|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Пән/Сынып: |
6 сынып |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
6.3С Координаталық жазықтық |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Перпендикуляр түзулер және кесінділер. |
|||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.3.2.1перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу; |
|||||||||||
|
Бағалау критериі: |
сызбалар мен қоршаған ортадан параллель және перпендикуляр түзулерді таба алады. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Перпендикуляр түзулер және кесінділер тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу Сұрақтар. Берілген сұрақтардың жауабын таңдаңыз. 1. Қандай түзулер параллель деп аталады? А) бір жазықтықта қиылыспайтын түзулер Б) бір жазықтықта қиылысатын түзулер В) кейде ғана қиылысатын түзулер 2. Қандай түзулер перпендикуляртүзулер деп аталады? А) сүйір бұрыш жасап қиылысатын түзулер Б) тік бұрыш жасап қиылысатын түзулер В) доғал бұрыш жасап қиылысатын түзулер 3. Грек тілінен аударғанда «параллелос» сөзі қандай мағына береді? А) «сызық»; Б) «түзу»; В) «қатар жүруші» 4. Түзу сызық дегеніміз не? А) түзу – ол шексіз сызық Б) түзу – ол кесінді В) түзу – ол сызық 5. Грек тілінен аударғанда “перпендикулярис” сөзі қандай мағына береді? А) перпендикуляр түзулер Б) перпендикуляр кесінділер В) перпендикуляр |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
|
Оқулық |
|||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Сызғыш пен қарындаш көмегімен дәптерде және тақтада салу орындалады. — түзу сызық деген не? — Түзу – бұл шексіз сызық. — қиылысатын түзу сызыңыз. — Неге бұл сызықтар қиылысушы түзулер деп аталады? Қиылысушы түзулерді жазу және белгілеумен танысады. Қорытынды: Қиылысатын екі түзудің ортақ бір ғана нүктесі болады.
a мен b түзуі – қиылысушы түзулер. О – қиылысу нүктесі. 1-суреттегі қиылысатын түзулерді және олардың қиылысу нүктелерін тауып оқыңдар. Нүктеден түзуге дейінгі ең қысқа қашықтық – нүктеден түзуге түсірілген перпендикуляр болып табылады. Перпендикуляр түзулер – жазықтықта тікбұрыш жасап қиылысатын түзулер. Перпендикуляр атауы латынның “перпен-дикулярис” - тіктеуіш - сөзінен алынған. Ерте заманнан құрылысшылар тіктеуіш, яғни жіпке байланған жүк көмегімен қабырғалардың үй еденіне перпендикулярлығын тексерген. Бұл құрылғыны олар қазір де қолданады.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Оқушы қызметі: берілген тапсырманы жұпта талқылап, түсініп орындау.
|
Бағалау: тапсырмалар ды орындау барысында оқушыларды ауызша марапаттау, ынталандыру. |
|
|||||||
|
25 минут
|
Бекіту тапсыр масы |
№2.
а түзуінің бойында Ғ нүктесі арқылы а түзуіне перпендикуляр тұрғызыңыздар.
Оқулықтан №1044, №1045
|
Сурет-1.
Сурет-2.
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалау алады Жүргізіледі
Дескриптор: Білім алушы: -координаталық жазықтық сала алады; -координаталық жазықтықта нүкте орнын таба алады; -координаталық жазықтықта нүктенің қозғалысын анықтай алады.
|
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Хайролла Тілеубек тапсырмасы. №1. Берілген суреттегідей АВС үшбұрышын салыңыздар. Оның:
В төбесінен АС қабырғасына дейінгі қашықтықты табыңыздар.
|
|
Тапсырманы орындайды |
Парақша |
|||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: -перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу
Үйге тапсырма. №1047. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Перпендикуляр түзулер және кесінділер
Перпендикуляр түзулер және кесінділер
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Пән/Сынып: |
6 сынып |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
6.3С Координаталық жазықтық |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Перпендикуляр түзулер және кесінділер. |
|||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.3.2.1перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу; |
|||||||||||
|
Бағалау критериі: |
сызбалар мен қоршаған ортадан параллель және перпендикуляр түзулерді таба алады. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Перпендикуляр түзулер және кесінділер тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу Сұрақтар. Берілген сұрақтардың жауабын таңдаңыз. 1. Қандай түзулер параллель деп аталады? А) бір жазықтықта қиылыспайтын түзулер Б) бір жазықтықта қиылысатын түзулер В) кейде ғана қиылысатын түзулер 2. Қандай түзулер перпендикуляртүзулер деп аталады? А) сүйір бұрыш жасап қиылысатын түзулер Б) тік бұрыш жасап қиылысатын түзулер В) доғал бұрыш жасап қиылысатын түзулер 3. Грек тілінен аударғанда «параллелос» сөзі қандай мағына береді? А) «сызық»; Б) «түзу»; В) «қатар жүруші» 4. Түзу сызық дегеніміз не? А) түзу – ол шексіз сызық Б) түзу – ол кесінді В) түзу – ол сызық 5. Грек тілінен аударғанда “перпендикулярис” сөзі қандай мағына береді? А) перпендикуляр түзулер Б) перпендикуляр кесінділер В) перпендикуляр |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
|
Оқулық |
|||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Сызғыш пен қарындаш көмегімен дәптерде және тақтада салу орындалады. — түзу сызық деген не? — Түзу – бұл шексіз сызық. — қиылысатын түзу сызыңыз. — Неге бұл сызықтар қиылысушы түзулер деп аталады? Қиылысушы түзулерді жазу және белгілеумен танысады. Қорытынды: Қиылысатын екі түзудің ортақ бір ғана нүктесі болады.
a мен b түзуі – қиылысушы түзулер. О – қиылысу нүктесі. 1-суреттегі қиылысатын түзулерді және олардың қиылысу нүктелерін тауып оқыңдар. Нүктеден түзуге дейінгі ең қысқа қашықтық – нүктеден түзуге түсірілген перпендикуляр болып табылады. Перпендикуляр түзулер – жазықтықта тікбұрыш жасап қиылысатын түзулер. Перпендикуляр атауы латынның “перпен-дикулярис” - тіктеуіш - сөзінен алынған. Ерте заманнан құрылысшылар тіктеуіш, яғни жіпке байланған жүк көмегімен қабырғалардың үй еденіне перпендикулярлығын тексерген. Бұл құрылғыны олар қазір де қолданады.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Оқушы қызметі: берілген тапсырманы жұпта талқылап, түсініп орындау.
|
Бағалау: тапсырмалар ды орындау барысында оқушыларды ауызша марапаттау, ынталандыру. |
|
|||||||
|
25 минут
|
Бекіту тапсыр масы |
№2.
а түзуінің бойында Ғ нүктесі арқылы а түзуіне перпендикуляр тұрғызыңыздар.
Оқулықтан №1044, №1045
|
Сурет-1.
Сурет-2.
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалау алады Жүргізіледі
Дескриптор: Білім алушы: -координаталық жазықтық сала алады; -координаталық жазықтықта нүкте орнын таба алады; -координаталық жазықтықта нүктенің қозғалысын анықтай алады.
|
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Хайролла Тілеубек тапсырмасы. №1. Берілген суреттегідей АВС үшбұрышын салыңыздар. Оның:
В төбесінен АС қабырғасына дейінгі қашықтықты табыңыздар.
|
|
Тапсырманы орындайды |
Парақша |
|||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: -перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу
Үйге тапсырма. №1047. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз




















