«Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары
Сабақтың тақырыбы
Сабақтың барысы
|
Бөлім: |
І1.2А Көпжақтар |
|
Педагогтің аты-жөні |
Маралова Б.О. |
|
Күні: |
06.11.2025ж |
|
Сынып: |
11 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.2 – пирамиданың
(қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын
қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты (саралауға көңіл бөлу керек) |
пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формуларын есептер шығаруда қолданады, көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын анықтайды. |
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, жұптық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
1-кезең: Сабақтың басы: 5 минут 10 минут |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын анықтау. Үй тапсырмасын тексеру «+; -» әдісімен балалар өз дәптерлерін тексереді. №2.8 Дұрыс алтыбұрышты пирамиданың табанының қабырғасы 1см-ге, ал бүйір қырлары 2см-ге тең. Пирамиданың толық бетінің ауданын табыңдар. (2.10-сурет) Берілгені: SABCDEF -дұрыс алтыбұрышты пирамида АВ =ВС =1 см (табан қабырғалары өзара тең) SA =SВ =2 см (бүйір қырлары тең) Т/к: Sт.б =? - Үй тапсырмасын талқылау сұрақтары Неліктен? Қалай есептедің? Қандай формуланы қолдандың?- деген сұрақтар қою арқылы үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру. «Ой түрткі» әдісі арқылы білім алушылардың зейінін шоғырландыру Цитата: «Пирамиданың берік негізі – геометриялық заңдылық болса, адамның берік болмысы – әділет пен жауапкершілік.»
-Қалай ойлайсыңдар? Бүгінгі сабақта нені үйренеміз -деп ойлайсындар? -Қандай мақсатта жұмыс жасаймыз? Оқушылар өздері тақырыпты ашып, мақсаттарын анықтайды. Сабаққа қаншалықты дайын екенін анықтау мақсатында, өткен тақырыпқа байланысты шолу жасаймыз.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы Lumio қосымшасымен формулаларды еске түсіру
|
Сәлемдеседі, сабаққа дайындығын көрсетеді. «+; -» арқылы әр оқушы үй тапсырмасын тексереді Шешуі: Sтолық = Sбүйір + Sтаб Герон формуласы бойынша: SSАВ
= Sб.б
= 6
SАОВ
= Sтаб
= 6
Sтолық = Жауабы: Осы сөздердің мағынасын ашады Бүгінгі мақсатымыз: пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формуларын есептер шығаруда қолдану,көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын анықтау. Тест сұрақтарына жауап береді.
|
Оқушыларға кері байланыс беріледі Берілген тапсырманың дұрыстығын тексеріп, мұғалім тарапынан кері байланыс беру. Кері байланыс беріледі Дескриптор: -пирамиданың анықтамасын табады; -қиық пирамиданың анықтамасын табады; - дұрыс пирамиданың бүйір бетінің ауданының формуласын табады; -пирамиданың толық бетінің ауданының формуласын табады; -қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданының формуласын табады; -қиық пирамиданың толық бетінің ауданының формуласын табады. |
https://app.genially.com/editor/67a43d0f33b1fdcec57f50ce
https://app.genially.com/editor/67a43d0f33b1fdcec57f50ce
ChatGPT
Бейбітшілік пен келісім сарайы
Хеопс пирамидасы Lumio платформасы
|
|
|
2-кезең: сабақтың ортасы: 3 минут 22 минут |
Тапсырма: «Жылдам фото» Жұптық жұмыс: №2.3 2.7- суретте кескінделген фигуралардың қайсысы пирамиданың және қиық пирамиданың жазбалары болады? Олардың түрін анықтаңдар.
Талқылау сұрақтары: -Пирамида түрлерінің жазбасын анықтауда қандай қиындықтар кездесті? Тапсырма: Дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың үлкен табанының қабырғасы 10 см, кіші табанының қабырғасы 6 см. Қиық пирамиданың биіктігі 4 см. Қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын табыңдар. Талқылау сұрақтары: -Пирамида пішіндес фигураларды күнделікті өмірде кездестіре аламыз ба? ЕБҚ бар оқушылар жұбынан көмек алып, тапсырманы орындайды. Жеке жұмыс: «Мағынаны тану» оқулықпен жұмыс
Еліміздің бас қаласында орналасқан Бейбітшілік пен келісім сарайы -қазақ жеріндегі бірлік пен достықтың, бейбітшілік пен ынтымақтастықтың белгісі. Пирамида табанының ұзындығы мен ені 62м, биіктігі 62м. Пирамиданың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табыңдар. ЕБҚ бар оқушылар мұғалім көмегімен тапсырманы орындайды. Талқылау сұрақтары - Қандай формуланы қолданып есептей алдыңдар?
Дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың табандарының қабырғалары 12 м және 4 м-ге, ал апофемасы 5 м-ге тең. Қиық пирамиданың толық бетінің ауданын табыңдар. Талқылау сұрақтары - Қиық пирамиданың толық бетінің ауданын табу үшін қанша формула қолдандыңдар? Мақсатқа оралу : пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формуларын қолданып есептер шығару. -Олай болса, қалай ойлайсыңдар оқу мақсатына жете алдық па? Сабақты қорытындылау. Оқушыларды бағалау |
Суреттегі жазбаны табады
Жауабы: А) теңқабырғалы төртбұрышты пирамида Б) дұрыс үшбұрышты пирамида В) дұрыс төртбұрышты қиық пирамида Шешуі: Sбүйір = P=4а P1==4 P2= 4 l
l
Sбүйір
=
Жауабы:
Пифагор теоремасын қолданып, апофемасын табады.
Sт.б = Sбүйір +Sтабан Sт.б = 8595,4 + 622 = 3844+8595,4 = 12439,4 м2 Шешуі: Sтолық = Sбүйір + S1 + S2 S1 = 122 = 144м2 S2 =42 = 16м2 Sбүйір
= Sтолық = 160 + 144 +16 = 320м2 Жауабы: 320м2 Өз-өзіне кері байланыс береді ҰБТ кезінде математикадан көбінесе геометрия есептері контекстік есептер болып келеді. Математикалық сауаттылықта да өмірмен байланысты геометриялық есептер көптеп кездеседі. |
Дескриптор: -пирамиданың жазбасын анықтайды; - қиық пирамиданың жазбасын анықтайды; -суреттен түрін анықтайды. Дескриптор: -кіші табанынының периметрін табады; -үлкен табанының периметрін табады; -апофемасын табады; -қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын табады.
Дескриптор: -үшбұрыштың катетін табады-1б; -Пифагор теоремасын қолданады-1б; -апофемасын табады-1б; -табанының периметрін табады-1б -бүйір бетінің ауданын табады-1б -табанының ауданын табады-1б -толық бетінің ауданын табады-1б. Барлығы: 6 балл Дескриптор: -қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын табады-1б; -кіші табанынының ауданын табады-1б; -үлкен табанының ауданын табады-1б; -толық бетінің ауданын табады-1б. Барлығы: 4 балл
Жалпы: 10 балл |
қосымшасы https://www.pinterest.com/pin/1003599098224819039/ үлестірме қима-қағаз үлестірме қима-қағаз Күнделік кз |
|
|
3-кезең: Сабақтың соңы: рефлексия 5 минут |
|||||
|
|
\Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Lumio» қосымшасы арқылы
|
Үйге тапсырма:
Үй тапсырмасына нұсқау беру |
Оқулық 23-24 бет |
||
Бекітемін
Мектеп директоры: Л.Ж.Хамыткожаева.
«Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектебі» КММ
Геометрия
11 «А» сынып
«Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы,
бүйір беті және толық бетінің аудандары»
Математика пән мұғалімі: Б.О.Маралова
2025-2026 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары
Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары
«Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары
Сабақтың тақырыбы
Сабақтың барысы
|
Бөлім: |
І1.2А Көпжақтар |
|
Педагогтің аты-жөні |
Маралова Б.О. |
|
Күні: |
06.11.2025ж |
|
Сынып: |
11 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.2 – пирамиданың
(қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын
қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты (саралауға көңіл бөлу керек) |
пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формуларын есептер шығаруда қолданады, көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын анықтайды. |
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, жұптық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
1-кезең: Сабақтың басы: 5 минут 10 минут |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын анықтау. Үй тапсырмасын тексеру «+; -» әдісімен балалар өз дәптерлерін тексереді. №2.8 Дұрыс алтыбұрышты пирамиданың табанының қабырғасы 1см-ге, ал бүйір қырлары 2см-ге тең. Пирамиданың толық бетінің ауданын табыңдар. (2.10-сурет) Берілгені: SABCDEF -дұрыс алтыбұрышты пирамида АВ =ВС =1 см (табан қабырғалары өзара тең) SA =SВ =2 см (бүйір қырлары тең) Т/к: Sт.б =? - Үй тапсырмасын талқылау сұрақтары Неліктен? Қалай есептедің? Қандай формуланы қолдандың?- деген сұрақтар қою арқылы үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру. «Ой түрткі» әдісі арқылы білім алушылардың зейінін шоғырландыру Цитата: «Пирамиданың берік негізі – геометриялық заңдылық болса, адамның берік болмысы – әділет пен жауапкершілік.»
-Қалай ойлайсыңдар? Бүгінгі сабақта нені үйренеміз -деп ойлайсындар? -Қандай мақсатта жұмыс жасаймыз? Оқушылар өздері тақырыпты ашып, мақсаттарын анықтайды. Сабаққа қаншалықты дайын екенін анықтау мақсатында, өткен тақырыпқа байланысты шолу жасаймыз.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы Lumio қосымшасымен формулаларды еске түсіру
|
Сәлемдеседі, сабаққа дайындығын көрсетеді. «+; -» арқылы әр оқушы үй тапсырмасын тексереді Шешуі: Sтолық = Sбүйір + Sтаб Герон формуласы бойынша: SSАВ
= Sб.б
= 6
SАОВ
= Sтаб
= 6
Sтолық = Жауабы: Осы сөздердің мағынасын ашады Бүгінгі мақсатымыз: пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формуларын есептер шығаруда қолдану,көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын анықтау. Тест сұрақтарына жауап береді.
|
Оқушыларға кері байланыс беріледі Берілген тапсырманың дұрыстығын тексеріп, мұғалім тарапынан кері байланыс беру. Кері байланыс беріледі Дескриптор: -пирамиданың анықтамасын табады; -қиық пирамиданың анықтамасын табады; - дұрыс пирамиданың бүйір бетінің ауданының формуласын табады; -пирамиданың толық бетінің ауданының формуласын табады; -қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданының формуласын табады; -қиық пирамиданың толық бетінің ауданының формуласын табады. |
https://app.genially.com/editor/67a43d0f33b1fdcec57f50ce
https://app.genially.com/editor/67a43d0f33b1fdcec57f50ce
ChatGPT
Бейбітшілік пен келісім сарайы
Хеопс пирамидасы Lumio платформасы
|
|
|
2-кезең: сабақтың ортасы: 3 минут 22 минут |
Тапсырма: «Жылдам фото» Жұптық жұмыс: №2.3 2.7- суретте кескінделген фигуралардың қайсысы пирамиданың және қиық пирамиданың жазбалары болады? Олардың түрін анықтаңдар.
Талқылау сұрақтары: -Пирамида түрлерінің жазбасын анықтауда қандай қиындықтар кездесті? Тапсырма: Дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың үлкен табанының қабырғасы 10 см, кіші табанының қабырғасы 6 см. Қиық пирамиданың биіктігі 4 см. Қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын табыңдар. Талқылау сұрақтары: -Пирамида пішіндес фигураларды күнделікті өмірде кездестіре аламыз ба? ЕБҚ бар оқушылар жұбынан көмек алып, тапсырманы орындайды. Жеке жұмыс: «Мағынаны тану» оқулықпен жұмыс
Еліміздің бас қаласында орналасқан Бейбітшілік пен келісім сарайы -қазақ жеріндегі бірлік пен достықтың, бейбітшілік пен ынтымақтастықтың белгісі. Пирамида табанының ұзындығы мен ені 62м, биіктігі 62м. Пирамиданың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табыңдар. ЕБҚ бар оқушылар мұғалім көмегімен тапсырманы орындайды. Талқылау сұрақтары - Қандай формуланы қолданып есептей алдыңдар?
Дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың табандарының қабырғалары 12 м және 4 м-ге, ал апофемасы 5 м-ге тең. Қиық пирамиданың толық бетінің ауданын табыңдар. Талқылау сұрақтары - Қиық пирамиданың толық бетінің ауданын табу үшін қанша формула қолдандыңдар? Мақсатқа оралу : пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формуларын қолданып есептер шығару. -Олай болса, қалай ойлайсыңдар оқу мақсатына жете алдық па? Сабақты қорытындылау. Оқушыларды бағалау |
Суреттегі жазбаны табады
Жауабы: А) теңқабырғалы төртбұрышты пирамида Б) дұрыс үшбұрышты пирамида В) дұрыс төртбұрышты қиық пирамида Шешуі: Sбүйір = P=4а P1==4 P2= 4 l
l
Sбүйір
=
Жауабы:
Пифагор теоремасын қолданып, апофемасын табады.
Sт.б = Sбүйір +Sтабан Sт.б = 8595,4 + 622 = 3844+8595,4 = 12439,4 м2 Шешуі: Sтолық = Sбүйір + S1 + S2 S1 = 122 = 144м2 S2 =42 = 16м2 Sбүйір
= Sтолық = 160 + 144 +16 = 320м2 Жауабы: 320м2 Өз-өзіне кері байланыс береді ҰБТ кезінде математикадан көбінесе геометрия есептері контекстік есептер болып келеді. Математикалық сауаттылықта да өмірмен байланысты геометриялық есептер көптеп кездеседі. |
Дескриптор: -пирамиданың жазбасын анықтайды; - қиық пирамиданың жазбасын анықтайды; -суреттен түрін анықтайды. Дескриптор: -кіші табанынының периметрін табады; -үлкен табанының периметрін табады; -апофемасын табады; -қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын табады.
Дескриптор: -үшбұрыштың катетін табады-1б; -Пифагор теоремасын қолданады-1б; -апофемасын табады-1б; -табанының периметрін табады-1б -бүйір бетінің ауданын табады-1б -табанының ауданын табады-1б -толық бетінің ауданын табады-1б. Барлығы: 6 балл Дескриптор: -қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын табады-1б; -кіші табанынының ауданын табады-1б; -үлкен табанының ауданын табады-1б; -толық бетінің ауданын табады-1б. Барлығы: 4 балл
Жалпы: 10 балл |
қосымшасы https://www.pinterest.com/pin/1003599098224819039/ үлестірме қима-қағаз үлестірме қима-қағаз Күнделік кз |
|
|
3-кезең: Сабақтың соңы: рефлексия 5 минут |
|||||
|
|
\Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Lumio» қосымшасы арқылы
|
Үйге тапсырма:
Үй тапсырмасына нұсқау беру |
Оқулық 23-24 бет |
||
Бекітемін
Мектеп директоры: Л.Ж.Хамыткожаева.
«Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектебі» КММ
Геометрия
11 «А» сынып
«Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы,
бүйір беті және толық бетінің аудандары»
Математика пән мұғалімі: Б.О.Маралова
2025-2026 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз

Pl



=





















