Пернетақтамен танысу 2 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Пернетақтамен танысу 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Пернетақтамен танысу 2 сынып ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы




Білім беру ұйымы

«Бұлақты ауылындағы бастауыш мектебі» КММ

Бөлімі

III бөлім. Сөзбе- сөз (ортақ тақырыптар: «Менің мектебім», «Менің туған жерім»)

Педагогтің аты-жөні

Күні

Сыныбы 2 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Пернетақтамен танысу

Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

2.4.2.2 пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;

Сабақтың мақсаты

Мəтін жазу, теру құрылғылары қалай дамығындығы туралы əңгімелейді.

Пернетақтаны пайдалану ережелерін біледі.

Пернетақтадан спрайтты басқарады.

Құндылықты дарыту

Ай құндылығы: Құндылық – Әділдік және жауапкершілік

Апта дәйек сөз: «Әділет пен жауапкершілік – адалдықтың өлшемі»

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтің іс- əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

(Ұ)

Ұйымдастыру кезеңі

(1-7 мин.)

Сəлемдесу, оқушыларды түгендеу.

І. Қызығушылықты ояту. «Жұмбақ зат» ойыны

Ойынның мақсаты: Оқушылардың ойлау жəне сөйлеу қабілеттерін арттыру. Ойынның шарты: оқушылардың алдына ыдысқа салынып бір зат əкелінеді. Сол затты мұғалім, жауабын айтпай, сөзбен сипаттайды. Оқушылар шешімін табуы қажет.

Бұл ойын оқушылар арасында психологиялық жағымды ахуал орнатады.

(МК, Ұ) Ой

қозғау. «Миға шабуыл» əдісі

Мұғалім төмендегі сұрақтарды оқушыларға қойып, суреттерді интерактивті тақтадан көрсетеді. Оқушылар ұжымдық үлгіде білгендері бойынша өз ойларын айтып,

жауап береді.

Мəтін жазу, теру құралдары қалай дамыған? (1-сурет)

Суретке қарап əңгімеле.

Пернетақтада жұмыс істеу ережелерін білесің бе?

Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды

«Мадақтау сөз» əдісі бойынша бағалайды.

Жарайсың! Жақсы!

Талпын!


Жаңа сабаққа дайындық

Жаңа сабаққа дайындық ретінде «Сұрақ-жауап» əдісін қолданып, талқылау жұмысын жүргізу. Қандай да болмасын бір ақпарат (мəлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша жеткізеді.

Ұжымдық талқылауда оқушыға сұрақ қою мен проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерінің еркін айтылуы, ешқандай сынға ұшырамауы керек, қағазға түсіруге де, ауызша талқылау жұмысын жүргізуге де болады.


Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім интерактивті тақтадан сабақтың тақырыбымен, мақсатымен жəне бағалау критерийлерімен таныстырады.

Сабақтың ортасы (25 мин.)

ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін).

(МК, Т) Оқулықпен жұмыс. «Жəшіктегі кітаптар» əдісі

Ортаға əсем безендірілген жəшік əкелінеді.

Мұғалім: «Сыртындағы суреттерге қарап, осы жəшіктің ішінде не бар екенін тапқан оқушыға сыйлығымыз бар», дейді.

Оқушылар: «Кітап», – деп жауап береді. Мұғалім: «Дұрыс, кітап!» дейді.

Оқушылардың əрқайсысы өз кітаптарын алып, 5 минут көлемінде мұғалімнің тапсырмасы бойынша кітаптағы тақырыптың мəтінін оқып, қарап шығады. Содан соң балаларға 5 минуттай бір-біріне осы оқулықтағы тақырып туралы ойларын жеткізу тапсырылады. Бір-біріне сұрақтар қойып, ойларын толықтырады.

Интерактивті тақта.

Оқулық.


Жұмыс дəптері.


(МК Д)

Компьютермен жұмыс

  1. Компьютерді іске қосамыз.

  2. Блокнотты іске қосамыз. Ол үшін Жұмыс үстелінде тінтуірдің оң батырмасын қолданамыз.

  3. Жасау (Создать) => Мəтіндік құжат (Текстовый

документ) командаларын орындаймыз.

Дескриптор

  • Оқулықтағы мəтінді оқиды.

  • Топта өзара талдап, талқылайды.

  • Бір-біріне сұрақтар қойып, түсінбеген жерлерін толықтырады.

  • Оқулықта берілген практикалық жұмысты орындайды.

Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды

«Мадақтау сөз» əдісі арқылы бағалайды.

Жарайсың! Жақсы!

Талпын!


Интерактивті тақта.


  1. тапсырма. Пернетақтада мына сөздерді тер.

  2. тапсырма. Алдымен қате сөздерді тер, содан кейін оларды түзе.

  3. тапсырма.

Пернетақтадан мына символдарды

тер.





ФС тапсырмасы

  1. тапсырма.

Берілген кестедегі сөздерді теруде қате жіберілген. Осы қателерді тауып, жөндеу ретін ұсыныңдар.

Дескриптор

  • Тапсырмамен танысып, талқылайды.

  • Кестеде берілген сөздердің дұрыс терілуін ұсынады.

    • Түзетілген сөздерді жазады.

Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды

«Мадақтау сөз» əдісі бойынша бағалайды.

Жарайсың! Жақсы!

Талпын!


Интерактивті тақта


(Ө) 2-тапсырма.

Жұмыс дəптері

«Перненің атауын қызметімен сəйкестендір» тапсырмасын орында.

  • Тапсырмамен танысады.

  • Перненің атауы мен қызметін сəйкестендіреді.

Оқушылар тапсырманы дұрыс немесе бұрыс орындағанына қарай өзін-өзі

«Мадақтау сөз» əдісі бойынша бағалайды.

Жарайсың! Жақсы! Талпын!


Интерактивті тақта


3-тапсырма. «ЖИ көмекшісімен сұхбат»


Оқушыға ұсыныс беріледі:


> Жасанды интеллектке (мысалы, ChatGPT) келесі сұрақтарды қой:


1. Пернетақта дегеніміз не?



2. Қандай пернелер бар?



3. Саусақтармен дұрыс басу не үшін маңызды?


ЖИ-ден алған жауаптарын дәптеріне қысқаша өз сөзімен жазады және пернетақта суретіне негізгі пернелерді белгілейді (Enter, Shift, Space, Backspace, т.б.).

Дескриптор

  • Пернетақта суретіндегі әріптік, сандық және қызметтік пернелерді дұрыс белгілейді

  • Жасанды интеллектке дұрыс сұрақ қояды және жауапты пайдаланады

  • ЖИ-дің кеңесі бойынша сурет немесе шағын мәтін жасайды

Оқушылар тапсырманы дұрыс немесе бұрыс орындағанына қарай өзін-өзі

«Мадақтау сөз» əдісі бойынша бағалайды.

Жарайсың! Жақсы! Талпын!

Интерактивті тақта.

Оқулық.

Ноутбук

Жұмыс дəптері.

Сабақтың соңы (7 мин.)


Сабақты бекіту. Рефлексия

(Ө) «Жетістік баспалдағы» əдісі

«Жетістік баспалдағы» əдісі оқушылардың қандай білім баспалдағында тұрғандарын, өткен материалды меңгеруге қай баспалдақта тұрғандығын анықтайды. Баспалдақ тақтаға ілінеді (ватманда, қағаз парағында). Балалар өздері орындаған жұмысты магниттермен немесе стикерлермен өздері қалаған баспалдаққа орналастырады.

Не үшін ондай баға қойғандарын түсіндіреді.

Мұғалім оқушылардың белсенділігіне қарай «Мадақтау сөз» əдісі бойынша бағалайды: Жарайсың!

Жақсы! Талпын!


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.11.2025
76
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі