+Бөлім
|
Қоректену
|
Педагогтың
аты-жөні
|
А.Әбдібай
|
Күні
|
15.10.2024ж
|
Сынып:7
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Активті және пассивті тасымалдардың ұқсастығы мен
айырмашылығы. Жасуша мембранасы арқылы тасымалдану. Белсенді
тасымалдану кезіндегі энергияның жұмсалуы.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
9.1.3.1 - активті және
пассивті тасымалдарды салыстыру
|
Сабақтың мақсаты
|
1. Пассивті және белсенді тасымалдаудың
айырмашылықтарын сипаттау
2. Белсенді және пассивті тасымалдау механизмін
түсіндіру
|
Құндылыққа
баулу
|
- Тәуелсіздік және
Отаншылдық
- Бірлік және
Ынтымақ
-
Тәуелсіздікті,ұлттық құндылықтарды
дәріптеу,құрметтеу.
|
Сабақ
барысы:
|
Сабақтың кезеңі/
уақыты
|
Педагогтің іс
- әрекеті
|
Білім алушының іс
- әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
3 минут
Өткенге
шолу
5
минут
|
Ұйымдастыру:
Сәлемдесу.
Оқушыларды
түгелдеу
qazmath генератор” арқылы топқа
бөлу
Үй тапсырмасын
сұрау
Алдыңғы білімді пысықтау
тапсырмаларын ұсынады.
«Ой
қозғау»
әдісі
1.Жасуша дегеніміз
не?
2.Мембрананың қызметі
қандай?
|
Оқушылар ұстазымен амандасады,
жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер
айтады;
|
«Мадақтау»
әдісі
|
https://wordwall.net/resource/57614616
|
|
Сабақтың
ортасы
7
мин
|
Жаңа сабақ материалдарын
игерту
Жаңа сабақты
түсіндіру
Оқушылар,тақтадағы суреттерде
не байқауға болады
Бүгінгі жаңа тақырыпқа
байланысты бейнесабақ көрсетеді және сабақты
түсіндіреді.
Топтық
жұмыс
1-топ:Актвті
2-топ:
Пассивті
Блум
түймедедағы.
1.Оқушылар сұрақтарға
жауаптарын жазады.
2.Белсенді және енжар
тасымалдауды түсіндіреді, ерекшеліктерін
салыстырады
|
Бейне жазбадан тақырыпқа сай
берілген сұрақтарға жауап іздейді.
Әр топ өзіне берілген
тапсырмаларды орындайды
|
ҚБ:
Ми құрылымы
әдісі
шкаласына бал қою арқылы
топтар бір бірін бағалайды
|
|
|
5
минут
|
Жұптық
жұмыс:
Белсенді және енжар тасымалдың
ұқсастықтары мен айырмашылқтарын талдайды.
|
|
Дескриптор:
Жалпы - 3
балл
1.Тапсырмаларды
орындайды
2.Сызбанұсқаны сызып
толтырады
|
|
|
|
Жеке
жұмыс.
«Ұшқыр
ой» әдісі арқылы оқушылардың
функционалдық сауаттылығын арттыруға бағытталған тапсырмалар
беріледі. (PISA тапсырмасы)
Сабақ
бекіту
Жасуша
мембранасы платформа әдісі тапсырмалар
орындайды
|
Оқушылар мәтінмен танысып,осы
мәтінге байланысты сұрақтарға жауап береді
Wordwoll ойыны арқылы оқушылар
сұраққа жауа береді.
|
ҚБ: Дұрыс жауаптар арқылы өзін өзі
бағалайды.
Дескриптор:
Платформа арқылы
сұрақтарға жауап бере алады
|
Үлестірмелі
қағаздар
Қосымша
https://wordwall.net/ru/resource/79815195
|
|
Саабақтың
соңы
|
Рефлексия
пирамидасы
Есте сақтау керек бір маңызды
мәлімет
Менің көбірек білгім келеді
екі мәлімет
Менің білген үш
мәлімет
Мен үйренген төрт
мәлімет
Үйге
тапсырма: 62 беттегі тапсырманы
орындау
........................
|
Оқушылар
арқылы сабаққа кері
байланыс жасайды
|
ҚБ: 10 баллдық жүйе бойынша
бағалау жүргізу
|
|
|
Жеке жұмыс «Ұшқыр ой»
Функционалдық сауаттылыққа негізделген мәтіндік
тапсырма
Жасушаның
құрылысы
Жасуша тіршіліктің негізгі
құрылымдық қызметтік бірлігі. Барлық ағзалар жасушадан
тұрады.Эукариотты жасуша бөліміне цитоплазма ,қабықша және ядро
жатады.Суретте жануар жасушасы берілген.Жасушаның әрбір
органоидтары түрлі қызмет атқарады.Мысалы ,лизосомалар –зиянды
немесе қоректік заттарды ыдыратады.Көмірсулар суда жақсы ерді және
дәмі тәтті.Олар глюкоза сияқты энергия көзі болып табылады.Майлар
энергияның қордағы көзі.Олар ыдыраған кезде екі еседей көп энергия
бөлінеді.Нәруыздар барлық тірі ағзаларда құрылыстық, тасымалдау,
қорғаныш,энергетикалық басқада көптеген қызметтер атқарады.Мысалы
,нәруыздардың ферменттік қызметі-тірі жасушаларда жүретін
реакциялардың жоғарғы жылдамдығы мен дәлдігін нәруыз-катализаторлар
немесе реакцияны тездеткіштер.
1.Екі мембранадан тұратын
барлық эукариотты жасушаларда жүретін үдерістерінде АТФ энергиясын
қолданатын
А)4
В)7
С)9
Д)6
Е)13
2.Жасушасында ядросы жоқ, тек
тек қабықша мен цитоплазмасы болатын
патшалық
А)Өсімдіктер
В)Жануарлар
С)Саңырауқұлақтар
Д)Бактериялар
Е)Вирустар
3.Жасушаны қоршаған ортадан
бөлетін шекара болып табылады және ол заттардың түсуіне және
шығарылуына жауап береді.
А)Цитоплазма
В)Ядро
С)Жасуша
мембранасы
Д)Митохондрия
Е)Пластид