|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
10.2 Заттардың тасымалдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.3.3 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-пассивті тасымалдау механизімін түсіндіру -мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузияны жіктеу |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану. Жоғары деңгей. |
|
|
Бағалау критерийі |
Пассивті тасымалдау механизмін, қарапайым тасымалдауды түрлерін түсіндіреді Мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузиялауды жіктейді ЕБҚ оқушысы (даму) суртке қарап жеңілдетілген диффузия механизімін сипаттайды |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы /10 мин/ Ортасы/25мин ЕБҚ оқушысына арналған тапсырмала |
Оқушылармен амандасу, түгендеу
http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ сайт арқылы жүзеге асыру кезінде көрініс табады:
«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Сұрақтар қоюдың тиімді әдісі жүзеге асады. Сұрақтар викторина түрінде https://wordwall.net/ru/resource/58282900 рессурс арқылы қойылады. Қай оқушының жауап беретінін генератор арқылы жүзеге асырады. https://qazmath.net/nis-catalog/okushyny_tandau/#
Анаграмма тапсырмасын орындайды "Кинометафора" әдісі Оқушыларға бейнекөрсетілім
көрсетіледі 2.«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы топтық тапсырмалар орындатады Тапсырмаларды QR –кодта жасақтап жасырын түрде ұсынады. 1-топ тапсырмалар Пассивті тасымалдау механизмін, қарапайым тасымалдауды түрлерін анықтаңыздар 2-топ тапсыралар Мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузиялауды көрсетіңіздер 3-топ тапсырмалар Мембаранлық марфологиялық құрылымын сызба түсірнде сипаттаңыздар 3-тапсырма Сәйкестендіріңіз
4-Тапсырма «Суреттер » тәсілі \Жаппай сұрау Берілген суреттегі диффузия түрін атаңыз 1 5-тапсырма «Суретпен сұрақты байланыстыр» тәсілі
Берілген суретте не бейнеленгендігін түсіндіреді, бос төркөзді толтырады. Унипорт, симпорт, антипорт түсініктерінің мағынасын суретпен байланыстыра отырып түсіндіреді
Жеңілдетілген дифузияның қарапайым дифузиядан айырмашылығын сипаттаңыз
|
Оқушылар «шаттық шеңбері» әдісі арқылы видео көріп бір-біріне жақсы тілектер айтады. Топқа саиттагы генератор арқылы бөлінеді Оқушылар 3- топқа бірігеді. 1-топ 2-топ 3 19 -топОқушылар мағынаны білу үшін сұрақтарға жауап береді 1.Эритроциттердің құрылысы қандай? 2.Эритроциттердің қызметін сипатта? 3.Неліктен эритроциттердің беттік ауданы үлкен? 4. Эртроциттердегі ерекше нәруыз қалай аталады? 5. Бірнеше ағзалардың эритроцитерін сипатта?
Мағынаны білу үшін анаграмма тапсырмасын орындайды кілтті сөздерді табады, суретті сөйлетеді,сұрақтарға жауап бере отырып ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын дәптерге
Оқушылар топта бір- бірімен ойласып QR кодпен тапсырмаларды кодтап алады жауап ұсынады.. дескрипторды қолдана отырып орындайды.
Оқушы берілген тапсырманы ұстазының көмегімен бейнекөрсетілімдерді көре отырып орындайды Алған ақпараттарын қолданады Қажетті термин сөздерді даптеріне жазып алады
1. Оқушылар берілген кестедегі суреттерді атайды, айырмашылығын сипаттайды -Санмен берілген бөліктерін ажыратады -Сұрақтарға жауап береді. -Өз ойларын негіздеп айырмашылықтарын атайды
Оқушылар топта жұптсасады. Сөздер жасырынған адасқан әріптерді жинақтайды. Шыққан сөздердің мағынасын түсіндіреді |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік!
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді-1бал Бағалау: Каспий бонустар
Дескриптор: -Жасуша мембранасының екі маңызды қызметін анықтайды -Тасымалдану механизмін түсіндіре алады -кілтті сөздерді табады Дескриптор - Б Мұғалімнің бағалауы Дескриптор: -Диффузия түрін атайды-1балл - 1,2,3 санымен берілген бөліктерін жазады-1бал -Мембрана бетінде жүретін процестерді анықтайды-1балл -Унипорт, симпорт, антипорт сөздерін түсіндіреді-1балл Бағалау: Каспий бонуста Дескриптор: Активті тасымалдану түрін ажыратады-1балл Пасиивті тасымалдануды көрсетеді-1балл Бағалау: Сотака әдісі |
Топтастыру http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге асады https://www.youtube.com/watch?v=tpbgMed8BSA ютуб каналдан видео
https://wordwall.net/ru/resource/56987588 Үлестірме материал Суреттер, таратпа материалдар |
|
Соңы/10 мин |
Бекіту тапсырмалары. «Соңғы сөзді мен айтамын» әдісі 1.Концентрация градиенті дегеніміз не? 2.Липидті қабат бұл_________________________________ 3. Пассивті тасымалдау ....................................................... 4.Диффузия........................................................................ 5.Фик теңдеуін тақтаға жазыңыз. Мұндағы .................................................................................................... 6.Диффузия мен осмос ұқса процестер ма? |
Оқушылар тақтада берілген мәтіннің қалып қойған сөздерін атайды. Өз білгендерін ортаға салады. Мәтіннен анықтаған сөзді өз ойымен толықтырады.
|
Дескриптор: -сұрақтарға ұтымды жауап береді-1балл Бағалау: Сотка әдісі арқылы өзін өзі бағалау |
|
|
|
Рефлексия. «Ресторан» әдісі 1.Сабақтың тәтті жері 2.Сабақтың ащы жері 3.Келесі сабақта неге тапсырыс бересіз?
Үй тапсырмасы: 37тақырып оку Білу және түсіну сұрақтарына жауап беру. бет |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пассивті тасымалдау механизміқарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
Пассивті тасымалдау механизміқарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
10.2 Заттардың тасымалдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.3.3 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-пассивті тасымалдау механизімін түсіндіру -мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузияны жіктеу |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану. Жоғары деңгей. |
|
|
Бағалау критерийі |
Пассивті тасымалдау механизмін, қарапайым тасымалдауды түрлерін түсіндіреді Мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузиялауды жіктейді ЕБҚ оқушысы (даму) суртке қарап жеңілдетілген диффузия механизімін сипаттайды |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы /10 мин/ Ортасы/25мин ЕБҚ оқушысына арналған тапсырмала |
Оқушылармен амандасу, түгендеу
http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ сайт арқылы жүзеге асыру кезінде көрініс табады:
«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Сұрақтар қоюдың тиімді әдісі жүзеге асады. Сұрақтар викторина түрінде https://wordwall.net/ru/resource/58282900 рессурс арқылы қойылады. Қай оқушының жауап беретінін генератор арқылы жүзеге асырады. https://qazmath.net/nis-catalog/okushyny_tandau/#
Анаграмма тапсырмасын орындайды "Кинометафора" әдісі Оқушыларға бейнекөрсетілім
көрсетіледі 2.«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы топтық тапсырмалар орындатады Тапсырмаларды QR –кодта жасақтап жасырын түрде ұсынады. 1-топ тапсырмалар Пассивті тасымалдау механизмін, қарапайым тасымалдауды түрлерін анықтаңыздар 2-топ тапсыралар Мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузиялауды көрсетіңіздер 3-топ тапсырмалар Мембаранлық марфологиялық құрылымын сызба түсірнде сипаттаңыздар 3-тапсырма Сәйкестендіріңіз
4-Тапсырма «Суреттер » тәсілі \Жаппай сұрау Берілген суреттегі диффузия түрін атаңыз 1 5-тапсырма «Суретпен сұрақты байланыстыр» тәсілі
Берілген суретте не бейнеленгендігін түсіндіреді, бос төркөзді толтырады. Унипорт, симпорт, антипорт түсініктерінің мағынасын суретпен байланыстыра отырып түсіндіреді
Жеңілдетілген дифузияның қарапайым дифузиядан айырмашылығын сипаттаңыз
|
Оқушылар «шаттық шеңбері» әдісі арқылы видео көріп бір-біріне жақсы тілектер айтады. Топқа саиттагы генератор арқылы бөлінеді Оқушылар 3- топқа бірігеді. 1-топ 2-топ 3 19 -топОқушылар мағынаны білу үшін сұрақтарға жауап береді 1.Эритроциттердің құрылысы қандай? 2.Эритроциттердің қызметін сипатта? 3.Неліктен эритроциттердің беттік ауданы үлкен? 4. Эртроциттердегі ерекше нәруыз қалай аталады? 5. Бірнеше ағзалардың эритроцитерін сипатта?
Мағынаны білу үшін анаграмма тапсырмасын орындайды кілтті сөздерді табады, суретті сөйлетеді,сұрақтарға жауап бере отырып ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын дәптерге
Оқушылар топта бір- бірімен ойласып QR кодпен тапсырмаларды кодтап алады жауап ұсынады.. дескрипторды қолдана отырып орындайды.
Оқушы берілген тапсырманы ұстазының көмегімен бейнекөрсетілімдерді көре отырып орындайды Алған ақпараттарын қолданады Қажетті термин сөздерді даптеріне жазып алады
1. Оқушылар берілген кестедегі суреттерді атайды, айырмашылығын сипаттайды -Санмен берілген бөліктерін ажыратады -Сұрақтарға жауап береді. -Өз ойларын негіздеп айырмашылықтарын атайды
Оқушылар топта жұптсасады. Сөздер жасырынған адасқан әріптерді жинақтайды. Шыққан сөздердің мағынасын түсіндіреді |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік!
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді-1бал Бағалау: Каспий бонустар
Дескриптор: -Жасуша мембранасының екі маңызды қызметін анықтайды -Тасымалдану механизмін түсіндіре алады -кілтті сөздерді табады Дескриптор - Б Мұғалімнің бағалауы Дескриптор: -Диффузия түрін атайды-1балл - 1,2,3 санымен берілген бөліктерін жазады-1бал -Мембрана бетінде жүретін процестерді анықтайды-1балл -Унипорт, симпорт, антипорт сөздерін түсіндіреді-1балл Бағалау: Каспий бонуста Дескриптор: Активті тасымалдану түрін ажыратады-1балл Пасиивті тасымалдануды көрсетеді-1балл Бағалау: Сотака әдісі |
Топтастыру http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге асады https://www.youtube.com/watch?v=tpbgMed8BSA ютуб каналдан видео
https://wordwall.net/ru/resource/56987588 Үлестірме материал Суреттер, таратпа материалдар |
|
Соңы/10 мин |
Бекіту тапсырмалары. «Соңғы сөзді мен айтамын» әдісі 1.Концентрация градиенті дегеніміз не? 2.Липидті қабат бұл_________________________________ 3. Пассивті тасымалдау ....................................................... 4.Диффузия........................................................................ 5.Фик теңдеуін тақтаға жазыңыз. Мұндағы .................................................................................................... 6.Диффузия мен осмос ұқса процестер ма? |
Оқушылар тақтада берілген мәтіннің қалып қойған сөздерін атайды. Өз білгендерін ортаға салады. Мәтіннен анықтаған сөзді өз ойымен толықтырады.
|
Дескриптор: -сұрақтарға ұтымды жауап береді-1балл Бағалау: Сотка әдісі арқылы өзін өзі бағалау |
|
|
|
Рефлексия. «Ресторан» әдісі 1.Сабақтың тәтті жері 2.Сабақтың ащы жері 3.Келесі сабақта неге тапсырыс бересіз?
Үй тапсырмасы: 37тақырып оку Білу және түсіну сұрақтарына жауап беру. бет |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


,2,3 санмен
берілген бөліктерін түсіндір



арлығы-3балл
















