Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Мектеп:
Мерзімі:
Мұғалім
аты-жөні:
Сынып: 8
Қатысушылар
саны:
қатыспаушылар:
Сабақ
тақырыбы:
Процессор және оның
сипаттамалары
Осы сабақта жетуге тиіс
оқытудың мақсаты(оқу бағдарламасына
сілтеме)
8.1.1.1 қарапайым деңгейінде процессордың
қызметін және оның негізгі сипаттамасын
түсіндіру
Сабақ
мақсаты:
Оқушылардың
барлығы
Компьютердің негізгі блоктарымен және олардың
міндеттерімен
танысады..
Оқушылардың
көпшілігі
Компьютердің
сипаттамасын білуге үйренеді, теориялық білімді тәжірибеде
пайдалана білуге бейімделеді.
Оқушылардың
кейбірі
Тақырыптың толық мазмұнын
түсіне алады;
Дескрипторлар
Оқушылар:
компьютердің ішкі жад түрлерін атай
алада;
ішкі жад сипаттамасы мен
орнын ажырата алады;
компьютердің жад түрлерін анықтай
алады.
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар орындай
алады:
Орнын сипаттайды және
мысалдарды пайдаланып жад сипаттамасын атай
алады
Пәндік лексика және
терминология:
жад, ішкі / сыртқы жад,
қолжетімділік әрекеті (жазу, оқу), қолжетімділік уақыты, жад
көлемі, ОЗУ, ПЗУ, кэш-жад
Пәнаралық
байланыс
Биология, география
тб
АКТ пайдалану
дағдылары
MicrosoftPowerPoint презентациямен гиперсілтемемен жұмыс
істей алуы;
Сабақ
барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
Қорлар
Сабақ
басы
Мұғалім не
істейді?
Ортақ орта құру, тақырып
пен мақсатты белгілеу:мұғалім сыныпты екі топқа
бөліп, тақырыпты анықтауға оқушыларға тапсырма орындауын ұсынады.
Топтарға компьютер құрылғысына арналған суреттер көрсетіледі.
Оқушылар қандай қызмет атқаратынын көрсетіп, құрылғы суретін
таңдайды.
Тапсырма:
1 топ
– ақпараттың енгізу құрылғысы
бейнеленген үлестірмені таңдау;
2 топ - ақпараттың шығару
құрылғысы бейнеленген үлестірмені
таңдау
Сабақтың түйінді терминді
анықтау үшін сұрақтарға жауап беру ұсынылады: қай үлестірме
тиіспелген қалпы қалды? Қалай бір сөзбен бұл құрылғыны атай аламыз?
Олар қандай қызметке қолданылады?
Сабақ
презентациясы
Мұғалім не
істейді?
Тірек ұғымның өзектілігі
(сыныппен жұмыс, әңгіме):сыртқы жадтың өзіне тән
сипаттамасын айқындау үшінДербес компьютер архитектурасы
– процессор, есте сақтау құрылғылары, ішкі видеожүйе, шеткері
орналасқан (перифериялық) құрылғылар мен енгізу-шығару құрылғылары
сияқты бөліктерінің құрастырылуы.
Аналық тақша – қазіргі
дербес компьютердің есептеу жүйесінің негізі – екі негізгі үлкен
микросхемадан тұрады:
1) Солтүстік көпір
(North Bridge) – орталық процессордың, жедел жадтың және
видеокартаның жұмысын қамтамасыз ететін жады
бақылаушысы.
2) Оңтүстік көпір (South
Bridge) – ол аналық тақшада
шоғырланған
құрылғылар
бақылаушысының жұмысын және сыртқы құрылғылармен өзара байланысты
қамтамасыз ететін енгізу-
шығару
бақылаушы-концентраторы.
Оқушы не
істейді
Миға шабуыл» –
сұрақ-жауап әдісі
- Жүйелік блоктың ішкі
құрылғыларын атап береді?.
- ДК архитектурасы деп
нені айтады?
- Жадтың қызметі
қандай?
- Аналық тақша дегеніміз
не?
- Жүйелік шинаның құрамы
қандай?
- Ортақ жадты қолдану
идеясы неліктен «фон Нейман принципі» деп
аталады?
2) Сөзжұмбақ шешу
және блиц-сұрақтарға жазбаша жауап
беру:
«
Гонка
жарысы» (ортақ сұрақтарды талдау).
Тұрақты жад пен сыртқы
ақпарат тасымалдаушыларды салыстыра отырып, кестені толтыру
жұмыстарын жүргізу.
Процессор –
компьютердің
негізгі......... 2........-(ОЗУ)
немесе Random Access Memory мәліметтерді қысқа мерзімге сақтау үшін
қызмет етеді. 3..........-
мәліметтерді ықшам дискілерге жазуға және оқуға мүмкіндік
береді. 4. Процессордың
ішкі ұяшықтары........ деп
аталады. 5........-
мәтіндерді енгізу, сақтау, қарап шығу, түзету, пішімдеу және
қағазға басып шығаруды қамтамасыз ететін программалық
құралдар. 2 тапсырма.
Жедел жадтайтын құрылғы (ЖЖҚ) үшін дұрыс бес пайымдау
жаз 1. Бұл
компьютердің ішкі жады.
Оқушы не
істейді?
Топтық
жұмыс:оқушылар 10 минут бойы орны,
түрлері мен жедел жадтың негізгі сипатамасытуралы 1-топ, тұрақты
жад туралы 2-топ, кеш-жад туралы 3-топ жұмыс нәтижелері
презентациясын дайындайды.
О қушылар әр құрылғының тұсына оның қандай құрылғы
екенін жазады және сол туралы мәліметтер
айтады.
«Артығын
тап»
Жүйелік блоктың ішкі
құрылғыларынан артығын тауып, әр түрлі түске бояйды. Боялмаған
ұяшықтарда орналасқан атауларға түсініктеме
береді.
Топтық жұмыс нәтижелері
презентациясы (ОМ қалыптастырушы бағалауы 7.1.1.1, дағды – білу
және түсіну):мұғалім 2 минут ішінде әр
топтың жұмысы туралы презентацияға нәтижелер постерін құруға
ұсынады.
Оқушылардың қорытынды шығару
түйіні үшін, компьютердің ішкі жад түрлері туралы толық ақпараттар
мазмұндайтын слайдтарды ауыстыру үшін түймені (1,2,3)
басады.
барлықтар–жедел жадтың бір
сипаттамасынды көрсетеді;
көптеген–жедел жадтың, тұрақты жадтың,
кэш-жадтың сипаттамасынды
көрсетеді;
кейбір–жедел жадтың бірнеше
сипаттамасынды көрсетеді;
Бағалау
критерийлер
Дескриптор
Ұпай
компьютердің ішкі жад түрлерін
атайды.
Жедел жадтың міндетімен
сипаттамасынды көрсетеді
1
Тұрақты жадтың міндетімен
сипаттамасынды көрсетеді
1
Кэш-жадтың міндетімен
сипаттамасынды көрсетеді
1
Оқушылар барысында ішкі жад
орны, түрлері мен сипаттамалары туралы әңгімелейтін топтық жұмыс
нәтижелерінің презентациясын
өткізеді.
Жеке жұмысты
ұйымдастыру:
Сақтау үшін аналық анықтамаға
ПК-нің негізгі құрамдарды
атаңдар;
Құрылғыны оның қызметтеріне
сәйкес бөліңдер.
Сабақ
презентациясы
(слайд № 16)
Оқушылар сабақ тақырыбы
бойынша білімді бекітуге http://learningapps.org/406361 қорларын
пайдаланып, жеке тапсырма
орындайды.
Өз бетімен «Компьютердің жады
құрылғысының салыстырмалы сараптамасы»
кестесінтолтырыңдар:
Жедел
жад
Тұрақты
жад
Қуаткөзінтоқтатқанда
Ақпаратты өзгертуге бола
ма?
мәліметтерді беру
жылдамдығы
Саралау –Топтық жұмыс барысында оқушылардың қосымша
қолдауы. Жақсы қабілеттілер қызықты болып/басқалаға күрделілеу
болып көрінген өз шешімдерінің аспектілерін көрсете
алады.
Саралаудың түйінді қағидасы –
тереңдеу.
Бағалау – Жеке жұмыс нәтижелеріне қалыптастырушы бағалауды
пайдалану. Мадақтама
сөздермен.
Компьютерлік техникамен
жұмыс кезінде кейбір қауіпсіздік техникасы ережесін еске түсіру,
мысалы, экранды, клавиатураны, тінтуірді орнатқан кезде қозғалыс
қаупін туғызатын сымдардан сақтанып абай болу.
Эргономика мен еңбек қорғау талаптарын қадағалау.
Минуттік сергіту жүргізу.
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақтың мақсаты болды ма/оқыту мақсаты шынайы
ма?
Барлық оқушылар ЦО-ға жетті
ме?
Егер жетпесе, себебі
не?
Сабақта саралау дұрыс өткізілді ме, әлде
қалай?
Уақытша сабақ кезеңдері сақталды ма, әлде
қалай?
Сабақ жоспарынан ауытқушылық болды ма, болса
неге?
Жалпы баға
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті
(сабақ беру қалай, солай оқытуды
ойлаңдар)?
1:
2:
Сабақтың жақсаруына әкелетін не болуы мүмкін
(сабақ беру қалай, солай оқытуды
ойлаңдар)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе кейбір
оқушылардың жетістігі/қиындығы туралы нені анықтадым, келесі
сабақта неменеге көңіл аудару
қажет?
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз