Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
Парасаттылық туралы |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Парасаттылық туралы» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды айналадағы адамдар мен рухани құндылықтар негізінде қарым – қатынас орнату, қабілеттерін дамыту, ізгілікке және адамгершілікке жат әрекеттер туралы түсініктерін қалыптастыру |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мүдде |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Таратпа қағаздар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация, таратпа қағаздар, нақыл сөздер. |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (10 мин)
|
Парасаттылық – адам бойындағы кісілік қасиет. Парасаттылық ұғымы ақылдылық пен білімпаздық, мәдениеттілік, көрегенділік, зерделілік мағынасында қолданылады. Парасатты адамға адамгершілік, инабаттылық, салиқалылық, мейірімділік, ізгілік, әдептілік, ұстамдылық, талғампаздық қасиеттері тән. Көпті көрген, көп білетін мұндай адам сөйлейтін әр сөзін ойланып, ақыл таразысына салып айтады. Дәстүрлі қазақ қоғамында парасатты адам бойында кездесетін асыл қасиеттердің біріне айналып, адамгершілік пен өнегелілік тұрғысынан жоғары бағаланған. Парасаттылық – адам бойындағы кісілік қасиет. Парасаттылық ұғымы ақылдылық пен білімпаздық, мәдениеттілік, көрегенділік, зерделілік мағынасында қолданылады. Парасатты адамға адамгершілік, инабаттылық, салиқалылық, мейірімділік, ізгілік, әдептілік, ұстамдылық, талғампаздық қасиеттері тән. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Ортаға шеңбер құрып, бір-бірімен амандасады. |
Таратпа қағаздар
|
|
І. “Олар біреуге сүйіспеншілік пен жылу сыйлап, мұқтаж болғанға көмекке келіп, әркез жақыныңа мейірімділік жасауды ойлайтын болсын. ІІ. “Өз көңіл – күйіңнің мырзасы бол, құлы болма”. ІІІ. "Біздің бойымызға біткен қасиеттердің ішіндегі ең маңыздысы және ең ізгісі - парасат" дейді. |
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
|
|
|
|
Сабақ басы (20 мин)
|
1-топ. QR код бойынша видеоролик тамащшайды. «Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да...» (поэзия) 2-топ. “Адам жанының қасиеті”. Бұл шартта адам өз бойындағы рухани қасиеттерден “кірпіш” қалап үй тұрғызу ұсынылады.
3-топ. «Парасат сөзіне синоним сөздер құрау.
|
Топтар өздеріне берілген ақпаратпен танысады, қорғайды.
|
https://youtu.be/h2u3wxEWqes?si=cGwjr1Br4bEu3NDn |
|
Жеке жұмыс |
Шығармашылық жұмыс. Менің өз бойымдағы қасиетім және айналамдағылар менің қандай қасиетімді бағалайды |
Жеке өз ойларын білдіреді. |
|
|
Соңы
|
Кері байланыс. Додокаэдр арқылы сұрақтарға жауап алу Қорытынды сөз: Ақыл, қайрат, жүректі жүректі бірдей ұста, Сонда толық боласың елден ерек Мұндағы елден ерек,толық болу-парасатты болу дегенді білдіреді. Даналардың тұжырымдауынша,ақыл-парасаттылық мынадай 7 нәрседен: 1.Кішіпейіл hәм нәзік сезімталдықпен қарау; 2.Өзінің кім екенін біліп,соған орай әрекет жасау; 3.Тілге ие болу,артық сөйлемеу; 4.Өзінің және басқалардың сырын сақтау; 5.Қатеңді мойындап кешірім сұрау; 6.Біреудің ісіне араласпау; 7.Сұрамаған нәрсені айтпау және өкіндіретін сөздердің тілге ілігуінен сақтану. Демек,парасаттылықты мақсат тұтқан бала үнемі өз басы туралы ойлаудан,бей-берекет сезімдерден құтылады. . |
Мадақтау Оқушылар өз ойларын білдіреді. Сұрақтарға жауап береді. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Парасаттылық туралы" тақырыбында тәрбие сағаты
"Парасаттылық туралы" тақырыбында тәрбие сағаты
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
Парасаттылық туралы |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Парасаттылық туралы» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды айналадағы адамдар мен рухани құндылықтар негізінде қарым – қатынас орнату, қабілеттерін дамыту, ізгілікке және адамгершілікке жат әрекеттер туралы түсініктерін қалыптастыру |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мүдде |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Таратпа қағаздар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация, таратпа қағаздар, нақыл сөздер. |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (10 мин)
|
Парасаттылық – адам бойындағы кісілік қасиет. Парасаттылық ұғымы ақылдылық пен білімпаздық, мәдениеттілік, көрегенділік, зерделілік мағынасында қолданылады. Парасатты адамға адамгершілік, инабаттылық, салиқалылық, мейірімділік, ізгілік, әдептілік, ұстамдылық, талғампаздық қасиеттері тән. Көпті көрген, көп білетін мұндай адам сөйлейтін әр сөзін ойланып, ақыл таразысына салып айтады. Дәстүрлі қазақ қоғамында парасатты адам бойында кездесетін асыл қасиеттердің біріне айналып, адамгершілік пен өнегелілік тұрғысынан жоғары бағаланған. Парасаттылық – адам бойындағы кісілік қасиет. Парасаттылық ұғымы ақылдылық пен білімпаздық, мәдениеттілік, көрегенділік, зерделілік мағынасында қолданылады. Парасатты адамға адамгершілік, инабаттылық, салиқалылық, мейірімділік, ізгілік, әдептілік, ұстамдылық, талғампаздық қасиеттері тән. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Ортаға шеңбер құрып, бір-бірімен амандасады. |
Таратпа қағаздар
|
|
І. “Олар біреуге сүйіспеншілік пен жылу сыйлап, мұқтаж болғанға көмекке келіп, әркез жақыныңа мейірімділік жасауды ойлайтын болсын. ІІ. “Өз көңіл – күйіңнің мырзасы бол, құлы болма”. ІІІ. "Біздің бойымызға біткен қасиеттердің ішіндегі ең маңыздысы және ең ізгісі - парасат" дейді. |
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
|
|
|
|
Сабақ басы (20 мин)
|
1-топ. QR код бойынша видеоролик тамащшайды. «Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да...» (поэзия) 2-топ. “Адам жанының қасиеті”. Бұл шартта адам өз бойындағы рухани қасиеттерден “кірпіш” қалап үй тұрғызу ұсынылады.
3-топ. «Парасат сөзіне синоним сөздер құрау.
|
Топтар өздеріне берілген ақпаратпен танысады, қорғайды.
|
https://youtu.be/h2u3wxEWqes?si=cGwjr1Br4bEu3NDn |
|
Жеке жұмыс |
Шығармашылық жұмыс. Менің өз бойымдағы қасиетім және айналамдағылар менің қандай қасиетімді бағалайды |
Жеке өз ойларын білдіреді. |
|
|
Соңы
|
Кері байланыс. Додокаэдр арқылы сұрақтарға жауап алу Қорытынды сөз: Ақыл, қайрат, жүректі жүректі бірдей ұста, Сонда толық боласың елден ерек Мұндағы елден ерек,толық болу-парасатты болу дегенді білдіреді. Даналардың тұжырымдауынша,ақыл-парасаттылық мынадай 7 нәрседен: 1.Кішіпейіл hәм нәзік сезімталдықпен қарау; 2.Өзінің кім екенін біліп,соған орай әрекет жасау; 3.Тілге ие болу,артық сөйлемеу; 4.Өзінің және басқалардың сырын сақтау; 5.Қатеңді мойындап кешірім сұрау; 6.Біреудің ісіне араласпау; 7.Сұрамаған нәрсені айтпау және өкіндіретін сөздердің тілге ілігуінен сақтану. Демек,парасаттылықты мақсат тұтқан бала үнемі өз басы туралы ойлаудан,бей-берекет сезімдерден құтылады. . |
Мадақтау Оқушылар өз ойларын білдіреді. Сұрақтарға жауап береді. |
|
шағым қалдыра аласыз

























