|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлім: . Химиялық элементтердің периодтық кестесі |
Мектеп: Т.Бигелдинов атындағы №46 жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 2 |
Мұғалімнің есімі:А.А.Алдабергенова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Периодтық кестенің құрылымы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.2 - периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Периодтық кестенің құрылымын біледі Оқушылардың басым бөлігі: Периодтық кестенің құрылымын сипаттайды. Кейбір оқушы: Периодтық кестені пайдаланып, құрылымын іс жүзінде дәлелдеп көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Д.И. Менделеевжасаған химиялық элементтердің периодтық кестесін сипаттайды. Периодтық кестенің құрылымын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге байланысты лексика мен терминалогия: Реттік нөмір, период, топ, топша |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Топтық жұмыста - ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарау; жеке жұмыс тәжірибеде қолдана алу, өзін-қзі реттеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика, жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
8.2.1.1Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 10 мин |
І. 1.Үйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу . Оқушыларды түгелдеу. "Шаттық шеңберін құру. Оқушыларды санау арқылы үш топқа бөлу. 2. Үй тапсырмасын пысықтау. "Өрмекші торын құру" әдісі арқылы тексеремін. 1. химиялық элементтерді жікеудің қажеттілігі неліктен туындады. 2. Д.И.Менделеев химиялық элементтерді жіктеуде нені негізге алды. 3. Мемлекет, қалалар құрметіне аталған элементерді тауып олардың атауларын және таңбасын жаз.
|
Жіп. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 20 мин |
ІІ Жаңа сабақты меңгерту. "Джигсо" әдісі бойынша жүргіземін. Әдіс алгоритімін оқушыларға түсіндіремін. Бүгінгі сабақта 79-81 беттегі мәтінді оқуға ұсынамын. |
Плакат, маркер, стикерлер, 7 сынып химия оқулығы. Оспанова М. Қ. Белоусова Т. Г. Аухадиева Қ. С. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 10 мин 5 мин |
Жаңа сабақты пысықтау. "Химиялық диктант". 1. Келесі сөйлемдерді толықтырыңдар: Периодтық жүйедегі барлық элементтер ------------------ артуы бойынша орналасқан. Элементтердің горизонталь ---------------------------- қатарлары деп аталады. Тік қатарлар ------------------- деп аталады. Төменгі сол жағында ----------------------- орналасқан, ал жоғарғы оң жағында ---------------------- орналасқан. Элементтердің көпшілігі --------------- Оқулықпен жұмыс. 2. Элементтердің периодтық кестесін пайдаланып, келесі сұрақтарға жауап беріңдер: а) ең жеңіл элементті; ә) рет нөмірі 12-элементті; б) 3-периодтағы металдарды; в) 2-периодтағы бейметалды; г) атомдық массасы 80-ге тең элементті. д) 4-периодта 1-топтың қосымша топшасында орналасқан элементті атаңдар 5. Периодтық кестенің бір элементі осы ғалымның құрметіне аталған. Бұл қай элемент? а) ә) б)
Кері байланыс. 1. Мен үшін бүгінгі сабақта құнды болғаны ...... 2. Топтық талқылауда мен не үйрендім? ........... Оқушыларға стикерлер беріп, жоғарыдағы сұраққа жауап жазуды ұсынамын. Үйге тапсырма: § 14 № 3,4 жаттығу. Бағалау.
|
Дәптер.8 сынып химия оқулығы. Периодтық кесте.
Күнделік. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пән аралық байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Периодтық кестенің құрылымы
Периодтық кестенің құрылымы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлім: . Химиялық элементтердің периодтық кестесі |
Мектеп: Т.Бигелдинов атындағы №46 жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 2 |
Мұғалімнің есімі:А.А.Алдабергенова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Периодтық кестенің құрылымы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.2 - периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Периодтық кестенің құрылымын біледі Оқушылардың басым бөлігі: Периодтық кестенің құрылымын сипаттайды. Кейбір оқушы: Периодтық кестені пайдаланып, құрылымын іс жүзінде дәлелдеп көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Д.И. Менделеевжасаған химиялық элементтердің периодтық кестесін сипаттайды. Периодтық кестенің құрылымын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге байланысты лексика мен терминалогия: Реттік нөмір, период, топ, топша |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Топтық жұмыста - ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарау; жеке жұмыс тәжірибеде қолдана алу, өзін-қзі реттеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика, жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
8.2.1.1Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 10 мин |
І. 1.Үйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу . Оқушыларды түгелдеу. "Шаттық шеңберін құру. Оқушыларды санау арқылы үш топқа бөлу. 2. Үй тапсырмасын пысықтау. "Өрмекші торын құру" әдісі арқылы тексеремін. 1. химиялық элементтерді жікеудің қажеттілігі неліктен туындады. 2. Д.И.Менделеев химиялық элементтерді жіктеуде нені негізге алды. 3. Мемлекет, қалалар құрметіне аталған элементерді тауып олардың атауларын және таңбасын жаз.
|
Жіп. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 20 мин |
ІІ Жаңа сабақты меңгерту. "Джигсо" әдісі бойынша жүргіземін. Әдіс алгоритімін оқушыларға түсіндіремін. Бүгінгі сабақта 79-81 беттегі мәтінді оқуға ұсынамын. |
Плакат, маркер, стикерлер, 7 сынып химия оқулығы. Оспанова М. Қ. Белоусова Т. Г. Аухадиева Қ. С. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 10 мин 5 мин |
Жаңа сабақты пысықтау. "Химиялық диктант". 1. Келесі сөйлемдерді толықтырыңдар: Периодтық жүйедегі барлық элементтер ------------------ артуы бойынша орналасқан. Элементтердің горизонталь ---------------------------- қатарлары деп аталады. Тік қатарлар ------------------- деп аталады. Төменгі сол жағында ----------------------- орналасқан, ал жоғарғы оң жағында ---------------------- орналасқан. Элементтердің көпшілігі --------------- Оқулықпен жұмыс. 2. Элементтердің периодтық кестесін пайдаланып, келесі сұрақтарға жауап беріңдер: а) ең жеңіл элементті; ә) рет нөмірі 12-элементті; б) 3-периодтағы металдарды; в) 2-периодтағы бейметалды; г) атомдық массасы 80-ге тең элементті. д) 4-периодта 1-топтың қосымша топшасында орналасқан элементті атаңдар 5. Периодтық кестенің бір элементі осы ғалымның құрметіне аталған. Бұл қай элемент? а) ә) б)
Кері байланыс. 1. Мен үшін бүгінгі сабақта құнды болғаны ...... 2. Топтық талқылауда мен не үйрендім? ........... Оқушыларға стикерлер беріп, жоғарыдағы сұраққа жауап жазуды ұсынамын. Үйге тапсырма: § 14 № 3,4 жаттығу. Бағалау.
|
Дәптер.8 сынып химия оқулығы. Периодтық кесте.
Күнделік. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пән аралық байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















