|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу |
Мектеп: |
||
|
Күні: 20.09.18 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
Класс: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Параллелограмм және оның қасиеттері мен белгілері |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.3параллелограмм анықтамасын білу; 8.1.1.4параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану; 8.1.1.5 параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылар:
|
||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: біледі:
істей алады:
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәндік лексика және терминология:
Диалогқа және жазуға қажетті кейбір пайдалы тіркестер:
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұппен жұмыс жасау арқылы оқушылар өзін және өзгені құрметтеуді үйренеді. Оқушыларды ашықтыққа үйрету - оқушылардың өз деңгейлерін нақты бағалауды және оқу мақсаттарын қаншалықты игергендігін дәл айқындауды дағдыларын ұштайды. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Практикалық тапсырмаларды орындау арқылы шынайы өмірмен байланыстыру. |
||
|
Бастапқы білім |
Үшбұрыштардың теңдігінің белгілері, параллель түзулерді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың қасиеттері |
||
Сабақбарысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 0 – 15 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Тірек білімдерді белсендендіру Оқушыларға «Қосымша 1» үлестірмесіндегі тапсырмаларды орындауды ұсыныңыз. №3 тапсырманы. Келесі тұжырымды атаңыз: «Параллелограммның қарама-қарсы қабырғалары тең». Жауаптыңтаңдаңыз:
№3 тапсырманы жоққа шығару әдісі арқылы жауаптардың D) нұсқасыдұрыс екеніне көз жеткіземіз. Оқушылармен бірлесе отырып сабақ тақырыбын, мақсатын және дамудың жақын аймағын айқындау. |
Қосымша 1 |
||
|
Сабақтың ортасы
16 - 27 мин |
Параллеограммның қасиеттері туралы теоремалады қорытыу және дәлелдеу. Өткен сабақта өлшеулер жүргізу арқылы қорытындылар жасалған және солардың негізінде кесте толтырылған болатын. Кестені пайдаланып параллелограмның қасиетін құрастырып шығуға тапсырма беріңіз. Мұғалім жұмыстың орындалуын қадағалап, қиындықтар болған жағдайды көмектеседі. Сондай-ақ, мұғалім сабақ үстінде оқушылардың ойлануына және жұмысты саналы түрде орындауына жағдай жасайды. Оқушылар параллелограммның қасиетін құрастырады. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, қажетінше түзетеді. Осы тұжырымдардың параллелограммның белгілері екенін айтады. Бірінші белгі мұғаліммен бірге сыныпта дәлелденеді. Дәлелдеудің үлгісін барлық оқушыларға тапсырмамен бірге үлестіреді. |
Қосымша 2 |
||
|
|
||||
|
Сабақтың ортасы 28 - 35 мин |
Жұппен жұмыс. Өзара оқыту. Параллеограммның белгілері мен қасиеттерін практикалық түрде қолдану. Оқушылар жеке жұмыс жасайды, бірақ түсінбеген сұрақтарын сыныптасымен жұпта талқылауына болады. Тіпті қиындық тудырса, тапсырманы барлық оқушылармен талқылап орындауына болады. Жауаптарын кілт бойынша өзін-өзі тексереді. Бірін бірі бағалу: оқушылар сыныптастарының теориялық материалды және теоремалардың дәлелдеуін қаншалықты жеткізе алғандығын өздері бағалайды. |
|||
|
Сабақтың ортасы 36 - 37 мин |
Ұжымдық жұмыс.
Оқушылар: 3) Барлыққ абырғалары тең параллеограммға анықтама береді. Анықтама. Барлық қабырғалары тең параллелограмм ромб деп аталады. |
|
||
|
Сабақтың соңы 38 - 40 мин |
Әңгімелесу. Рефлексия. Мен не білемін... Мен бүгін үйрендім … Мен не істей аламын ... Мен үйреніп алдым … Мен енді ... қабілеттімін. Мен түсіндім … Үй тапсырмасы. Анықтамаларды, теоремаларды және олардың дәлелдеулерін білу |
|
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
||
|
Сабақта оқытудың саралау әдісі әрдеңгейлі топтарға бөлу арқылы көрініс табады. Оқушылар жұппен жұмыс жасау кезінде тапсырмаларды күрделілік деңгейіне байлынысты өздері таңдайды. |
Теориялық білімдерін бағалау кезінде оқушылар өзін өзі тексеру әдісін қолданады, сонымен бірге өздік жұмыстарын тексеруде бірін-бірі бағалайды. |
Сабақ барысында сызу құралдарын қолдануда қауіпсіздік ережелерін қадағалау. Оқушылардың тік отыруын қадағалау. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Параллелограмм, оның белгілері мен қасиеттері
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу |
Мектеп: |
||
|
Күні: 20.09.18 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
Класс: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Параллелограмм және оның қасиеттері мен белгілері |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.3параллелограмм анықтамасын білу; 8.1.1.4параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану; 8.1.1.5 параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылар:
|
||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: біледі:
істей алады:
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәндік лексика және терминология:
Диалогқа және жазуға қажетті кейбір пайдалы тіркестер:
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұппен жұмыс жасау арқылы оқушылар өзін және өзгені құрметтеуді үйренеді. Оқушыларды ашықтыққа үйрету - оқушылардың өз деңгейлерін нақты бағалауды және оқу мақсаттарын қаншалықты игергендігін дәл айқындауды дағдыларын ұштайды. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Практикалық тапсырмаларды орындау арқылы шынайы өмірмен байланыстыру. |
||
|
Бастапқы білім |
Үшбұрыштардың теңдігінің белгілері, параллель түзулерді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың қасиеттері |
||
Сабақбарысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 0 – 15 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Тірек білімдерді белсендендіру Оқушыларға «Қосымша 1» үлестірмесіндегі тапсырмаларды орындауды ұсыныңыз. №3 тапсырманы. Келесі тұжырымды атаңыз: «Параллелограммның қарама-қарсы қабырғалары тең». Жауаптыңтаңдаңыз:
№3 тапсырманы жоққа шығару әдісі арқылы жауаптардың D) нұсқасыдұрыс екеніне көз жеткіземіз. Оқушылармен бірлесе отырып сабақ тақырыбын, мақсатын және дамудың жақын аймағын айқындау. |
Қосымша 1 |
||
|
Сабақтың ортасы
16 - 27 мин |
Параллеограммның қасиеттері туралы теоремалады қорытыу және дәлелдеу. Өткен сабақта өлшеулер жүргізу арқылы қорытындылар жасалған және солардың негізінде кесте толтырылған болатын. Кестені пайдаланып параллелограмның қасиетін құрастырып шығуға тапсырма беріңіз. Мұғалім жұмыстың орындалуын қадағалап, қиындықтар болған жағдайды көмектеседі. Сондай-ақ, мұғалім сабақ үстінде оқушылардың ойлануына және жұмысты саналы түрде орындауына жағдай жасайды. Оқушылар параллелограммның қасиетін құрастырады. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, қажетінше түзетеді. Осы тұжырымдардың параллелограммның белгілері екенін айтады. Бірінші белгі мұғаліммен бірге сыныпта дәлелденеді. Дәлелдеудің үлгісін барлық оқушыларға тапсырмамен бірге үлестіреді. |
Қосымша 2 |
||
|
|
||||
|
Сабақтың ортасы 28 - 35 мин |
Жұппен жұмыс. Өзара оқыту. Параллеограммның белгілері мен қасиеттерін практикалық түрде қолдану. Оқушылар жеке жұмыс жасайды, бірақ түсінбеген сұрақтарын сыныптасымен жұпта талқылауына болады. Тіпті қиындық тудырса, тапсырманы барлық оқушылармен талқылап орындауына болады. Жауаптарын кілт бойынша өзін-өзі тексереді. Бірін бірі бағалу: оқушылар сыныптастарының теориялық материалды және теоремалардың дәлелдеуін қаншалықты жеткізе алғандығын өздері бағалайды. |
|||
|
Сабақтың ортасы 36 - 37 мин |
Ұжымдық жұмыс.
Оқушылар: 3) Барлыққ абырғалары тең параллеограммға анықтама береді. Анықтама. Барлық қабырғалары тең параллелограмм ромб деп аталады. |
|
||
|
Сабақтың соңы 38 - 40 мин |
Әңгімелесу. Рефлексия. Мен не білемін... Мен бүгін үйрендім … Мен не істей аламын ... Мен үйреніп алдым … Мен енді ... қабілеттімін. Мен түсіндім … Үй тапсырмасы. Анықтамаларды, теоремаларды және олардың дәлелдеулерін білу |
|
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
||
|
Сабақта оқытудың саралау әдісі әрдеңгейлі топтарға бөлу арқылы көрініс табады. Оқушылар жұппен жұмыс жасау кезінде тапсырмаларды күрделілік деңгейіне байлынысты өздері таңдайды. |
Теориялық білімдерін бағалау кезінде оқушылар өзін өзі тексеру әдісін қолданады, сонымен бірге өздік жұмыстарын тексеруде бірін-бірі бағалайды. |
Сабақ барысында сызу құралдарын қолдануда қауіпсіздік ережелерін қадағалау. Оқушылардың тік отыруын қадағалау. |
||
шағым қалдыра аласыз


