Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Парниктік (булану) эффект және озон қабатының бұзылуы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.3 – парниктік (булану) эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру; 9.3.2.4 – озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін және озон қабатының бұзылу себептерін білу Көпшілік оқушылар үшін: Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін және озон қабатының бұзылу себептері мен салдарын анықтау Кейбір оқушылар үшін: Парниктік эффекті әсерін және озон қабатының бұзылу себебін талқылау |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3.Оқушыларды топтарға біріктіру. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы «Бірлік және Ынтымақ» құндылығына оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде үлкен мән беріледі. |
Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма: Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! 3. «Молекула және атомдар» әдісі бойынша 4 топқа бірігеді. |
Ауызша мадақтау сөздері: «Жарайсыңдар!», «Қандай керемет!», «Өте жақсы!» |
Оқулық, жұмыс дәптерлері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы
|
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
7 мин |
Парниктік (булану) эффект және озон қабатының бұзылуы туралы бейнеролик ұсынады. «Миға шабуыл» әдісі арқылы бейнероликтен көргендерін ашық сұрақтар қоя отырып, тақырыпты және оқу мақсатын жариялайды. |
1.Парниктік эффект қалай түзіледі екен? 2. Парниктік эффектінің адам өміріне қандай әсері бар? 3.Озон қабатының маңызы неде? 4.Озон қабатының бұзылу себептерін атаңдар. Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамытады |
Ауызша мадақтау сөздері: «Жарайсыңдар!», «Қандай керемет!», «Өте жақсы!» . |
(Қазіргі жағдайда) ДК экраны https://www.youtube.com/watch?v=MgkdmYb_vMc https://www.youtube.com/watch?v=lIr180UZSIE . |
|||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин.
|
Тақырып бойынша ақпараттар беріледі. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді №1-тапсырма: «Парниктік эффектті түсін» ойыны (Интерактивті жаттығу) |
Парниктік эффект және Назар аударып тыңдайды. Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Берілген стикерлерді тақтадағы суретке орналастырады. озон қабаты жайында өз ойларын жеткізеді. |
Дескриптор: Дескриптор: -Газдың парниктік эффектке қалай әсер ететінін түсінеді. - парниктік эффекттің Жерге қалай әсер ететін анықтайды. |
ДК экраны (Видое сабақ, презентация) Жалпы – 2 балл |
|||
|
20 мин |
№2-тапсырма: Топтық жұмыс Әр топқа проблемалық тапсырмалар ұсынылады. І және ІІІ топ: Суретпен жұмыс беріледі. ІІ және ІУ топ: «Фишбоун» әдісімен тапсырма ұсынады «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы « Әділдік және Жауапкершілік» құндылығы өзара бағалау жүргізгенде әділ болуға, топтық жұмыста жауапкершілік алуға баулу. |
1. Парниктік эффектінің тірі ағзаға әсерін түсіндіреді.
|
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді. -парниктік эффект және озон қабаты жайлы ойларын айтады. |
«Өзара бағалау» бір топ келесі топты «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды Құралдар:Тақта, маркерлер, қағаз, стикерлер. |
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың ашық ойларын тыңдап, толықтыра отырып, Каспий мен Арал теңіздерінің тартылуы Жылыжай эффектісіне әкелуі басты Қазақстан елімізге қауіпті екендігіне толығырақ тоқталып, «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы «Тәуелсіздік және Отаншылдық» құндылығына мән беремін
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойларын ашық айтады. Өз ұсыныстарын айтып толықтырады. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
||||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөз» әдісі. «Жапондық бағалау» әдісі 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: 2: |
|
||||||
1-қосымша

Дескриптор:
-
Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіреді;
2-қосымша

Дескриптор:
-
Жылыжай эффектісі мен озон қабатының жұқару себептерін, салдарын, шешу жолдарын анықтайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Парниктік (булану) эффект және озон қабатының бұзылуы
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Парниктік (булану) эффект және озон қабатының бұзылуы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.3 – парниктік (булану) эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру; 9.3.2.4 – озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін және озон қабатының бұзылу себептерін білу Көпшілік оқушылар үшін: Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін және озон қабатының бұзылу себептері мен салдарын анықтау Кейбір оқушылар үшін: Парниктік эффекті әсерін және озон қабатының бұзылу себебін талқылау |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3.Оқушыларды топтарға біріктіру. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы «Бірлік және Ынтымақ» құндылығына оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде үлкен мән беріледі. |
Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма: Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! 3. «Молекула және атомдар» әдісі бойынша 4 топқа бірігеді. |
Ауызша мадақтау сөздері: «Жарайсыңдар!», «Қандай керемет!», «Өте жақсы!» |
Оқулық, жұмыс дәптерлері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы
|
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
7 мин |
Парниктік (булану) эффект және озон қабатының бұзылуы туралы бейнеролик ұсынады. «Миға шабуыл» әдісі арқылы бейнероликтен көргендерін ашық сұрақтар қоя отырып, тақырыпты және оқу мақсатын жариялайды. |
1.Парниктік эффект қалай түзіледі екен? 2. Парниктік эффектінің адам өміріне қандай әсері бар? 3.Озон қабатының маңызы неде? 4.Озон қабатының бұзылу себептерін атаңдар. Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамытады |
Ауызша мадақтау сөздері: «Жарайсыңдар!», «Қандай керемет!», «Өте жақсы!» . |
(Қазіргі жағдайда) ДК экраны https://www.youtube.com/watch?v=MgkdmYb_vMc https://www.youtube.com/watch?v=lIr180UZSIE . |
|||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин.
|
Тақырып бойынша ақпараттар беріледі. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді №1-тапсырма: «Парниктік эффектті түсін» ойыны (Интерактивті жаттығу) |
Парниктік эффект және Назар аударып тыңдайды. Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Берілген стикерлерді тақтадағы суретке орналастырады. озон қабаты жайында өз ойларын жеткізеді. |
Дескриптор: Дескриптор: -Газдың парниктік эффектке қалай әсер ететінін түсінеді. - парниктік эффекттің Жерге қалай әсер ететін анықтайды. |
ДК экраны (Видое сабақ, презентация) Жалпы – 2 балл |
|||
|
20 мин |
№2-тапсырма: Топтық жұмыс Әр топқа проблемалық тапсырмалар ұсынылады. І және ІІІ топ: Суретпен жұмыс беріледі. ІІ және ІУ топ: «Фишбоун» әдісімен тапсырма ұсынады «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы « Әділдік және Жауапкершілік» құндылығы өзара бағалау жүргізгенде әділ болуға, топтық жұмыста жауапкершілік алуға баулу. |
1. Парниктік эффектінің тірі ағзаға әсерін түсіндіреді.
|
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді. -парниктік эффект және озон қабаты жайлы ойларын айтады. |
«Өзара бағалау» бір топ келесі топты «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды Құралдар:Тақта, маркерлер, қағаз, стикерлер. |
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың ашық ойларын тыңдап, толықтыра отырып, Каспий мен Арал теңіздерінің тартылуы Жылыжай эффектісіне әкелуі басты Қазақстан елімізге қауіпті екендігіне толығырақ тоқталып, «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы «Тәуелсіздік және Отаншылдық» құндылығына мән беремін
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойларын ашық айтады. Өз ұсыныстарын айтып толықтырады. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
||||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөз» әдісі. «Жапондық бағалау» әдісі 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: 2: |
|
||||||
1-қосымша

Дескриптор:
-
Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіреді;
2-қосымша

Дескриптор:
-
Жылыжай эффектісі мен озон қабатының жұқару себептерін, салдарын, шешу жолдарын анықтайды.
шағым қалдыра аласыз






