|
Тәрбие сағаты |
Парасаттылық туралы |
||||
|
Күні |
15.01.2024ж |
||||
|
Класс жетекші |
Ильясова Бақшагүл Темірханқызы |
||||
|
Класс:6 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Күшіңе сенбе, адал ісіңе сен Мұхтар Әуезов |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға адам бойындағы адалдық, татулық, достық, қамқорлық, мейрімділік адами қасиеттердің өмірдегі маңыздылығын түсіндіру. Сонымен қатар адамдардың өмірінде – отбасы, білім ордасы және қоғамда әділдік пен адалдықтың алатын орны ерекше екені туралы ой - пікірлерін кеңейту. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Мейірімділік, адамгершілік, т.б |
||||
|
Құндылық: |
«АР- ҰЯТ» -Сөзіне берік, ісіне адал болу; |
||||
|
Ресімдеу: |
Слайд |
||||
|
Музыкалық және бейне көркемдеу: |
Плакат |
||||
|
Үлестірмелі материалдар: |
Таратпа қағаздар, |
||||
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
слайд,ой қозғау тапсырмалары т.б |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Жұмбақтар,дәптер, интерактивті тақта,нақыл сөздер. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал - жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі ( 7 минут) |
Батырлық уызынан жарыған Ер түркіні жалауынан таныған Өзі батыр, өзі әнші халыққа Жарасады жігер берер әнұран –деп тәрбие сағатымызды әнұранмен ашуға рұқсат етіңіздер. Қазақстан Республикасының Гимні орындалады. (аудиозапись қосылады)
« ахуал қалыптасады |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді, партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. Оқушылар кезектесіп өздерінің көршілеріне жылы лебіздерін айтады. |
|
||
|
Сабақтың басы (13 минут) |
«Суреттер сөйлейді» әдісі Тақтада тақырыпқа сай суреттер ілінеді. Оқушылар сол суреттерді талдай отырып, сабақтың тақырыбын ашады. Суреттерді рет-ретімен іліп сол суреттің мағынасын ашу. Топтастыру стратегиясы: Адам бойындағы асыл қасиеттер қандай болу керек деген сұраққа жауап берейік?
Адамгершілікке тәрбиелеу
құралы — еңбек пен ата-ана үлгісі
Жарқын күнімізді түнерген бұлттардан қорғайық. Адам атаулының жақсы касиеттерінің бірі — адалдық, ол өмірден қымбат асыл қасиет, асыл мінез, ашык, шыншыл қарым-қатынас. «Өтіріктің балын жалап жүргенше, шындықтың уын ішіп өлген артық»,—деген Б.Момышұлы. Адамда асыл қасиеттермен қатар, жағымсыз қасиеттер де болады. Олар — жалқаулык,өзімшілдік, күншілдік, сараңдық, пайдакүнемдік, қорқақтық, менмендік, мақтаншақтық, қулык, екіжүзділік, жарамсақтық, қатыгездік, ашу, ызақорлық, басарсыздық, т.б.
|
Фотосуреттерге қарай отырып тақырыптың мазмұнын ашады. Адам бойындағы асыл қасиеттер туралы сөздерді топтастырады. Берілген сұрақтарға жауап береді. |
фотосуреттер интербелсенді тақта, слайд
|
||
|
Сабақтың ортасы (20 минут)
|
Күн артынан күлімдеген кемпірқосақ сыры
«Кемпірқосақ» сырын
ашайық.Бүгінгі сабағымызда аз болса да, жақсылықтың нәрін,
адамгершіліктің дәнін алдыңыздар деп ойлай отырып, ашылған күннің
соңындағы әсем кемпіркосаққа көңіл аударайык.
Кемпірқосақтың әрбір түсінің өзіндік бір
мән-мағынасы бар. Ендеше, «Күн артынан күлімдеген кемпірқосақ сыры»
не айтады? |
Кемпірқосақ түстерін жабыстыру арқылы өз ойларын айтады. |
|
||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
«Білімімді қорытамын» Адамгершілік қағидалары туралы бірталай мағлұмат алдық. Егер сен бала күніңнен әдепті болып өссең, есейе келе ата-ананың, өз Отаныңның мақтанышы боласың. «Шаңырақ» әдісі арқылы балалардың білім деңгейің анықтау. Бүгінгі тақырып сізге пайдалы әрі түсінікті болса, қолымыздағы киелі шаңыраққа жазайық
|
Бүгінгі сабақтан қандай ой түйді. Қандай жақсы ақпараттар бізге пайдалы болды ма? Қандай әдеттерден аулақ болу керек осы сұрақтарға жауап іздеу. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Парасаттылық туралы
Парасаттылық туралы
|
Тәрбие сағаты |
Парасаттылық туралы |
||||
|
Күні |
15.01.2024ж |
||||
|
Класс жетекші |
Ильясова Бақшагүл Темірханқызы |
||||
|
Класс:6 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Күшіңе сенбе, адал ісіңе сен Мұхтар Әуезов |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға адам бойындағы адалдық, татулық, достық, қамқорлық, мейрімділік адами қасиеттердің өмірдегі маңыздылығын түсіндіру. Сонымен қатар адамдардың өмірінде – отбасы, білім ордасы және қоғамда әділдік пен адалдықтың алатын орны ерекше екені туралы ой - пікірлерін кеңейту. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Мейірімділік, адамгершілік, т.б |
||||
|
Құндылық: |
«АР- ҰЯТ» -Сөзіне берік, ісіне адал болу; |
||||
|
Ресімдеу: |
Слайд |
||||
|
Музыкалық және бейне көркемдеу: |
Плакат |
||||
|
Үлестірмелі материалдар: |
Таратпа қағаздар, |
||||
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
слайд,ой қозғау тапсырмалары т.б |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Жұмбақтар,дәптер, интерактивті тақта,нақыл сөздер. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал - жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі ( 7 минут) |
Батырлық уызынан жарыған Ер түркіні жалауынан таныған Өзі батыр, өзі әнші халыққа Жарасады жігер берер әнұран –деп тәрбие сағатымызды әнұранмен ашуға рұқсат етіңіздер. Қазақстан Республикасының Гимні орындалады. (аудиозапись қосылады)
« ахуал қалыптасады |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді, партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. Оқушылар кезектесіп өздерінің көршілеріне жылы лебіздерін айтады. |
|
||
|
Сабақтың басы (13 минут) |
«Суреттер сөйлейді» әдісі Тақтада тақырыпқа сай суреттер ілінеді. Оқушылар сол суреттерді талдай отырып, сабақтың тақырыбын ашады. Суреттерді рет-ретімен іліп сол суреттің мағынасын ашу. Топтастыру стратегиясы: Адам бойындағы асыл қасиеттер қандай болу керек деген сұраққа жауап берейік?
Адамгершілікке тәрбиелеу
құралы — еңбек пен ата-ана үлгісі
Жарқын күнімізді түнерген бұлттардан қорғайық. Адам атаулының жақсы касиеттерінің бірі — адалдық, ол өмірден қымбат асыл қасиет, асыл мінез, ашык, шыншыл қарым-қатынас. «Өтіріктің балын жалап жүргенше, шындықтың уын ішіп өлген артық»,—деген Б.Момышұлы. Адамда асыл қасиеттермен қатар, жағымсыз қасиеттер де болады. Олар — жалқаулык,өзімшілдік, күншілдік, сараңдық, пайдакүнемдік, қорқақтық, менмендік, мақтаншақтық, қулык, екіжүзділік, жарамсақтық, қатыгездік, ашу, ызақорлық, басарсыздық, т.б.
|
Фотосуреттерге қарай отырып тақырыптың мазмұнын ашады. Адам бойындағы асыл қасиеттер туралы сөздерді топтастырады. Берілген сұрақтарға жауап береді. |
фотосуреттер интербелсенді тақта, слайд
|
||
|
Сабақтың ортасы (20 минут)
|
Күн артынан күлімдеген кемпірқосақ сыры
«Кемпірқосақ» сырын
ашайық.Бүгінгі сабағымызда аз болса да, жақсылықтың нәрін,
адамгершіліктің дәнін алдыңыздар деп ойлай отырып, ашылған күннің
соңындағы әсем кемпіркосаққа көңіл аударайык.
Кемпірқосақтың әрбір түсінің өзіндік бір
мән-мағынасы бар. Ендеше, «Күн артынан күлімдеген кемпірқосақ сыры»
не айтады? |
Кемпірқосақ түстерін жабыстыру арқылы өз ойларын айтады. |
|
||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
«Білімімді қорытамын» Адамгершілік қағидалары туралы бірталай мағлұмат алдық. Егер сен бала күніңнен әдепті болып өссең, есейе келе ата-ананың, өз Отаныңның мақтанышы боласың. «Шаңырақ» әдісі арқылы балалардың білім деңгейің анықтау. Бүгінгі тақырып сізге пайдалы әрі түсінікті болса, қолымыздағы киелі шаңыраққа жазайық
|
Бүгінгі сабақтан қандай ой түйді. Қандай жақсы ақпараттар бізге пайдалы болды ма? Қандай әдеттерден аулақ болу керек осы сұрақтарға жауап іздеу. |
|
||
шағым қалдыра аласыз















