|
Бөлім: |
Геологиялық химиялық қосылыстар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақмуханова Ырысбол Әлібекқызы Айтқалиева Айгүл Мәлікқызы Абденов Самат Алдонгарович Хансұлтанова Алмагүл Мұқтарқызы |
|
|
Күн: |
6.05 |
|
|
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Қазақстанның пайдалы қазбалары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.2.4-Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңденгейі: |
|
|
|
Бағалау критериі: |
|
|
|
Құндылықты дамыту |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызы-ғушы-лықты ояту. 5 мин. |
Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушыламен амандасу, түгендеу. 2.«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал орнатады
Үй жұмысын тексеру. «Wordwall» платформасы арқылы үй тапсырмасын тексереді.
|
Оқушылар амандасады Гүлдерді бір- біріне сыйлай отырып, жақсы тілек айтады. Мысалы: жақсы баға ал, ұйымшыл бол, зейінің ашылсын т.б
Wordwall платформасы арқылы сұрақтарға жауап береді
Адам тыныс алу үшін алдымен қандай газ қажет? Тыныс алу үшін кеуде қуысы қандай өзгеріске ұшырайды? Жылдам жүгіргенде адам неге жиі тыныс алады? Тыныс алу кезінде оттегі қай жүйе арқылы жасушаларға жеткізіледі? Адам күніне орта есеппен қанша рет тыныс алады? Көмірқышқыл газының артық мөлшерде жиналуы неге әкеледі? Адам тыныс алмай қанша уақыт шыдай алады?
|
Кері байланыс: Мадақтау Керемет, тамаша
ҚБ: «Бағалау парағы» Тыныс алу жүйесі бойынша сұрақтарға жауап береді. балл-2
|
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнелен-ген қима қағаздар топтамасы
ДК экраны https://wordwall.net/resource/90649131
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 2 мин |
(Ұ) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды
Суреттегі белгілер нені көрсетеді?
|
Оқушылар пайдалы қазбалардың кен орындарының белгілері екендігі туралы айтады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік-пен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталанды-ру. |
Слайд пайдалы қазбалар-дың кен орында-ры (сурет-1) |
|
Сабақ-тың ортасы Мағынаны ашу 8 мин |
Қазақстанның пайдалы қазбалары Видео көрсетілімнен кейін оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді. Қазақстанның жер қойнауы алуан түрлі минералды ресурстар мен пайдалы қазбаларға бай. Бұл ел экономикасының негізін құрайтын өндірісті дамытуға мүмкіндік береді (энергетика, металлургия, химиялық өнеркәсіп). Қазақстанның шикізат тәуелсіздігі елдің тау-кен және өңдеу өнеркәсібіндегі маңызды артықшылығы. Шығу тегі бойынша пайдалы қазбалар литосферамен байланысты, өнеркәсіптік шикізат ретінде қолданылады. Минералды қорлар – таусылатын, қалпына келмейтін бірден-бір табиғи ресурстар. Әлемде табиғи қазбалар қоры бойынша Қазақстан 6 орында тұр.
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , керек ақпаратты дәптерге жазады. Жаңа терминдермен танысады.
|
ilimLand Видео көрсетілім Қазақстан-ның пайдалы қазбалары |
|
|
25 мин |
Ж.Тапсырма-1 «learningapps» платформасы «Cәйкестендіру» әдісі арқылы пайдалы қазбалардың кен орындарын табуға тапсырма беріледі. ЖЖ. Тапсырма-2. «Картамен жұмыс» Атлас картаға қарап, Қазақстанның кескін картасына минералды және табиғи ресурстардың орындарындатады.
Ж. Тапсырма-3. «BilimLand» платформасы арқылы тест тапсырманы орындатады.
Кері байланысқа арналған сұрақтар беріледі. Қазақстанда қандай шикізат түрлері бар Қазақстанда Менделеев кестесінің қанша элементі кездеседі? Қандай шикізат түрі бойынша біздің еліміз 1-2 орынға ие?
|
1-тапсырма Пайдалы қазбалардың кен орындарын атап, сәйкестендіреді.
Пайдалы қазбалардың кен орындарын атап, сәйкестендіреді. 2-тапсырма Жұптық жұмыс Атласқа қарап, Қазақстанның кескін картасына минералды және табиғи ресурстардың орындарын белгілейді
3-тапсырма Оқушылар
берілген тапсырманы орындайды. Қате мен жұмыс
жасайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
ҚБ: «Бағалау парағы» Дескриптор : Пайдалы қазбалардың кен орындарын сәйкестендіреді. Жалпы балл -2 (6 сұрақтың 4-не дұрыс жауап берсе 1 балл ) ҚБ: «Бағалау парағы» Дескриптор:Қазақстан-ның контурлық картасында минералды белгілейді 1 балл -Табиғи ресурстар-дың орындарын белгілейді; 1 балл Жалпы балл-4 ҚБ: «Бағалау парағы» Дескриптор: -Карағанды бессейнінен пайдалы қазба алынатының белгілейді. 1балл -темір өндіретін облысты көрсетеді 1балл -түсті металл қорының дүниежүзі бойынша орынды анықтайды. 1балл -ірі көмір қоры шоғырланған жерін анықтайды.1балл -мыс өндірілетін кенді көрсетеді. 1балл Жалпы балл- 5 |
Оқулық https://learningapps.org/watch?v=podaeuz9525 Атлас картасы Жанғыш пайдалы қазбалар кен орындары Слайд |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 4 мин. |
«Интервью» тәсілі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушылардың баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллдары есептелініп, бағаланады Мадақтау: жарайсыңдар, бүгінгі сабаққа өте белсенді қатыстыңыздар |
Үлестір-мелі қағаздар |
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 22 оку |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пилоттық сабақ. Қазақстанның пайдалы қазбалары . 7-сынып
Пилоттық сабақ. Қазақстанның пайдалы қазбалары . 7-сынып
|
Бөлім: |
Геологиялық химиялық қосылыстар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақмуханова Ырысбол Әлібекқызы Айтқалиева Айгүл Мәлікқызы Абденов Самат Алдонгарович Хансұлтанова Алмагүл Мұқтарқызы |
|
|
Күн: |
6.05 |
|
|
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Қазақстанның пайдалы қазбалары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.2.4-Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңденгейі: |
|
|
|
Бағалау критериі: |
|
|
|
Құндылықты дамыту |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызы-ғушы-лықты ояту. 5 мин. |
Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушыламен амандасу, түгендеу. 2.«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал орнатады
Үй жұмысын тексеру. «Wordwall» платформасы арқылы үй тапсырмасын тексереді.
|
Оқушылар амандасады Гүлдерді бір- біріне сыйлай отырып, жақсы тілек айтады. Мысалы: жақсы баға ал, ұйымшыл бол, зейінің ашылсын т.б
Wordwall платформасы арқылы сұрақтарға жауап береді
Адам тыныс алу үшін алдымен қандай газ қажет? Тыныс алу үшін кеуде қуысы қандай өзгеріске ұшырайды? Жылдам жүгіргенде адам неге жиі тыныс алады? Тыныс алу кезінде оттегі қай жүйе арқылы жасушаларға жеткізіледі? Адам күніне орта есеппен қанша рет тыныс алады? Көмірқышқыл газының артық мөлшерде жиналуы неге әкеледі? Адам тыныс алмай қанша уақыт шыдай алады?
|
Кері байланыс: Мадақтау Керемет, тамаша
ҚБ: «Бағалау парағы» Тыныс алу жүйесі бойынша сұрақтарға жауап береді. балл-2
|
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнелен-ген қима қағаздар топтамасы
ДК экраны https://wordwall.net/resource/90649131
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 2 мин |
(Ұ) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды
Суреттегі белгілер нені көрсетеді?
|
Оқушылар пайдалы қазбалардың кен орындарының белгілері екендігі туралы айтады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік-пен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталанды-ру. |
Слайд пайдалы қазбалар-дың кен орында-ры (сурет-1) |
|
Сабақ-тың ортасы Мағынаны ашу 8 мин |
Қазақстанның пайдалы қазбалары Видео көрсетілімнен кейін оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді. Қазақстанның жер қойнауы алуан түрлі минералды ресурстар мен пайдалы қазбаларға бай. Бұл ел экономикасының негізін құрайтын өндірісті дамытуға мүмкіндік береді (энергетика, металлургия, химиялық өнеркәсіп). Қазақстанның шикізат тәуелсіздігі елдің тау-кен және өңдеу өнеркәсібіндегі маңызды артықшылығы. Шығу тегі бойынша пайдалы қазбалар литосферамен байланысты, өнеркәсіптік шикізат ретінде қолданылады. Минералды қорлар – таусылатын, қалпына келмейтін бірден-бір табиғи ресурстар. Әлемде табиғи қазбалар қоры бойынша Қазақстан 6 орында тұр.
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , керек ақпаратты дәптерге жазады. Жаңа терминдермен танысады.
|
ilimLand Видео көрсетілім Қазақстан-ның пайдалы қазбалары |
|
|
25 мин |
Ж.Тапсырма-1 «learningapps» платформасы «Cәйкестендіру» әдісі арқылы пайдалы қазбалардың кен орындарын табуға тапсырма беріледі. ЖЖ. Тапсырма-2. «Картамен жұмыс» Атлас картаға қарап, Қазақстанның кескін картасына минералды және табиғи ресурстардың орындарындатады.
Ж. Тапсырма-3. «BilimLand» платформасы арқылы тест тапсырманы орындатады.
Кері байланысқа арналған сұрақтар беріледі. Қазақстанда қандай шикізат түрлері бар Қазақстанда Менделеев кестесінің қанша элементі кездеседі? Қандай шикізат түрі бойынша біздің еліміз 1-2 орынға ие?
|
1-тапсырма Пайдалы қазбалардың кен орындарын атап, сәйкестендіреді.
Пайдалы қазбалардың кен орындарын атап, сәйкестендіреді. 2-тапсырма Жұптық жұмыс Атласқа қарап, Қазақстанның кескін картасына минералды және табиғи ресурстардың орындарын белгілейді
3-тапсырма Оқушылар
берілген тапсырманы орындайды. Қате мен жұмыс
жасайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
ҚБ: «Бағалау парағы» Дескриптор : Пайдалы қазбалардың кен орындарын сәйкестендіреді. Жалпы балл -2 (6 сұрақтың 4-не дұрыс жауап берсе 1 балл ) ҚБ: «Бағалау парағы» Дескриптор:Қазақстан-ның контурлық картасында минералды белгілейді 1 балл -Табиғи ресурстар-дың орындарын белгілейді; 1 балл Жалпы балл-4 ҚБ: «Бағалау парағы» Дескриптор: -Карағанды бессейнінен пайдалы қазба алынатының белгілейді. 1балл -темір өндіретін облысты көрсетеді 1балл -түсті металл қорының дүниежүзі бойынша орынды анықтайды. 1балл -ірі көмір қоры шоғырланған жерін анықтайды.1балл -мыс өндірілетін кенді көрсетеді. 1балл Жалпы балл- 5 |
Оқулық https://learningapps.org/watch?v=podaeuz9525 Атлас картасы Жанғыш пайдалы қазбалар кен орындары Слайд |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 4 мин. |
«Интервью» тәсілі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушылардың баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллдары есептелініп, бағаланады Мадақтау: жарайсыңдар, бүгінгі сабаққа өте белсенді қатыстыңыздар |
Үлестір-мелі қағаздар |
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 22 оку |
|
шағым қалдыра аласыз
























