PARTS OF THE BODY
Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, Балалар мен жасөспірімдер орталығы
«Полиглот» үйірмесі
|
Бөлім |
3. Toys and colors |
|
|
Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты |
Эшимова Сахиба Камулжоновна |
|
|
Күні |
23.10.2023 |
|
|
Тобы: II топ |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Parts of the body |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Күнделікті жаттығулары туралы сөздерді айта білу және оларды грамматикалық тұрғыдан дұрыс қолдана білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Балалардың өткен сабақтардан алған білімдерін тиянақтау; Тақырып бойынша оқылған бірліктерді пайдалану. Жаттығу жұмысын жаза отырып білім сапасын арттыру; iс- қимыл жасауға басшылықты білдіретін жаңа сөздерді енгізудің үлгілік жағдайында ауызша сөйлеу және сөздерді дұрыс айту дағдысын дамыту; Балалардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Organization moment |
Organization moment Greetings T:- Good morning pupils! P:- Good morning, good morning! Good morning to you. Good morning dear teacher. We are glad to see you. Sit down. OK. Let’s begin our lesson.
Warming
up “Spider`s web
” T: Students, now we will create a spider`s web. Before throwing the thread, wish good things for your friend. For example I wish you happy,health etc. Now we create our friendship thread. Let for our friendship never break like this thread Checking up the attendance: Listen, dance and write the translation of the words.
|
Greet with teacher. Create a spider`s web Wish each other good things Learners follow the instructions Each student writes the translation of the word for their colorful words |
At the organization moment T tries to award active Ss. «Basketball» method is used to evaluate Ss with phrases like: “Good job! Well done!”
Take point the group which writes more words |
Greeting cards Pictures
Knitting thread
Cards with colorful letters and CD with song |
|
New theme Follow up |
Teacher presents new theme and adjective and new words. Ask some questions. Let`s divide into 2 group with the help of lights New words Long-ұзын Short-қысқа Small-кішкентай Tall-ұзын Big-үлкен Curly -бұйра Straight-түзу Black – қара Blond - сарышаш Brown – қоңыр Old – кәрі Young - жас Thin – арық Fat – семіз Task 1 Method «Lays» Boys
His eyes are blue
His eyes are brown
His hair is black and curly
His hair is black and straight Girls
Her eyes are blue
Her eyes are brown
Her hair is brown and straight
Her hair is curly and blond
Dеscriptor:
Task 2 Reading «Riddles» Body Part Riddles I use these to see the world. What am I? I hear sounds with these. What am I? Smell yummy foods with these. What am I? I eat pizza and talk with Othis. What am I? I use these to hold my crayons. What am I? I cover your whole body and can be different colors. What am I? I can run and jump using these. What am I? Task 3 Group work Method «Stick my parts of the body» Pupils must stick the lack of the part of the body.
Task 4 Pair work Scrambled words Descriptor: - can collect fruits and put the letters in the correct order and make words7
Group work 5 Method «Jigsaw Picture» Descriptor: listen and find the person who is being spoken in the audio Listen and find: 1) Sandy - A 2) Bob – B 3) Anne – A 4) Cindy - A Ending of the lesson: Count your score «Basketball» |
Students refresh their mind before starting new theme. Students write down new words and learn their pronunciation Students take chips with a person and describe him/her Aim: improve speaking and memory Efficiency: To develop Ss communication skills and use new words Students read the English riddles and find the hidden word according to the theme of body parts Pupils listen to the teacher and one by one takes pictures and then stick them on the boy’s or girl’s body Students collect fruits for their hedgehogs and write the correct form of scrambled words Pupils put the parts of the pictures on the correct form and listen to the audio then find the people spoken in the audio |
Well done! Good job! Exellent! Students take balls with points Students take balls with points Excellent Students take balls with points Good job Take balls for the good job with the team Good job! Take balls with point |
Pictures
Interactive board List of the new words
Pictures Cards with riddles
Pictures
Picture Sticks Pictures and DVD |
|
End of the lesson.
Reflection
|
Feedback Descriptor: write about your impressions |
Students take an envelope then show their knowledge and send their letters for teacher from the post box |
Students evaluate themselves |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
PARTS OF THE BODY
PARTS OF THE BODY
PARTS OF THE BODY
Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, Балалар мен жасөспірімдер орталығы
«Полиглот» үйірмесі
|
Бөлім |
3. Toys and colors |
|
|
Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты |
Эшимова Сахиба Камулжоновна |
|
|
Күні |
23.10.2023 |
|
|
Тобы: II топ |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Parts of the body |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Күнделікті жаттығулары туралы сөздерді айта білу және оларды грамматикалық тұрғыдан дұрыс қолдана білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Балалардың өткен сабақтардан алған білімдерін тиянақтау; Тақырып бойынша оқылған бірліктерді пайдалану. Жаттығу жұмысын жаза отырып білім сапасын арттыру; iс- қимыл жасауға басшылықты білдіретін жаңа сөздерді енгізудің үлгілік жағдайында ауызша сөйлеу және сөздерді дұрыс айту дағдысын дамыту; Балалардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Organization moment |
Organization moment Greetings T:- Good morning pupils! P:- Good morning, good morning! Good morning to you. Good morning dear teacher. We are glad to see you. Sit down. OK. Let’s begin our lesson.
Warming
up “Spider`s web
” T: Students, now we will create a spider`s web. Before throwing the thread, wish good things for your friend. For example I wish you happy,health etc. Now we create our friendship thread. Let for our friendship never break like this thread Checking up the attendance: Listen, dance and write the translation of the words.
|
Greet with teacher. Create a spider`s web Wish each other good things Learners follow the instructions Each student writes the translation of the word for their colorful words |
At the organization moment T tries to award active Ss. «Basketball» method is used to evaluate Ss with phrases like: “Good job! Well done!”
Take point the group which writes more words |
Greeting cards Pictures
Knitting thread
Cards with colorful letters and CD with song |
|
New theme Follow up |
Teacher presents new theme and adjective and new words. Ask some questions. Let`s divide into 2 group with the help of lights New words Long-ұзын Short-қысқа Small-кішкентай Tall-ұзын Big-үлкен Curly -бұйра Straight-түзу Black – қара Blond - сарышаш Brown – қоңыр Old – кәрі Young - жас Thin – арық Fat – семіз Task 1 Method «Lays» Boys
His eyes are blue
His eyes are brown
His hair is black and curly
His hair is black and straight Girls
Her eyes are blue
Her eyes are brown
Her hair is brown and straight
Her hair is curly and blond
Dеscriptor:
Task 2 Reading «Riddles» Body Part Riddles I use these to see the world. What am I? I hear sounds with these. What am I? Smell yummy foods with these. What am I? I eat pizza and talk with Othis. What am I? I use these to hold my crayons. What am I? I cover your whole body and can be different colors. What am I? I can run and jump using these. What am I? Task 3 Group work Method «Stick my parts of the body» Pupils must stick the lack of the part of the body.
Task 4 Pair work Scrambled words Descriptor: - can collect fruits and put the letters in the correct order and make words7
Group work 5 Method «Jigsaw Picture» Descriptor: listen and find the person who is being spoken in the audio Listen and find: 1) Sandy - A 2) Bob – B 3) Anne – A 4) Cindy - A Ending of the lesson: Count your score «Basketball» |
Students refresh their mind before starting new theme. Students write down new words and learn their pronunciation Students take chips with a person and describe him/her Aim: improve speaking and memory Efficiency: To develop Ss communication skills and use new words Students read the English riddles and find the hidden word according to the theme of body parts Pupils listen to the teacher and one by one takes pictures and then stick them on the boy’s or girl’s body Students collect fruits for their hedgehogs and write the correct form of scrambled words Pupils put the parts of the pictures on the correct form and listen to the audio then find the people spoken in the audio |
Well done! Good job! Exellent! Students take balls with points Students take balls with points Excellent Students take balls with points Good job Take balls for the good job with the team Good job! Take balls with point |
Pictures
Interactive board List of the new words
Pictures Cards with riddles
Pictures
Picture Sticks Pictures and DVD |
|
End of the lesson.
Reflection
|
Feedback Descriptor: write about your impressions |
Students take an envelope then show their knowledge and send their letters for teacher from the post box |
Students evaluate themselves |
|
шағым қалдыра аласыз























