Тексерілді-------------------------
Оқу ісінің меңгерушісі;Хасанова.С.С
|
Бөлім: |
Табиғи ресустар |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Аскар Құралай Аскаровна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4 а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пайдалы қазбалар қалай пайда болады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғат ресурстарының түрі мен көздерін анықтай алады, шығу тегі бойынша жіктей алады. Топырақтың құрамы мен қасиетін атай алад |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин |
Амандасу Сабаққа дайындықтарын тексеру Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Жүрек жылуы» әдісі Сабақтың ұраны: Білегі күшті бірді жығады, білімі күшті мыңды жығады Үй тапсырмасын сұрау «Попкорон» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұраймын
|
Амандасады Сабақтың ұранын айтады Үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді |
Ауызша мадақтау
Дескриптор: Берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 балл |
Попкорн ыдысы және попкорндар |
|
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 13 мин 3 мин |
Пайдалы қазбалар туралы видео көрсету: Сергіту сәті. Жаттғу жасау Қ.Р пайдалы қазбалары туралы картасымен жұмыс
Пайдалы қазба бейнежазбаны қосу
Суретке қарап жер қыртысы неден тұратынын айт?
Балалар, суретте не көрсетілген? Магмалық тау жыныстары осы жанартау атқылауы арқылы пайда болады. атқылаған тау жыныстары — магма немесе жанартаулық атқылаулардан жер бетіне төгілген лаваның суынуынан және кристалдануынан (түйіршіктенуінен) пайда болған тау жыныстары. Олар негізгі екі түрге бөлінеді: эффузивтік (жанартаулық, төгілмелі), жанартау атқылауы кезінде магманың лава түрінде шығып жер бетінде қатайған және интрузивтік (тереңдік), басқа тау жыныстары арасында қатып қалған түрлері.
Шөгінді тау жыныстары— құрлықта немесе су бассейндерінде шөгетін материалдан пайда болатын тау жыныстары. Материалдың бөлшегі, салмағы, үлкендігі оның сортталу дәрежесімен сипатталады және қабатты болады, жануарлар мен өсімдіктердің қалдықтары кездеседі. Шығу жағынан химиялық (гипс, тас тұзы, оолитті ізбестас және басқалары), органогендік (қараңыз), жануарлар мен өсімдіктердің өмір сүруінің салдарынан пайда болады (маржандық және қабыршақтық ізбестас, шымтезек, тас көмір) және кесек шөгінді тау жыныстарына бөлінеді. Алдарына бірнеше суреттер таратамын. 1 – топ
2 – топ
Балалар,осы берілген суреттерді түсіндіріп, талдап берулеріңді сұраймын. 2 – тапсырма Зерттеу жұмысы: Балалар жұптық жұмыстарды орындайды А3 парақтар беріледі. Әр жұпқа зерттеуге бензин, тұз,көмір беріледі. Балалар өздеріне берілген заттарды суға салады. Пайдалы қазбалардың мына қасиеттерін зерттейді: А3 параққа: Түсі: Күйі: Ерігіштігі: Қаттылығы: Осы қасиеттерді зерттей отырып заттардың ерекшеліктерін жазады Жарайсыңдар балалар! «Білім ағашы» әдісі арқылы бүгінгі сабақты қортындылаймыз:
ЕҚБ тапсырмалары
|
Пайдалы қазбалар туралы видео көреді
Берілген сурттер бойынша сұрақтарға жауап береді
Стикерлер арқылы топтарға бөлінеді
Берілген суреттер арқылы пайдалы қазбалардың қай жақтан алынатынын айтады
Зерттеу жұмысына белсене қатысады
Қойылған сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор:
Берілген суреттер арқылы пайдалы қазбалардың қай жақтан алынатынын айтады – 3 балл
Дескриптор: Зерттеу жұмысын жүргізе отырып, пайдалы қазбалардың Түсі: Күйі: Ерігіштігі: Қаттылығы туралы сұрақтарға жауап береді – 3 балл
Дескриптор: Пайдалы қазбалар туралы сұрақтарға жауап береді – 2 балл
|
Пайдалы қазбалар туралы видео суреттер Жанартау Шөгінді тау жыныстары Су асты суреттері Мұнай суреті Бензин суреті Орман суреті Көмір суреті От суреті бензин, тұз,көмір Білім ағашы Алмалар |
|
Қорытынды 2 мин |
«Білім шыңы» әдісі бойынша кері рефлексия береді Үйге: Пайдалы қазбаларды картадан сызбаларын сызу |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пайдалы қазба
Пайдалы қазба
Тексерілді-------------------------
Оқу ісінің меңгерушісі;Хасанова.С.С
|
Бөлім: |
Табиғи ресустар |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Аскар Құралай Аскаровна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4 а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пайдалы қазбалар қалай пайда болады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғат ресурстарының түрі мен көздерін анықтай алады, шығу тегі бойынша жіктей алады. Топырақтың құрамы мен қасиетін атай алад |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин |
Амандасу Сабаққа дайындықтарын тексеру Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Жүрек жылуы» әдісі Сабақтың ұраны: Білегі күшті бірді жығады, білімі күшті мыңды жығады Үй тапсырмасын сұрау «Попкорон» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұраймын
|
Амандасады Сабақтың ұранын айтады Үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді |
Ауызша мадақтау
Дескриптор: Берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 балл |
Попкорн ыдысы және попкорндар |
|
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 13 мин 3 мин |
Пайдалы қазбалар туралы видео көрсету: Сергіту сәті. Жаттғу жасау Қ.Р пайдалы қазбалары туралы картасымен жұмыс
Пайдалы қазба бейнежазбаны қосу
Суретке қарап жер қыртысы неден тұратынын айт?
Балалар, суретте не көрсетілген? Магмалық тау жыныстары осы жанартау атқылауы арқылы пайда болады. атқылаған тау жыныстары — магма немесе жанартаулық атқылаулардан жер бетіне төгілген лаваның суынуынан және кристалдануынан (түйіршіктенуінен) пайда болған тау жыныстары. Олар негізгі екі түрге бөлінеді: эффузивтік (жанартаулық, төгілмелі), жанартау атқылауы кезінде магманың лава түрінде шығып жер бетінде қатайған және интрузивтік (тереңдік), басқа тау жыныстары арасында қатып қалған түрлері.
Шөгінді тау жыныстары— құрлықта немесе су бассейндерінде шөгетін материалдан пайда болатын тау жыныстары. Материалдың бөлшегі, салмағы, үлкендігі оның сортталу дәрежесімен сипатталады және қабатты болады, жануарлар мен өсімдіктердің қалдықтары кездеседі. Шығу жағынан химиялық (гипс, тас тұзы, оолитті ізбестас және басқалары), органогендік (қараңыз), жануарлар мен өсімдіктердің өмір сүруінің салдарынан пайда болады (маржандық және қабыршақтық ізбестас, шымтезек, тас көмір) және кесек шөгінді тау жыныстарына бөлінеді. Алдарына бірнеше суреттер таратамын. 1 – топ
2 – топ
Балалар,осы берілген суреттерді түсіндіріп, талдап берулеріңді сұраймын. 2 – тапсырма Зерттеу жұмысы: Балалар жұптық жұмыстарды орындайды А3 парақтар беріледі. Әр жұпқа зерттеуге бензин, тұз,көмір беріледі. Балалар өздеріне берілген заттарды суға салады. Пайдалы қазбалардың мына қасиеттерін зерттейді: А3 параққа: Түсі: Күйі: Ерігіштігі: Қаттылығы: Осы қасиеттерді зерттей отырып заттардың ерекшеліктерін жазады Жарайсыңдар балалар! «Білім ағашы» әдісі арқылы бүгінгі сабақты қортындылаймыз:
ЕҚБ тапсырмалары
|
Пайдалы қазбалар туралы видео көреді
Берілген сурттер бойынша сұрақтарға жауап береді
Стикерлер арқылы топтарға бөлінеді
Берілген суреттер арқылы пайдалы қазбалардың қай жақтан алынатынын айтады
Зерттеу жұмысына белсене қатысады
Қойылған сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор:
Берілген суреттер арқылы пайдалы қазбалардың қай жақтан алынатынын айтады – 3 балл
Дескриптор: Зерттеу жұмысын жүргізе отырып, пайдалы қазбалардың Түсі: Күйі: Ерігіштігі: Қаттылығы туралы сұрақтарға жауап береді – 3 балл
Дескриптор: Пайдалы қазбалар туралы сұрақтарға жауап береді – 2 балл
|
Пайдалы қазбалар туралы видео суреттер Жанартау Шөгінді тау жыныстары Су асты суреттері Мұнай суреті Бензин суреті Орман суреті Көмір суреті От суреті бензин, тұз,көмір Білім ағашы Алмалар |
|
Қорытынды 2 мин |
«Білім шыңы» әдісі бойынша кері рефлексия береді Үйге: Пайдалы қазбаларды картадан сызбаларын сызу |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
























