Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның прекциясы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның прекциясы

Материал туралы қысқаша түсінік
7-сынып геометрия пәні бойынша ашық сабақ қмж-сы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп:

Ж. Молдағалиев атындағы №2 ЖОББМ, А.Тайманов атындағы №34 МГ

Күні: 12.03.2024ж

Педагогтің аты-жөні: Кабиева А.Г, Жәшім Н.Б.

Сынып: 7 «Б»

Қатысқан оқушы саны:

Қатысқан оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.2.8Перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру; 7.1.2.9 нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы дәлелдеу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын біледі;

Нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы дәлелдейді және қолданады;

Сабақ барысы:

Сабақтың кезеңі/

-Уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс тар


Басы

1 минут









5 минут



3 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, топқа бөлу, сыныптағы оқушыларды түгендеп, сабаққа даярлықтарын анықтау. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.

Үй тапсырмасын тексеру №14.10

Есте сақтаудың ең тиімді тәсілі-өткенді қайталау.

Қайталау сұрақтары:

Wordwall платформасы арқылы сәйкестендіру тапсырмалары

  1. Перпендикуляр

  2. Көлбеу

  3. Көлбеудің проекциясы

  4. Көлбеудің табаны

  5. Перпендикуляр табаны

https://wordwall.net/ru/resource/69740403

Cабақ тақырыбын анықтап, мақсатымен таныстыру.

3 топқа бөлініп отырады.










Үй тапсырмасын көршілерімен алмасып тексереді. Оқушылар шығару жолының бірнеше тәсілін ұсына алады.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.











2 балл






1 балл

«Бәйге» бағалау әдісі арқылы оқушы өзін бағалайды.

























https://wordwall.net/ru/resource/69740403



Ортасы




10минут

























7 минут




























7 минут














Сабақтың тақырыбы:

Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясы (есептер шығару.

1.«Елші» әдісі арқылы тапсырмаларды орындап, бір оқушы басқа топқа барып, өз есебін дәлелдейді.

Берілген нүктеден түзуге жүргізілген екі көлбеудің қайсысы үлкен болса, сол көлбеудің проекциясы да үлкен болатынын дәлелдеңіз.

Дескриптор:

  • Берілген нүктеден жазықтыққа перпендикуляр түзу жүргізеді;

  • Берілген нүктеден жазықтыққа екі көлбеу жүргізеді;

  • Көлбеулердің ұзындықтарын өлшейді;

  • Көлбеулердің ұзындықтарын салыстырады;

  • Көлбеу проекциясын жүргізеді;

  • Көлбеу проекцияларының ұзындықтарын өлшейді;

  • Екі проекцияның ұзындықтарын салыстырады;

  • Жауабын негіздейді.

2. «Жұптық тапсырма» әдісі арқылы берілген тапсырманы орындайды, келесі жұптар тексереді.

Үй шатырының биіктігін табыңыз.



Дескриптор:

  • Үшбұрыштың белгісіз үшінші бұрышын табады.

  • Тік бұрышты үшбұрыштың қасиетін қолданады.

  • Биіктігін табады.

3. «Жеке жұмыс»

Дескриптор:

Сыртқы бұрыш арқылы ішкі бұрышты табады

Үшбұрыштың белгісіз үшінші бұрышын табады

Тікбұрышты үшбұрыштың қасиетін қолданады

Теңдеу құрады

Белгісіз қабырғаларын есептейді

Жауабын жазады.





Топпен тапсырманы орындайды.



























Дәптерге жазады.

Екі оқушы бірігіп орындайды, келесі қасындағы жүп тексереді, осылай жалғаса береді.


















Дәптерге жазады.

Бір оқушы тақтаға шығарады.









3 балл

Топ басшысы бағалайды.

(смайлик әдісі)























1 балл

«Қоржын» әдісі арқылы бағалайды.


















2 балл

«Медаль» әдісі арқылы бағаланады.







Оқулық, youtube, smk.edu.kz




Сабақтың соңы



5 минут



3 минут






1 минут











3 минут


5. «Боулинг» әдісі

Оқушылар өтілген тақырыпты бекіту мақсатында тапсырмаларды боулинг әдісі арқылы орындайды.


6. Рефлексия «Padlet» тақтасында сабақтан алған әсерлерін жазу.






7. Үйге тапсырма беру.







8. Бағалау. Топ басшысы «Бәйге» бағалау әдісі бойынша таныстырады.


Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жету үшін бірге жұмыс атқарғандарыңызға рахмет!


«Боулинг» ойынын ойнай отырып, сұрақтарға жауап береді.




О қушылар жіберілген сілтеме арқылы Padlet» тақтасында сабақтан алған әсерлерін жазады, экранда шығады.

Үйге


есептерді шығарады.

Топ басшысы оқущылардың жинаған балымен таныстыралы.

1 балл

https://view.genial.ly/65edf3b1b4108300141cb6c6/interactive-content-bowling-quiz





https://padlet.com/zhashimn1/7-cch5vrvkf4n6fp0f








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.05.2025
169
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі