Потенциалдардың электрохимиялық қатары. Гальваникалық элементтер

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Потенциалдардың электрохимиялық қатары. Гальваникалық элементтер

Материал туралы қысқаша түсінік
Гальваникалық элементтердің түрлерімен танысу Гальваникалық элементтің жұмыс істеу принциптерін білу Химиялық энергияның электр энергиясына айналатынын түсіну ЭҚК есептеу үшін стандартты элетродты потенциалын пайдалану
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақтың тақырыбы

Стандартты электродтық потенциалдар. Потенциалдардың электрохимиялық қатары. Гальваникалық элементтер. Электролиз.

Модуль /пән атауы

ОН 11.2. Химиялық байланыстың табиғатын және оның түрлерін түсіндіру.

Педагог

Тиллаходжаева С

2025 жыл « »


1.Жалпы маълимет

Курс, оқу жылы, топ


Сабақ типі

Теориялық

2.Мақсаты мен міндеті

2.1.Осы сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсиби дағдылардың тізбесі

Гальваникалық элементтердің түрлерімен танысу Гальваникалық элементтің жұмыс істеу принциптерін білу Химиялық энергияның электр энергиясына айналатынын түсіну ЭҚК есептеу үшін стандартты элетродты потенциалын пайдалану

3. Күтілетін нәтижелер

Нәтижеде студент игеретін материалдар

Гальваникалық элементтің жұмыс істеу принципін түсіндіру; Гальваникалық элементтің сызбанұсқасын жасау; ЭҚК есептеу білу Зарядталатын және зарядталмайтын гальваникалық элементтердің артықшылығын және кемшіліктерін айта білу.

4. Қажетті ресурстар

4.1 Оқу-әдістемелік құрал жабдықтар (көрнекіліктер)

Оқулықтар,карточкалар,интерактивті тақта

4.2 Анықтамалық әдеьиеттер

1. «Химия 10». Оспанова М.Қ. «Мектеп» баспасы 2019

2. «Химия 10». Оспанова М.Қ. «Мектеп» баспасы 2019

3. «Химия 11». Оспанова М.Қ. «Мектеп» баспасы 2020

4. «Химия 11». Оспанова М.Қ. «Мектеп» баспасы 2020

«Шымкент аграрлық-техникалық колледжі» МКҚК

Оқу сабағының жоспары




Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекеттер


Ресурстар

Сабақтың басы

1-6 мин






















Ұйымдастыру. Сөйлемді аяқта.

Электрондарды беру процесі ол .........

Электронды қабылдау процесі ........

Катодта ........... процесі жүреді (тотығу/тотықсыздану)

Анодта .............процесі жүреді (тотығу/тотықсыздану)

Электродтардың арасында кернеу пайда болады, оны .......... атайды

Электродты потенциалының мәні үлкен металдар кернеу қатарында .......... тұрады

Электродты потенциалының мәні кіші металдар кернеу қатарында ......... тұрады,

Электродты потенциалының мәні кіші металдар ... (тотықтырғыш/ тотықсыздандырғыш ) болып келеді

Литий (тотықтырғыш/тотықсыздандырғыш) болып келеді, себебі ....... (электродты потенциалдың мәнін пайдаланып айту қажет)

Мырыш мысқа қарағанда электрондарды онай/қиын жоғалтады, себебі .





Презентация










Сабақтың ортасы



7-17 мин











































































18-23ми



24-30 мин





31-33 мин


Әр түрлі батарейкалардың суреттері көрсетіледі. Осы заттарды біз не үшін пайдаланамыз? Батарейкалар қандай талаптарға сай болу керек? Батарейкаларда электр энергия қалай пайда болады? Аккумулятор мен батарейканың қандай айырмашылығы бар?

Тапсырма: мырыш-мыс гальваникалық элементтің мысалында, сұрақтарға жауап беріңіз.

  1. Гальваникалық элементтің сызба нұсқасын құрастыру үшін қандай мәнді пайдаланасыз?

  2. Берілген гальваникалық элементтің сызба-нұсқасын құрастырыңыз.

  3. Анодта өтетін үдерістің сызба нұсқасын жазыңыз.

  4. Катодта өтетін үдерістің сызба нұсқасын жазыңыз.

  5. Гальваникалық элементте өтетін жалпы тотығу-тотықсыздану реакциясының теңдеуін жазыңыз.

  6. Мырыш-мыс гальваникалық элементтің ЭҚК есептеңіз ЭҚК= Екатод анод



Тапсырманы орындап болған соң, тапсырманы орындауын талдайды. Мұғалім оқушылар бұрыс орындаған жерлерді түсіндіреді. Метатанылымды дамытатын сұрақтарды қояды: Неліктен мырыш анод болады? Неліктен катод ролін мыс атқарып тұр? Катодта қандай процесс өтіп жатыр? Анодта қандай процесс өтіп жатыр? Тұз көпіршесі не үшін қажет? Қалқа не үшін қажет? ЭҚК –ні қалай пайдаланады?

Жұптық жұмыс. Мәтін таратылады.

Дөңгелек гальваникалық элементті - "button" cell, кардиостимуляторда, басқа медициналық аппараттарда, сағаттарда, калькуляторларда пайдаланады. Литий немесе мырыш - теріс полюс, йод, марганец(ІV) оксиді немесе күміс оксиді – оң зарядталған полюс ретінде пайдаланады.

Суретте берілген батарейканың кернеуі нешеге тең?

Неліктен литий батарейкаларда жиі пайдаланады?(ең төмен электродты потенциал, жоғары тотықсыздану қасиетті, литий ионы төмен тотықтырғыш қасиетті)

Сізге литий-иодты батарейка берілген:

(Жауап: тұрақты кернеу, жоғарғы сыйымдылық және энергия тығыздығы, масса аз, энергосыйымдылығының тоқ күшінен тәуелсіздігі)

Жеке жұмыс

Анодты көрсетіңіз? Өз жауабыңызды түсіндіріңіз. (литийдеең төмен электродты потенциал, тотықсыздандырғыш болып келеді)

Катодты көрсетіңіз? Өз жауабыңызды түсіндіріңіз. (E0Fe2+/Fe0 электродты потенциалы E0(Li+/Li салыстырғанда жоғары )

Анодта жүретін жартылай теңдеуді жазыңыз

Катодта жүретін жартылай теңдеуді жазыңыз

Электродты стандартты потенциалдар кестесін пайдаланып Li/FeS2аккумулятордың ЭҚК есептеңіз


































































































Сабақтың соңы

39-40 мин


Мен өзімнің ұялы телефоныма ..... батарейка тандар едім, себебі ........

Үй жұмысы: 1-топ автокөліктің аккумуляторы жұмысымен

2топ –сутек-оттекті отын элементі жұмысымен танысу, артықшылығы, кемшілігі. Презентация дайындау

Рефлексия:

- сіз не түсіндіңіз?

-сізге не түсініксіз?



Уақыт



5

10

15

20

25

30

35

40

45

50

55

60

65

70

75

80

85

90



















Ұйымдастыру



















Үй тапсырмасын тексеру

















Жаңа тақырыпты түсіндіру













Жаңа тақырыпты бекіту













Рефлексия


















Бағалау. үйге тапсырма беру





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.10.2025
157
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі