Мәтінді тыңдай отырып таныс емес сөздерді жазып отырады. Тыңдап болған соң білетін оқушылар сыныптастарының білмейтін сөздеріне түсінік беріп,аударуға көмектеседі. Бағалау түрі: энергия жинау арқылы бағалану. Кері байланыс: мұғалімнің сөзі.
Дәптермен жұмыс: «тапсырма Әр оқушы оқылған мәтін бойынша,ақпаратты дұрыс сә йкестендіреді
Қысқаша түсіндірілім: Видеоролик қарайды.
Есте сақтау Қанша? Неше? Нешінші? Бір бірінші Екі екініші Үш үшінші Төрт төртініші Бес бесінші Алты алтыншы Жеті жетініші Сегіз сегізінші Тоғыз тоғызыншы Он оныншы Топтық жұмыс: Әр топ берілген сандарды,реттік сан есімге айналдырып,бірге жазады.Ауызша атап айытып шығады. Тапсырма Қортындылау: «Ұпай кімге бұйырады?» ойыны Викториналық сұрақатар:
1.Қазір қай сабақ?
|
15мин |
жұптық жұмыс |
Суреттер Оқулық
|
|||||||
|
Рефлексия Барлық оқушы орындайтын жұмыс: «Ауа райы» әдісі .
Тапсырма қадамдары: - бүгінгі сабақтан алған білімін жазады; -өзіне қиындық тудырған түсініктерді анықтайды. Кері байланыс:мұғалімнің қорытынды сөзі Үйге тапсырмасы:.
|
3 мин
|
Сынып-мұғалім |
|
||||||||
|
Оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін тексеру Мұғалімдер оқушылардың тақырыпты қаншалықты мегергендерін міндетті түрде тексеруі керек. Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтар сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір -бірін бағалаулары болуы керек. Кері байланыс жүргізудің маңызы зор. |
|||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Рефлексия |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қол жетімді болды ма? |
|
||||||||||
|
Бүгін оқушылар нені үйренді? |
|
||||||||||
|
Оқыту ортасы қандай болды? |
|
||||||||||
|
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? |
|
||||||||||
|
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















