Оқу сабағының жоспары №
Параллель токтардың өзара әсері. Ампер күші
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы ЖББП 9 Физика
Педагог _______________дайындады.
20_ жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ __________________
Сабақтың түрі: аралас
Өткізу формасы: білімді жалпылау және жүйелеу сабағы
2. Мақсаты:
- Магнит өрісін сипаттайды шамаларды және формулаларын қолданып есептер шығару.
Міндеттері:
-Параллель токтардың өзара әсерлесуін сыйпаттайды.
-Параллель токтардың арасындағы күштің бағытын сызбасын салады.
-Оң қол ережесін пайдаланып магнит индукциясының бағытын анықтайды.
3. Күтілетін нәтижелер
-Параллель токтардың өзара әсерлесуін болжайды, салыстыра алады.
-Параллель токтардың арасындағы күштің бағытын сызба арқылы көрсетіп, қолданысын бағалай алады.
-Сол қол ережесін пайдаланып, Ампер күшінің бағытын анықтай біледі.
4. Қажетті ресурстар
презентация, стикерлер, үлестірме қағаздар.
5. Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру бөлімі (3 мин)
-амандасу.
-аудитория дайындығын тексеру.
-студенттерді түгендеу.
2. Білімді бақылау 4 мин
Үлестірілген Иә/жоқ парақшаларын
көтереді. ![]()
1. Параллель токтардың өзара әсерін ашқан ғалым А.Ампер. иә
2. Электр өрісі – магниттік әсерлерді тасымалдайтын материя түрі. Жоқ (магнитттік өріс)
3. ХБ жүйесінде магнит өрісінің индукциясы ағылшын физигі Н.Тесланің құрметіне алынған. Жоқ (Сербия физигі)
4. Магнит өрісінің күш сызықтары – ешжерден үзілмейтін тұйық сызықтар.иә
5. Тогы бар өткізгіштің магниттік әсерлерді жеткізетін ерекше орта бар екенін зерттеген Эрстед. Иә
Бағалау критерийі: Электр және магнит өрісі туралы білімдерін еске түсіреді.
3. Жаңасын баяндау әдісі 8 мин
Шексіз ұзын өткізгіштегі ағын тығыздығы тоққа тура пропорционал және өткізгішке дейінгі ара қашықтыққа кері пропорционалды. Күштік сызықтың бағыты бұранда заңымен анықталады және ағын тығыздығы мына формуламен анықталады.


Жұптық жұмыс . 10 мин
Адамгершілік құндылықтар→Өзара құрмет: Адамдардың бір-біріне деген құрметі, өз пікірлерін тыңдай білу және өзара түсіністік орнату.
1. Ампер күшінің әсер ету бағытын көрсетіңдер (солға, оңға, жоғары, төмен))

2. Ампер күшінің әсер ету бағытын көрсетіңдер (солға, оңға, жоғары, төмен)

3. Ампер күшінің әсер ету бағытын көрсетіңдер (солға, оңға, жоғары, төмен)

4. Ампер күшінің әсер ету бағытын көрсетіңдер (солға, оңға, жоғары, төмен)

Бағалау критерийі:
-Сол қол ережесін қолданып Ампер күшінің бағытын анықтай алады.
Жеке жұмыс. Есептер шығару. Тыңдалым арқылы беріледі. 15 мин
1. Актив бөлігінің ұзындығы 5 см болатын өткзгішке 50 мН күшпен әсер ететін магнит өрісінің индукциясы қандай? Өткізгіштегі ток күші 25 А. Өткізгіш магнит өрісінің индукциясына перпендикуляр орналасқан.
2. Біртекті магнит өрісінде индукция сызықтарына 300 бұрыш жасай орналасқан ұзындығы 0,5 м бойымен 3 А ток өтіп жатқан өткізгішке 9 Н күш әсер еткендегі магнит өрісі индукциясы
4. Индукциясы 0,4 Тл біртекті магнит өрісіне перпендикуляр орналасқан актив ұзындығы 0,5м өткізгішке 2Н күш әсер еткенде, ондағы ток күші?
5. Индукциясы 7,5 Тл біртекті магнит өрісіндегі түзу өткізгіш арқылы 4 А ток өткен кезде 20 см ұзындығына 3 Н күш әсер ететін болса, оның магнит күш сызықтарымен жасайтын бұрышы?
Бағалау критерийі:
4. Материалды бекіту. 5 мин
Wordwall платформасы арқылы тапсырмаларды орындайды.
https://wordwall.net/resource/63493989


5. Сабақтың қорытындысын шығару Бағалау парағы бойынша 3-мин
Рефлексия
1. Сабақта сені ойландырған....
2. Сені қандай материал таңғалдырды?
3. Өзің үшін сабақта жаңа не білдің?
4. Қанда ақпарат болашақта саған қажет болуы мүмкін?
7. Үй тапсырмасы. 2 мин
-Оң қол және сол қол ережесін қолданып, параллель токтардың бағыты ьірдей болса тартылатынын, қарама – қарсы болса тебілетінін дәлелдеп, сызбасын салу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Параллель токтардың өзара әсері. Ампер күші
Оқу сабағының жоспары №
Параллель токтардың өзара әсері. Ампер күші
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы ЖББП 9 Физика
Педагог _______________дайындады.
20_ жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ __________________
Сабақтың түрі: аралас
Өткізу формасы: білімді жалпылау және жүйелеу сабағы
2. Мақсаты:
- Магнит өрісін сипаттайды шамаларды және формулаларын қолданып есептер шығару.
Міндеттері:
-Параллель токтардың өзара әсерлесуін сыйпаттайды.
-Параллель токтардың арасындағы күштің бағытын сызбасын салады.
-Оң қол ережесін пайдаланып магнит индукциясының бағытын анықтайды.
3. Күтілетін нәтижелер
-Параллель токтардың өзара әсерлесуін болжайды, салыстыра алады.
-Параллель токтардың арасындағы күштің бағытын сызба арқылы көрсетіп, қолданысын бағалай алады.
-Сол қол ережесін пайдаланып, Ампер күшінің бағытын анықтай біледі.
4. Қажетті ресурстар
презентация, стикерлер, үлестірме қағаздар.
5. Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру бөлімі (3 мин)
-амандасу.
-аудитория дайындығын тексеру.
-студенттерді түгендеу.
2. Білімді бақылау 4 мин
Үлестірілген Иә/жоқ парақшаларын
көтереді. ![]()
1. Параллель токтардың өзара әсерін ашқан ғалым А.Ампер. иә
2. Электр өрісі – магниттік әсерлерді тасымалдайтын материя түрі. Жоқ (магнитттік өріс)
3. ХБ жүйесінде магнит өрісінің индукциясы ағылшын физигі Н.Тесланің құрметіне алынған. Жоқ (Сербия физигі)
4. Магнит өрісінің күш сызықтары – ешжерден үзілмейтін тұйық сызықтар.иә
5. Тогы бар өткізгіштің магниттік әсерлерді жеткізетін ерекше орта бар екенін зерттеген Эрстед. Иә
Бағалау критерийі: Электр және магнит өрісі туралы білімдерін еске түсіреді.
3. Жаңасын баяндау әдісі 8 мин
Шексіз ұзын өткізгіштегі ағын тығыздығы тоққа тура пропорционал және өткізгішке дейінгі ара қашықтыққа кері пропорционалды. Күштік сызықтың бағыты бұранда заңымен анықталады және ағын тығыздығы мына формуламен анықталады.


Жұптық жұмыс . 10 мин
Адамгершілік құндылықтар→Өзара құрмет: Адамдардың бір-біріне деген құрметі, өз пікірлерін тыңдай білу және өзара түсіністік орнату.
1. Ампер күшінің әсер ету бағытын көрсетіңдер (солға, оңға, жоғары, төмен))

2. Ампер күшінің әсер ету бағытын көрсетіңдер (солға, оңға, жоғары, төмен)

3. Ампер күшінің әсер ету бағытын көрсетіңдер (солға, оңға, жоғары, төмен)

4. Ампер күшінің әсер ету бағытын көрсетіңдер (солға, оңға, жоғары, төмен)

Бағалау критерийі:
-Сол қол ережесін қолданып Ампер күшінің бағытын анықтай алады.
Жеке жұмыс. Есептер шығару. Тыңдалым арқылы беріледі. 15 мин
1. Актив бөлігінің ұзындығы 5 см болатын өткзгішке 50 мН күшпен әсер ететін магнит өрісінің индукциясы қандай? Өткізгіштегі ток күші 25 А. Өткізгіш магнит өрісінің индукциясына перпендикуляр орналасқан.
2. Біртекті магнит өрісінде индукция сызықтарына 300 бұрыш жасай орналасқан ұзындығы 0,5 м бойымен 3 А ток өтіп жатқан өткізгішке 9 Н күш әсер еткендегі магнит өрісі индукциясы
4. Индукциясы 0,4 Тл біртекті магнит өрісіне перпендикуляр орналасқан актив ұзындығы 0,5м өткізгішке 2Н күш әсер еткенде, ондағы ток күші?
5. Индукциясы 7,5 Тл біртекті магнит өрісіндегі түзу өткізгіш арқылы 4 А ток өткен кезде 20 см ұзындығына 3 Н күш әсер ететін болса, оның магнит күш сызықтарымен жасайтын бұрышы?
Бағалау критерийі:
4. Материалды бекіту. 5 мин
Wordwall платформасы арқылы тапсырмаларды орындайды.
https://wordwall.net/resource/63493989


5. Сабақтың қорытындысын шығару Бағалау парағы бойынша 3-мин
Рефлексия
1. Сабақта сені ойландырған....
2. Сені қандай материал таңғалдырды?
3. Өзің үшін сабақта жаңа не білдің?
4. Қанда ақпарат болашақта саған қажет болуы мүмкін?
7. Үй тапсырмасы. 2 мин
-Оң қол және сол қол ережесін қолданып, параллель токтардың бағыты ьірдей болса тартылатынын, қарама – қарсы болса тебілетінін дәлелдеп, сызбасын салу.
шағым қалдыра аласыз


