№9 орта
мектеп
Панорамалық
сабақ
Тақырыбы: Шеңбер және
дөңгелек
Дайындаған: Бердикреймова
Г.С.
2016/2017 оқу
жылы
Тақырыбы: Шеңбер және
дөңгелек
Мақсаты: Тақырыпты Блум
таксономиясы арқылы сыни тұрғыдан игере отырып, оқушыларды шеңбер
мен дөңгелектің элементтері болған радус, диаметр, хорда, доғаларға
анықтамалар беріп, формулаларын қорытып, осы формулаларды есептер
шығару кезінде қолдана білуге бағыттау.
Көрнекілігі: плакат,
интерактивный тақта
Әдісі: түсіндіру, сызбалар
сызу, есептер шығару.
Сабақ түрі: Жаңа
сабақ
Пән аралық байланыс:
сурет
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру:Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу және топқа
бөлу.
II.Үй жұмысын
сұрау.
Миға
шабуыл
-
Берілген пішінднр ішінде бұрыш
қай түспен берілген? Бұрышты оқы.
А
А В
А
В
Д С В
С
А А В
А
С Д
В С В
С
В О Д
Бұрыш дегеніміз
не?
Оның элементтерін
табыңдар
Анықтама. Берілген
нүктеден бірдей қашықтықта жатқан нүктелерден тұратын геометриялық
фигура шеңбер
деп аталады.
Берілген нүктені
шеңбердің центрі деп
атайды.
Шеңбердің кез келген нүктесін
оның центрімен қосатын кесінді радиус деп
аталады.
О
R
О нүктесі – шеңбердің
центрі,
АО – радиусы.
Белгіленуі: R немесе r.
A
(O, R) – центрі О нүктесі
болатын,
радиусы R-ге тең
шеңбер.
Шеңбердің екі нүктесін қосатын
кесіндін хорда деп
аталады. Шеңбердің центрі арқылы өтетін хорданы диаметр деп
атайды. Диаметр – ең үлкен хорда. Шеңбердің центрі диаметрдің
ортасында жатады.
О
С Д
C D, AB, EF
– хордалар, А О
В
AB –
диаметр,
D =2R.
Е F
Шеңбердің
бөлігі доға деп аталады. Доғаны
«ᴗ» белгісімен
белгілейді.
Шеңбердің кез келген
екінүктесі оны екі доғаға бөледі. ᴗАВ
және
ᴗАСВ.
А ОВ бұрышы - центрлік
бұрыш. АВ доғасының градустық өлшемі АОВ центрлік бұрышының
градустық өлшеміне тең: ᴗАВ=72ᵒ
АОВ=72ᵒ
О
С .
В
А
Жазықтықтың шеңбермен шектелген бөлігін
дөңгелек деп
атайды.
.О R
A
IV.Бекіту
сабақ(топтық
жұмыс)
Есеп
№1
Центрі О
нүктесінде және радиусы r = 3,5 см болатын шеңбер сызыңдар. Түрлі
түсті қарындашпен радиусын және диаметрін
жүргізіңдер.
Есеп
№2
Центрі С нүктесінде және
диаметрі АВ = 8 см болатын шеңбер сызыңдар. Радиусын және диаметрін
түрлі түсті қарындашпен сызып
көрсетіңдер.
Есеп
№3
Радиустары 2 см және 3 см, центрлері ортақ екі шеңбер
сызыңдар. Қай шеңбер ішкі жағында болады?
Кітаппен
жұмыс. №478 есеп
A.
..
. K.
L.
.C B
O.
.E D D D D
DDD
Математикалық диктант.(жеке
жұмыс)
1.
Шеңбердің центрі арқылы өтетін хорданы ... деп
атайды.
2.
Шеңбердің центрін оның бойындағы кез келген нүктемен қосатын
кесіндіні шеңбердің... деп атайды.
3.
Жазықтықта берілген нүктеден бірдей қашықтықта жататын нүктелердің
жиынын... деп атайды.
4.
Жазықтықтың шеңбермен шектелген бөлігін ... деп
атайды.
5.
Шеңбердің бөліктерін...... деп
атаймыз.
V.Қорытындылау.
-
Бүгінгі сабақ несімен қызықты
өтті?
|
Мен нені
үйрендім?
|
Мен нені үйренгім
келеді?
|
|
|
|
VI.
Үйге тапсырма. №479 есеп
n
n-------------------------------------------------
A
B-------------------C
Ауладағы үйшік пішіні
суреттегідей.Осы үйшікті қаңылтырмен қаптау үшін төтрбұрыш пішінді
қаңылтыр қолданылады. Осы қаңылтыр ұзындығы мен ені неше метр болуы
керек?
АВ-шеңбер диаметрі. Сонда
шеңбер ұзындығы C=Д╥=АВ╥=3,14AB
A ᴗB – жарты шеңбер
болғандықтан оның ұзындығы 3,14АВ
болады.
2
ВС ұзындығын өлшеу арқылы
табамыз.