Сабақ:
|
Мектеп: №69 орта
мектебі
|
Күні:08.02.21
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Макенова Назерке Қайратқызы
|
Сынып:7
|
Қатысқандар
саны:11
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Периодтық жүйенің
құрылымы
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаты
|
7.2.1.2 Периодтық кестенің
құрылу принципін, олардың атом нөмірінің өсуі бойынша
түсіндіру
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей
алады:
|
Химиялық элементтердің
периодтық жүйесінің құрылу принципін
түсіну
|
Оқушылардың көпшілігі істей
алады:
|
Қасиеттері ұқсас
элементтерді анықтау
|
Кейбір оқушылар
істей алады:
|
химиялық элементтердің
периодтық жүйесінде орналасқан
орны бойынша
химиялық элементтердің қасиеттерін талдау
|
Бағалау
критерийлері
|
1.Периодтық жүйенің құрылу принципін
түсінеді.
2.Қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататынын
түсінеді
3.Химиялық элементтердің периодтық жүйесінде орналасқан
орны бойынша химиялық элементтердің қасиеттерін сипаттай
алады
|
Пәнаралық
байланыс
|
Физика
|
Құндылықтармен
байланыс
|
Бір-бірінің пікіріне
құрметпен қарауға,ынтымақтастықта жұмыс жасауға, жауапкершілікті
сезінуге, өмір бойы білім алуға баулу.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
Периодтық жүйенің
ерекшеліктерін түсіндіре алады.
|
Негізгі сөздер
мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және
терминология):
|
Период,топ,топша,реттік
нөмір.
|
Сыныптағы диалог/
жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
|
Элементтердің горизонталь
қатары ..........
|
Сіз неліктен
... екенін айта аласыз ба?
|
Элементтердің вертикаль
қатарлары ....................
|
Тыңдалым мен
оқылым бойынша ұсыныстар:
|
1.Период
-.................................
|
Алдыңғы
білім
|
1.Кейбір элементтердің
периодтық жүйедегі орнын біледі
2.Қосымша және
негізгі топшалардың ерекшеліктерін біледі
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді
жазыңыз
|
Ресурстар
|
Басы
5-7
мин
|
2мин
3мин
5мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі
( Сәлемдесу,түгелдеу,бір-бірімізге жақсы көңіл-күй сыйлау.
Назарларын сабаққа аудару)
IІ . Үй тапсырмасын
сұрау
Сұрақтарға жауап
беру
1.Химиялық элементтер жүйесін
кім ойлап тапты?Менделеев
2.Изотоптар дегеніміз
не?Ядро заряды бірдей,бірақ
атомдық массалары әртүрлі бір элемент атомдарының
түрөзгерісі
3.1829ж неміс химигі
И.В.Дёбернейер кейбір қасиеттері ұқсас элементтерді үш-үштен топқа
біріктіруді ұсынды.Ол оны не деп атады?
Триада
4.Химиялық элементтерді
олардан түзілген жай заттардың қасиеттеріне сәйкес нешеге
жіктеді?
2Металдар,бейметалдар
5.Металдар- бос күйінде жылтыр, электр
тогын және жылуды жақсы өткізеді
6.Бейметалдарға қандай
элементтер жатады?H2,C,S,P
7.Оксидтер-құрамы екі элементтен
тұратын,біреуі оттек болатын күрделі
заттар
8.Қышқыл және сілті
ерітінділері әсерінен түсін өзгертетін заттар не деп
аталады?Индикатор
9.Октавалар заңын кім
ашты?Ньюлендс
10.Элементтің рет нөмірі
атомның ............. сәйкес болатыны
анықталады.ядро
зарядына
11.XIX ғасырдың
бірінші жартысында химиктер қанша химиялық элементті
ашты?25
|
Үлестірмелі
материалдар.
Плакаттар
Стикерлер
Таратпа
материалдар
|
Ортасы
29
мин
Бекіту
|
12мин
8мин
3мин
|
Жаңа тақырыпты
меңгерту
Периодтық жүйенің құрылымы
туралы видео ролик көрсету
Тапсырмалар
№1.Келесі сөйлемдерді дәптерге
жазып толтырыңдар:
Периодтық жүйедегі барлық
элементтер _________
артуы бойынша
орналасқан.Элементтердің горизанталь қатарлары __________ деп
аталады.Вертикаль қатарлар _________ деп
аталады
№2 Периодтық кестеден
натрий,кальций, бромды табыңдар.Олардың рет нөмерін,атомдық
массаларын,сондай-ақ период және топ нөмірлерін
көрсетіңдер.
№3 Кестені
толтыр
Атом
|
Хлор
|
азот
|
?
|
Атомдық
нөмірі
|
|
|
18
|
Атомдық
массасы
|
|
|
40
|
Протон
саны
|
17
|
|
|
Нейтрон
саны
|
18
|
7
|
|
Электрон
саны
|
|
|
|
|
Оқулық
Плакат
Маркер
АКТ
Үлестірме
материалдар.
А-4
есептер
Қағаз
қиындылары
|
Соңы
|
3мин
2 мин
|
Рефлексия
Оқушылардан сабақ соңында
кері байланыс алу
Үй тапсырмасы . «Периодтық
жүйенің құрылымы»
|
Плакат
Стикер
Қалам
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс.
|
|
|
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма?
- Бүгін оқушылар не
білді?
- Сыныптағы ахуал қандай
болды?
- Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты
болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|