Білім беру ұйымының
атауы
|
|
|
Пәні:
|
Дүниетану
|
|
Бөлім:
|
Табиғат
физикасы
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
|
Күні:
|
|
|
Сынып: 2
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
№34 сабақ. Пікір
алмасайық
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты:
|
2.3.1.2 түрлі
дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді
сипаттау
|
|
Сабақтың
мақсаты
|
түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен
ескерткіштерді
сипаттау
|
|
Сабақтың
барысы
|
|
Сабақтың кезеңдері
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
10
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық ахуал
қалыптастыру
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
Үйге
тапсырма
Ежелгі
қала-Отырар туралы мәлімет жинап келу.
|
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
Үй
тапсырмасын
Оқиды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Ежелгі Отырар туралы
мәлімет жинайды-1б
|
|
|
Сабақтың
ортасы
25мин
|
Жаңа
сабақ
ФС
тапсырма
1-тапсырма
92-беттегі
Қазақстанның физикалық картасына қарап,мына тапсырмаларды
орында.
Көкжиек
тұстарын картадан көрсет. Сен тұратын аймақ Қазақстанның қай
бөлігінде орналасқан?
Картада
бейнеленген түстердің шартты белгісінен олардың қандай жерлер
екенін анықта. Атауын дәптеріңе жаз.
Көк түс –суды, ашық жасыл- сары-шөлді
білдіреді.
|
Дәптерге
жазады
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұраққа жауап
береді-1б
Қазақстанның қай бөлігінде
тұратынын
көрсетеді-1б
Шартты белгілерді анықтайды
және жазады-1б
|
|
|
|
ЕБҚ
2-тапсырма
Өз
сыныбыңда бар заттарға қара.
Олар
қандай табиғи материалдардан жасалған?
Заттарды
атап, тізімді толтыр.
Тапсырманы
дәптеріңе орында.
Ағаштан
–орындық, парта,есік.
Темірден-тақта, партаның,орындықтың тіреуіштері,
тақта.
Әйнектен-терезе
Пластиктен-терезе жақтаулары, интербелсенді
тақта.
|
Жазбаша
орындайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сыныптағы заттар қандай
материалдан жасалғанын
айтадды-1б
|
|
|
|
3-тапсырма
Мектептен
қайтқанда көктайғақ,боран болған жағдайда, өзіңді қалай ұстайсың?
Ондай жағдайда не істеу керегін есіңе түсір.
Боран,көктайғақ болған жағдайда жолдың шетімен
жүру,т.б
|
Ауызша
орындайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұраққа өз ойларын
жеткізеді-1б
|
Оқулық
|
|
|
ЕҚБ
4-тапсырма
Сен
Қазақстанның туристік орындарымен таныстың. Саяхатқа шығуға
мүмкіндігің бола қалса, ең бірінші қайда барар едің?
Неге?
Ықтимал
жауаптар: Көкшетау-Бурабайға табиғаты әдемі. Түркістанға, Отырарға
тарихи жерлерді көргім келеді. Алматы (Шарын шатқалы, Медеу
мұзайдыны,Шымбұлақ) табиғатты тамашалағым келеді.
т.б.
|
Сұраққа жауап
береді
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Қазақстанның қай
қаласына турист болатынын
айтады1б
Себебін
түсіндіреді-1б
|
Суреттер
|
|
|
5-тапсырма
Сен
экскурсия жетекшісі болсаң,саяхатқа шығуды неден бастар
едің?
Саяхатшыларды не туралы айтып қызықтырар
едің?
Тарихи
жерлерді аралатудан.
Табиғаты
әсем жерлерге апару
Мысалы
Қожа Ахмет Ясауй кесенесінің тарихын айтар едім.
Табиғаты
әсем жерлердің табиғатымен, онда өсетін шөптер мен ағаштар туралы
тың деректермен бөлісер едім.
|
Тапсырманы
орындайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұраққа жауап
береді-1б
Себебін
дәлелдейді-1б
|
Оқулық
|
|
|
6-тапсырма
Өлең
жолдарын оқып, тапсырмаларды орында.
Ежелгі
Отырар қаласы бүгінгі күні қай мұражайға айналды?
Киелі
мұражайға айналды.
Археологтер қазба жұмысы кезінде қандай заттар
тапты?
Соларды
ата. Құмыра, күміс тиін қоймасын тапты.
О,Отырар,Отырар,
Бабамнан
қалған сынығым,
Алтыннан
қымбат сыйлығым.
Әрбір
тасың күмбірлеп,
Айтқан
сәтте сыр мұңын,
Тізе бүгіп
алдыңда,
Бір Аллаға
сыйындым!
|
Сұраққа жауап
береді
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап
береді-1б
Өлеңді түсініп
оқиды-1б
|
Оқулық
|
|
|
7-тапсырма
Топтық
жұмыс
«Менің
көшем» тақырыбында әр топ хабарлама дайындайды. Топтардың
шығармашылығы бағаланып, қорытынды жасалады.
|
Топтық жұмыс
жасайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Хабарлама
дайындайды-1б
|
Дәптер
|
|
Сабақтың
соңы
10
мин
|
Кері
байланыс
|
Кері байланыс
жасайды
|
«Кері байланыс»
әдісі
|
Кері байла-ныс
парақта-ры
|
|