|
Педагогтың аты-жөні |
Дәулет Гүлзихан |
|||||
|
Күні: |
23.01.24ж |
|||||
|
Сынып: |
8ә |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Параллелограмм мен ромбтың ауданын табуға есептер шығару |
|||||
|
Осы сабақта қойылатын оқу мақсаттары |
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қолданады |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің іс- әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. -Саламатсыздар ма, оқушылар. Бүгін бізде ерекше сабақ, сабағымызға қонақтар қатысып отыр, олай болса бүгін барымызша сабаққа белсене қатысайық.
Психологиялық ахуал туғызу: -«Сені көргеніме қуаныштымын,себебі...» ІІ «Санамақ» әдісі бойынша І, ІІ, ІІІ топқа бөлінеді. ІІІ Үй тапсырмасын тексеру: «Көршіңді тексер» әдісін қолдан отырып Үй тапсырмасы: 3.28. Параллелограмның ұзындығы 13см-ге тең диагоналы оның ұзындығы12см-ге тең қабырғасына перпендикулияр. Параллелограмның ауданын табыңдар.
Берілгені: Шешуі: ВD=13см
AB AB=12см AB Табу керек: S=? Жауабы: 156 см2
3.31. Д d1=3,2см d2=14см Табу керек: S=? Жауабы: 22,4 см2
2) Берілгені: Шешуі: d1=4,6м
d2=2м Табу керек: S=? Жауабы: 4,6 м2 3,32 Ромб диагональдарының бірі екіншісінен 1,5 есе үлкен,ауданы 27см2.Ромбының диагональдарын табыңдар. Б d 1.5 есе үлкен d1=x d2-? d2=1,5x S=27см2 S=
x=6 Жауабы: d1=6см; d2=9см
Серпілген сұрақтар 1. Ауданның өлшем бірлігі? 2. Қандай фигуралардың ауданын табуды білесіңдер? Өмірде қайда қолданады? 3. Параллелограммның анықтамасы; 4. Параллелограммның ауданын табу формуласы? 5. Параллелограммда биіктіктер саны нешеу? (Шексіз) 6. Ромбтың анықтамасы; 7. Ромбтың ауданының формуласы? -Олай болса, балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Параллелограмм мен ромбтың ауданы. 2-сабағы. Сабақ мақсаты: 8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану. |
Балалар дөңгеленіп тұрып, тез-тез айтып шығады Топқа бөлінеді .
Сұрақтарға жауап береді
Дәптерлерін ашып, тақырыпты жазады. |
Мадақтау сөздері БК: сұраққа жауап берген оқушыға 1 балл |
https://wordwall.net/ru/resource/66985757
|
||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ. АBCD – параллелограмм. Параллелограммның ауданын тап.
А D
2-топ. Параллелограммның сүйір бұрышы 30º, ал доғал бұрышының төбесінен жүргізілшен биіктіктері: 2 см және 3 см. Параллелограммның ауданын табыңыз.
3-топ.
|
Топ болып жұмыс жасайды. Есепті шығарып болған топ 3 шапалақ соғады. Топтар бір бірін бағалайды. |
Дескриптор: -Параллелограм ауданының формуласын біледі; -Есепке байланысты өрнектерді дұрыс жазады; -Жауабын табады. «Топтық бағалау» БК: есептері дұрыс болса 3 балл, топ бірлесе жұмыс істесе 1 балл. Барлығы 4 балл беріледі. |
А4ке жазылған есептер, фломастер |
||
|
2-тапсырма. Жұптық тапсырма. Сурет бойынша фигураның ауданын тап, егер ондағы ромб ауданы 44 см2 екені белгілі болса.
Жауабы: 132 |
Дескриптор: -Фигураның ауданын табады. Балалар жұп болып, есепті шығарып болғасын, жардан ақ беттегі жауабын іздейді, код сканерлейді. QR код арқылы тексереді. Жарға әр жерге 3 QR кодты қасына жауабымен іліп қоясыз. |
БК: Есепті жұрыс шығарса 3 балл «Достық» бағалау. Жауабы дұрыс болса, алақандарын тигізеді, қате болса арқаларынан қағады. |
QR код осы сайт арқылы жасалды. |
|||
|
|
4-тапсырма. Жеке жұмыс. Ромбының бір диагоналі 8 см. Егер қабырғасы 5 см болса, ауданы неге тең? Жауабы:
Ә) Ромб диагональдарының ұзындықтарының қатынасы 1:2 қатынасындай. Ромбтың ауданы 12 см.кв. Ромбтың периметрін табыңдар.
Жауабы:
4 Б) Ромб диагональдарының ұзындықтары 2 және 3 сандарына пропорционал. Оның ауданы 12 см.кв. Ромбтың диагональдарын табыңдар Жауабы: 4 және 6 |
Әр оқушы жеке есеп шығарады. 3 минуттан соң, «Стоп» сөзі айтылады. Есепті шығарып болғандар, лампочкасын көтереді. Содан соң 1-оқушы тақтаға шығып, шығарады. Интераутивті тақтадан дұрыс жауабын белгілейді. |
Дескриптор: - өрнек құрастрады; -есептің жауабын дұрыс табады. БК: Жауапты ашқанша есепті шығарып болғандар 1 балл, Жауабы дұрыс болғандар 2 балл. |
https://superkid.online/task/ab277b15-2414-40ee-8fc3-ad1e46da527a/all |
||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. - Параллелограммның, ромбтың ауданының формуласы қандай? -Сабақтың қай сәті ұнады? -Қай оқушы сабаққа белсене қатысты? -Сабақ ұнады ма? Үйге тапсырма: 28;29;30(18-бет) (К.О.Бүкүбаева.«Есептер мен жаттығулар жинағы») Кері байланыс мұғалімдерге. Соңғы кубиктегі соңғы фотоны сканерлеп, кері байланыс жазады |
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, «Шамшыраққа» жазып, тақтаға «Білім биігінде жарқыра» қағазына жабыстырады. Бағалау парағын мұғалімге тапсырады. |
1-10 балл арқылы бағалау критерийі арқылы бағалау |
https://superkid.online/task/ca172ae8-e839-4e70-9b50-b04fc15fa1c7/all Мұғалімдерге комментарий жазуға |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Параллелограмм мен ромбтың ауданын табуға есептер шығару
|
Педагогтың аты-жөні |
Дәулет Гүлзихан |
|||||
|
Күні: |
23.01.24ж |
|||||
|
Сынып: |
8ә |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Параллелограмм мен ромбтың ауданын табуға есептер шығару |
|||||
|
Осы сабақта қойылатын оқу мақсаттары |
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қолданады |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің іс- әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. -Саламатсыздар ма, оқушылар. Бүгін бізде ерекше сабақ, сабағымызға қонақтар қатысып отыр, олай болса бүгін барымызша сабаққа белсене қатысайық.
Психологиялық ахуал туғызу: -«Сені көргеніме қуаныштымын,себебі...» ІІ «Санамақ» әдісі бойынша І, ІІ, ІІІ топқа бөлінеді. ІІІ Үй тапсырмасын тексеру: «Көршіңді тексер» әдісін қолдан отырып Үй тапсырмасы: 3.28. Параллелограмның ұзындығы 13см-ге тең диагоналы оның ұзындығы12см-ге тең қабырғасына перпендикулияр. Параллелограмның ауданын табыңдар.
Берілгені: Шешуі: ВD=13см
AB AB=12см AB Табу керек: S=? Жауабы: 156 см2
3.31. Д d1=3,2см d2=14см Табу керек: S=? Жауабы: 22,4 см2
2) Берілгені: Шешуі: d1=4,6м
d2=2м Табу керек: S=? Жауабы: 4,6 м2 3,32 Ромб диагональдарының бірі екіншісінен 1,5 есе үлкен,ауданы 27см2.Ромбының диагональдарын табыңдар. Б d 1.5 есе үлкен d1=x d2-? d2=1,5x S=27см2 S=
x=6 Жауабы: d1=6см; d2=9см
Серпілген сұрақтар 1. Ауданның өлшем бірлігі? 2. Қандай фигуралардың ауданын табуды білесіңдер? Өмірде қайда қолданады? 3. Параллелограммның анықтамасы; 4. Параллелограммның ауданын табу формуласы? 5. Параллелограммда биіктіктер саны нешеу? (Шексіз) 6. Ромбтың анықтамасы; 7. Ромбтың ауданының формуласы? -Олай болса, балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Параллелограмм мен ромбтың ауданы. 2-сабағы. Сабақ мақсаты: 8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану. |
Балалар дөңгеленіп тұрып, тез-тез айтып шығады Топқа бөлінеді .
Сұрақтарға жауап береді
Дәптерлерін ашып, тақырыпты жазады. |
Мадақтау сөздері БК: сұраққа жауап берген оқушыға 1 балл |
https://wordwall.net/ru/resource/66985757
|
||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ. АBCD – параллелограмм. Параллелограммның ауданын тап.
А D
2-топ. Параллелограммның сүйір бұрышы 30º, ал доғал бұрышының төбесінен жүргізілшен биіктіктері: 2 см және 3 см. Параллелограммның ауданын табыңыз.
3-топ.
|
Топ болып жұмыс жасайды. Есепті шығарып болған топ 3 шапалақ соғады. Топтар бір бірін бағалайды. |
Дескриптор: -Параллелограм ауданының формуласын біледі; -Есепке байланысты өрнектерді дұрыс жазады; -Жауабын табады. «Топтық бағалау» БК: есептері дұрыс болса 3 балл, топ бірлесе жұмыс істесе 1 балл. Барлығы 4 балл беріледі. |
А4ке жазылған есептер, фломастер |
||
|
2-тапсырма. Жұптық тапсырма. Сурет бойынша фигураның ауданын тап, егер ондағы ромб ауданы 44 см2 екені белгілі болса.
Жауабы: 132 |
Дескриптор: -Фигураның ауданын табады. Балалар жұп болып, есепті шығарып болғасын, жардан ақ беттегі жауабын іздейді, код сканерлейді. QR код арқылы тексереді. Жарға әр жерге 3 QR кодты қасына жауабымен іліп қоясыз. |
БК: Есепті жұрыс шығарса 3 балл «Достық» бағалау. Жауабы дұрыс болса, алақандарын тигізеді, қате болса арқаларынан қағады. |
QR код осы сайт арқылы жасалды. |
|||
|
|
4-тапсырма. Жеке жұмыс. Ромбының бір диагоналі 8 см. Егер қабырғасы 5 см болса, ауданы неге тең? Жауабы:
Ә) Ромб диагональдарының ұзындықтарының қатынасы 1:2 қатынасындай. Ромбтың ауданы 12 см.кв. Ромбтың периметрін табыңдар.
Жауабы:
4 Б) Ромб диагональдарының ұзындықтары 2 және 3 сандарына пропорционал. Оның ауданы 12 см.кв. Ромбтың диагональдарын табыңдар Жауабы: 4 және 6 |
Әр оқушы жеке есеп шығарады. 3 минуттан соң, «Стоп» сөзі айтылады. Есепті шығарып болғандар, лампочкасын көтереді. Содан соң 1-оқушы тақтаға шығып, шығарады. Интераутивті тақтадан дұрыс жауабын белгілейді. |
Дескриптор: - өрнек құрастрады; -есептің жауабын дұрыс табады. БК: Жауапты ашқанша есепті шығарып болғандар 1 балл, Жауабы дұрыс болғандар 2 балл. |
https://superkid.online/task/ab277b15-2414-40ee-8fc3-ad1e46da527a/all |
||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. - Параллелограммның, ромбтың ауданының формуласы қандай? -Сабақтың қай сәті ұнады? -Қай оқушы сабаққа белсене қатысты? -Сабақ ұнады ма? Үйге тапсырма: 28;29;30(18-бет) (К.О.Бүкүбаева.«Есептер мен жаттығулар жинағы») Кері байланыс мұғалімдерге. Соңғы кубиктегі соңғы фотоны сканерлеп, кері байланыс жазады |
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, «Шамшыраққа» жазып, тақтаға «Білім биігінде жарқыра» қағазына жабыстырады. Бағалау парағын мұғалімге тапсырады. |
1-10 балл арқылы бағалау критерийі арқылы бағалау |
https://superkid.online/task/ca172ae8-e839-4e70-9b50-b04fc15fa1c7/all Мұғалімдерге комментарий жазуға |
||
шағым қалдыра аласыз
см2
22











