Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Пайыз
|
Бөлім: |
5.4А Пайыз |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
02.04.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пайыз |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Пайыз ұғымын түсіну; Бөлшекті пайызға айналдыруды білу және қолдану; Пайызды бөлшекке айналдыруды білу және қолдану. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Оқушылардың назарын шоғырландыру үшін «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар қою: 1) Пайыз дегеніміз не? 2) Пайыз не үшін қажет? 3) Санның пайызын қалай қалай табамыз? 4) Санның пайызын табу өмірде керек пе? Күтілетін нәтиже:
|
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. Бөлшекті пайызбен беру үшін оны 100-ге көбейтіп, пайыз белгісін жазу керек. Мысалы, 0,4 = (0,4 ⋅ 100)% = 40%; 1,3 = (1,3 ⋅ 100)% = 130%; Пайызды бөлшекпен жазу үшін пайыз белгісін алып, алдындағы санды 100-ге бөлу керек. Мысалы, 5% = 5 : 100 = 1 : 20 = 0,05; 15% = 3 : 20 = 0,15; 75% = 0,75 Тапсырмалар орындау. Жеке жұмыс №1 – тапсырма. Процентті ондық бөлшекпен жаз: 1%, 6%, 10%, 50%, 75%, 120%, 170%, 60%, 2%. №2 – тапсырма. 2016 жылы 1 литр бензиннің бағасы 125 тг. Ал 2007 жылы 1 литр бензиннің бағасы 23,2%-ға арзан болған. 1-сұрақ: 1 литр бензиннің 2007 жылғы бағасы қандай? 2-сұрақ: 2016 жылғы 1 литр бензиннің бағасы 2007 жылмен салыстырғанда қанша теңгеге қымбат? №3– тапсырма. Теңіз суының 5%-і тұз. Теңіз суының неше бөлігі тұз? №4 – тапсырма. Жер бетінің шамамен 71%-ін мұхиттар алып жатыр. Мұхиттар жер бетінің қандай бөлігін алып жатыр? №5 – тапсырма. PISA есебі. «Сүт» Наурыз айында сүттің бағасы бірдей болды, бірақ «Лидер» дүкенінде сәуір айында сүт 40%-ға арзандады, ал «Гринвич» дүкенінде алдымен 20%-ға арзандап, содан кейін сүттің бағасы тағы да 25%-ға арзандады. Қай дүкенде сүттің бағасы арзан? А) екі дүкенде сүттің бағасы бірдей. В) «Лидер» дүкенінде арзан C) «Гринвич» дүкенінде арзан D) мәлімет жеткіліксіз E) салыстыру мүмкін емес |
Жаңа сабақты түсінеді. Мысалдарды жазады. Жеке жұмыс орындайды. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі. |
Халықаралық зерттеулер форматындағы функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тест тапсырмалары 2018-жыл |
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: Рефлексия. Кері байланыс жеке оқушыларға ауызша не жазбаша түрде беріледі. «Оқушы дауысы» ( бүгінгі сабақты қаншалықты өзіне сенімді түрде түсінгенін әр оқушы тақтадағы сөйлемдердің бірін аяқтау керек) Бұл тарауда маған ең қызықты болғаны…. · Бұл тарауда ең қиын болғаны… · Мен мына жәйттарға баса назар аударуды ұсынамын.... · Тақырыпты түсіну үшін ең пайдалы болған іс-әрекет…... · Мен ұққан нәрселердің ең маңыздысы ол………… |
|
|
|
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Пайыз
|
Бөлім: |
5.4А Пайыз |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
02.04.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пайыз |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Пайыз ұғымын түсіну; (ЕБҚ) Бөлшекті пайызға айналдыруды білу және қолдану; Пайызды бөлшекке айналдыруды білу және қолдану. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Оқушылардың назарын шоғырландыру үшін «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар қою: 1) Пайыз дегеніміз не? 2) Пайыз не үшін қажет? 3) Санның пайызын қалай қалай табамыз? 4) Санның пайызын табу өмірде керек пе? Күтілетін нәтиже:
|
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. Бөлшекті пайызбен беру үшін оны 100-ге көбейтіп, пайыз белгісін жазу керек. Мысалы, 0,4 = (0,4 ⋅ 100)% = 40%; 1,3 = (1,3 ⋅ 100)% = 130%; Пайызды бөлшекпен жазу үшін пайыз белгісін алып, алдындағы санды 100-ге бөлу керек. Мысалы, 5% = 5 : 100 = 1 : 20 = 0,05; 15% = 3 : 20 = 0,15; 75% = 0,75 Тапсырмалар орындау. Жеке жұмыс №1 – тапсырма. Процентті ондық бөлшекпен жаз: 1%, 6%, 10%, 50%, 75%, 120%, 170%, 60%, 2%. №2 – тапсырма. 2016 жылы 1 литр бензиннің бағасы 125 тг. Ал 2007 жылы 1 литр бензиннің бағасы 23,2%-ға арзан болған. 1-сұрақ: 1 литр бензиннің 2007 жылғы бағасы қандай? 2-сұрақ: 2016 жылғы 1 литр бензиннің бағасы 2007 жылмен салыстырғанда қанша теңгеге қымбат? №3– тапсырма. Теңіз суының 5%-і тұз. Теңіз суының неше бөлігі тұз? №4 – тапсырма. Жер бетінің шамамен 71%-ін мұхиттар алып жатыр. Мұхиттар жер бетінің қандай бөлігін алып жатыр? №5 – тапсырма. PISA есебі. «Сүт» Наурыз айында сүттің бағасы бірдей болды, бірақ «Лидер» дүкенінде сәуір айында сүт 40%-ға арзандады, ал «Гринвич» дүкенінде алдымен 20%-ға арзандап, содан кейін сүттің бағасы тағы да 25%-ға арзандады. Қай дүкенде сүттің бағасы арзан? Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы:
Пайыз Бөлім:
5.4А Пайыз Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
02.04.2024ж Сынып:
5 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Пайыз Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.1.1.16 пайыз ұғымын
меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және
пайызды бөлшекке айналдыру
; Сабақтың мақсаты
Пайыз ұғымын
түсіну; Бөлшекті пайызға айналдыруды
білу және қолдану;
Пайызды бөлшекке айналдыруды
білу және қолдану. Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар Оқушылармен
амандасу, түгендеу, назарын сабаққа
аудару. Оқушылардың назарын шоғырландыру үшін «Миға
шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар қою: 1)
Пайыз дегеніміз не? 2)
Пайыз не үшін қажет? 3) Санның пайызын қалай қалай
табамыз? 4)
Санның пайызын табу өмірде керек
пе? Күтілетін нәтиже:
Бөлшектерді пайызға
айналдырады.
Пайызды бөлшек түрінде
жазады. Жинақтала ды,сабаққа
ынталанады. Оқушылар сұраққа жауап беру
арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді. Сабақтың
ортасы Жаңа сабақ
түсіндіру. Бөлшекті пайызбен беру
үшін оны 100-ге көбейтіп, пайыз белгісін жазу
керек. Мысалы, 0,4
= (0,4 ⋅ 100)% =
40%; 1,3
= (1,3 ⋅ 100)% =
130%; Пайызды бөлшекпен жазу
үшін пайыз белгісін алып, алдындағы санды 100-ге бөлу
керек. Мысалы, 5% = 5 : 100 =
1 : 20 = 0,05; 15% = 3 : 20 =
0,15; 75% =
0,75 Тапсырмалар орындау. Жеке
жұмыс №1 –
тапсырма. Процентті ондық
бөлшекпен жаз: 1%, 6%, 10%, 50%, 75%,
120%, 170%, 60%, 2%. №2 – тапсырма.
2016 жылы 1 литр бензиннің
бағасы 125 тг. Ал 2007 жылы 1 литр бензиннің бағасы 23,2%-ға арзан
болған. 1-сұрақ: 1 литр бензиннің 2007 жылғы бағасы
қандай? 2-сұрақ: 2016 жылғы 1 литр бензиннің бағасы
2007 жылмен салыстырғанда қанша теңгеге
қымбат? №3–
тапсырма. Теңіз суының 5%-і тұз.
Теңіз суының неше бөлігі тұз? №4 –
тапсырма. Жер бетінің шамамен
71%-ін мұхиттар алып жатыр. Мұхиттар жер бетінің қандай бөлігін
алып жатыр? №5 – тапсырма. PISA есебі.
«Сүт» Наурыз айында сүттің бағасы
бірдей болды, бірақ «Лидер» дүкенінде сәуір айында сүт
40%-ға арзандады, ал «Гринвич» дүкенінде алдымен 20%-ға
арзандап, содан кейін сүттің бағасы тағы да 25%-ға арзандады. Қай
дүкенде сүттің бағасы арзан? А) екі дүкенде сүттің
бағасы бірдей. В) «Лидер»
дүкенінде
арзан C) «Гринвич» дүкенінде
арзан D) мәлімет
жеткіліксіз E) салыстыру мүмкін
емес Жаңа сабақты
түсінеді. Мысалдарды
жазады. Жеке жұмыс
орындайды. Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
беріледі. Халықаралық зерттеулер
форматындағы функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тест
тапсырмалары 2018-жыл Сабақтың
соңы Үй
жұмысы: Рефлексия. Кері байланыс жеке
оқушыларға ауызша не жазбаша түрде
беріледі. «Оқушы
дауысы» ( бүгінгі сабақты қаншалықты
өзіне сенімді түрде түсінгенін әр оқушы тақтадағы сөйлемдердің
бірін аяқтау керек) Бұл тарауда маған ең қызықты
болғаны…. · Бұл тарауда ең қиын
болғаны… · Мен мына жәйттарға баса
назар аударуды ұсынамын.... · Тақырыпты түсіну үшін
ең пайдалы болған іс-әрекет…... · Мен ұққан нәрселердің
ең маңыздысы ол…………
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы:
Пайыз Бөлім:
5.4А Пайыз Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
02.04.2024ж Сынып:
5 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Пайыз Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.1.1.16 пайыз ұғымын
меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және
пайызды бөлшекке айналдыру
; Сабақтың мақсаты
Пайыз ұғымын түсіну;
(ЕБҚ) Бөлшекті пайызға айналдыруды
білу және қолдану;
Пайызды бөлшекке айналдыруды
білу және қолдану. Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару. Оқушылардың назарын
шоғырландыру үшін «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар
қою: 1) Пайыз дегеніміз
не? 2) Пайыз не үшін қажет? 3)
Санның пайызын қалай қалай
табамыз? 4) Санның пайызын табу өмірде
керек пе? Күтілетін нәтиже:
Бөлшектерді пайызға
айналдырады.
Пайызды бөлшек түрінде
жазады. Жинақтала ды,сабаққа
ынталанады. Оқушылар сұраққа жауап беру
арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді. Сабақтың
ортасы Жаңа сабақ
түсіндіру. Бөлшекті пайызбен беру
үшін оны 100-ге көбейтіп, пайыз белгісін жазу
керек. Мысалы, 0,4
= (0,4 ⋅ 100)% =
40%; 1,3
= (1,3 ⋅ 100)% =
130%; Пайызды бөлшекпен жазу
үшін пайыз белгісін алып, алдындағы санды 100-ге бөлу
керек. Мысалы, 5% = 5 : 100 =
1 : 20 = 0,05; 15% = 3 : 20 =
0,15; 75% =
0,75 Тапсырмалар орындау. Жеке
жұмыс №1 –
тапсырма. Процентті ондық
бөлшекпен жаз: 1%, 6%, 10%, 50%, 75%,
120%, 170%, 60%, 2%. №2 – тапсырма.
2016 жылы 1 литр бензиннің
бағасы 125 тг. Ал 2007 жылы 1 литр бензиннің бағасы 23,2%-ға арзан
болған. 1-сұрақ: 1 литр бензиннің 2007 жылғы бағасы
қандай? 2-сұрақ: 2016 жылғы 1 литр бензиннің бағасы
2007 жылмен салыстырғанда қанша теңгеге
қымбат? №3– тапсырма. Теңіз суының 5%-і тұз. Теңіз суының неше бөлігі
тұз? №4 – тапсырма. Жер
бетінің шамамен 71%-ін мұхиттар алып жатыр. Мұхиттар жер бетінің
қандай бөлігін алып жатыр? №5 – тапсырма. PISA есебі.
«Сүт» Наурыз айында сүттің бағасы
бірдей болды, бірақ «Лидер» дүкенінде сәуір айында сүт
40%-ға арзандады, ал «Гринвич» дүкенінде алдымен 20%-ға
арзандап, содан кейін сүттің бағасы тағы да 25%-ға арзандады. Қай
дүкенде сүттің бағасы арзан? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













