Материалдар / Параллелограмның ауданы. ашық сабақ

Параллелограмның ауданы. ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
• Параллелограмм ауданының формуласын қорытып шығару және оны есеп шығаруда қолдана білу. • Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту; танымдық қызығушылығын арттыру.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Күні: 24.01.2025ж.

Пән мұғалімі: Рай Гаухар Әсетілдәқызы

Сабақтың тақырыбы:

Параллелограмның ауданы.

Сынып:8 д

Сабаққа қатысқандар саны:

Сабаққа қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;


Сабақтың мақсаты:

  • Параллелограмм ауданының формуласын қорытып шығару және оны есеп шығаруда қолдана білу.

  • Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту; танымдық қызығушылығын арттыру.

  • Мұқияттылыққа, есептер шығаруда еңбексүйгіштікке, өз бетімен ізденуге тәрбиелеу.



Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы


Ұйымдастыру: - амандасу, түгелдеу, сыныптың даярлығы (қажетті құрал-жабдықтар). Оқушыларды бағалау нұсқасы түсіндіріледі. Бағалау парақтары ретінде тақтаға әр оқушының бейнесі бейнеленген қалташалар қойылған.Ал оқушыларға домбыр мен асық бейнесінде суреттерді дұрыс жауап берген оқушыларға таратылып отырады отырады. Сол асықтар мен домбыраларды сабақ соныңда қалташаларға салып қояды. Қай оқушының қалташасыңда бағалау парақшасында көрсетілген нұсқада көп жиналған оқушыға жоғары балл қойылады.

Өткенді кайталау

«Сұрақ-жауап»  әдісі арқылы өткенді қайталау

https://wordwall.net/ru/resource/84598259/безымянный1

Сұрақтары:

  1. Қандай фигураны параллелограмм деп атаймыз?

  2. Параллелограммның қасиеттерін ата?

  3. Параллелограмның ауданы туралы бірінші теореманы ата

  4. Фигураның ауданы дегеніміз не?

  5. Квадраттың ауданның формуласы қандай?

  6. Тіктөртбұрыштың ауданның формуласы қандай?

  7. Параллелограмның ауданы туралы екінші теореманы айтыңыз?

  8. Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрышты ата?

  9. Төртбұрыштың қарама – қарсы төбелерін қосатын кесінді?

  10. Тең шамалас фигура дегеніміз?

  11. Қандай фигураны ромбы деп аталады?

  12. Ромбының қасиеттерің ата?

  13. Параллелограмның биіктігі дегеніміз не?

  14. Ромбтың бір бұрышы . Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар.

Көршіңді сына әдісі бойынша үй тапсырмасын тексереді, бағаланады.

Дұрыс жауаптары.

1. Параллелограм-қарама-қарсы қабырғалары параллель болып келген төртбұрышты айтады.

2. Қасиеттері:

  • Параллелограмның қарама-қарсы қабырғалары тең болады.

  • Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең болады.

  • Параллелограмның диогональдары қиылысу нүктесінде қақ бөледі.

  • Параллелограмның іргелес бұрыштарының қосындысы -қа тең болады.

3. Параллелограмның ауданы оның қабырғасы мен осы қабырғаға жүргізілген биіктіктің көбейтіндісіне тең болады.

4. Фигураның ауданы- өлшеу нәтижесінде алынған және берілген фигураға неше рет бірлік квадарттар мен оның бөліктері қамтылатының көрсететін санды айтады.

5.

6.

7. Параллелограмның ауданы оның екі көршілес қабырағалары мен олардың арасындағы бұрыштың синусының көбейтіндісіне тең болады.

8. Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш-квадрат.

9. Төртбұрыштың қарама – қарсы төбелерін қосатын кесінді-диогональ.

10. Егер екі фигураның аудандары бәрдей болса, ондай фигуралар теі шамалас деп аталады.

11. Барлық қабырғасы тең параллелограмды ромбы деп атаймыз.

12.Қасиеттері;

  • Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болады

  • Барлық қабырғалары тең

  • Қарама-қарсы бұрыштары тең

  • Іргелес бұрыштарының қосындысы

  • Ромбының диогональдары перпендикуляр

  • Диогональдары қиылысу нүктесінде қақ бөледі

  • Диогональдары оның бұрыштарының биссектрисалары да болып келеді

13. Параллелограмның бір төбесінен қарсы жатқан қабырғасына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп аталады.

14.

Мұғалім мақтау, марапаттау сөздер арқылы бағалайды: «Жарайсың», «Жақсы», «Талпын».


Оқулық: Алгебра 8 сынып.

Ұлттық нақыштағы стикерлер.

Интерактивті тақта



Өмірмен байланыс: Парлелограм мен ромбы өмірде қай жерлерде қолданылады.

Параллелограм-математикадағы сәулет, инженерия және т.б. сияқты әртүрлі салаларда кеңінен қолданылатын негізгі геометриялық фигуралар. Оларды тіпті терезелер, есіктер, үстелдер және т.б. сияқты таныс жерлерде де көруге болады.

Ромбы біздің күнделікті өмірімізде кездеседі: қауіпті ескертетін ромбы тәрізді жол белгілерінен бастап зергерлік бұйымдарды безендіретін талғампаз кесілген асыл тастарға дейін.




Негізгі бөлім Тақырыпты ашу



Жеке жұмыс.

Алаш партиясының қайраткерлері:

  1. Ахмет Байтұрсынұлы


  1. Мағжан Жұмабаев


  1. Міржақып Дулатұлы


  1. Жүсіпбек Аймауытов


  1. Шәкәрім Құдайбердіұлы

Ахмет Байтұрсынұлы- (5 қыркүйек 1872 жыл, қазіргі Жангелді ауданы, Қостанай облысы – 8 желтоқсан 1937 жыл, Алматы) — қазақтың ақыны, әдебиет зерттеуші ғалым, түркітанушы, публицист, педагог, аудармашы, қоғам қайраткері.

Есеп 1: Фермер өзінің егін алқабын параллелограм тәрізді етіп белгіледі. Алқаптың бір жағының ұзындығы 120 м, ал оған түсірілген биіктік 50 м. Осы алқаптың ауданын табыңыз.


Мағжан Жұмабаев- (25 маусым 1893, Солтүстік Қазақстан облысы, қазіргі Мағжан Жұмабаев ауданы, Сасықкөл жағасы – 19 наурыз 1938, Алматы) — алаш қозғалысының қайраткері, ақын, қазақ әдебиетінің жарқын жұлдызы.

Есеп 2: Спорт алаңы параллелограмм пішінінде салынған. Оның екі көршілес қабырғасы 50 м және 30 м, ал осы қабырғалар арасындағы бұрышы 60°-қа тең. Спорт алаңының ауданын анықтаңыз.


Жүсіпбек Аймауытов (1889–1931) — қазақтың көрнекті жазушысы, драматург, публицист, қазақ әдебиетін қалыптастырушылардың бірі.

Есеп3 : Фермер егін егу үшін ромб тәріздес жер телімін пайдаланады. Жер телімінің диагональдарының ұзындықтары сәйкесінше 80 м және 60 м. Егер 1 шаршы метр жерге 5 келі астық егілсе, онда бұл жерге барлығы қанша астық егіледі?


Дескриптор:

сызбаны салады

ромб, параллелограмм ауданының формуласын қолданады

дұрыс есептейді

Есеп 1:

Берілгені:

a=120 м Ш: S=a

h=50 м Ж: S=

т/к S=?






Есеп 2:

Берілгені.

a=50 м

b=30 м

т/к S=?

S=

Ж: S=

Есеп 3:

Берілгені:

=80 м

=60 м

1 шаршы-5 кг

т/к S=?

S=

1 шаршы метрге 5 кг астық егіледі

Барлығы: 2400 кг=12 т

Әр дұрыс жауаптарға 1 асық беріледі.

Алгебра 8-сынып

А.Е .Әбілқасымова,

Мектеп баспасы, 2017

Интерактивті тақта



Жұптас және ойлан:

Кез кезген түстегі тікбұрышты үшбұрыш картон моделін таратамын,

Балалараға қима қағаздар беріледі. Қима қағаздарда есептер жауаптарымен бар, соларды дұрыс құрастыру арқылы 3 түрлі пішін шығады

Құрастырылған фигуралар туралы қорытынды жасаймыз.

Сұрақтары:

1) Ромбтың бір бұрышы 135о. . Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар. 45о

2) Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш …………….деп аталады. квадрат

3. Егер төртбұрыштың диагональдары қиылысып, қиылысу нүктесінде тең екіге бөлінсе, онда ол төртбұрыш …………..деп аталады. параллелограмм

4) Ромбтың бір бұрышы 125о.. Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар. 55о


Әр дұрыс жауаптарға 1 асық беріледі.

Үшбұрыш, суреттері бейнеленген қима карточкалар

топтамасы



Оқулықпен жұмыс . Оқулықтағы №11, 12, 13 есептерді орындаймыз.

Есеп 13:

Дәлелдеу:

AC BD

CO= DO=


Сабақты қорытындылау.


Дескриптор:

сызбаны салады

ромб, параллелограмм ауданының формуласын қолданады

Shape1 дұрыс есептейді

Есеп 12:

Берілген

т/к

Ш:

Дескриптор:

- формуласын жазады;

-сүйір бұрышын табады;

-жауабын жазады.

Әр дұрыс есебіне 1 балл алады Мұғалім мақтау, марапаттау сөздер арқылы топты бағалайды: «Жарайсың», «Жақсы», «Талпын».



Соңы

5 минут

Үй жұмысы: №14, 15 есептер

Түрткі сұрақтар арқылы мұғалім оқушыларды өрнекті екі өрнектің айырмасы формуласын тануға жетелейді

Рефлексия.

New Collection - New screen


Бағалау

Балаларға домбыра мен асық бейнесіндегі суреттер таратылады соны санап баға қойылады


Мұғалім мақтау, марапаттау сөздер арқылы






Тексерілді: Наурызбаева А.С



















Бағалау шкаласы

10-15 асық-10 балл

9-7 асық -8 балл

6-4 асық-7 балл








Дескриптор:


сызбаны салады

ромб, параллелограмм ауданының формуласын қолданады

дұрыс есептейді



ЖИ арқылы жасау
20 Сәуір 2025
148
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі