Сабақ: №13 | Мектеп: К.Әзірбаев атындағы білім беретін мектеп |
Күні: 15.10.2018 жыл | Мұғалімнің есімі: Б.Тогысбаев |
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Проекция жазықтықтары және координаттардың кеңістіктегі жүйесі. Нүктені проекциялау. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Мақсаты:Кеңістіктегі геометриялық денелерді бір жазықтыққа проекциялау ережелерін түсіндіру. |
Табыс Критерийлері | Барлық оқушылар : |
| Кеңістіктегі геометриялық денелерді бір жазықтыққа проекциялау ережелерінбіледі және сызбасын орындай алады. |
| Оқушылардың басым көпшілігі: |
| Бір жазықтыққа проекциялаудың сызбасын орындай алады.. |
| Кейбір оқушылар: |
| Геометриялық денелердің проекцияларын орындай алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Бір жазықтыққа проекциялаудың қасиеттерін түсінеді және ойларын жеткізе алады. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Жазықтық, фигуралар, сызба, сәуле. |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер/ |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Бір жазықтыққа проекциялаудың қасиеттерін біледі және сызбасын орындай алады. |
| Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
| Бір жазықтыққа проекциялаудың ережелері мен қасиеттерін түсіндіру. |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| Бір жазықтыққа проекциялаудың ережелерін пайдаланып геометриялық денелердің жазықтықтағы проекциясын салу. |
Алдыңғы оқу | Практикалық жұмыс:Дәптерлеріңе параллель және тікбұрышты проекциялауға байланысты бірнеше мысалдардың сызбаларын орындаңдар. |
Жоспар |
Сабақ кезеңдері Жоспарланған уақыт 45 мин. | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Оқыту ресурстар
|
| Мұғалімнің әрекеті |
|
1-кезең Басталуы (10 мин)
| Қолайлы психологиялық жағдай қалыптастыру.Сабақты бастамас бұрын сыныптың атмосферасын бақылауға алу. «Жақсы сөз» оқушылар бір-біріне бүгінгі сабақ сәтті өтуіне екі жақсы сөзбен бір тілек айтады.(байсалды, білікті, инабатты, сымбатты, сыпайы, ұқыпты, сабырлы, әдеміжәне жақтары, төбелері, қырлары арқылы оқушыларды топтарға бөлу.Практикалық тапсырма бойынша оқушылардың деңгейін анықтау.Үй тапсырмасын сұрау арқылы, алған білімдерін еске түсіру, оқушылардың белсенділігін арттыру.1. Сызбаға қойылатын негізгі талаптарды атаңдар.2. Сызбаның қайтымдылығы деп нені айтады?3. Бәсекелес деп қандай нүктелерді атайды?Ой қозғау Заттың пішіні мен өлшемдері туралы толық мәлімет алу үшін неше жазықтық керек?
| Слайд, оқулық |
2-кезең Ортасы 25 мин
| Оқулық мәтіні бойынша топтық жұмыс2.9.10- суреттерді пайдаланып, проекция жазықтықтары және координаттардың кеңістіктегі жүйесін түсіндіру.Практикалық жұмыс.1.Тапсырма. Тетікбөлшектерді бір жазықтыққа тікбұрыштап проекциялау әдісін орындаңдар.2. Тапсырма. Тетікбөлшектерді екі жазықтыққатікбұрыштап проекциялау әдісін орындаңдар.3. Тапсырма. Тетікбөлшектерді үш жазықтыққа тікбұрыштап проекциялау әдісін орындаңдар. |
|
3-кезең Аяқталуы10 мин
| Практикалық жұмыстарының дұрыстығын тексеріп, қате сызған оқушыларға сұрақ қойып тексеру. 1. Бізге қарсы орналасқан вертикаль проекция жазықтығын не деп атайды?2. Оған тікбұрыш жасап тұрған проекцияны не деп атайды?3. Фронталь сөзі қандай мағынаны білдіреді?4. Профиль сөзі қандай мағынаны білдіреді?
|
|
Келесі оқуға арналған тапсырмалар(үй тапсырмасы) | Практикалық жұмыс: Дәптерлеріңе тетікбөлшектерді үш жазықтыққа проекциялауға байланысты бірнеше мысалдардың сызбаларын орындаңдар. |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыректілік. |
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңызыдың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не білдім? |