Пікір.Пікірлердің ақиқаттылығы және жалғандығы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Пікір.Пікірлердің ақиқаттылығы және жалғандығы

Материал туралы қысқаша түсінік
Пікір.Пікірлердің ақиқаттылығы және жалғандығы
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математка

Бөлім:

Қозғалысқа, өнімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

93 сабақ. Математикалық мазмұндағы пікірлер. Ақиқат және жалған

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау

4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты

Математикалық мазмұндағы пікірлерді қарастыруды және олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтауды үйренеді


Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру











Өткен білімді еске түсіру





















Жаңа білім



























































































Бекіту

















Кері байланыс


Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу



Өткен тақырыпты пысықтау

Үй тапсырмасы. №10 есеп

V1=60км\сағ

V2=90км\сағ

t=2сағ

S=?км

Vқаш=V2-V1=90-60=30км\сағ

S=Vқаш*t=30*2=60км

Ж: Екі сағаттанскейін олардың арақашықтығы 60 км б

олады




ЖИ: «wordwall.» ойыны



Жаңа тақырып

Саралау: нәтиже

1 есеп

  1. Жер сілкінісі кезінде заттардан алысырақ тұру керек.

  2. Жер сілінгенде үстел астына жасырынуға болады

  3. Жер сілкінісі кезінде есіктің жақтауына тұру қажет

  4. Жер сілкінгенде ғимараттан сыртқа шығып кету қажет.


САралау тәсілі: тапсырма

Жұптық жұмыс

2 есеп

15 саны 5-тен 3 есе артық-ақиқат

Теңдеуді шешу дегеніміз-оның түбірін табу-ақиқат

Кез келген шаршы тіктөртбұрыш болып табылады-жалған

Х-3 санынан кем.

Анықтау мүмкін емес, х-кез келген сан болуы мүмкін.


ЕҚБ

Мақсаты: ақиқат және жалған пікірлерді ажыратуды меңгерту

3 есеп

12*6=72. 12 мен 6 сандарының көбейтіндісі 72-ге тең. Дұрыс

185>97. 185 саны 97 санынан үлкен. Дұрыс

324<305. 324 саны 305 санынан кіші. Дұрыс емес. 324 саны 305 санынан үлкен

47-39=18. 47-нің 39-дан айырмасы 18-ге тең. Дұрыс емес. 47-нің 39-дан айырмасы 8-ге тең.


Саралау: диалог және қолдау

Жұптық жұмыс

4 есеп

А) Дауыл-кенеттен соғатын күшті жел.Ақиқат

Ә) Бұрқасын-жел күшімен қарды ұйтқыта соққан боран. Ақиқат

Б)Көшкін- тік беткейлерден қардың жылжуы. Ақиқат

В) Сел- су,құм, тастан тұратын екпінді су тасқыны. Ақиқат


ЕБҚ:

Мақсаты: ақиқат және жалған пікірлерді ажыратуды меңгерту

5 есеп

  1. 8*9=63. Жалған. 8*9=72

  2. 24/3=8. Ақиқат

  3. 16+8/4=20.Жалған. 16+8/4=18

  4. 2м<200см. Жалған.Екеуі тең

  5. 3мин>300с. Жалған. 300с>3мин

  6. 3600/100/36=0 Жалған. 3600/100/36=1


Саралау: жіктеу

Топтық жұмыс

6 есеп




7 есеп

1).7 санын 6 есе арттырып,42 санын алдық.

2) 9 бен 8-дің қосындысы 17-ге тең

3) 9-ды 21-ге арттырып, 30 санын алдық

4) 48 бен 6 сандарының бөліндісі 8-ге тең


САралау: тапсырма

8 есеп

Ең қу, аң -түлкі


Үй тапсырмасы

9 есеп

120>130 Жалған. 120 саны 130-дан кем

90>20. Ақиқат.

60<50.Жалған. 60 саны50-ден артық

90>70. Ақиқат

150<80. Жалған. 150саны 80-нен артық

810<90. Жалған. 810саны 90-нан артық









Бір-біріне жақсы тілектер тілейді







Үй тапсырмасын тексертеді









Жер сілкінісінен қорғану туралы пікір айтады









Өз пікірлерін айтады

Жауап нәтижелеріне қарай бағаланады





Оқушылар

Бірдей тапсырманы әртүрлі орындайды



Пікірлер құрастырады







Жалған пікірді мұғалім айтады,оқушы оны дұрыстайды





Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады


Пікірлер айтады











Есеп шығарады




Оқушыны деңгейіне қарай топтаймын










Тек ақиқат пікірді жазады















Зерттеу жүргізеді

Ең қу аңды табады





Пікірлер айтып,дәлелдейді








Кері байланыс береді


ҚБ:



ДескриптоР:

Арақашықтықты табады-1Б

Есепті өз бетінше орындайды-1Б


ҚБ:












ДескриптоР:

Жер сілкінісі кезінде не істеу керек екенін айтады-1Б

Өз ойын ,пікірін жеткізе алады-1Б






Дескриптор:

Математикалық жазбалар бойынша пікірлер құрастырады-1Б

Қайсысы дұрыс,қайсысы бұрыс екенін айтады.-1Б




Дескриптор:

ЕҚБ:

Ақиқат пікірлерді дәлелдей алады-1Б

Өзі айтқан пікіріне қарсы пікір айтады-1Б









ДескриптоР:

ЕБҚ:

Ақиқат және жалған пікірлерді ажырата алады-1Б

Өз пікірін дәлелдейді-1Б










Дескриптор:

Есепті өрнек құру арқылы шығарады-1Б

Артық мәліметті табады-1Б





Дескриптор:

Ақиқат пікірлерді теріп жазады-1Б

Шығармашылық жұмыс жасай алады-1Б






Дескриптор:

Ақиқат және жалған пікірлер құрастырады-1Б

Пікірлерін дәлелдей алады-1Б








«Желкенді кеме» әдісі















Есептің сызбасы сызылған плакат










https://wordwall.net/pt/resource/85226372








Жер сілкінісі туралы бейнебаян









Суреттер












Параққа жазылған тапсырмалар





Суреттер






Оқулық













Теңдіктер мен теңсіздіктер жазылған парақтар










Есептің сызбасы


















Суреттер









Түлкінің суреті






Оқулық








Кері байланыс парақшалары





































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математка

Бөлім:

Қозғалысқа, өнімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

94 сабақ.Пікір.Пікірлердің ақиқаттылығы және жалғандығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты

Математикалық мазмұндағы пікірлер құрастырып,олардың ақиқаттығын және жалғандығын дәлелдейді


Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру











Өткен білімді еске түсіру














Жаңа білім































































































































Бекіту




















Кері байланыс


Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу



Өткен тақырыпты пысықтау

Саралау: нәтиже

Үй тапсырмасы. №9 есеп

120>130 Жалған. 120 саны 130-дан кем

90>20. Ақиқат.

60<50.Жалған. 60 саны50-ден артық

90>70. Ақиқат

150<80. Жалған. 150саны 80-нен артық

810<90. Жалған. 810саны 90-нан артық


ЖИ: «wordwall.» ойыны



Жаңа сабақ

ЕБҚ: ақиқат пікірлерді табуға көмектесу

1 есеп

  1. Үтік күйді.

  2. Газ жанды

  3. Отты өшірмеді

  4. Шырша өртенді


Саралау: нәтиже

Өзіндік жұмыс

2 есеп

  1. Өрт кезінде 101-ге хабарлас. Ақиқат

  2. Өрт кезінде үйде жасырыну керек. Жалған.

  3. Өрт-тілсіз жау. Ақиқат

  4. Өртті өртсөндірушілер сөндіреді. Ақиқат.

  5. Өртсөндігіш құралды қол жетпейтін жерде сақтау керек.Жалған.



ЕҚБ:

Мақсаты. Жалған пікірлерді ажырата білуге көмектесу

3 есеп

Жалған пікірлерді оқы

  1. Кез келген төртбұрыштың 3 төбесі болатыны жалған

  2. Тонна-ұзындық өлшемі екені жалған

  3. 45 пен 10 сандарының қосындысы 54-ке тең екені жалған

Дұрыс пікірлер пайда болды


Саралау әдісі: ойын түрінде орындалады

Топтық жұмыс:

4 есеп

«Жоққа шығар» ойыны

Дельфин орманда өмір сүреді-Жалған

Әтеш ұша алады-Жалған

Әлия балмұздақты ұнатпайды-Жалған

Төрт екіге бөлінбейді-Жалған

Тауықтың төрт аяғы бар-Жалған

Театрда дадамдар спортпен шұғылданады-Жалған

Мысық тышқанды ауламайды-Жалған



Саралау: диалог және қолдау

5 есеп

  1. 12 саны-екі таңбалы және жұп сан Ақиқат

  2. 27 саны 9-ға бөлінеді және 30-дан үлкен емес.Ақиқат

  3. 36 мен 14 сандарының қосындысы 40-қа тең емес.

  4. 80мен 15-тің айырмасы 80 мен 25-тің айырмасынан кем емес

  5. 14 және 25-үш таңбалы сандар емес.

  6. 19 бен 18 сандарының қосындысы 37-ге тең. Ақиқат

  7. Кез келген тіктөртбұрыш шаршы бола алатыны жалған.



6 есеп





Саралау әдісі: жіктеу

7 есеп

1-топ

А)1 секундта-1600рет

1 минутта-?рет

1600*60=96000

Ж? Ол 1 минутта 96000 рет қанатын қағады

2-топ

Ә)S=27км

t=3сағ

V=? Км\сағ

V=S/t=27/3=9км\сағ

Ж: Оның жылдамдығы 9 км\сағ

3-топ

Б)V1=60км\сағ

V2=?, 5 есе артық

60*5һ300км\сағ

Ж:Лашынның олжасын аулау кезіндегі жылдамдығы 300км\сағ


Саралау: ойын

«Кім жылдам?» ойыны

8 есеп

8602/17=506

84420/14=6050

8925/85=105

973920/24=40580

947700/45=21060

958830/31=30930

820680/21=39080

867720/42=20660

681850/65=10490


Зерттеушілік тапсырма

9 ЕСЕП

Шыншыл-2-ші әмиян

Өтірікші-1-ші әмиян



Үй тапсырмасы №10 есеп

Ақиқат пікірлер

Қайың-жалпақ жапырақты ағаш Ақиқат

Ара-жәндік Ақиқат

99-ең үлкен екі таңбалы сан

120саны 60-тан екі есе артық

Жалған пікірлерді ақиқатқа айналдыру

Қаңтар айында 32 күн бары жалған.

260 пен 70-тің қосындысы 320-ға тең емес

Бүгін күн жарқырап тұрғаны жалған

Киттің балық екені жалған.





Бір-біріне жақсы тілектер тілейді







Үй тапсырмасын тексертеді








Суретпен жұмыс жасайды







Ақиқат және жалған пікір екенін айтады











Жалған пікірлерді оқиды








Дұрыс пікірлер айтады












Ақиқат пікірлерді айтады








Диалог арқылы қолдау беріледі















Есепке сызба таңдайды, шығарады
















Есептерді шығарады




Топтарды бір-біріне жәрдем бере алатындай етіп жіктеймін




Өрнектерді жазады





Есептеп,

дұрыстығын тексереді









Ойланып жауап береді







Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс жасайды








Дескриптор:

Ақиқат және жалған пікірлер құрастырады-1Б

Пікірлерін дәлелдей алады-1Б



ҚБ:







Дескриптор:

Ақиқат және жалған пікірлерді ажырата алады-1Б

Айтқан пікірлерін дәлеледейді-1Б








Дескриптор:

Дұрыспікірлер құрастырады-1Б

Жұптық жұмыс орындайды-1Б




Дескриптор:

Дұрыс пікірлер айта алады-1Б

Топтық жұмыс жасай алады-1Б



ҚБ:






Дескриптор:

Ақиқат пікірлерді табады-1Б

Жалған пікірді жоққа шығарады-1Б










Дескриптор:

Әр есепке сызба мен теңдеу таңдай алады-1Б

Есепті теңдеу арқылы шығарады-1Б







Дескриптор:

Есептерді шығарады-1Б

Өрнектерді жазады-1Б


ҚБ:










Дескриптор.

Есептеп, дұрыстығын тексере алады-1Б

Есептеу жолын біледі-1Б


ҚБ:



Дескриптор:

Пікірлердің ақиқаттығы мен жалғандығын дәлелдейді-1Б

Жалған пікірлерді ақиқатқа айналдырады-1Б

















«Айна» әдісі










Суреттер










https://wordwall.net/resource/51692351



Қауіпсіздік туралы ережелер








Өрт сөндіруші

лер туралы бейнебаян















Суреттер





Дәптерлер





Суреттер










Оқулық







Суреттер





Дәптерлер








Бағалау парағы










Есептің сызбасы












Инеліктің суреті





Сонаның суреті







Лашынның суреті










Суреттер




Дәптерлер




Әмияндар









Суреттер












СМайликтер




















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Қозғалысқа, өнімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

95 сабақ. Қорытындылау. Пікір

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты

Математикалық мазмұндағы пікірлер құрастырып,олардың ақиқаттығын және жалғандығын дәлелдейді


Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру













Өткен білімді еске түсіру



















Жаңа білім

















































































Бекіту




























Кері байланыс


Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу



Өткен тақырыпты пысықтау

10есеп

Ақиқат пікірлер

Қайың-жалпақ жапырақты ағаш Ақиқат

Ара-жәндік Ақиқат

99-ең үлкен екі таңбалы сан

120саны 60-тан екі есе артық

Жалған пікірлерді ақиқатқа айналдыру

Қаңтар айында 32 күн бары жалған.

260 пен 70-тің қосындысы 320-ға тең емес

Бүгін күн жарқырап тұрғаны жалған

Киттің балық екені жалған.


ЖИ: «wordwall.» ойыны



Жаңа тақырып

ЕБҚ:

Мақсаты: дұрыс пікірді табуға үйрету

1 есеп

1-көк тұсбағдар

2-қызыл тұсбағдар

3-қызғылт сары тұсбағдар


2 есеп

Тапсырманы орында


Саралау: диалог және қолдау

3 есеп

Тұсбағдар-жол сілтеуші. (А)

10саны 3-ке қалдықсыз бөлінеді(Ж)

Құмырсқа илеуі ағаштың оңтүстік жағында орналасқан (А)

Ағаштың солтүстік жағында мүк көп (А)

Бізде қазір математика сабағы емес (Ж)

Сендер 4-сынып оқушысысыңдар (А)

Арқақоржын-туристің сөмкесі (А)

Күн батыстан шығады (Ж)


Саралау: диалог және қолдау

4 есеп

  1. Темірқазық жұлдызы үнемі солтүстіктен көрінеді (А)

  2. Темірқазыққа қарап тұратын болсаң, алдыңғы жағың солтүстік болады (А)

  3. Жетіқарақшының бес жұлдызы бар (Ж)

  4. Жетіқарақшының шеткі екі жұлдызы бойынша Темір қазықты таба алмайсың(Ж)


Саралау: тапсырма

5есеп

Бір ауылдан бір уақытта бір бағытта жеңіл машина мен автобус жолға шықты. Автобустың жылдамдығы- 70 км\сағ. Жеңіл машинаның жылдамдығы -100км\сағ.Қанша сағаттан соң олардың арақашықтығы 90км болады?

Ш: Vқаш=V2-V1=100-70=30км\сағ

t=S/Vқаш=90/30=3сағ

Ж: 3сағаттан соң олардың арақашықтығы 90км болады


САралау әдісі: қорытынды

Жұптық жұмыс

6 есеп

Z+z=z z=0 болғанда

S*s=s s=0.1 болғанда

D*0=0 d- кез келген сан болғанда

1235*c=c c=0 болғанда

728*k=k k=0 болғанда

987540/t=987540 t=1 болғанда

N*458=458*n n-кез келген сан болғанда

123456*m=0 m=0 болғанда

2*b=b+4586 b=4586 болғанда


ЕҚБ:

Мақсаты: зерттеу жүргізу қабілетін дамыту

7 есеп

I-ауыл

II-қала

III-облыс

IV-аудан


Үй тапсырмасы

8 есеп

  1. В фигурасы-дөңгелек емес

  2. В фигурасы- тіктөртбұрыш

  3. В фигурасы-шаршы
















Шаттық шеңберін жасайды











Үй тапсырма

сын тексертеді








Тұсбағдар

лардың кімде қандай түс екенін табады





Тапсырманы орындайды










Көшіріп жазып, қандай пікір екенін анықтайды










Ақиқат және жалған пікір құрастыра

ды









Сызба бойынша екеп құрастыра

Ды






Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады






Күрделігіне қарай алға ілгерілеп отыратын жағдай жасалады


Әріптердің мәнін табады






Зерттеушілік жұмыс жүргізеді





Үй тапсырма

сын алады








КЕрі байланыс жасайды










Дескриптор:

Пікірлердің ақиқаттығы мен жалғандығын дәлелдейді-1Б

Жалған пікірлерді ақиқатқа айналдырады-1Б





ҚБ:




Жарайсың!








Дескриптор:

Ақиқат және жалңан пікірлерді ажырата алады-1Б

Эйлер дөңгелегімен жұмыс жасай алады-1Б






Дескриптор:

Өзіндік жұмыс жасай алады-1Б

Жалған және ақиқат пікірлерді анықтайды-1Б






Дескриптор:

Сурет және мәтінмен жұмыс жасайды-1Б

Ақиқат және жалған пікірлер құрастыра алады-1Б






Дескриптор:

Сызба бойынша есеп құрастырады-1Б

Есептің шартын құрып, жауабын табады-1Б


ҚБ:

Керемет!



Дескриптор:

Әріптердің мәнін табады-1Б

Мәнін табу арқылы дұрыс теңдік құрайды-1Б





Дескриптор:

ЕҚБ

Папкаларға қарап қандай жер планы екенін айтады-1Б

Зерттеу жүргізе алады-1Б







«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі







Суреттер


Дәптер






Киттің суреті









https://wordwall.net/ru/resource/83748021








Тұсбағдар туралы суреттер







Эйлер дөңгелегі





Суреттер











Есепке байланысты суреттер
















Аспан әлемі туралы суреттер













Есептің сызбасы
















Суреттер











Папкалар






Фигуралар









Кері байланыс парағы






















Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

96 сабақ. Логикалық есептер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.4.2.2кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару

Сабақтың мақсаты

Кеңістіктік ойлауды дамытатын логикалық есептерді шығаруды үйрену



Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас

тыру










Өткен білімді еске түсіру








Жаңа білім



















































































































Бекіту















Кері байланыс

Сабаққа дайындық.

Психологиялық ахуалды жақсарту

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу



Өткенді пысықтау

8-тапсырма

1) В фигурасы-дөңгелек емес

2) В фигурасы- тіктөртбұрыш

3) В фигурасы-шаршы


ЖИ: «wordwall.» ойыны



Жаңа тақырып

ФС-тапсырмасы

Саралау әдісі: диалог және қолдау

1-тапсырма

Сағым — атмосфера қабаттарының әртүрлі тығыздығының болуы салдарынан жарық сәулесінің кейбір ауа қабатынан шағылуы, оған байланысты болатын сәуленің сынуы. Жер бетінен ауаның қызған қабаты көтерілгенде бұл жиі байқалады. Жер бетіндегі бір заттан шыққан жарық сәулесі түгелімен шағылысқа ұшырауы мүмкін. Сондықтан нәрсенің кескіні ауада ілініп тұрған секілді болып көрінеді. Сағымның арқасында жайшылықта көкжиектің тасасында жатып көрінбейтін заттардың көрінуі мүмкін.

Түйелердің көлеңкесіне қара. Олардың бәрі сәйкес келе ме?

Ж: 3-ші көлеңке сәйкес келмейді.


Саралау: уақытты саралау

Жұптық жұмыс

2-тапсырма

Сен фигураның жазбасына берілген тапсырмаларды орындауды білесің. Бұрышы қиып алынған текшенің жазбасын тап.

Шешуі: (суреттегі үшінші жазба сәйкес келеді)



Есіңде сақта!Есептеуді қажет етпейтін есептер де болады. Оларды шығару үшін сенің ойлау зеректігің қажет болады. Олар логикалық есептер деп аталады. Бұл – нағыз «ақыл-ойға арналған гимнастика».


Саралау: уақытты саралау

Жұппен жұмыс

3-тапсырма

Досыңнан пішіннің неше текшеден құрастырылғанын айтуды сұра. Ол өзінің есептеу тәсілін түсіндірсін.

Текшелерді астыңғы қатардан бастап санауға болады. Бірінші қатардың 1 жолында 3 текше, 2 жолында 3 текше, барлығы 6 текше бар. Екінші қатардың 1 жолында 1 текше, 2 жолында 3 текше, барлығы 4 текше бар. Үшінші қатардың 2 жолында 3 текшеден бар. Жалпы 6 + 4 + 3 = 13 текше.


Саралау: жіктеу

Топтық жұмыс

4-тапсырма

Қай фигураны бұрып қойды.?

Жауабы:

а) 2

ә) 2


Саралау әдісі: топтық қолдау

5-тапсырма

a

6см

16

дм

15м

12м

35

дм

46

см

b

4см

2дм

2дм

30см

c

2см

4дм

1дм

20

см

V

48

см3

128дм3

90

м3

72

м3

70

дм3

27600

см3




ЕБҚ тапсырма

Мақсаты: есептеуді өз бетінше орындауға дағдыландыру

6-тапсырма

219368:68=3226

576000/16=36000

68441/89=769

219368/68=3226

428452:94=4558

44370:58=765

59236/59=1004

446376/84=5314

645888/96=6728


ЕҚБ тапсырма

Мақсаты: фигураның ауданын табуға үйрету

7-тапсырма

а)бөлменің жалпы ауданы – 36 м2

ә)арқалық қойылған жердің ауданы -6 м2

б) пайдалы ауданы – 36 – 6 = 30 м2



8-тапсырма

Сен зерттеушісің

Ойлан және жауап бер.

Жауабы: жылқының үстінде бес қап, түйенің үстінде жеті қап .

1)5-1=4 7+1=8

8/4=2 есе ауыр

2) 7-1=6 5+1=6

6=6



Үйге 9-тапсырма

1)Үшбұрыш күлгін және сары дөңгелектердің арасына жасырынған

2)Сары шеңбердің радиусы-8мм

Күлгін шеңбердің радиусы-10мм

3) Фигуралар: шеңбер,үшбұрыш,тіктөртбұрыш,шаршы

4)Жасыл фигуралардың арасына шеңбер және үшбұрыш желімделген

Шаттық шеңберін жасайды













Сағым туралы біліп алады





Диалог арқылы жауапты толық алуға бағыттаймын

Оқушылар суреттегі түйелердің көлеңкесіне қарап, олардың сәйкестігін анықтайды.





Жазбаларды салыстырады



Кейбір оқушы ақпаратты тез түсініп, жылдам орындай алады, ал кейбіреулері ойланып, баяу жұмыс істегенді қалайды



Ережені оқиды



Кейбір оқушы ақпаратты тез түсініп, жылдам орындай алады, ал кейбіреулері ойланып, баяу жұмыс істегенді қалайды

Текшелерді құрау жолын табады





Бұрып қойған фигураны атайды




Топтық қолдау:

Қиындық көріп жүрген оқушыны қабілетті оқушымен жұптастыру;

Кестені

Толтырады








Есептеуді орындайды










Тапсырманы орындайды







Есептің жауабын айтады










Үйге тапсырма алады








Кері байланыс жасайды

Мадақтау арқылы бағалап отыру




ҚБ: «Көпіршік әдісі»






Дескриптор:

Дұрыс пікірді таңдап,жазады-1Б

Өз бетінше жұмыс жасайды-1Б



ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.




Дескриптор:

Сағым туралы білімі бар-1Б

Түйелердің көлеңкесін салыстырады-1Б


ҚБ: «Қол шапалақ»









ҚБ: «Лейс әдісі»

Дескриптор:

Текшенің неше текшелерден құралғанын табады-1Б

Фигураның бөліктерін санауды біледі-1Б




ҚБ: «Лейс әдісі»

Дескриптор: Бұрылған фигураны табады-1Б

Фигуралардың айырмашылығын ажыратады-1Б





ҚБ: «Көпіршік әдісі»

Дескриптор:

Кесте бойынша ауызша есеп құрастырады-1Б

Кестені толтырады-1Б





ҚБ: «Үш шапалақ»

Дескриптор:

Есептеу жолын біледі-1Б

Есептеуін тексере алады-1Б



ҚБ: «Бейдж»әдісі

Дескриптор: Бөлменің жалпы ауданын табады -1Б

Арқалық қойылған жердің ауданын табады-1Б

Пайдалы ауданды табады-1Б


ҚБ: «Бейдж»әдісі

Дескриптор:

Тапсырманы орындай алады-1Б

Белгісізді табу тәсілдерін біледі-1Б






ҚБ: «От шашу»

















«Жұлдыздар шеруі» әдісі








Суреттер





Фигуралар









https://wordwall.net/ru/resource/86836165



Сағым туралы бейнебаян









Түйелердің суреттері








Фигуралардың жазба түрлері







Суреттер



Текшелер






Оқулық






Кесте


Фигуралар






Оқулық




Суреттер









Жылқы мен түйе суреттері























Кері байланыс парағы


















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

97 сабақ. Логикалық есептер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.3.1.1** текше, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (төбелері, қабырғалары, қырлары) тану және атау;

4.4.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару

Сабақтың мақсаты

Кеңістіктік ойлау қабілетін дамытатын логикалық есептерді шығарады


Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдастыру











Өткен білімді еске түсіру















Жаңа білім




















































































Бекіту


















Кері байланыс

Сабаққа дайындық.

Психологиялық ахуалды жақсарту

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу


Өткенді пысықтау

9-тапсырма

1)Үшбұрыш күлгін және сары дөңгелектердің арасына жасырынған

2)Сары шеңбердің радиусы-8мм

Күлгін шеңбердің радиусы-10мм

3) Фигуралар: шеңбер,үшбұрыш,тіктөртбұрыш,шаршы

4)Жасыл фигуралардың арасына шеңбер және үшбұрыш желімделген.


ЖИ: «wordwall.» ойыны



Жаңа тақырып

ФС-тапсырмасы

Саралау: Дереккөздер (ресурстар)

1-тапсырма

Гало-жарық көзінің айналасындағы сәулелі дөңгелек

Солтүстік полярлық шұғыла-атмосфераның жоғарғы қабатында өтетін, көп энергия бөлетін құбылыс

Солт.пол.шұғыла

2010201-415498/83+528/(21851-21763)=2005201

Гало

(34217-25329)*902-(58508+498115)/69=8008909



2-тапсырма

ЕБҚ:

Мақсаты: жауапты тез таба білуге дағдыландыру

Сұраққа жауап бер:

Ж: Шаршыны желімдеді


Саралау:Қарқын әдісі

3-тапсырма

Сызбадағы барлық тіктөртбұрыштың атауын жаз

JABM MBLN NCTH

JACN MBDK NCFP

JADK MBEH KDEH

OAEH MBFP KDFP

OAFP NCDK HEFP


Саралау: топтық қолдау

Жұптық жұмыс

4-тапсырма

(а)- 3үшбұрыш

(ә) – 6 үшбұрыш

Жүргізілген кесінділер арқылы 5 үшбұрыш қосылған

(б)- 9 үшбұрыш. Жүргізілген кесінділер арқылы 8 үшбұрыш жүргізілген


ЕБҚ тапсырма

Мақсаты:кестемен жұмыс жасауды меңгерту

5-тапсырма

389/9=43( 2қ)

3890/9=432(2қ)

38900/90=4322(20қ)

389000/90=4322(20қ)


6-тапсырма

20

Қабырға-3+5*4+4=27 текше

25

Диван-5*3+2*5+2=15+10+2=27 текше


ЕҚБ тапсырма

Мақсаты: есептің шешуін тез есептеуді меңгерту

7-тапсырма

А) барлығы-40000д

Жолды-8000д ?есе кем

ТПрямая со стрелкой 1 оркөз-?д

40000-8000=32000 торкөз д. саны

32000/8000=4есе кем

Өрнек: (40000-8000)/8000=4 есе кем

Ә) Өрнек:

(40000-8000)/100=320 қорап

Б)Өрнек:

(2000-569)/27=53жәшік

В) Өрнек:

25*3+37*2=149тонна


Саралау: топтық қолдау

8-тапсырма

13440/32/7+7*123=921

8573+4422/2-1567=4798

7924-5832/2-3822=1186

509*603-999999/11+3982=220000

(8535-1579)/4+3456=5195

(12789-8845)/4+26922=27908


Саралау: қарқын

9-тапсырма

Артық фигураны тап.

Артық фигура -1


Үй тапсырмасы

10-тапсырма

Шаттық шеңберін жасайды








Үй тапсырмасын тексертеді






Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады



Сәулелік дөңгелектерді атайды







Сұраққа жауап береді


Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі

Тіктөртбұрыштарды табады



Топтық қолдау:

Қиындық көріп жүрген оқушыны қабілетті оқушымен жұптастыру;





Үшбұрыштарды атайды








Есептеу жүргізеді






Текшелерді табады







Есептерді шығарады





Өрнек құрады








Амалдарды орындайды



Артық фигураны табады



Тапсырма уақытқа беріледі







Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс жасайды



ҚБ: «Үш шапалақ»

Дескриптор:

Тапсырманы дұрыс орындаған-1Б

Радиусты өлшей алады-1Б





ҚБ: «Білім заряды»

Дескриптор:

Сәулелік дөңгелектерді атайды-1Б

Есептеп жауаптарын салыстырады-1Б






ҚБ: «Үш шапалақ»





Сен мықтысың!




Дескриптор:

Барлық тіктөртбұрыштардың атауын жазады-1Б

Тіктөртбұрыштарды таба алады-1Б






ҚБ: «Білім заряды»

Дескриптор:

Неше үшбұрыш барын табады-1Б

Қосылған үшбұрыштарды атайды-1Б




ҚБ: «Үш шапалақ»

Дескриптор:

Бөліндінің мәнін табады-1Б

Қалдықты атайды-1Б



ҚБ: «Үш шапалақ»

Дескриптор:

Әр фигурада неше текше барын табады-1Б

Текшелерді санайды-1Б


ҚБ: «Ақша бағалау»

Дескриптор:

Есептерді ауызша шығарады-1Б

Есептің шешуін өрнек түрінде жазады-1Б


ҚБ: «Ақша бағалау»






ҚБ: «От шашу»

Дескриптор:

Амалдарды орындайды-1Б

Есептеу тәсілін біледі-1Б


ҚБ: «Үш шапалақ»

Дескриптор:

Неше шаршы бейнеленгенін табады-1Б

Өзі осыған ұқсас тапсырма дайындайды-1Б












«Көңіл-күй құмырасы» әдісі






Суреттер





Фигуралар












https://wordwall.net/ru/resource/72304316




Есепке байланысты суреттер

















Шаршылар

Тіктөрт

бұрыштар












Үшбұрыш

Тар





Оқулық





Фигуралар






Есепке байланысты суреттер


Оқулық








Кері байланыс парақтары





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі