Сабақ жоспарлау үлгісі
|
Мектеп: №53 мектеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Жұбаназарова Р.А. Күні: 11.06.2018 ж Қатысқандар: Сынып: 8 Қатыспағаны: Ұзақ мерзімді жоспардың атауы: 8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу мақсаттарына сілтеме) |
8.3.4.1. Периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Элементке ПЖ орны бойынша сипаттама жасайды Көпшілігі: Элемент сипаттамасына байланысты күрделі тапсырманы орындайды Кейбірі: Элементті ағылшынша тірек сөздер арқылы сипаттайды |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: symbol of elements, atomic structure of elements, relative atomic mass, periodic table, кей элементтердің ағылшынша атаулары, т.б Тілдік дағды: берілген тексттегі бос орындарды толықтырып, оқылым және жазылым дағдысын қалыптастырады. Түсіндіріп беріп, айтылым дағдысын қалыптастырып, диалогқа түседі. |
|
Құндылықтарға баулу |
Қарым-қатынас жасау қабілеті, достық қамқорлық көрсету, еңбек және шығармашылық. |
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, жаратылыстану, ағылшын |
|
Алдыңғы білім |
7.3 В Химиялық элементтердің периодтық кестесі 7.3.2.2 Периодтық кесте құрылымын білу, сипаттау. Топтар мен периодтар 7.1. Атом құрамы мен құрылысы 7.1.2.2. Элементтің химиялық таңбамен белгіленетінін білу 7.1.2.5. р, n, е және олардың атомдағы орын тәртібі 7.1.2.6. алғашқы 20 элементтің атом құрылысы, атом ядросының құрамын білу. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Уақыт – 7 мин |
Жағымды ахуал туғызу: Қазіргі заманда адам үшін аса қажет зат не деп ойлайсыңдар? Телефон! Олай болса бәріміз телефонымызды алып, бір ойын ойнап алайық. Warm up (Миға шабуыл): 1. kahoot.it ойыны арқылы зейінін сабаққа аударып, әрі үй тапсырмасын сұрап алу. Бұл жерде өткен сабақтағы білімді меңгеруі, зейіні мен жылдамдығы сараланады. Chemistry1 - 10 сұрақ 1. Период нөмерінің физикалық мәні Электрондық қабаттар саны Элементтің валенттілігі Ядро заряды Протон саны 2. Периодтық жүйеде неше топ бар? 7 8 9 10 3. Әрбір период неден басталады? Сутек металл бейметалл газ 4. Азоттың топ нөмері 2 3 4 5 5. Бір топтағы элементтердің несі бірдей болады? Сыртқы қабатындағы электрон саны Протон саны Электрондық қабаттар саны Атомдық массасы 6. Элемент атомының сыртқы электрондық қабатындағы электрон саны ... Период нөмерімен бірдей Топ нөмерімен бірдей Реттік нөмермен бірдей 0-ге тең 7. ПЖ реттік нөмер элементтің .... білдіреді
8. Әрбір период немен аяқталады? Сілтілік металмен Галогендермен Инертті газдармен Сілтілік жер металдарымен 9. Период нешеге жіктеледі? Екіге үшке төртке беске 10. Сілтілік жер металдары тобына жататын ІІ топ элементі Калий литий алюминий кальций 2. Түрлі-түсті қағазда адам бойындағы жақсы қасиеттер жазылған. Мысалы, белсенді, ақылды, әділ, сұлу, т.б. Топқа бөлу: 1. Оқушы бойындағы қасиеттері бойынша парақша таңдату, Мен белсендімін, мен ақылдымын, мен әділмін, мен сұлумын -деп парақша таңдайды. 2. Бір адам бойындағы қасиеттер екінші адам бойындағы қасиеттерге ұқсай беретінін айту, адамды осындай қасиеттер арқылы сипаттағанымыздай, элементке де жеке сипаттама беретінімізді айту. (осы жерде сабақтың мақсаты ашылады.) 3. Парақша түсі бойынша бөліп, 3 топқа отырғызу |
Интернет, https://create.kahoot.it/details/chemistry1/5ac9ba4a-759c-432b-b63a-6ad65aa3c63c Түрлі-түсті парақшалар
|
||
|
Сабақтың ортасы Уакыт-30 минут |
№1 тапсырма. Ойлан, жұптас, бөліс әдісі. Үш топқа 3 түрлі тапсырма. (Тапсырма жеңіл, орташа және орташадан жоғары тапсырмалар болып сараланды) Жасыл тобы: Бос орынды толтыр. Қызыл тобы: Дұрыс жауаптың астын сыз. Көк тобы: Сәйкестендіру (Ағылшын тілінде элементке сипаттамаға тірек сөздер беріледі) Бос орынды толтыр: Таңбасы Mg Периодтық жүйедегі орны _______ Реттік нөмері ________ _______________ 24 Атом құрылысы _______________ +12 Протон саны ___________ ______________ 12 Дұрыс жауаптың астын сыз. Магний таңбасы Mn Mg Магний метал бейметалл Магний белсенділігі өте белсенді орташа белсенді енжар Магнийдің валентілігі тұрақты айнымалы Валенттігі І ІІ ІІІ Match the word with discription. Description of magnesium Symbol of magnesium 3rd period, II group №12 Place in the periodic system Mg Relative atomic mass +12 Mg (12p, 12n) 12e / )2e)8e)2e Atomic structure of magnesium 24 And more _________________________________________ Кері байланыс: жауаптың дұрыстығы, топтардың бір-біріне түсіндіре алуы, сұрақ туындаған жағдайда түрткі сұрақтар арқылы дұрыс жауапқа келу. Сергіту сәті: «Электрон қозғалысы» ойыны. Топтарға конверттен элемент жазылған парақшаны бөліп беру. Оның ішінде 1-топ үшін литий, 2-топ үшін бериллий, 3-топ үшін гелий элементі берілген. Әрқайсысы топ-топпен өз элементін ортаға шығып, ядроны айналған электрондар сиякты айнала бастайды. Сыртында айнала жүрген оқушы арқылы элементті қалған топтар таба бастайды. Соңында әр топ өз элементіне 1-ші тапсырмадағыдай ауызша сипаттама жасайды. Кері байланыс: Жасырылған элементті таба білуі, сұрақ қоя білуі. №2 тапсырма Постер қорғау Сабақтың басында тарқатылған парақшалардың екінші бетінде элемент жазылған. Олар: кальций, натрий, фосфор. Әр топ өз қолдарындағы элемент сипаттамасын постер жасап, қорғайды. Дескриптор: Au-ереже түрінде беріледі:
Осы ережелер бойынша басқа топтар бағалайды. Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. 3 топқа да 1 алғыс хат пен 1 диплом тарқатылады. Олар оған қалған 2 топтың сабақ барысындағы 2 жақсы жағы мен 1 ұсынысын жазып, біріне диплом, екіншісіне алғыс хат ұсынады. Мысалы, Диплом – белсенді қатысып, сипаттама бере алғандарыңыз үшін және ағылшын терминдерін жатқа айтқаныңыз үшін, т.б; Aлғыс хат – белсенділіктеріңіз жақсы, сипаттаманы дұрыс жасадыңыздар, сол үшін сіздерге көп рахмет, бірақ алдағы уақытта постер жасағанда ағылшын терминдерін де көбірек есте сақтап қалуға көңіл бөліңіздер. (Жазуға - 2минут.) |
Периодтық кесте, таратпа кағаздар Сергіту сәтіне конверттегі элементтер
|
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия:
Үйге тапсырма:
|
|
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
|
|
||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Периодтық жүйедегі орны бойынша элементтерге сипаттама жасау
Сабақ жоспарлау үлгісі
|
Мектеп: №53 мектеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Жұбаназарова Р.А. Күні: 11.06.2018 ж Қатысқандар: Сынып: 8 Қатыспағаны: Ұзақ мерзімді жоспардың атауы: 8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу мақсаттарына сілтеме) |
8.3.4.1. Периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Элементке ПЖ орны бойынша сипаттама жасайды Көпшілігі: Элемент сипаттамасына байланысты күрделі тапсырманы орындайды Кейбірі: Элементті ағылшынша тірек сөздер арқылы сипаттайды |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: symbol of elements, atomic structure of elements, relative atomic mass, periodic table, кей элементтердің ағылшынша атаулары, т.б Тілдік дағды: берілген тексттегі бос орындарды толықтырып, оқылым және жазылым дағдысын қалыптастырады. Түсіндіріп беріп, айтылым дағдысын қалыптастырып, диалогқа түседі. |
|
Құндылықтарға баулу |
Қарым-қатынас жасау қабілеті, достық қамқорлық көрсету, еңбек және шығармашылық. |
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, жаратылыстану, ағылшын |
|
Алдыңғы білім |
7.3 В Химиялық элементтердің периодтық кестесі 7.3.2.2 Периодтық кесте құрылымын білу, сипаттау. Топтар мен периодтар 7.1. Атом құрамы мен құрылысы 7.1.2.2. Элементтің химиялық таңбамен белгіленетінін білу 7.1.2.5. р, n, е және олардың атомдағы орын тәртібі 7.1.2.6. алғашқы 20 элементтің атом құрылысы, атом ядросының құрамын білу. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Уақыт – 7 мин |
Жағымды ахуал туғызу: Қазіргі заманда адам үшін аса қажет зат не деп ойлайсыңдар? Телефон! Олай болса бәріміз телефонымызды алып, бір ойын ойнап алайық. Warm up (Миға шабуыл): 1. kahoot.it ойыны арқылы зейінін сабаққа аударып, әрі үй тапсырмасын сұрап алу. Бұл жерде өткен сабақтағы білімді меңгеруі, зейіні мен жылдамдығы сараланады. Chemistry1 - 10 сұрақ 1. Период нөмерінің физикалық мәні Электрондық қабаттар саны Элементтің валенттілігі Ядро заряды Протон саны 2. Периодтық жүйеде неше топ бар? 7 8 9 10 3. Әрбір период неден басталады? Сутек металл бейметалл газ 4. Азоттың топ нөмері 2 3 4 5 5. Бір топтағы элементтердің несі бірдей болады? Сыртқы қабатындағы электрон саны Протон саны Электрондық қабаттар саны Атомдық массасы 6. Элемент атомының сыртқы электрондық қабатындағы электрон саны ... Период нөмерімен бірдей Топ нөмерімен бірдей Реттік нөмермен бірдей 0-ге тең 7. ПЖ реттік нөмер элементтің .... білдіреді
8. Әрбір период немен аяқталады? Сілтілік металмен Галогендермен Инертті газдармен Сілтілік жер металдарымен 9. Период нешеге жіктеледі? Екіге үшке төртке беске 10. Сілтілік жер металдары тобына жататын ІІ топ элементі Калий литий алюминий кальций 2. Түрлі-түсті қағазда адам бойындағы жақсы қасиеттер жазылған. Мысалы, белсенді, ақылды, әділ, сұлу, т.б. Топқа бөлу: 1. Оқушы бойындағы қасиеттері бойынша парақша таңдату, Мен белсендімін, мен ақылдымын, мен әділмін, мен сұлумын -деп парақша таңдайды. 2. Бір адам бойындағы қасиеттер екінші адам бойындағы қасиеттерге ұқсай беретінін айту, адамды осындай қасиеттер арқылы сипаттағанымыздай, элементке де жеке сипаттама беретінімізді айту. (осы жерде сабақтың мақсаты ашылады.) 3. Парақша түсі бойынша бөліп, 3 топқа отырғызу |
Интернет, https://create.kahoot.it/details/chemistry1/5ac9ba4a-759c-432b-b63a-6ad65aa3c63c Түрлі-түсті парақшалар
|
||
|
Сабақтың ортасы Уакыт-30 минут |
№1 тапсырма. Ойлан, жұптас, бөліс әдісі. Үш топқа 3 түрлі тапсырма. (Тапсырма жеңіл, орташа және орташадан жоғары тапсырмалар болып сараланды) Жасыл тобы: Бос орынды толтыр. Қызыл тобы: Дұрыс жауаптың астын сыз. Көк тобы: Сәйкестендіру (Ағылшын тілінде элементке сипаттамаға тірек сөздер беріледі) Бос орынды толтыр: Таңбасы Mg Периодтық жүйедегі орны _______ Реттік нөмері ________ _______________ 24 Атом құрылысы _______________ +12 Протон саны ___________ ______________ 12 Дұрыс жауаптың астын сыз. Магний таңбасы Mn Mg Магний метал бейметалл Магний белсенділігі өте белсенді орташа белсенді енжар Магнийдің валентілігі тұрақты айнымалы Валенттігі І ІІ ІІІ Match the word with discription. Description of magnesium Symbol of magnesium 3rd period, II group №12 Place in the periodic system Mg Relative atomic mass +12 Mg (12p, 12n) 12e / )2e)8e)2e Atomic structure of magnesium 24 And more _________________________________________ Кері байланыс: жауаптың дұрыстығы, топтардың бір-біріне түсіндіре алуы, сұрақ туындаған жағдайда түрткі сұрақтар арқылы дұрыс жауапқа келу. Сергіту сәті: «Электрон қозғалысы» ойыны. Топтарға конверттен элемент жазылған парақшаны бөліп беру. Оның ішінде 1-топ үшін литий, 2-топ үшін бериллий, 3-топ үшін гелий элементі берілген. Әрқайсысы топ-топпен өз элементін ортаға шығып, ядроны айналған электрондар сиякты айнала бастайды. Сыртында айнала жүрген оқушы арқылы элементті қалған топтар таба бастайды. Соңында әр топ өз элементіне 1-ші тапсырмадағыдай ауызша сипаттама жасайды. Кері байланыс: Жасырылған элементті таба білуі, сұрақ қоя білуі. №2 тапсырма Постер қорғау Сабақтың басында тарқатылған парақшалардың екінші бетінде элемент жазылған. Олар: кальций, натрий, фосфор. Әр топ өз қолдарындағы элемент сипаттамасын постер жасап, қорғайды. Дескриптор: Au-ереже түрінде беріледі:
Осы ережелер бойынша басқа топтар бағалайды. Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. 3 топқа да 1 алғыс хат пен 1 диплом тарқатылады. Олар оған қалған 2 топтың сабақ барысындағы 2 жақсы жағы мен 1 ұсынысын жазып, біріне диплом, екіншісіне алғыс хат ұсынады. Мысалы, Диплом – белсенді қатысып, сипаттама бере алғандарыңыз үшін және ағылшын терминдерін жатқа айтқаныңыз үшін, т.б; Aлғыс хат – белсенділіктеріңіз жақсы, сипаттаманы дұрыс жасадыңыздар, сол үшін сіздерге көп рахмет, бірақ алдағы уақытта постер жасағанда ағылшын терминдерін де көбірек есте сақтап қалуға көңіл бөліңіздер. (Жазуға - 2минут.) |
Периодтық кесте, таратпа кағаздар Сергіту сәтіне конверттегі элементтер
|
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия:
Үйге тапсырма:
|
|
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
|
|
||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз






