Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Геометрия ҚГБ
Тақырыбы: Перпендикуляр және көлбеу
|
Бөлім: |
10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
21.11.2023ж |
|
|
Сынып: 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Перпендикуляр және көлбеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.5 – кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. |
|
Оқулық. |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. Жазықтық пен осы жазықтықта жатпайтын нүкте берілген. Берілген нүктеден берілген жазықтыққа түсірілген перпендикуляр деп берілген нүктені берілген жазықтық нүктесімен қосатын және жазықтыққа перпендикуляр түзуде жатқан кесіндіні атайды. Бұл кесіндінің жазықтықтағы ұшы перпендикулярдың табаны деп аталады. Нүктеден жазықтыққа дейінгі қашықтық деп осы нүктеден жазықтыққа түсірілген перпендикулярдың ұзындығын атайды.
Берілген нүктеден жазықтыққа жүргізілген көлбеу деп жазықтыққа перпендикуляр емес, бір ұшы берілген нүктеде, екінші ұшы жазықтықта жататын кез келген кесіндіні атайды. Кесіндінің жазықтықтағы ұшы көлбеудің табаны деп аталады. Бір нүктеден жүргізілген перпендикуляр мен көлбеудің табандарын қосатын кесіндіні көлбеудің осы жазықтықтағы проекциясы деп атайды. Суретте AB – перпендикуляр, B нүктесі AB перпендикулярының жазықтықтағы табаны, AC – көлбеу, C нүктесі – көлбеудің табаны, BC – көлбеудің α жазықтығындағы проекциясы. Егер перпендикуляр мен көлбеу бір нүктеден жүргізілген болса, перпендикуляр әрдайым көлбеуден қысқарырақ болады.
Тапсырмалар орындау. Жеке жұмыс №1. А нүктесінен жазықтыққа ұзындықтары әр түрлі АВ мен АС көлбеулері және АН перпендикуляры жүргізілген. Егер АВ = 20 см, ВН = 16 см, АС = 15 см тең деп, АС көлбеуінің проекциясын тап.
№2. А нүктесінен
жазықтыққа АВ мен АС көлбеулері және АН перпендикуляры
жүргізілген.
№
2) Перпендикулярды және көлбеу m-ге тең болғанда оның проекциясын табыңыз.
№4. Қосымша практикалық
тапсырма.
Сурет 2. 1) А нүктесінен
2) А нүктесінен
3) Көлбеудің проекциясы. Аталған ұғымдарды қалай түсінесіздер? Осы ұғымдарға анықтама беріңіздер. |
Жаңа сабақты меңгереді.
Сызбалармен жұмыс жасайды
Тапсырманы өз бетінше орындайды
Тез орындап болған оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі. |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады.
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл.
Дұрыс жауапқа 2 балл беріледі. |
bilimland.kz
|
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № Рефлексия. Оқушылар өз ойларын карточкаға жазады:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Перпендикуляр және көлбеу. ҚМЖ 10 сынып ҚГБ геометрия 2 тоқсан.
Перпендикуляр және көлбеу. ҚМЖ 10 сынып ҚГБ геометрия 2 тоқсан.
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Геометрия ҚГБ
Тақырыбы: Перпендикуляр және көлбеу
|
Бөлім: |
10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
21.11.2023ж |
|
|
Сынып: 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Перпендикуляр және көлбеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.5 – кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. |
|
Оқулық. |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. Жазықтық пен осы жазықтықта жатпайтын нүкте берілген. Берілген нүктеден берілген жазықтыққа түсірілген перпендикуляр деп берілген нүктені берілген жазықтық нүктесімен қосатын және жазықтыққа перпендикуляр түзуде жатқан кесіндіні атайды. Бұл кесіндінің жазықтықтағы ұшы перпендикулярдың табаны деп аталады. Нүктеден жазықтыққа дейінгі қашықтық деп осы нүктеден жазықтыққа түсірілген перпендикулярдың ұзындығын атайды.
Берілген нүктеден жазықтыққа жүргізілген көлбеу деп жазықтыққа перпендикуляр емес, бір ұшы берілген нүктеде, екінші ұшы жазықтықта жататын кез келген кесіндіні атайды. Кесіндінің жазықтықтағы ұшы көлбеудің табаны деп аталады. Бір нүктеден жүргізілген перпендикуляр мен көлбеудің табандарын қосатын кесіндіні көлбеудің осы жазықтықтағы проекциясы деп атайды. Суретте AB – перпендикуляр, B нүктесі AB перпендикулярының жазықтықтағы табаны, AC – көлбеу, C нүктесі – көлбеудің табаны, BC – көлбеудің α жазықтығындағы проекциясы. Егер перпендикуляр мен көлбеу бір нүктеден жүргізілген болса, перпендикуляр әрдайым көлбеуден қысқарырақ болады.
Тапсырмалар орындау. Жеке жұмыс №1. А нүктесінен жазықтыққа ұзындықтары әр түрлі АВ мен АС көлбеулері және АН перпендикуляры жүргізілген. Егер АВ = 20 см, ВН = 16 см, АС = 15 см тең деп, АС көлбеуінің проекциясын тап.
№2. А нүктесінен
жазықтыққа АВ мен АС көлбеулері және АН перпендикуляры
жүргізілген.
№
2) Перпендикулярды және көлбеу m-ге тең болғанда оның проекциясын табыңыз.
№4. Қосымша практикалық
тапсырма.
Сурет 2. 1) А нүктесінен
2) А нүктесінен
3) Көлбеудің проекциясы. Аталған ұғымдарды қалай түсінесіздер? Осы ұғымдарға анықтама беріңіздер. |
Жаңа сабақты меңгереді.
Сызбалармен жұмыс жасайды
Тапсырманы өз бетінше орындайды
Тез орындап болған оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі. |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады.
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл.
Дұрыс жауапқа 2 балл беріледі. |
bilimland.kz
|
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № Рефлексия. Оқушылар өз ойларын карточкаға жазады:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз

















