Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Python тіліндегі алгоритмдерді программалау |
Мектеп: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
19.01.2024-23.01.2024ж.ж. |
|
Сыныбы: 7 «В», 7 «Ғ» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
7.1.Практикалық жұмыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1- алгоритмді программалау тілінде жазу 7.3.3.2- қарапайым, кірістірілген және құрамды шарт тексеру операторын программа құруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
- алгоритмді программалау тілінде жазу - қарапайым, кірістірілген және құрамды шарт тексеру операторын программа құруда қолдану және есептерді шығару |
|
Бағалау критерийлері |
-Пайтон программалау тілінде программаларды жасай алады. -Қарапайым,кірістірілегн және құнрамды шарттарды қолданады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сыныптағы қажеттілікті түгелдеу, топтық және жұптық жұмыс кезінде техника қауіпсіздігін ескертемін. Жәнеде бүгінгі сабақтың мақсатын қысқаша айтып өтемін. Сыныпты «Термин сөздер» тәсілі арқылы 3 топқа топтастырамын. Үй тапсырмасын тексеру үшін « Жолдың шетіндегі таңбалар» әдісін қолданамын. Оқушыларға үй тапсырмасына қатысты дәптердің шетінде «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба қалдыруды сұранамын, мұғалім сабақтың басталуына дейін әрбір оқушының проблемаларын көруге, ал оқушы рефлексия жасауға үйренеді |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Берілген сұрақтарға жауап береді. |
10 баллдық бағалау шкаласы Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
Интерактив-ті тақта Презентация |
|
Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі. 7 мин. |
Білім дағдысы: Түсіну,Білу Оқушылар практикалық тапсырманы орындаудан бұрын, теорияны еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» әдісін пайдаланамын. Оқушыларға өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады.
БК: Оқушылар берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді. |
Оқушылар интерактивті тақтадан көрстетілген сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
Оқулық 7-сынып 130-бет Презентация Интерактив-ті тақта Компьютер үстелі
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин. Жұптық жұмыс |
Білім дағдысы: Қолдану «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі Бірінші деңгейлік тапсырма: 1-тапсырма. a, b сандары берілген. Осы сандардың ең кішісін табатын программа құрастыр.
Жауабы: a,b=map(int,input().split()) if a<b: min=a else: min=b print(min) 2-тапсырма. a, b, c, d сандары берілген. Осы сандардың ең үлкенін табатын программа құр.
5-тапсырма. х сандар осінде х1 және х2 бүтін санды нүктелері берілген (2-сурет). А нүктесі осы сандар аралығына жата ма? Анықта. Егер А нүктесі осы сандар аралығында жатса, экранға «ia», әйтпесе «joq» нәтижесі шығатын болсын.
Бк: Есептерді пайтон программалау ортасында дұрыс шығарады. |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Саралау: Жұптық жұмыста берілген тапсырманы орындау барысында оқушылардың сабақты түсіну деңгейі көрінеді. |
Дескриптор: -Пайтон программалау ортасында кодты жазады. -Шартты операторларды қолданады. 3 балл |
Оқулық Компьютер үстелі Пайтон програм - малау ортасы |
|
Жеке жұмыс. 15 мин |
«Бірге ойланайық » әдісі . Оқушыларға төменде көрсетілген тапсырмалар беріледі. Екінші деңгейлік тапсырмалар: 1-тапсырма: Даладағы қуғын Қасқыр мен түлкі екеуі бір уақытта қоянды көріп қалып, оны қуа жөнелді (1-сурет). Қоянның жылдамдығы v м/c, қасқырдың жылдамдығы m м/c, ал түлкінің жылдамдығы k м/c-қа тең. 1) Қоян қасқырға да, түлкіге де жеткізбеуі үшін орындалуы керек шарттарды тауып жаз. 2) 1-суреттегі оқиғаның программасын құр. Тапсырмада қоян екеуіне де жеткізбей кетсе, экранға 0, егер қоянды қасқыр бірінші қуып жетсе, онда 1, ал түлкі бірінші қуып жетсе, 2 деген жауап экранға шықсын. Енгізу деректерінің реті: v – қоянның, m – қасқырдың, k – түлкінің жылдамдығы.
7-тапсырма. Күн райы туралы. Қазақстанның солтүстік, шығыс, оңтүстік, батыс және орталық өңірлеріндегі қыс кезіндегі бір күндік күн райы жайлы деректер берілген (3-сурет). Осы деректерді пайдаланып, еліміздің өңірлерінде тіркелген ең суық температура мен ең жылы температураның айырмашылығының модулін табатын программа құрастыр.
Жауабы: a,b,c,d,e=map(int,input().split()) if a>b and a>c and a>d and a>e: max=a if b>a and b>c and b>d and b>e: max=b if c>a and c>b and c>d and c>e: max=c if d>a and d>b and d>c and d>e: max=d if e>a and e>b and e>d and e>c: max=e if a<b and a<c and a<d and a<e: min=a if b<a and b<c and b<d and b<e: min=b if c<a and c<b and c<d and c<e: min=c if d<a and d<b and d<c and d<e: min=d if e<a and e<b and e<d and e<c: min=e print(abs(min-max)) Жауабы: a,b,c,d,e=map(int,input().split()) u=max(a,b,c,d,e) f=min(a,b,c,d,e) j=abs(f-u) print(j) 6-тапсырма.5 таңбалы сан палиндром ба? Анықтап, программасын құрастыр. Егер сан палиндром болса – 1, әйтпесе нәтиже ретінде экранға 0 саны шығатын болсын.
Жауабы: n=int(input()) a=n//10000 b=n//1000%10 c=n//10%10 d=n%10 if a==d and b==c: k=0 else: k=1 print(k) БК: Берілген тапсырмаларды Пайтон программалау ортасында жеке дұрыс орындайды. |
Берілген тапсырма бойынша кодтарды жазып, орындайды Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек көрсету. |
Дескриптор: -Пайтон программалау ортасында кодтарды жаза алады. -Құрамды және кірістірілген шарттарды қолдана алады. Әрбір дұрыс жауапка 3 балл қойылады |
Оқулық 7-сынып Компьютер үстелі Пайтон програм-малау ортасы |
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия 3-мин |
Жеке жұмыс «Жинақтау» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын. Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша сұрақтар беріледі. Үйге тапсырма №9 тапсырма. Берілген блок-схемаларға қарай отырып, пайтонда программасын жазу. |
Оқушылар сабақ соңында келесі сөйлемдерді толықтырады Бүгін сабақта мен.....үйрендім Бүгін сабақта маған....ұнады Бүгін сабақта мен.....қайталадым Бүгін сабақта мен өзіме....деген баға қойдым Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді Бағалау: «Ауызша мадақтау» әдісі арқылы бағалаймын |
Презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Практикалық жұмыс. ҚМЖ.7-сынып
Практикалық жұмыс. ҚМЖ.7-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Python тіліндегі алгоритмдерді программалау |
Мектеп: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
19.01.2024-23.01.2024ж.ж. |
|
Сыныбы: 7 «В», 7 «Ғ» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
7.1.Практикалық жұмыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1- алгоритмді программалау тілінде жазу 7.3.3.2- қарапайым, кірістірілген және құрамды шарт тексеру операторын программа құруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
- алгоритмді программалау тілінде жазу - қарапайым, кірістірілген және құрамды шарт тексеру операторын программа құруда қолдану және есептерді шығару |
|
Бағалау критерийлері |
-Пайтон программалау тілінде программаларды жасай алады. -Қарапайым,кірістірілегн және құнрамды шарттарды қолданады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сыныптағы қажеттілікті түгелдеу, топтық және жұптық жұмыс кезінде техника қауіпсіздігін ескертемін. Жәнеде бүгінгі сабақтың мақсатын қысқаша айтып өтемін. Сыныпты «Термин сөздер» тәсілі арқылы 3 топқа топтастырамын. Үй тапсырмасын тексеру үшін « Жолдың шетіндегі таңбалар» әдісін қолданамын. Оқушыларға үй тапсырмасына қатысты дәптердің шетінде «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба қалдыруды сұранамын, мұғалім сабақтың басталуына дейін әрбір оқушының проблемаларын көруге, ал оқушы рефлексия жасауға үйренеді |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Берілген сұрақтарға жауап береді. |
10 баллдық бағалау шкаласы Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
Интерактив-ті тақта Презентация |
|
Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі. 7 мин. |
Білім дағдысы: Түсіну,Білу Оқушылар практикалық тапсырманы орындаудан бұрын, теорияны еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» әдісін пайдаланамын. Оқушыларға өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады.
БК: Оқушылар берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді. |
Оқушылар интерактивті тақтадан көрстетілген сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
Оқулық 7-сынып 130-бет Презентация Интерактив-ті тақта Компьютер үстелі
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин. Жұптық жұмыс |
Білім дағдысы: Қолдану «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі Бірінші деңгейлік тапсырма: 1-тапсырма. a, b сандары берілген. Осы сандардың ең кішісін табатын программа құрастыр.
Жауабы: a,b=map(int,input().split()) if a<b: min=a else: min=b print(min) 2-тапсырма. a, b, c, d сандары берілген. Осы сандардың ең үлкенін табатын программа құр.
5-тапсырма. х сандар осінде х1 және х2 бүтін санды нүктелері берілген (2-сурет). А нүктесі осы сандар аралығына жата ма? Анықта. Егер А нүктесі осы сандар аралығында жатса, экранға «ia», әйтпесе «joq» нәтижесі шығатын болсын.
Бк: Есептерді пайтон программалау ортасында дұрыс шығарады. |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Саралау: Жұптық жұмыста берілген тапсырманы орындау барысында оқушылардың сабақты түсіну деңгейі көрінеді. |
Дескриптор: -Пайтон программалау ортасында кодты жазады. -Шартты операторларды қолданады. 3 балл |
Оқулық Компьютер үстелі Пайтон програм - малау ортасы |
|
Жеке жұмыс. 15 мин |
«Бірге ойланайық » әдісі . Оқушыларға төменде көрсетілген тапсырмалар беріледі. Екінші деңгейлік тапсырмалар: 1-тапсырма: Даладағы қуғын Қасқыр мен түлкі екеуі бір уақытта қоянды көріп қалып, оны қуа жөнелді (1-сурет). Қоянның жылдамдығы v м/c, қасқырдың жылдамдығы m м/c, ал түлкінің жылдамдығы k м/c-қа тең. 1) Қоян қасқырға да, түлкіге де жеткізбеуі үшін орындалуы керек шарттарды тауып жаз. 2) 1-суреттегі оқиғаның программасын құр. Тапсырмада қоян екеуіне де жеткізбей кетсе, экранға 0, егер қоянды қасқыр бірінші қуып жетсе, онда 1, ал түлкі бірінші қуып жетсе, 2 деген жауап экранға шықсын. Енгізу деректерінің реті: v – қоянның, m – қасқырдың, k – түлкінің жылдамдығы.
7-тапсырма. Күн райы туралы. Қазақстанның солтүстік, шығыс, оңтүстік, батыс және орталық өңірлеріндегі қыс кезіндегі бір күндік күн райы жайлы деректер берілген (3-сурет). Осы деректерді пайдаланып, еліміздің өңірлерінде тіркелген ең суық температура мен ең жылы температураның айырмашылығының модулін табатын программа құрастыр.
Жауабы: a,b,c,d,e=map(int,input().split()) if a>b and a>c and a>d and a>e: max=a if b>a and b>c and b>d and b>e: max=b if c>a and c>b and c>d and c>e: max=c if d>a and d>b and d>c and d>e: max=d if e>a and e>b and e>d and e>c: max=e if a<b and a<c and a<d and a<e: min=a if b<a and b<c and b<d and b<e: min=b if c<a and c<b and c<d and c<e: min=c if d<a and d<b and d<c and d<e: min=d if e<a and e<b and e<d and e<c: min=e print(abs(min-max)) Жауабы: a,b,c,d,e=map(int,input().split()) u=max(a,b,c,d,e) f=min(a,b,c,d,e) j=abs(f-u) print(j) 6-тапсырма.5 таңбалы сан палиндром ба? Анықтап, программасын құрастыр. Егер сан палиндром болса – 1, әйтпесе нәтиже ретінде экранға 0 саны шығатын болсын.
Жауабы: n=int(input()) a=n//10000 b=n//1000%10 c=n//10%10 d=n%10 if a==d and b==c: k=0 else: k=1 print(k) БК: Берілген тапсырмаларды Пайтон программалау ортасында жеке дұрыс орындайды. |
Берілген тапсырма бойынша кодтарды жазып, орындайды Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек көрсету. |
Дескриптор: -Пайтон программалау ортасында кодтарды жаза алады. -Құрамды және кірістірілген шарттарды қолдана алады. Әрбір дұрыс жауапка 3 балл қойылады |
Оқулық 7-сынып Компьютер үстелі Пайтон програм-малау ортасы |
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия 3-мин |
Жеке жұмыс «Жинақтау» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын. Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша сұрақтар беріледі. Үйге тапсырма №9 тапсырма. Берілген блок-схемаларға қарай отырып, пайтонда программасын жазу. |
Оқушылар сабақ соңында келесі сөйлемдерді толықтырады Бүгін сабақта мен.....үйрендім Бүгін сабақта маған....ұнады Бүгін сабақта мен.....қайталадым Бүгін сабақта мен өзіме....деген баға қойдым Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді Бағалау: «Ауызша мадақтау» әдісі арқылы бағалаймын |
Презентация |
шағым қалдыра аласыз















