Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Парасаттылық және әдеп |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы № 1 |
Сәлем -сөздің анасы. Ата-бабадан қалған ілтипат – отбасының негізі. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға сәлемдесу туралы мәлімет беру, оның инабаттылық, әдептілік, адамдық қасиеттің негізгі арқауы екенін ұғындыру.Ұлттық салт – дәстүрмен таныстырып, адамгершілікке тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой қозғау Оқушылар,әр елдің сәлемдесу ерекшеліктеріне тоқтала отырып,сабақтың тақырыбын ашамыз. «Сәлем-сөздің анасы» Тыңдалым алды тапсырмасы: Төмендегі сұрақтарды қойып, сәлемдесу үлгілерінің суреттері бойынша оқушы пікірін тыңдауға болады. · Сәлемдесу не үшін керек? · Сәлем беру мен сәлем алудың айырмашылығы неде? · Суреттегі сәлем түрлерін сөйлете синонимдерді тиімді қолдану. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ «Мадақтау» |
Тақырыптық суреттер |
|
Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс Сәлемдесу – кездескен адамдардың бір -бірінің амандығын біліп, қуанышқа бөленуі. Бір –біріне аман - саулық тілеп тілектестігін, ниеттестігін білдіреді. Әрбір адам « қайырлы таң», « қайырлы күн », « қайырлы кеш » деген сөздермен амандасуға тілек пен ізеттілік нышанын көрсетіп, тәуліктің үш мезгілін де бір – бірімен ақжарқын амандасуға тиіс.Амандасу -- адамгершіліктің , әдептіліктің бір белгісі болып табылады.« Әдептілік белгісі - иіліп сәлем бергені,Жақындықтың белгісі - келіп -кетіп жүргені » ,- деп халқымыз бекер айтпаған болар.
Ақсақал мен жігіттің амандасуы Жігіт:Ассалаумағалейкум, ата! Ата: Уағалейкумассалам, балам! Жігіт:Деніңіз сау ма? Аман -есенсіз бе? Ата: Құдайға шүкір, балам . Тәңірдің берген ырыздығын жеп жүріп жатырмыз. 2. Қарт әже мен қыз баланың амандасуы: Қыз:Армысыз , әже? Әже. Бар бол, балам! Қыз:Үй іші, бал – шағаңыз аман ба? Әже:Тәңірге тәуба, барлығы күйлі - қуатты, аман -есен. Пікіралмасу – сәлемдескен кезде сәлемді алмаған мәдениеттілікке жата ма? - сәлем беру үлгілерінің мағынасын ашу үш топқа тапсырылады |
Ақпараттық мәтінмен жұмыс
Дескриптор - ақпарат береді - анықтайды;
Дескриптор- ажыратады; сипаттама береді;
Дескриптор - сәлемдесу туралы талдау жасайды; -мәдениеттілік жайлы түсінік алады - сәлем беру үлгілерімен танысады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең ұтымды жауап»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
|
|
Қорытынды |
Кері байланыс Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? |
Тақырып бойынша не білетінін, , не білгенін жазады |
Оқушылар бағалайды |
А4, конспект |
|
Үй тапсырмасы |
«Сәлем сөздің анасы» Эссе |
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Парасаттылық және әдеп |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы № 2 |
Ата-ана отбасының негізгі діңгегі |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға отбасындағы ата-анасының орны туралы әңгімелей отырып, ата-ана отбасының негізгі діңгегі екенін түсіндіру. Ата-ананы қадірлеп құрмет көрсетуге тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Әкешім жол сілтейтін
ақылшымсың, Әр баланың әкесі,анасы бар! Әке-тірегің, ана-жүрегің демекші біздің парызымыз ата-анамызды құрметтеп силасу. Ата-анаң саған қандай тәрбие береді соны миына тоқып алу керек.
Ауыр жүгі бар адамдарды көрсең көмектес деп үйреткен! Ұяда нені көрсең, ұшқанда соны ілесін демекші ата-анамыз берген тәрбиені ұмытпай есімізге тоқып жүруіміз керек. Ата-анамыз бізге тәрбие беру арқылы ойлайды өскенде менің атымды көтеріп пәленшенің қызы жақсы екен осындай жақсы тәрбие берген екен деп, мақтап жүреді деп осындай үмітпен жақсы тәрбие беретің болған. Әрбір ата-ана өз перзентін жаман болсын деп өсірмейді, өнегелі болсын үлкендерді силасын, құрметтесін деп ақыл айтып үйреткен. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ «Мадақтау» |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс
Әркімнің туған анасы, туған әкесі бар. Сенің әкең де – сенің атаң мен әжеңнің баласы. Сенің анаң да нағашы атаң мен нағашы әжеңнен туған. Әрбір ана мен әке өз балам адам боп, азамат боп ержетсе екен деп тілейді, аялап өсіреді, бағып-қағады. Ата-ана деген кім? Оқушы көзімен оқып көріңіз... Ата-ананың балаға деген мейірінде, қамқорлығында, оның келешегінен күткен зор үмітінде ешқандай шек жоқ. Әкең мен шешең саған жер бетіндегі теңдесі жоқ қымбат тарту – өмірді ғана сыйлаған жоқ, бақыт та сыйлады. Бақытты бал дәурен балалық, қайғысыз-қамсыз жастық шақ, алаңсыз оқып, еңбек машығын алуыңа қолайлы жағдай... Бәрі-бәрі сенің сыбағаң. Ата-анаң туған ел үшін, сен үшін құлшына еңбек етеді, терін төгеді, жұмыста бейнет шегеді. Ендеше, үлкендердің, ата-анаңның өзіңе сіңірген еңбегін бағалай біл. Сенің әр қимыл-қылығың, әр ісің ата-ананың жүрегіне қуаныш не реніш боп оралады. Ата-ананың өз балаларын сүюі қандай шексіз болса, балалардың өз әкесі мен анасы алдындағы борышын да еш нәрсемен өлшей алмайсың. Сенің мектептен әкелетін "бестік" не "төрттік" бағаң олардың төбесін көкке жеткізетінін ұмытпа. Керісінше, сенің кемшілігің, салдыр-салақтығың, құрбы-құрдастарыңның қатарынан кейін қалуың, көзге түрткі болуың олардың шашын ағартып, тым ерте белін бүктіретінін ешқашан есіңнен шығарма. Ата-анаң тек әке-шешең ғана емес, екеуі де еңбекқор, өз істерінің шеберлері, елдің елеулі азаматтары. Сүйікті Отанға сіңірген ұзақ жылдардағы еңбегі арқасында сый-құрметке ие болған жандар. Әке-шешеңнің өткен өмір жолын, елге сіңірген еңбектерін танып біл, сыйла, құрметте! Оларды әрдайым мақтан тұт! "Менің отбасым" суретке қарап әңгімелеу.
|
Ақпараттық мәтінмен жұмыс Дескриптор - ақпарат береді - анықтайды; Әр оқушы өз отбасы, ата-анасы туралы әңгімелейді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Сейтхан Айымгуль ЕділқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Парасаттылық туралы
Тақырып бойынша 16 материал табылды
Парасаттылық туралыМатериал туралы қысқаша түсінік
Парасаттылық туралы тәрбие сағаты
Материалдың қысқаша нұсқасы
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың барысы
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың барысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















