|
Бөлім: |
7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кадырова Р.А |
|
Күні: |
10.02.2026ж |
|
Сыныбы: |
7ә |
|
Қатысушылар саны |
7 |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Периодлуқ системиниң түзүлүши (22-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.2 -периодлуқ системиниң түзүлүшини билиш вә испатлаш: топлар билән периодлар |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлиқ оқуғучилар үчүн: Химиялиқ хусусийәтлири охшаш элементларни бир топқа ятидиғанлиғини билимиз Көпчилик оқуғучилар үчүн: Тәбиий топлар чүшәнчисини билимиз Бәзибир оқуғучилар үчүн: Щелочьлуқ металлар,,галогенлар, инертлиқ газларға ятидиған элементларни айривалалаймиз
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. |
Өткен сабақ білімін қайталау. (W) Өткен сабақтың тақырыбы бойынша ХЭПЖ құрылу тарихы бойынша қандай қорытынды жасадыңыздар? ХЭПЖ қандай ғалымның атымен атаған дұрыс? (G) Оған толық жауап беру үшін жұптарда салыстыру кестесін толтырыңыздар. (f) Оқушылар бір-бірін және мұғалім бағалауы. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
ИКТ Дәрислик Дәптәр Баһалаш вариғи |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7минут |
Сабақтың тақырыбына шығу: |
Адамдарды белгілі мекен жайы бойынша: Мемлекет, облыс, қала, көше , үй, пәтері тауып алуға болады. Егер оны қағаз бетіне түсіретін болсақ оны «карта» деп атаймыз. Ал химиялық элементтердің «мекен жайы» дегенді қалай түсінесіздер? Егер оқушылар анықтай алмаса, қосымша сұрақтар қою: Сендер білетін элементтер (атомдар) қайда орналасады? Алдыңғы тапсырмада сендер элементтерді қалай анықтадыңдар? Т.б. сұрақтар. Жауап: ХЭПЖ-де. Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбын жазып алыңыздар: « Химиялық элементтердің периодтық кестесінің (ХЭПЖ) құрылымы». |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы 5 мин. |
Сабақтың мақсаттары мен күтілетін нәтижелерді ұсыну. Жаңа білімді меңгеру. |
Балаларға осы ақпарат бағалау критерийлері ретінде парақшаларда таратылады немесе үлкен плакатта тақтада ілулі тұрады. ХЭПЖ элементтер белгілі реттілікпен орналасқандығын айтқан болатынбыз. Олар қалай орналасқандығы жөнінде келесі ақпаратты меңгере отырып біле аласыздыр. (G) Оқушыларға ақпараттық парақтар таратылады. Олар парақты оқып, жұптарда талқылайды. (W) Жаңа ақпаратты сыныппен талқылау. 1. Топтар (7-8 слайдтар); 2. Периодтар (9-12 слайдтар); 3. Блоктар (13-16 слайдтар). Блоктардың маңыздылығын 8 сыныпта атом құрылысымен толығырақ танысқан кезде жақсы түсінетін боласыңдар. |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.
|
икт |
|
Өз алдиға иш 5 мин |
Оқушыларға «Жұмбақты кесте» тапсырмасын беру Ертедегі химиялық элементтерді топтастыру теорияларының артықшылықтар мен кемшіліктерін салыстыру. |
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
|
Дәптәр билән иш |
|
Жүплүк иш 7 |
|
|
|
Дәптәр билән иш |
|
Топ билән иш 9мин |
|
|
Берілген сипаттамалары бойынша химиялық элементтерді жіктей алады; Периодтық заңның заманауи тұжырымдамасын біледі;
|
Постер ясаш |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
«Садыр атындағы орта мектеп» КММ
Бекітемін:
Мектеп директоры: Л.Ж. Нурмаханова
Очуқ дәрис
Мавзу: Периодлуқ системиниң түзүлүши

7ә синип
Пән:Химия
Пән муәллими: Кадырова Р.А
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Периодлуқ системиниң түзүлүши (22-сабақ)
Периодлуқ системиниң түзүлүши (22-сабақ)
|
Бөлім: |
7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кадырова Р.А |
|
Күні: |
10.02.2026ж |
|
Сыныбы: |
7ә |
|
Қатысушылар саны |
7 |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Периодлуқ системиниң түзүлүши (22-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.2 -периодлуқ системиниң түзүлүшини билиш вә испатлаш: топлар билән периодлар |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлиқ оқуғучилар үчүн: Химиялиқ хусусийәтлири охшаш элементларни бир топқа ятидиғанлиғини билимиз Көпчилик оқуғучилар үчүн: Тәбиий топлар чүшәнчисини билимиз Бәзибир оқуғучилар үчүн: Щелочьлуқ металлар,,галогенлар, инертлиқ газларға ятидиған элементларни айривалалаймиз
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. |
Өткен сабақ білімін қайталау. (W) Өткен сабақтың тақырыбы бойынша ХЭПЖ құрылу тарихы бойынша қандай қорытынды жасадыңыздар? ХЭПЖ қандай ғалымның атымен атаған дұрыс? (G) Оған толық жауап беру үшін жұптарда салыстыру кестесін толтырыңыздар. (f) Оқушылар бір-бірін және мұғалім бағалауы. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
ИКТ Дәрислик Дәптәр Баһалаш вариғи |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7минут |
Сабақтың тақырыбына шығу: |
Адамдарды белгілі мекен жайы бойынша: Мемлекет, облыс, қала, көше , үй, пәтері тауып алуға болады. Егер оны қағаз бетіне түсіретін болсақ оны «карта» деп атаймыз. Ал химиялық элементтердің «мекен жайы» дегенді қалай түсінесіздер? Егер оқушылар анықтай алмаса, қосымша сұрақтар қою: Сендер білетін элементтер (атомдар) қайда орналасады? Алдыңғы тапсырмада сендер элементтерді қалай анықтадыңдар? Т.б. сұрақтар. Жауап: ХЭПЖ-де. Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбын жазып алыңыздар: « Химиялық элементтердің периодтық кестесінің (ХЭПЖ) құрылымы». |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы 5 мин. |
Сабақтың мақсаттары мен күтілетін нәтижелерді ұсыну. Жаңа білімді меңгеру. |
Балаларға осы ақпарат бағалау критерийлері ретінде парақшаларда таратылады немесе үлкен плакатта тақтада ілулі тұрады. ХЭПЖ элементтер белгілі реттілікпен орналасқандығын айтқан болатынбыз. Олар қалай орналасқандығы жөнінде келесі ақпаратты меңгере отырып біле аласыздыр. (G) Оқушыларға ақпараттық парақтар таратылады. Олар парақты оқып, жұптарда талқылайды. (W) Жаңа ақпаратты сыныппен талқылау. 1. Топтар (7-8 слайдтар); 2. Периодтар (9-12 слайдтар); 3. Блоктар (13-16 слайдтар). Блоктардың маңыздылығын 8 сыныпта атом құрылысымен толығырақ танысқан кезде жақсы түсінетін боласыңдар. |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.
|
икт |
|
Өз алдиға иш 5 мин |
Оқушыларға «Жұмбақты кесте» тапсырмасын беру Ертедегі химиялық элементтерді топтастыру теорияларының артықшылықтар мен кемшіліктерін салыстыру. |
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
|
Дәптәр билән иш |
|
Жүплүк иш 7 |
|
|
|
Дәптәр билән иш |
|
Топ билән иш 9мин |
|
|
Берілген сипаттамалары бойынша химиялық элементтерді жіктей алады; Периодтық заңның заманауи тұжырымдамасын біледі;
|
Постер ясаш |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
«Садыр атындағы орта мектеп» КММ
Бекітемін:
Мектеп директоры: Л.Ж. Нурмаханова
Очуқ дәрис
Мавзу: Периодлуқ системиниң түзүлүши

7ә синип
Пән:Химия
Пән муәллими: Кадырова Р.А
шағым қалдыра аласыз














