Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: көркем еңбек |
Мектеп: 36 |
|||||
|
Ортақ тақырып: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
Мұғалімнің аты: Жамансариева С.С. |
|||||
|
Күні: 16.03.2018 ж |
|
|||||
|
Сынып: 2 «Г» |
Қатысқандар: 24 |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Папье-машеден әшекейлі тәрелке жасаймыз |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.2.2.1- әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолданау. 2.2.3.1- әртүрлі тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру 2.2.4.1- қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдар мен құралдарды пайдаланау. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады:. Әртүрлі әдістер мен тәсілдерді, түстер туралы білімдерін пайдалана отырып, папье-машеден жасалған тәрелкені безендіреді. |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Папье-машеден жасалған тәрелкені безендіру үшін, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) үнемді жұмсайды және құралдарды қолданып, жұмысты ұқыпты орындайды. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Өз идеялар мен сезімдерін шығармашылық түрде ұсынады, түсіндіреді. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолданады. Әртүрлі тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеп белгілейді, қиып формасын келтіреді, біріктіреді. Шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ халқының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін қолданады. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Қазақтың дәстүрлі қолөнер бұйымдарының қандай материалдардан жасалғанын және ою-өрнектерінің қолданылуын сипаттай алады. |
|||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: сәндеу – декорирование – decoration оюлар, өрнектер, түстер, материалдар, ырғақ. |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||
|
Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба?
|
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Папье- машеден әшекейлі тәрелке жасау. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Эстетикалық және көркемдік талғам дағдыларымен шығармашылық белсенділіктері қалыптасады. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, музыка, математика, ағылшын тілі |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ, суреттер |
|||||
|
Бастапқы білім |
Ою-өрнек құрастырамыз. (84 -87 бет) Оқушылар үйренгенін шығармашылық жұмыста қолданады. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
40 минут |
ресурстар |
||||
|
Басы. Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын сұрау. Айтылым. |
Оқушыларды тапсырма орындауға дайындау үшін дәстүрлі қазақ музыкасын қосу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу. (Түсті бұйымды таңдау арқылы таңдау арқылы топқа бөліну) Топ ережесін еске түсіру. Т. «Ойлан,жұптас, бөліс» әр топқа сөздер беріледі. Ойланып, өз ойларын айтып, жазып әр топ ортаға салады. 1-топ. Сәндік қолданбалы өнер. Сәндеу. 2-топ. Қазақ халқының қолөнері. 3-топ. Ою-өрнектер. 4-топ. Папье -маше Дескриптор: 1.Сәндік қолданбалы өнер туындылары туралы біледі. 2. Сәндеу мақсатын түсінеді. 3. Ою-өрнек топтарын ажырата алады. 4. Папье-машені жасауда жұмыс ретін біледі және жасайды. Кері байланыс: «Қаламсап ортада» Сергіту сәті: «Адасқан әріптер» (Әр топқа әріптер беріледі, әріптерден сөз құрастырады. Сөзден сөйлем құрастырады. Папье-машеден әшекейлі тәрелке жасаймыз ) 1-топ. «аПьеп- шемаден 2-топ. шелікейә 3-топ. кетеләр 4-топ. зымайжас» |
Жасыл, қызыл сары, көк түсті ыдыс қоюға арналған бұйым Постер,маркер, түрлі-түсті қарындаштар |
||||
|
Ортасы Жаңа сабақ. Тыңдалым. Айтылым Оқылым Жазылым. |
Білу және түсіну Дыбысжазба тыңдату. «Папье-маше өнерінің шығу тарихы» Папье – маше – желім қосылған суға қағазды қатты материал бетіне жапсыру арқылы немесе көлемді зат бейнесін жапсырмалап орындалатын жұмыс. Ол француз тілінен аударғанда «жыртып немесе қиып алынған қағаз» деген мағына білдіреді. Аты французша болғанымен, папье- машенің отаны қағаз алғаш пайда болған Қытай елі . Қазба жұмыстары кезінде Қытай жерінен табылған алғашқы папье- маше батырдың сауыты мен дулығасы еді. Қаттылық пен мықтылық беру үшін лакпен қабаттап жағып отырған екен. Табылған бұйымдар Хань династиясына жатады (б.э. д. 202-220жж). Папье- маше технологиясы бойынша жасалған сол кездегі соғыс құралдары әрі жеңіл, әрі мықты, қозғалуға ыңғайлы, садақ оғы өтпейтін, қылыш жүзін тайдырып жіберетін қасиетке ие болған. Папье- маше Қытайдан Жапония мен Парсыларға келген. Жапонияда бұл өнер- харико деп аталады. Ол елдерде осы техникамен мерекеге арналған маскалар мен басқа бұйымдар жасала бастады. Ары қарай бүкіл елге таралды. Бәрінен де Еуропа елніде көп қолданысқа ие болды. 17 ғасырдың ортасында Франция өндірісінде осы техникамен қуыршақтар жасап шығарылды. 1960 ж. Ағылшындар бұл өнерді жалғастырды. Папье- маше Ресейге 1960 ж. Петр І әкелді. « Серпілген сауалдар» әдісі.
Қолдану. Талдау
Қауіпсіздік техникасын еске түсіру.
1.1. Жақсы қиятын қайшымен жұмыс жаса. 1.2. Қайшы басы жасық, әрі дөңгелектенген болуы шарт. 1.3. Қайшыны ашық тастама. 1.4. Сақинасын алға қаратып қайшыны ұсын. 1.5. Қайшымен ойнама, бетіңе тигізбе. 1.6. Қайшыны керек уақытында пайдалан.
2.1. Желіммен жұмыс жасаған уақытыңда қажет жағдайда қылқаламды пайдалан. 2.2. Желімді керек мөлшерде ғана ал. 2.3. Артық желімді жұмсақ матамен алып таста. 2.4. Жұмыстан кейін қылқаламды жақсылап сабынмен жу.
3.1. Емексазбен жұмыс жасау үшін арнайы тақтайшаны пайдалан. 3.2. Жұмысты орындауға қажетті түсті таңда. 3.3. Арнайы пышақшаның көмегімен қажетті ермексазды кесіп ал. 3.4. Жұмсақ болу үшін алақанның көмегімен жылытып ал. 3.5. Ермексазбен жұмыс жасап болғаннан кейін қолыңды шүберекпен жақсылап сүртіп, содан кейін сабынмен жу.
Әртүрлі материалдармен жұмыс кезінде – 4.1. Ұсақ заттарды арнайы ыдысқа сал, шашпа. 4.2. Ұсақ заттарды аузыңа, мұрныңа, құлағыңа салма, олармен ойнама. 4.3. Материалдарды ұқыпты пайдалан.
«Папье-машеден әшекейлі тәрелке жасаймыз» О.Т.Әр топ берілген материалдарды пайдаланып тәрелкені безендіреді. 1-топ. Гуащ бояуы 2-топ. Аппликация 3-топ. Ермексаз. 4-топ. Әртүрлі материалдармен (дақылдар, түймелер) жұмыс (Бұл тапсырма бейнелеу өнер дағдыларын және білімді қолдана білу қабілетін дамытады.) Әсем әуен орындалып тұрады. Дескриптор: 1. Тәрелкеге өрнек салады, безендіреді. 2. Өрнектерді дұрыс орналастырады. 3. Түстерді дұрыс таңдайды. 4. Материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) үнемді жұмсайды және құралдарды қолданып, жұмысты ұқыпты орындайды. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» (Бұл жерде оқушылар бір-бірінің шығармашылық жұмыстарын өзара бағалайды) |
АКТ (презентация, дыбысжазба) Көркемдеуші құралдар: гуащ, түсті қаламдар, қылқаламдар, су құятын ыдыс, ермексаз, тақтайша, түсті қағаз, желім ПВА,түймелер, дақылдар, т,б. |
||||
|
Соңы Сабақты қорыту. Үйге тапсырма беру. |
Кері байланыс «Білім қоржыны»
Өткен тақырыптарды қайталау 80-89 бет |
Сабақ бойынша алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады. |
||||
|
Қосымша мәліметтер |
||||||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Папье-маше туралы өз ойын тұжырымдайды. Папье-маше өнерінің өзектілігін түсінеді.
|
«Қалам ортада», «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» , «Серпілген сауалдар», «Ойлан, жұптас, бөліс», «Сәйкестендір» |
Дұрыс отыру. Топтық ережені дұрыс орындау Қаламсапты дұрыс ұстау, қаламның үшкір тұстарын абайлап қолдану. Қауіпсіздік техникасын сақтап және оның маңыздылығын түсінеді, материалдар мен құралдарды ұқыпты пайдаланады. Қайшымен байқап жұмыс жасау. |
||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. . Сабақ барысынада сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Папье -машеден әшекейлі тәрелке жасаймыз
Папье -машеден әшекейлі тәрелке жасаймыз
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: көркем еңбек |
Мектеп: 36 |
|||||
|
Ортақ тақырып: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
Мұғалімнің аты: Жамансариева С.С. |
|||||
|
Күні: 16.03.2018 ж |
|
|||||
|
Сынып: 2 «Г» |
Қатысқандар: 24 |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Папье-машеден әшекейлі тәрелке жасаймыз |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.2.2.1- әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолданау. 2.2.3.1- әртүрлі тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру 2.2.4.1- қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдар мен құралдарды пайдаланау. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады:. Әртүрлі әдістер мен тәсілдерді, түстер туралы білімдерін пайдалана отырып, папье-машеден жасалған тәрелкені безендіреді. |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Папье-машеден жасалған тәрелкені безендіру үшін, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) үнемді жұмсайды және құралдарды қолданып, жұмысты ұқыпты орындайды. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Өз идеялар мен сезімдерін шығармашылық түрде ұсынады, түсіндіреді. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолданады. Әртүрлі тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеп белгілейді, қиып формасын келтіреді, біріктіреді. Шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ халқының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін қолданады. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Қазақтың дәстүрлі қолөнер бұйымдарының қандай материалдардан жасалғанын және ою-өрнектерінің қолданылуын сипаттай алады. |
|||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: сәндеу – декорирование – decoration оюлар, өрнектер, түстер, материалдар, ырғақ. |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||
|
Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба?
|
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Папье- машеден әшекейлі тәрелке жасау. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Эстетикалық және көркемдік талғам дағдыларымен шығармашылық белсенділіктері қалыптасады. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, музыка, математика, ағылшын тілі |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ, суреттер |
|||||
|
Бастапқы білім |
Ою-өрнек құрастырамыз. (84 -87 бет) Оқушылар үйренгенін шығармашылық жұмыста қолданады. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
40 минут |
ресурстар |
||||
|
Басы. Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын сұрау. Айтылым. |
Оқушыларды тапсырма орындауға дайындау үшін дәстүрлі қазақ музыкасын қосу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу. (Түсті бұйымды таңдау арқылы таңдау арқылы топқа бөліну) Топ ережесін еске түсіру. Т. «Ойлан,жұптас, бөліс» әр топқа сөздер беріледі. Ойланып, өз ойларын айтып, жазып әр топ ортаға салады. 1-топ. Сәндік қолданбалы өнер. Сәндеу. 2-топ. Қазақ халқының қолөнері. 3-топ. Ою-өрнектер. 4-топ. Папье -маше Дескриптор: 1.Сәндік қолданбалы өнер туындылары туралы біледі. 2. Сәндеу мақсатын түсінеді. 3. Ою-өрнек топтарын ажырата алады. 4. Папье-машені жасауда жұмыс ретін біледі және жасайды. Кері байланыс: «Қаламсап ортада» Сергіту сәті: «Адасқан әріптер» (Әр топқа әріптер беріледі, әріптерден сөз құрастырады. Сөзден сөйлем құрастырады. Папье-машеден әшекейлі тәрелке жасаймыз ) 1-топ. «аПьеп- шемаден 2-топ. шелікейә 3-топ. кетеләр 4-топ. зымайжас» |
Жасыл, қызыл сары, көк түсті ыдыс қоюға арналған бұйым Постер,маркер, түрлі-түсті қарындаштар |
||||
|
Ортасы Жаңа сабақ. Тыңдалым. Айтылым Оқылым Жазылым. |
Білу және түсіну Дыбысжазба тыңдату. «Папье-маше өнерінің шығу тарихы» Папье – маше – желім қосылған суға қағазды қатты материал бетіне жапсыру арқылы немесе көлемді зат бейнесін жапсырмалап орындалатын жұмыс. Ол француз тілінен аударғанда «жыртып немесе қиып алынған қағаз» деген мағына білдіреді. Аты французша болғанымен, папье- машенің отаны қағаз алғаш пайда болған Қытай елі . Қазба жұмыстары кезінде Қытай жерінен табылған алғашқы папье- маше батырдың сауыты мен дулығасы еді. Қаттылық пен мықтылық беру үшін лакпен қабаттап жағып отырған екен. Табылған бұйымдар Хань династиясына жатады (б.э. д. 202-220жж). Папье- маше технологиясы бойынша жасалған сол кездегі соғыс құралдары әрі жеңіл, әрі мықты, қозғалуға ыңғайлы, садақ оғы өтпейтін, қылыш жүзін тайдырып жіберетін қасиетке ие болған. Папье- маше Қытайдан Жапония мен Парсыларға келген. Жапонияда бұл өнер- харико деп аталады. Ол елдерде осы техникамен мерекеге арналған маскалар мен басқа бұйымдар жасала бастады. Ары қарай бүкіл елге таралды. Бәрінен де Еуропа елніде көп қолданысқа ие болды. 17 ғасырдың ортасында Франция өндірісінде осы техникамен қуыршақтар жасап шығарылды. 1960 ж. Ағылшындар бұл өнерді жалғастырды. Папье- маше Ресейге 1960 ж. Петр І әкелді. « Серпілген сауалдар» әдісі.
Қолдану. Талдау
Қауіпсіздік техникасын еске түсіру.
1.1. Жақсы қиятын қайшымен жұмыс жаса. 1.2. Қайшы басы жасық, әрі дөңгелектенген болуы шарт. 1.3. Қайшыны ашық тастама. 1.4. Сақинасын алға қаратып қайшыны ұсын. 1.5. Қайшымен ойнама, бетіңе тигізбе. 1.6. Қайшыны керек уақытында пайдалан.
2.1. Желіммен жұмыс жасаған уақытыңда қажет жағдайда қылқаламды пайдалан. 2.2. Желімді керек мөлшерде ғана ал. 2.3. Артық желімді жұмсақ матамен алып таста. 2.4. Жұмыстан кейін қылқаламды жақсылап сабынмен жу.
3.1. Емексазбен жұмыс жасау үшін арнайы тақтайшаны пайдалан. 3.2. Жұмысты орындауға қажетті түсті таңда. 3.3. Арнайы пышақшаның көмегімен қажетті ермексазды кесіп ал. 3.4. Жұмсақ болу үшін алақанның көмегімен жылытып ал. 3.5. Ермексазбен жұмыс жасап болғаннан кейін қолыңды шүберекпен жақсылап сүртіп, содан кейін сабынмен жу.
Әртүрлі материалдармен жұмыс кезінде – 4.1. Ұсақ заттарды арнайы ыдысқа сал, шашпа. 4.2. Ұсақ заттарды аузыңа, мұрныңа, құлағыңа салма, олармен ойнама. 4.3. Материалдарды ұқыпты пайдалан.
«Папье-машеден әшекейлі тәрелке жасаймыз» О.Т.Әр топ берілген материалдарды пайдаланып тәрелкені безендіреді. 1-топ. Гуащ бояуы 2-топ. Аппликация 3-топ. Ермексаз. 4-топ. Әртүрлі материалдармен (дақылдар, түймелер) жұмыс (Бұл тапсырма бейнелеу өнер дағдыларын және білімді қолдана білу қабілетін дамытады.) Әсем әуен орындалып тұрады. Дескриптор: 1. Тәрелкеге өрнек салады, безендіреді. 2. Өрнектерді дұрыс орналастырады. 3. Түстерді дұрыс таңдайды. 4. Материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) үнемді жұмсайды және құралдарды қолданып, жұмысты ұқыпты орындайды. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» (Бұл жерде оқушылар бір-бірінің шығармашылық жұмыстарын өзара бағалайды) |
АКТ (презентация, дыбысжазба) Көркемдеуші құралдар: гуащ, түсті қаламдар, қылқаламдар, су құятын ыдыс, ермексаз, тақтайша, түсті қағаз, желім ПВА,түймелер, дақылдар, т,б. |
||||
|
Соңы Сабақты қорыту. Үйге тапсырма беру. |
Кері байланыс «Білім қоржыны»
Өткен тақырыптарды қайталау 80-89 бет |
Сабақ бойынша алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады. |
||||
|
Қосымша мәліметтер |
||||||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Папье-маше туралы өз ойын тұжырымдайды. Папье-маше өнерінің өзектілігін түсінеді.
|
«Қалам ортада», «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» , «Серпілген сауалдар», «Ойлан, жұптас, бөліс», «Сәйкестендір» |
Дұрыс отыру. Топтық ережені дұрыс орындау Қаламсапты дұрыс ұстау, қаламның үшкір тұстарын абайлап қолдану. Қауіпсіздік техникасын сақтап және оның маңыздылығын түсінеді, материалдар мен құралдарды ұқыпты пайдаланады. Қайшымен байқап жұмыс жасау. |
||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. . Сабақ барысынада сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
шағым қалдыра аласыз














