Ф-БЕ-10/7.1
№ 15 САБАҚТЫҢ ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ КАРТАСЫ
|
Тобы |
күні |
|
АТУТ 9-111 |
09.12.11ж |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Пәні: Информатика
Сабақтың тақырыбы: Символ терезесі. Формулалар редакторы.
Сабақтың түрі: ЗМЖ (Зертханалық-машықтандыру сабағы)
|
Сабақтың мақсаты: |
оқыту(үйрету, дамытушылық): Оқушыларға символ терезесі және формулалар редакторы туралы жалпы түсінік беру және формулалар редакторын өз жұмыстарында қолдануға үйрету. Тәрбиелік: Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, адамгершілікке, білімін арттыруға және тазалыққа тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс:, физика, математика, сызу.
Сабақты жабдықтау:
а) сабақтың көрнекілігі: Дербес компьтерлер, слайдтар, интерактивтік тақта,
ә) үлестірмелі материалдар :Кеспе қағаздар, , үлестірмелі материалдар
б) оқытудың техникалық жабдықтары: Компьютер, интерактивтік тақта, электрондық оқулықтар
в) оқыту орны: №210 «Есептеуіш техника» кабинет
Әдебиеттер:
Негізгі: О. Комардинов «Информатика» Ш 2000 ж.
Н.Ермеков «Информатика элементтері», Астана 2007ж.
Н.Ермеков «Ақпараттық технологиялар», Астана 2007ж.
Қосымша: Е.Балапанов «Информатикадан 30 сабақ» А 1998 ж.
Ф-БЕ-10/7.2
Сабақтың барысы
|
№ элемент |
Сабақтың элементтері, оқу сұрақтары, оқытудың әдіс - тәсілдері |
Қосымша, өзгерістер, ескертпелер |
|
I
II
III
1 |
Сабақты ұйымдастыру: . Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, назарын сабаққа аудару. Өткен тақырыптарға шолу:
Жаңа тақырыпты түсіндіру: Символ терезесі не үшін қажет? Оны экранға шығару командасы. Формулалар редакторын экранға шығару командасы . Символ терезесі. Формулалар редакторы. Құжатты теру кезінде
клавиатураға енгізілген символдардың кездесуі де мүмкін,
мысалы, ∞, Σ, @, 2 |
3 |
|
1 |
Символ терезесі. Терезенің жоғарғы қатарында математикалық және т.б. символдар орналастырылған «Символдар» және «Арнайы символдар» атаулы екі қондырма көрінеді. Оларды ашып, қажетті символды тандау керек. Одан әрі ретімен терезенің «Кірістіру» және «Жабу» түймелерін шертсе болғаны. Ол құжаттың курсор орналасқан жеріне автоматты түрде кірістіріліп қойылады. Формулалар редакторы. Құжат мазмұнын теруде пайдалынатын ерекше символдардың көпшілігі Word құрамындағы формулалар редакторына енгізіліп қойылған. Күрделі математикалық өрнектенрді құжатқа кірістіру қажет болса, осы редакторды пайдалану қажет. Оның терезесін ашу үшін Кірістіру – Обьект – Microsoft теңдеуі (Insert-Object-Microsoft Egyation) командасын беріп, экранда көрінген терезенің «Мәтінің жоғарғы жағынан» ауыстырып қосқышының орнатуын алып тастау керек. Одан әрі ОК түймесін шертсе болғаны. Егер «Обьект» пунктімінің тізімінде Формулалар редакторы жоқ болса, онда Windows Басқару понелінің «Орнату және алып тастау» бумасын ашып, көрінетін керекті терезелерден ретімен Microrosoft Office 97 қатарын, қосу/ алып тастау, ОК, Қосу/Алып тастау түймелерін, «Office-’ тің қосымша құралдары» қатарын, Құрам... түймесін шерту керек. Соңғы терезеде «Формулалар редакторы» қосқаант белгісі 2 |
3 |
|
IV V VI |
орнатылып, ОК түймесі шертілуі
тиіс.Оның алдындағы терезе қайта көрінеді. Оның әрі түймесімен
шертсе болғаны. Терезе символдар тізімін ашу үшін оның аспаптар понелінің сәйкес түймесін шерту керек. Көрсеткішті өрнектің элементі болатын қалған символ үстіне әкеліп шерткен кезде, ол редактор ішіне орналасқан пунктирлік төртбұрыш ішіне енгізіліп қойылады.Өрнек теріліп болған соң, оны құжатқа кірістіру үшін төртбұрышты таңдау белгісіналып тастаса болғаны (өрнекке енгізілген клавиатурада бар символдарды клавиштер арқылы теруге де болады).
Формулалар редакторы арқылы
құжатқа кірістірілген өрнекке мысал төменде көрсетілуі. Оқушының білімін, іскерлік пен дағдысын қалыптастыру және бекіту (пысықтау): Жұмыстың орындалу тәртібі:
Бақылау сұрақтары:
Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сұрақтар мен тапсырмалар беріп, жауаптарына қарай бағалау. Үйге тапсырма беру: Ә-1, 25-40- беттер, Ә-2, 12-22- беттерді оқып келу |
|
Оқытушы _________ С.Құлтаева.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Параллелепипед и их свойства
Параллелепипед и их свойства
Ф-БЕ-10/7.1
№ 15 САБАҚТЫҢ ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ КАРТАСЫ
|
Тобы |
күні |
|
АТУТ 9-111 |
09.12.11ж |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Пәні: Информатика
Сабақтың тақырыбы: Символ терезесі. Формулалар редакторы.
Сабақтың түрі: ЗМЖ (Зертханалық-машықтандыру сабағы)
|
Сабақтың мақсаты: |
оқыту(үйрету, дамытушылық): Оқушыларға символ терезесі және формулалар редакторы туралы жалпы түсінік беру және формулалар редакторын өз жұмыстарында қолдануға үйрету. Тәрбиелік: Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, адамгершілікке, білімін арттыруға және тазалыққа тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс:, физика, математика, сызу.
Сабақты жабдықтау:
а) сабақтың көрнекілігі: Дербес компьтерлер, слайдтар, интерактивтік тақта,
ә) үлестірмелі материалдар :Кеспе қағаздар, , үлестірмелі материалдар
б) оқытудың техникалық жабдықтары: Компьютер, интерактивтік тақта, электрондық оқулықтар
в) оқыту орны: №210 «Есептеуіш техника» кабинет
Әдебиеттер:
Негізгі: О. Комардинов «Информатика» Ш 2000 ж.
Н.Ермеков «Информатика элементтері», Астана 2007ж.
Н.Ермеков «Ақпараттық технологиялар», Астана 2007ж.
Қосымша: Е.Балапанов «Информатикадан 30 сабақ» А 1998 ж.
Ф-БЕ-10/7.2
Сабақтың барысы
|
№ элемент |
Сабақтың элементтері, оқу сұрақтары, оқытудың әдіс - тәсілдері |
Қосымша, өзгерістер, ескертпелер |
|
I
II
III
1 |
Сабақты ұйымдастыру: . Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, назарын сабаққа аудару. Өткен тақырыптарға шолу:
Жаңа тақырыпты түсіндіру: Символ терезесі не үшін қажет? Оны экранға шығару командасы. Формулалар редакторын экранға шығару командасы . Символ терезесі. Формулалар редакторы. Құжатты теру кезінде
клавиатураға енгізілген символдардың кездесуі де мүмкін,
мысалы, ∞, Σ, @, 2 |
3 |
|
1 |
Символ терезесі. Терезенің жоғарғы қатарында математикалық және т.б. символдар орналастырылған «Символдар» және «Арнайы символдар» атаулы екі қондырма көрінеді. Оларды ашып, қажетті символды тандау керек. Одан әрі ретімен терезенің «Кірістіру» және «Жабу» түймелерін шертсе болғаны. Ол құжаттың курсор орналасқан жеріне автоматты түрде кірістіріліп қойылады. Формулалар редакторы. Құжат мазмұнын теруде пайдалынатын ерекше символдардың көпшілігі Word құрамындағы формулалар редакторына енгізіліп қойылған. Күрделі математикалық өрнектенрді құжатқа кірістіру қажет болса, осы редакторды пайдалану қажет. Оның терезесін ашу үшін Кірістіру – Обьект – Microsoft теңдеуі (Insert-Object-Microsoft Egyation) командасын беріп, экранда көрінген терезенің «Мәтінің жоғарғы жағынан» ауыстырып қосқышының орнатуын алып тастау керек. Одан әрі ОК түймесін шертсе болғаны. Егер «Обьект» пунктімінің тізімінде Формулалар редакторы жоқ болса, онда Windows Басқару понелінің «Орнату және алып тастау» бумасын ашып, көрінетін керекті терезелерден ретімен Microrosoft Office 97 қатарын, қосу/ алып тастау, ОК, Қосу/Алып тастау түймелерін, «Office-’ тің қосымша құралдары» қатарын, Құрам... түймесін шерту керек. Соңғы терезеде «Формулалар редакторы» қосқаант белгісі 2 |
3 |
|
IV V VI |
орнатылып, ОК түймесі шертілуі
тиіс.Оның алдындағы терезе қайта көрінеді. Оның әрі түймесімен
шертсе болғаны. Терезе символдар тізімін ашу үшін оның аспаптар понелінің сәйкес түймесін шерту керек. Көрсеткішті өрнектің элементі болатын қалған символ үстіне әкеліп шерткен кезде, ол редактор ішіне орналасқан пунктирлік төртбұрыш ішіне енгізіліп қойылады.Өрнек теріліп болған соң, оны құжатқа кірістіру үшін төртбұрышты таңдау белгісіналып тастаса болғаны (өрнекке енгізілген клавиатурада бар символдарды клавиштер арқылы теруге де болады).
Формулалар редакторы арқылы
құжатқа кірістірілген өрнекке мысал төменде көрсетілуі. Оқушының білімін, іскерлік пен дағдысын қалыптастыру және бекіту (пысықтау): Жұмыстың орындалу тәртібі:
Бақылау сұрақтары:
Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сұрақтар мен тапсырмалар беріп, жауаптарына қарай бағалау. Үйге тапсырма беру: Ә-1, 25-40- беттер, Ә-2, 12-22- беттерді оқып келу |
|
Оқытушы _________ С.Құлтаева.
шағым қалдыра аласыз
















